Favourite sci-fi movies

BAN επιτοπου…:stuck_out_tongue:

Το πρωτο αλιεν ειναι ταινια σταθμος στο sci-fi…το δευτερο γ@μ@ει επισης,αλλα σορρυ,μπροστα στο πρωτο φανταζει 2ης κατηγοριας και με το ζορι…η αισθητικη,η κλιμακωση,η σκηνοθεσια,το αργο χτισιμο πλοκης και ατμοσφαιρας…

Επισης,ο πλανητης των πιθηκων,ειναι ανωτερη ταινια σε καθε σχεδον επιπεδο,απο τις μισες ταινιες του πολλ…στο ανετο…

Ακριβώς έτσι. Άνετα επίσης καλύτερη της πλειοψηφείας των αντρών ηθοποιών και όσους δεν τους ξεπερνά είναι τουλάχιστον ισάξια τους :wink:

Απο τις ταινίες του poll το Alien άνετα σαρώνει τα πάντα και τους πάντες, αν και προσωπικός πιστεύω ότι και οι 2 συνέχειες του είναι ισάξιες. Θα έπρεπε να υπάρχει και το Wrath of Khan ή το Voyage Home αντί του Empire strikes back. :slight_smile:

Ούτε η Οδύσσεια ρε ΠΡΟΔΟΤΗ; :evil:

Πάντως για Alien και Πλανήτη καλά τα λες.

:DH oδυσσεια σπαιρνει,αλλα την εχω μετα απο blade runner,stalker,solaris και κανα δυο ακομα…νταξ,ειναι ολες τοσο μεγαλες ταινιες,που δεν λεει και κατι αυτο στη τελικη ε?

ΛΕΕΙ ΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ! Να μη λες ότι δε σε συγκινεί!

Εν τω μεταξύ, για το Στάλκερ να το καταλάβω, και για το Blade Runner ίσως, για το Solaris πάει κι έρχεται, οι άλλες δυο-τρεις που λες ποιεστομπουτσοκαιμετοσυμπάθειοκιόλας μπορεί να είναι;

IΣΑ ΜΩΡΗ ΛΟΥΜΠΙΝΑ,ΜΟΥ ΜΑΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟ SCI-FI!!!

οκ,πλακα κανω…λοιπον,νταξ,οι αλλες ταινιες που προτιμω ειναι και ψιλοanimation-οχι,δεν ειναι Miyazaki:p- οπωτε ας μην τις πιασουμε καλυτερα και ας το αφησουμε οπως ειναι…:stuck_out_tongue:

Να υποθέσω και το Ghost In The Shell μέσα σε αυτά? Τεράστια ταινία.

Ετσι,Ghost in the shell,akira,απο ευρωπες le planete sauvage,time masters…παρα πολλα…

το ghost in the shell 2 δεν εχω δει ακομα βεβαια-οφτοπικ λιγο-,ελπιζω να αγγιζει λιγο απο το πρωτο…

Αυτό το θυμάμαι που το έβλεπα πιτσιρικάς στην τηλεόραση αλλά από τότε δεν μπορούσα να βρω για ποια ταινία έψαχνα γιατί δε θυμόμουν τίτλο μέχρι που το είχες αναφέρει σε κάποιο άλλο Thread. Τεράστιο και αυτό. Το άλλο που ανέφερες δεν το έχω δει αλλά είναι στα πολύ υπόψιν.

Το time masters,ειναι του ιδιου σκηνοθετη με το planete,αλλα με διαφορα πως εδω τα σκιτσα τα εχει αναλαβει ο μεγιστος Moebious-Inkal etc-,οπωτε ειναι super…ναι ρε,το Planete ειναι ταινια-σταθμος στο χωρο,ψαχτα και τα δυο:D

Animation δεν έβαλα επίτηδες για να μη χαθεί η μπάλα. Προτείνω σε Lupin τη δημιουργία αντίστοιχου θρεντ.

