Favourite pink floyd era

E ναι… θεωρητικά ο καθένας παντού ψηφίζει όπου θέλει, αλλά δεν έχει νόημα να επιλέξει κανείς απο ένα poll αγαπημένο δίσκο ενώ έχει ακούσει μόνο ένα μικρό μέρος της δισκογραφίας… Κατά τη γνώμη μου τα poll συγκροτημάτων (όπως και γενικότερα, όλα τα θέματα τύπου “ποιά είναι η γνώμη σας για τους τάδε?”) απευθύνονται κυρίως σε όσους γνωρίζουν το συγκρότημα σε γενικές γραμμές… να εκφράζει ο καθένας άποψη, ενώ δε τους ξέρει, αν και δικαίωμα του φυσικά, το θεωρώ κάπως άσκοπο. Άλλο το να γνωρίζει κάποιος κάτι και να μη του αρέσει φυσικά.

floyd είναι παιδιά. Όχι floyed… :wink:

Απλά μπορεί κάποιος να έχει ακούσει μόνο το dark side of the moon και το wish και επειδή του άρεσαν να ψηφίσει ένα από αυτά… Γενικά μιλάω, όχι μόνο γι’ αυτό το poll, στο οποίο εγώ π.χ. δεν ψήφισα. Anyway, ελπίζω όσοι έχουν ψηφίσει να μην ανήκουν στην κατηγορία που ανέφερα

χεχεχε :–:oops: :oops:

το wish you were here και το animals ειναι τ αγαπημενα μου…θα λεγα οτι το dogs ειναι το καλυτερο τραγουδι τους…υμνος…8) 8)

Δηλαδη το Piper At The Gates Of Dawn και τα πρωτα Singles εχουν πιο σκληρο ηχο απο το Animals ας πουμε? Soft ακουσμα το Have A Cigar? Οχι δα…

Οσο για το μουσικη του SuperMarket συμφωνω με Παναγιωτη. Θα πηγαινα καθε μερα εκει!

1ον. λατρευω το πως αντιλαμβανεσαι την λεξη σκληρο. αν εσυ θεωρεις οτι σκληρος ειναι ο ηχος οταν ο ενισχυτης εχει πιο πολυ gain τοτε ειμαστε σε διαφορετικες συζητισεις. σκληρο ειναι το ποσο ευκολα θα το αποδεκτει ο normal τυπος που ακουει rock και οχι κατι εξεζητημενο.
2ον. το have a cigar το θεωρεις βαρυ? πριν λιγο ακουσα το DSOTM ξανα, για να τσεκαρω αν ειμαι τρελος.
3ον. προσπαθησε να λες ουσιαστικα σχολια plz. εισαι πιο πολυ καιρο στο forum και το σεβομαι, αλλα σε ολη την αναλυση που εκανα σκοπος ειναι ενα συμπερασμα του τυπου : οσο πιο mainstream γινοντουσαν οι floyd τοσο πιο ευκολο ηχο εβγαζαν, αλλα αυτο τελικα εφτασε σε αηδιαστικο σημειο μετα το WALL. Ειλικρινα, εχεις περασει πολυ ωρα προσπαθωντας να σκεφτεις τι θελει να πει ο καλλιτεχνης στο WALL? εγω οχι, γιατι απλα δεν εχει να πει πολλα πραγματα εκτος απο “ειμαστε γνωστοι, ας κανουμε εναν “και καλα ψαγμενο” δισκο και να το κανουμε και ταινια. καλα λεφτα θα εχει.”

[ol]
[li]Τα πρωτα singles και το Piper εχουν νορμαλ psychedelic pop τραγουδια (με την εξαιρεση των Interstellar Overdrive, Pow R Toc H και Astronomy Domine φυσικα). Ο πειραματισμος που λες ξεκιναει στο Saucerful, συνεχιζει στο studio album του Umma Gumma (αλμπουμ που δημιουργηθηκε αποκλειστικα για να πειραματιστουν χωρις οριο) και κορυφωνεται κατ εμε στο Atom Heart Mother. Αν εσυ θεωρεις ως σκληρο ηχο τον πειραματικο το σεβομαι και μαλλον καταλαβαινω τι θες να πεις, απλα σημειωνω οτι δεν διακατεχοταν απο πειραματισμο ολη η πρωτη περιοδος τους οπως εσυ την οριζεις. Επισης οι ψυχεδελικοι πειραματισμοι των 60’ς εδωσαν τη θεση τους σε progressive διαδρομες (κυριως στο Animals) στα 70’ς…
[/li][li]Ναι το θεωρω βαρυ οπως και ολο το Wish You Were Here οπως και το Animals οπως και το The Wall (για το οποιο θα αναφερθω εκτενως παρακατω). Το Dark Side Of The Moon απο την αλλη ΔΕΝ το θεωρω τοσο βαρυ, ουτε ειναι το αγαπημενο μου (χωρις να αρνουμαι οτι προκειται για δισκαρα). Το DSOTM ειναι το αποτελεσμα του πειραματισμου των προηγουμενων δισκων, καλουπωμενου ομως σε μικρα σχετικα κομματια. Γι αυτο και πουλησε τοσο πολυ.
[/li][li]Για τον mainstream ηχο που λες, οπως ξαναειπα θεωρω πως το πιο mainstream εχουν βγαλει οι Floyd ειναι το DSOTM, χωρις να του αφαιρει φυσικα ουτε το ελαχιστο απο την αξια του. Αλλωστε εγω το mainstream δεν το θεωρω παντα κατι κακο. Το σιγουρο παντως ειναι οτι εναν δισκο οπως το Wish You Were Here με εναρκτηριο κομματι στα 13 λεπτα και τελευταιο κομματι στα 12 λεπτα) και εναν αλλο δισκο οπως το Animals (με 3 κομματια μεσου ορου 15 λεπτων) δεν τους λες mainstream. Οι πωλησεις μετα το DSOTM ηταν εγγυημενες για ΚΑΘΕ αλμπουμ των Floyd οποτε μην κρινεις απο αυτες…
[/li][/ol]

