Favourite sci-fi movies

Eκπλησσομαι λιγο που το Alien δεν εχει σταυρωσει ψηφο. Δεν ειναι και καμια τρομερη εμπνευση σαν ταινια και σεναριο, αλλα ξερω γω… alien ειναι αυτο. Εχει αφησει ιστορια και προσωπικα δε χορταινω να το βλεπω :stuck_out_tongue:
Παντως απο το poll ψηφιζω 12 πιθηκους. Πρεπει να ειναι η αγαπημενη μου sci-fi με μικρη διαφορα απο το Space Odyssey.
Metropolis και Stalker δεν τα εχω δει οποτε δεν εχω γνωμη. Terminator και Matrix ειναι καλες ταινιες αλλα οχι για την πρωτη θεση για μενα.

matrix και 12 monkeys!!!

Τι να πω ρε παιδες…σεβαστες οι αποψεις σας, αλλα μου λετε τωρα την δευτερη ταινια μαλακια ξερω’γω κ τραβηγμενη απο τα μαλλια. Λιγο πιο τραβηγμενη μπορει να ηταν γιατι ειχε περισσοτερο ξυλο για να εντυπωσιασει αλλα με την καμια δεν εχανες την μαγεια της πρωτης! Κοιτα…δεν μπορεις να αισθανθεις την αναλογη μαγεια κ τα συναισθηματα που αισθανθηκες στην πρωτη ταινια που την ειδες το 99 με αυτη που ειδες το 2003! Ειχαν προηγηθει αλλες 200 ταινιες που προσπαθουσαν να μιμηθουν την πρωτη κ σιγουρα ειχαν ανεβασει το επιπεδο. Τωρα η τριτη αν σκουπιδιασε γιατι απλα επικεντρωθηκε στον πολεμο που θα γινοταν στη Ζαιον τι να πω. Εμενα στα εργα με μαγεψε οτι οι σκηνες παντα σημαιναν κατι διαφορετικο απο αυτο που εδειχναν! Κ δεν ειναι πραγματα που καθησα μια μερα κατω κ τα εβγαλα απο το κεφαλι μου. Μου ειχε δωσει ενας φιλος ενα βιβλιο που εξηγουσε το βαθυτερο νοημα πολλων σκηνων κ πραγματικα αυτα που συμβολιζαν ηταν πραγματα που ουτε μπρουσες να φανταστεις απλα βλεποντας την ταινια. Επισης μου αρεσε απιστευτα το ολο φιλινγκ που εβγαζε το στυλ των πρωταγωνιστων σε συνδιασμο με τους πολυπλοκους διαλογους, το ντυσημο κ τα λοιπα.Το ματριξ για εμενα ειναι αυτη τη στιγμη ειναι αρκετα ψηλα, τωρα το αν εκλεψε ενα κομματι απο 10 διαφορετικα σεναρια για να φτιαξει αυτο προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου, γιατι πολυ απλα ειχαν ταιριαξει αρκετα ομορφα για να μπορεσω να πω κακο λογο για την γενικη ιδεα της τριλογιας. Τωρα μην ακουω για Νιο-Ριβς…ο τυπος οντως δεν ταιριαζε για αυτη τη θεση, αλλα δεν ηταν κ για πεταμα μην ακουω μαλακιες! Με την καμια δεν σε ξενερωνε,απλα κατι δεν σου κολλουσε! Μεχρι εκει…

Γενικα τα ανιμε-μανγκα μην μου τα βαζεις στη μεση γιατι δεν μου αρεσουν καθολου εκτος απο ελαχιστες εξεραισεις που ειναι τα επεισοδια του Death Note και το Akira που ξυριζουν κωλαρακια! Το ghost in the shell το εχω σε dvd κ ποτε δεν το εχω δει να σου πω την αληθεια, αλλα θα πιασω να το δω αυριο που θα παω σπιτι, μονο κ μονο επειδη το ανεφερες Λουπεν…

K εντιτ για να μην παρεξηγηθουμε!
Δεν εδωσα στο ματριξ ψηφο γιατι πιστευω οτι ειναι καλυτερη απο καθε αλλη ταινια που μπηκε στο πολ αλλα γιατι απλα θεωρειται πολυ αδικημενη σαν τριλογια που αρεσει μονο σε ατομα που θελουν να βλεπουν μπουνιδια μπυστολιδια κ λαβ στορις, ενω εχει παρα πολλα να δωσει!!!