καλα εκανες βσκ,οντως θα χανοταν η μπαλα,ισως δεν επρεπε να τα αναφερω και γω…για θρεντ,ειναι πολυ μεγαλο δελεαρ:p και θα το κανω μαλλον αργοτερα…(sci-fi animation παντα)…

ghost in the shell ταινιαρα αλλα αυτο το akira δεν μπορεσα ποτέ να το χωνέψω, αν και εδω μάλλον εγω ειμαι ο παραξενος της υπόθεσης, :stuck_out_tongue:

Ταινιες οπως το Metropolis, Blade Runner πρεπει να εχουν την ψηφο καθε ατομου που θα ψηφισει σε αυτο το πολ. Γιατι ειναι οι ταινιες που εβαλαν τις βασεις για την δημιουργια των sci-fi! Ειδικα η πρωτη, που αμα την δει καποιος σημερα η πρωτη αντιδραση ειναι να ξενερωσει, αλλα φανταστειτε το 1927 ηταν μια ταινια που μιλουσε για την δημιουργια ενος θηλυκου ανθρωποειδους…γαμα μας! Το 2001: A space Odyssey ειναι ενα μεγαλειο! Αυτη η φωγραφια κ η μουσικη ηταν απιστευτη κ πολυ μπροστα απο την εποχη της ,οι βασεις μεγαλωνουν κ το sci-fi παιρνει αλλες διαστασεις! Terminator 2 - Judgment day, μονο αν αναλογιστουμε οτι τα περισσοτερα sci-fi απο το 91 κ μετα εδωσαν απιστευτη βαση σε αυτη την ταινια, δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο. Η ψηφος μου ομως πηγε στο Matrix. Γιατι στο Matrix λοιπον; Γιατι απλα ειναι μια τριλογια που ημουν εδω να ανακαλυψω το μεγαλειο της! Με ξενερωσε αρχικα γιατι δεν την ενιωθα, αλλα μετα με τσιγκλησε με εκανε να αρχισω να σκεφτομαι μερικα πραγματα πανω στα λεγομενα της, με εκανε να θελω να την δω παλι κ παλι κ να κανω overanalyse καθε σκηνη! Καταρχας οποιος λεει οτι απο τα Matrix του αρεσει περισσοτερο το πρωτο γιατι ειναι ολη η υποθεση, το δευτερο ειναι ετσι κ ετσι αλλα εχει το περισσοτερο ξυλο κ το τριτο οτι ειναι απλα μια ταινια για να τελειωσει γρηγορα-γρηγορα μια τριλογια, ειναι βλακας! Τα Ματριξ δεν ειναι 3 ταινιες αλλα μια! Τα νοηματα κ το βαθος που εχει καθε σκηνη της απλα σε στελνουν αδιαβαστο οταν τα ανακλυπτεις. Οπως για παραδειγμα με την προφητη! Εσεις το ξερατε οτι ειναι μια συγχρονη πυθια στο εργο; Εχετε παρατηρησει οτι σε καθε σκηνη που την δειχνουν υπαρχει κ με ενα τσιγαρο στο χερι; Ξερατε οτι το τσιγαρο συμβολιζει τα τοτε “φυλλα δαφνης” που ετρωγε η πυθια στην αρχαιοτητα για να λεει τις προφητειες της; Κ αυτο απλα ειναι μια σκηνη κ ενας χαρακτηρας απο τους πολλους! Το ματριξ ομως ειναι κ λιγο αδικημενο γιατι πολλοι θα το δουν για να δουν ξυλο κ δεν θα μπουν στο νοημα! Το ιδιο εγινε κ στη συνεχεια με το V for Vendetta αλλα σε χαμηλοτερο βεβαια βαθμο! Οπως ειδατε ειμαι αρκετα φαν των αδερφων Wachowski κ θα θαυμαζω τις ταινιες τους στον αιωνα τον απαντα! Αμην!

Καλα εκτος απο το Speed Racer… :stuck_out_tongue:

ναι,εισαι:p:p:p:lol::lol:

1.το ματριξ για μια ταινια προοριζοταν,οπωτε και τα 2 σηκουελ εγιναν με βαση την επιτυχια του πρωτου και οχι ως ταινιες μιας γενικοτερης φιλοσοφιας και ιστοριας
2.το ματριξ ειναι καλο αλλα υπερτιμημενο,διοτι οπως ειπαν κι αλλοι,εχει δανεια απο 10 ταινιες-τιποτα αυθεντικο- και απλα τα δενει ομορφα λεγοντας ενα ωραιο παραμυθι-δες Ghost in the cell να καταλαβεις-
3.για καποιον που εχει μεγαλωσει με ανιμε,sci-fi κτλ,το ματριξ δν του ειπε τιποτα απολυτως-οπως εμενα πχ,που ειχα φυγει στο διαλειμα οταν τοδα μικρος σινεμα(μλκια μου βεβαια,αλλα οκ,το δα μετα σε κασσετα)…
4.εχει αθλιο πρωταγωνιστη,που και να γουσταρεις,δεν σαφηνει να κολλησεις
5.ειδικα στο τριτο-που ειναι σκουπιδοταινια για μενα-,βλεπω κακες ρεπλικες απο σχεδον οτι ανιμε εχω δει σχετικο με το θεμα
6.το ματριξ ειναι 1 ταινια,η πρωτη…οι υπολοιπες ειναι αρπαχτες και μαλιστα ο ορισμος της αρπαχτης…οταν επιτελους το ειδα ολοκληρο,μετα απο λιγο καιρο μου αρεσε και οκ,γουσταρα…μολις εμαθα για σηκουελ ξενερωσα και οταν ειδα στο σινεμα το 2ο,απορησα με το ποσο τραβηγμενο απο τα μαλλια και εφετζιδικο στορυ σκαρφιστηκαν,απλα για να κοψουν εισητηρια…μου χαλασε ολη τη ‘‘μαγεια’’ του πρωτου…
7.το βεντετα,αν και κατα παρα πολυ κατωτερο του κομικ,ειναι για μενα κλασεις ανωτερο απο το ματριξ
8.speed racer ειναι και αυτο ενοχη απολαυση για μενα,το γουσταρω πολυ,trippy και πσυχεδελεις γιεα!!!
9.οταν σε πετυχω κατω,θα σε κανω να νιωσεις:p:p8)