Το The Wall τωρα. Εχω γραψει την γνωμη μου γι αυτο σε προηγουμενα ποστ στο συγκεκριμενο τοπικ. Μαλλον δεν μπηκες στον κοπο να τα διαβασεις. Δεν πειραζει, για τον συγκεκριμενο δισκο μπορω να μιλαω αιωνες. Πρωτα απ ολα το The Wall δεν το κρινεις ως εναν ακομα δισκο με τραγουδια αλλα ως μουσικο εργο. Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι απο τα 26 κομματια του ελαχιστα μπορουν να σταθουν αυτονομα. Ειναι ενα εργο που ακουγεται απο την αρχη μεχρι το τελος, χωρις διακοπη. Επισης καπου εχεις κανει λαθος, δεν μαζευτηκαν ολοι μαζι να πουν “ας κανουμε εναν “ψαγμενο” δισκο να βγαλουμε χρηματα”. Τον εγραψε μονος του ο Waters και μετα συνεπικουρησε ο Gilmour. Χρηματα οι Floyd θα εβγαζαν οτιδηποτε κι αν κυκλοφορουσαν…

O δισκος αυτος ηρθε σε μια πολυ δυσκολη στιγμη για τη μπαντα. Το ροκσταριλικι τους ειχε κανει εντελως ξενους και μεταξυ τους και με το κοινο τους. Ειχαν απαιτηση να μην καπνιζει ο κοσμος, να κανει ησυχια κτλ. Επισης ειχαν τοσο αθλιες σχεσεις μεταξυ τους, ωστε στις περιοδειες εστηναν τα τροχοσπιτα τους δημιουργωντας ενα τετραγωνο με τις πορτες να κοιτανε προς τα εξω. Ετσι ωστε να μην τυχαινε να δει ο ενας τον αλλο. Ολο αυτο οδηγησε καποια στιγμη τον Waters να φτυσει (κυριολεκτικα) εναν fan του συγκροτηματος σε μια συναυλια για την περιοδεια του Animals…

Το συγκεκριμενο συμβαν ηταν ας πουμε η αφυπνιση για τον Waters, ενα σημαδι του πως ηταν και πως καταντησαν ξενοι με ολους. Συνεπως το The Wall ειναι η καταγραφη αυτων των εμπειριων που κανουν εναν καλλιτεχνη (αλλα και οποιονδηποτε ανθρωπο) να χτισει τειχη γυρω του και να αποξενωθει απο τους υπολοιπους. Μεσα σε αυτο υπαρχουν και βιογραφικα στοιχεια του Waters και μυθιστορηματικα. Το The Wall ειναι ενα εργο που βιωνεται, δεν καν concept album. Η ταινια ηρθε απλα να οπτικοποιησει με ψυχεδελικο τροπο την αγωνια (γιατι αυτο ειναι το βασικο συναισθημα) που περικλειει αυτος ο δισκος…

Αυτα τα ολιγα. Ελπιζω να σε καλυψα. Και παλι, φιλικα…

ChrisP, απλα respect. δεν θα πω ψεματα οτι τα γνωριζα ολα αυτα. ευχαριστω που ασχοληθηκες. 8)

To “Animals” είναι το κορυφαίο άλμπουμ έβερ και πρέπει να ανακηρυχθεί από την ουνέσκο μνημείο παγκόσμιου πολιτισμού.

IMHO, DSOTM και ξερο ψωμι.

Κυριως για τα Time, Money, Speak To Me-Breathe.

Πρεπει να ομολογησω ομως οτι καθε φορά που ακούω το Welcome To The Machine με πιανει μια ανατριχίλα…

8O 8O 8O Δεν έχεις ιδέα φίλε μου για το WALL…

http://www.pinkfloyd.gr/Discography/Reviews/wall1.html για την ιστορία…

Ακου το και απο Shadows Fall πολυ γαματη και σεμνη διασκευη απο την μπαντα!

Πάντως μακράν η πιο αισχρή διασκευή σε Pink Floyd έγινε από τους ιερόσυλους Nightwish στο High hopes…

ελεος . τι αισχος ειναι αυτο ???:ban: :ban: :o :o :vibrate: :vibrate:

http://www.youtube.com/watch?v=efhm0HolD3M οπως και αυτο εδω :lol: :lol: :lol:

Εμ, ναι. Αγαπώ τους Metallica, έχουν κάνει απίστευτες διασκευές αλλά αυτό μάλλον σαν προπόνηση μου ακούστηκε παρά σαν διασκευή. Πάντως όπως και να χει, διασκευές είναι, μη κάνετε έτσι βρε παιδιά.

παιδιά, μη βάλετε άλλα τέτοια εγκλήματα κατά της μουσικής (μιλάω για τους Nightwish) γιατί θα σας κάνω έντιτ για να σώσω τα μικρά παιδάκια από το σοκ

πωπω του γμσε τη μανα ο kirk …αμαν!!!8O 8O