ο ριβς γενικα δεν ταιριαζει για ταινιες

ναι ρε φιλε αυτο ακριβός!! δυστυχώς εχει περάσει προς τα έξω σαν μια ταινία με κουν φου και πιστολιδι…αλλα πραγματικά εχει παρά πολλα πράγματα στο “παρασκήνιο”. και εγω εχω διαβάσει ορισμένα πράγματα για το τι συμβολίζουν ορισμένες σκηνές και η αλήθεια ειναι οτι έμεινα μαλακας…

Metropolis επική ταινία αν καί την πρώτη φορά πού την είδα έριξα έναν υπνο όλα τα λεφτά :lol::lol::lol:

Και στην ‘‘Τροια’’,ο Μενελαος συμβολιζε τον Μπους,ειχα διαβασει και τον κριτικαρε…ομως η ταινια ηταν μαπα…αλλη μια φορα παντως,οσοι γουσταρετε ματριξ,αρχιστε τα ανιμε-τα σοβαρα,οχι ναρουτους κ μλκιες-…παιζει να το απαξιωσετε πληρως σταδιακα…και ναι,ο ρηβς δεν κανει για ταινιες οπως και ναχει…

και τι να κάνει το παιδί, κλέφτης να γίνει; :stuck_out_tongue:

Άσχετο: [SIZE=“6”]Μόνο 3 ψήφους το BLADE RUNNER??? Νιώστε λίγο μωρέ[/SIZE]

εγω πάντως τα λιώνω τα ανιμε και παλι μου αρέσει το ματριχ…

και δεν εννοώ ναρουτο και ντραγκονμπολ…:stuck_out_tongue:
p.x
darker than black,Ghost in the Shell,Armitage,Aeon Flux,monster,death note,Akira(βεβαιος βεβαιος) και αλλα… :stuck_out_tongue:

Ρε παιδία δεν φτανει να γεμισεις μια ταινία με βαρυσμαντους συμβολισμούς για να βγει αριστούργημα. Πρέπει να τα υποστηρίξει λίγο όλα αυτά και σεναριακά και όχι απλα να περναν απο την οθονη σαν μια απλή αναφορά (και όποιος καταλαβε καταλαβε ενα πράγμα), κάτι που τα σικουελ του ματριξ μονο περιστασιακά κάνουν. Δεν θεωρω τις ταινιες πατατες, προσωπικά τις βρηκα συμπαθητικες (ανετα τις ξαναβλέπω) αλλα δεν μπορω να ακούω και εγω πως ειναι υποτιμημένες. Ναι έφαγαν ένα θάψιμο ισως και υπερβολικο εκεινη την περίοδο (κυριως απο τους κριτικους που ετσι και αλλιως τα sci-fi τα πιανουν με καθυστέρηση μερικών ετων) αλλα δεν νομιζω πως ειναι υποτιμημενες.

Εννοειται πως αναφέρομαι μονο στα σικουελ, στην πρωτη ταινια (που την θεωρω μεσα στις καλυτερες sci-fi ever) δεν υπηρχε αυτή η βροχή απο συμβολισμούς που εναλασονταν με σκηνες μάχης, εκει η ιστορία υποστηρίχθηκε πολύ καλύτερα (γαματα για την ακριβεια). Α και ο Κιανου στο ματριξ μια χαρα ήταν.

Εμενα με εξηταρει η ταινια, το τραγουδι, το βιβλιο το κατι τελος παντων να εχει να σου πει κατι παραπανω απο αυτο που βλεπεις ή ακους! Κ σε αυτο το ματριξ με καλυψε απολυτα!

Λουπες ειπαμε συμβολισμους που να στεκουν καπως οχι τωρα αυτο… :stuck_out_tongue:

Πολλές καλές ταινίες στη λίστα αλλά μόνον ένα έργο τέχνης: 2001 !!!

Μετά από αυτήν την ταινία η επιστημονική φαντασία δεν θα ήταν ποτέ πια η ίδια. ΟΡΟΣΗΜΟ!

Για διαφορετικούς λόγους σίγουρα ήταν ΟΡΟΣΗΜΑ αλλά όχι έργα τέχνης και τα Alien, Terminator 1, Bladerunner

Απο αυτες του poll, stalker. Ειναι γενικα απο τις αγαπημενες μου. Οπως και το solaris παλι του tarkovsky. Ειναι η μονη εκδοχη που εχω δει βεβαια.

7 σελιδες κ μολις 2 ατομα ανεφεραν το stalker

:stuck_out_tongue:

Δύσκολα 2001.

δεν νομιζω,αλλα οκ…ακριβως τι εστι εργο τεχνης δεν μπορω να καταλαβω βσκ-σε σχεση δλδ με τα υπολοιπα…(και το blade runner,2001,alien,δεν νομιζω πως περα απο το καθαρα προσωπικο γουστο του καθενος,εχει το καθενα μεγαλυτερη κινηματογραφικη αξια απο το 2001…)…

Πο,και ελεγα ‘‘μην παει απατο το Σταλκερ γμτ,ειναι η δευτερη επιλογη μου μετα το blade runner…’’…8)cheers!!

Πραγματικά σηκώνει δικό του θρεντ εύκολα ή έστω ένα με ταινίες του Ρώσου δημιουργού.

ποιά έκδοση blade runner να κατεβάσω γαμώτο. ούτε που θυμάμαι ποια έχω δει. σίγουρα έχει την final cut, δεν υπήρχε τότες.

Σπουδαίες ταινίες. Πάντα κάποιες θα λείπουν σε τέτοιες φάσεις…

Εγώ λέω τα πιθήκια που είναι προσωπική αδυναμία, έτσι κι αλλιώς είναι αριστούργημα…

Το Inception του Nolan που βγήκε τώρα, είναι για μένα όλα τα λεφτά. Όπως και το Matrix