το brazil δεν θεωρειται sci-fi? τι τερμινειτορς και κουραφεξαλα?

Ρε το Speed Racer είναι έπος, η ταινία που πιάνει καταργεί κάθε έννοια μινιμαλισμού. Ειδικά όταν έβλεπα να γίνεται ο κακός χαμός με τα μαιμούδια τις καρτουνίστικες φάτσες (λες και πεταχτήκαν από το κάντι-κάντι), όλα τα Playmobile και από δίπλα ο Racer-X να έχει την ίδια ακριβώς έκφραση σοβαροφάνειας που κρατάει 5 σεζόν τώρα στο Lost εε προσκυνάω.

Vangeli όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον δεν είναι. Μπορεί να είναι μελλοντολογικό αλλά το Sci-Fi στοιχείο είναι εντελώς πίσω. Πιο πολύ σε κοινωνικοπολιτική σατυρική μαύρη κωμωδία μου κάνει.

Βασικα είχε ακουστεί πως οι Wachowski απο την αρχή σχεδίαζαν τριλογια και πως οι άλλες 2 θα γίνονταν μονο αν η πρωτη έκανε επιτυχία (όπως και έγινε). Ολοκληρωσαν λοιπόν το στορι τους όπως ήθελαν (:wink: αλλα αυτο δεν κάνει τις άλλες 2 απαραιτητα ταινιάρες (αν και το πακετακι εγω το τσιμπησα με όλες τις ταινιες μαζι και 10000 εξτρα :stuck_out_tongue: ). Κακές δεν είναι, σίγουρα το θαψιμο που έπεσε απο τον τύπο εκεινη την περίοδο ήταν υπερβολή. Αλλα όπως και να το κάνουμε ξέροντας πως έχουν στα χερια τους ενα σίγουρο moneymaker έδωσαν μεγάλη σημασια στις σκηνές δρασης (που ήταν σαν live action anime) και την όποια φιλοσοφια τους την πέρασαν σε διαφορα σημεια μεγαλων και κουραστικων διαλόγων μεσα στη ταινία, πολλές φορές δίνοντας την εντυπωση της υποχρέωσης που πρεπει να βγει πριν προχωρησουν στην επομενη σκηνη δράσης.

Ισως αν και οι 3 ταινιες γυρίζονταν ταυτόχρονα όπως έγινε με την τριλογία του Αρχοντα να υπήρχε μεγαλυτερη συνοχή (κάτι που ήταν απο τα μεγάλα όπλα της τριλογιας του Τζακσον) τωρα λίγο την χασαν παρα τα διάφορα μηνύματα που ειχαν μεσα στις ταινιες και έδωσαν ένα πιο blockbuster χαρακτηρα στα σικουελ. Καλό μεν σαν τριλογια αλλα όχι αυτό που θα έπρεπε να είναι αλλα και θα μπορουσε να είναι. Αλλο ειναι το στορι μιας ταινιας και άλλο πραγμα η αξιοποιηση του μέσω του σεναριου.

speed racer ειναι αυτο που λεμε,bad movie we love…αμα ηταν αλλες εποχες,θα θεωρουνταν υπερ-καλτ διαμαντι(που θα γινει απο τις μελλοντικες γενιες ελπιζω)…

Βσκ το Brazil,παρολο που ισχυουν ολα του Νταρθ,και γω sci-fi το θεωρω hands down…

!!!