Favourite sci-fi movies

νομιζω αυτη ειναι η καλυτερη

καλά, το “έχει” στο πάνω κουοταρισμένο ποστ μου, είναι “όχι” ε :lol:

θενξ, θα την δω προσεχώς.

απ αυτα στο poll Stalker, Space Odyssey και Alien δεν εχω δει.

Terminator 1 με διαφορα.

Νιώστε: στηρίζουμε σε σαη-φαη και σε μαγιό μπραζίλ.

Το stalker γιατί ακριβώς είναι sci-fi? Αν είναι να χώσουμε και τπτ Alphaville και Children of Men να γουστάρουμε.

ε, η ζώνη, ειδικές κατηγορίες ανθρώπων που μπορούν να πάνε στη ζώνη, πραγματοποιούνται οι επιθυμίες των ανθρώπων και καλά εκεί κλπ κλπ. ολή η υπόθεση sci-fi είναι. γιατί να μην είναι άλλωστε; :-k

Γιατί σε όσα λες υπάρχει το fi, αλλά λείπει το sci. Γενικότερα κατηγοριοποιείται σαν επιστημονικής φαντασίας, μάλλον εγώ έχω σκαλώσει.

αα, από αυτή την άποψη. ναι, έχεις δίκιο. αλλά νομίζω χώνονται όλα μαζί σ’ αυτόν τον όρο, όσο είναι κοντά.

χωσε, εγω μαζι σου\μ/
(το αλφαβιλ οσο και αν το αγαπαω, δεν το συγκαταλεγω στα κορυφαια του Γκονταρ και μαλλον ουτε στις τοπ ταινιες του χωρου-ασχετο αν ειναι μια παρα πολυ καλη ταινια-)

Το σταλκερ κατηγοριοποιητε σαν sci-fi, με τη λογικη πχ που κατηγοριοποιητε και το μαντ μαξ…ετσι οπως το λες παρακατω εχεις δικιο, απλα μαλλον ειναι αρκετα κοντα στον ορο, οπωτε το τραβαει μαζι του…

Ξεθάβω γιατί είδα πρόσφατα Stalker και Solaris. Το Stalker ΕΙΝΑΙ sci fi, δεν μπορώ να προσδιορίσω το γιατί αλλά είναι :p. Δυνατή ταινία, η πρώτη ώρα και η τελευταία ώρα του είναι επικές αλλά κάνει μια κυλιά στην μέση (στις αρχές του δευτερου μερους δηλαδή) άλλο πράγμα. Δυνατή στο συνολό της πάντως.

Το Solaris παίδες είναι από άλλο πλανήτη, έχει ότι πρέπει να έχει μια ταινία επιστημονικής φαντασίας για να ειναι μεγάλη. Δημιουργεί δηλαδή ένα δικό του σύμπαν, του οποίου η λειτουργία μοιάζει ακατανόητη βάση λογικής στο γήινο μυαλο. Και απο την στιγμή το κάνει τόσο πειστικά μιλάμε για αριστουργηματική ταινία. Είναι μεγάλη παράλειψη που βρίσκεται εκτός poll, για μένα είναι καλύτερο από Stalker.

Επίσης, το Brazil ΔΕΝ ειναι sci fi, με την ίδια λογική πρέπει να είναι και το “Κουρδιστό πορτοκάλι” ας πουμε. Δεν σημαίνει πως όποια ταινία περιγραφει μια μελλοντική κοινωνία είναι sci fi… Θα μου πείτε “τότε ρε μόρτη το Stalker γιατι είναι;” και θα έχετε και δίκιο… :stuck_out_tongue: Aπλα είναι, ας μην την ψάχνουμε… :smiley:

το brazil και το stalker ανήκουν στην κατηγορία cuberpunk που ειναι παρακλάδι των sci fi… :wink:

Πως ακριβώς μπορει να οριστει το cuberpunk;

πο,εχετε χαρη που εχω παρεα εδω και δεν μπορω να κανω κατεβατο, αυτο μονο…:stuck_out_tongue:

τσέκαρε αυτο…

lupin κατεβατό στο οτι δεν συμφωνείς για τον ορο? :-k

lol, οχι, λατρευω cyberpunk:D απλα θα ηθελα να γραψω τρελο κατεβατο-αφιερωμα…λεητερ μεημπι

Απο το poll Terminator 2 οχι για καποιο αλλο λογο εκτος απο οτι ειναι…
συνεχεια του υπερτατου Τ1 που κατα την αποψη μου ειναι η καλυτερη sci-fi ταιναι ever.Αν και υπολυπεται σε εφε απο το Τ2 κερδιζει σε ατμοσφαιρα κατα πολυ ενω ο Arnie δινει ρεστα σαν δολοφονικη μηχανη που σταλθηκε στο παρελθον να διαλυσει τις ελπιδες της ανθρωποτητας:evil:

χμμμ… είμαι ανάμεσα σε Terminator 2, Blade Runner και The Empire Strikes Back:-k
αλλα ο nerd που είναι κρυμμένος μέσα μου έχει ξελαριγγιαστεί να φωνάζει οπότε ψηφίζω
STAR WARS:lightsabre::lightsabre:

bump για να προτείνετε κάνα άλλο καλό διαμαντάκι :smiley:

βαλε σταρ… :stuck_out_tongue:

επειδη εισαι τιμιος και τιμας παλιατζουρες



(τα δυο τελευταια ειδικα must, το πρωτο γαμαει αλλα ειναι και πιο γουτσου)