Fear Factory

Ε, ο Burton ασχολειται με το (αξιολογοτατο) project του.

Καλυτερα. Απ το να βγαλουν ενα Transgression no2…

ChrisP, ξερεις τι παιζει με δαυτο; Δεν εχω ακουσει τιποτα σχετικο…

o burton και ο raymond μαζι με τον steve των deftones και τον b-real των cypress hill.εχουν ενα project τους kush που μετραει μο.ο myspace εχουν ομως

Για τους Ascension λεω.
Τσεκαρε ποστ #54.

Fear Factory members Christian Olde Wolbers (guitar) and Raymond Herrera (drums) are proud to announce the debut album of their new group, ARKAEA. The band also features one of metal’s hungriest young singers, Jon Howard (Threat Signal).

ARKAEA has just finished up preproduction and are scheduled to enter the studio to begin recording. This album promises to be as pummeling as anything the gold-selling team of Olde Wolbers and Herrera has ever written.

Δείγμα εδώ

ξεθάβω γιατί οι FF υπήρξαν παλιός “έρως” μου κάπου το 2000-2001.

Demanufacture
Obsolete
Digimortal

και τα μυαλά στα μπλέντερ!

η δισκάρα demanufacture, 7.9 στο public για όποιον ενδιαφέρεται… κ πάω για νάνι επιτέλους :stuck_out_tongue:

Digimortal!
Τι κομματάρα αυτό το Damageo:!:

Με αφορμή μερικά comments στο youtube για το κομμάτι Sounds of silence των Ascension of the watchers και μιάς και μόλις πρόσφατα άκουσα τη μουσική τους μέσω διαδυκτύου ( και εννοείται ότι με τέτοιες κομματάρες πάει κατευθείαν για αγορά) παρατήρησα ότι υπάρχει γενικά μια απαξίωση της προσφοράς της μπάντας λόγω του πολύ πιο χαλαρού και γλυκού ήχου που έχουν σε σχέση με το τι περίμενε πολύς κόσμος. Οπότε μερικές προσωπικές σκέψεις επί του θέματος (αν δνε έχετε διάθεση για πρήξιμο μην ανοίξετε το spoiler :stuck_out_tongue:

[SPOILER] Όποιος έχει ακούσει απαξιωτικά σχόλια για τους AOTW καλό θα είναι να μη δώσει σημασία. ας μην έχει μέσα δίκασες και κιθάρες η μουσική τους, αν μην ουρλιάζει ο Burton, αυτό το project είναι 66666 εκ. + φορές πιο Fear Factory απο ότι η τελευταία πατάτα που έβγαλε η μπάντα και ο λόγος για εμένα είναι ότι σε αυτό το project ο Bell βγάζει αυτό που πραγματικά νιώθει τώρα πια και εκφράζεται με τον τρόπο που πραγματικά τον αντιπροσωπεύει. Μιλάμε άλλωστε για ένα άνθρωπο 40 ετών και βάλε, κάποιον που προφανώς έχει δεί πολλά στη ζωή του και είμαι σίγουρος ότι νιώθει πολύ πιο κατασταλαγμένος απο ότι όταν ήταν 20 σε πολλά πράγματα. Μαζί με αυτόν όμως ωριμάσαν και τα συναισθήματα του και θέλω να πιστεύω ωριμάζουμε και μεγαλώνουμε οι άνθρωποι που ακούμε τη μουσική αυτών των τύπων.

Τουλάχιστον απο τη πλευρά μου δεν άρχισα να ακούω τη συγκεκριμένη μπάντα επειδή είχαν τις δικασάρες, ούτε λόγο των riffs, ούτε λόγω των ουρλιαχτών αλλά επειδή οι σκέψεις και τα συναισθήματα που είχαν αυτοί οι άνθρωποι ταυτίζονταν σε τρομακτικό βαθμό με τις δικιές μου και αυτές οι σκέψεις και τα συναισθήματα βγαίναν σε τρομακτικό βαθμό στη μουσική τους, όπως βγαίνουν και στη μουσική του Bell μέσω των AOTW. Είναι απλά σαν να έχει αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο σου μιλάει ένας πολύ καλός παλιός φίλος. Τα συναισθήματα παραμένουν, αλλά δε μπορεί τα λόγια να είναι τα ίδια. Για αυτό άλλωστε και στο όλο θέμα της Burton-Cazares είμαι με τη πλευρά του πρώτου, γιατί η μετέπειτα πορεία του έδειξε ότι ήταν πολύ πιο ‘‘αληθινός’’ απο τον κατά τα άλλα συμπαθέστατο Dino, που μάλλον δε μας τα πολυείπε καλά με τους Divine Heresy.

Εγώ λοιπόν απο τη πλευρά μου ελπίζω να μη συνεχίσει η μπάντα αλλά να το διαλύσουν ήρεμα και όμορφα (αφότου κάνουν και μία συναυλία απο τα μέρη μας εννοείται :stuck_out_tongue: :wink: ) και να συνεχίσουν είτε με άλλο όνομα και ήχο είτε ο καθένας ξεχωριστά. Είμαι βέβαιος ότι και πάλι θα μας απασχολήσουν έτσι θετικά και όχι για ακυρότητες τύπου Transgression.[/SPOILER]

μετά το μεγαλοπρεπές άκυρο που φάγαμε στο brutal assault και την επίσημη ανακοίνωση ότι η μπάντα μπαίνει στο στούντιο, οπότε δεν περιοδεύσανε τελικά φέτος, τα τελευταία νέα έχουν ως εξής:

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 μπάντες ονόματι Fear Factory. Η μια υποτίθεται πως ηχογραφεί το νέο άλμπουμ και αποτελείται από τους Bell, Cazares, Stroud & Hoglan, και η άλλη έχει τα δυο εναπομείναντα αρχικά μέλη Wolbers & Herrera οι οποίοι παίζουν και στους Arkaea και λέει διεκδικούν τα δικαιώματά τους από το όνομα. :?
Μύλος!

Να δείτε που κάπου στην ιστορία θα εμφανιστεί κι ο Ghaal :stuck_out_tongue:

εγω αν και δεν ειμαι ιδιαιτερα ψαγμενος στο industrial metal λατρευω fear factory για το demanifacture.Τα digimortal και archetype καλα ηταν αλλα οχι ισαξια με τον καλυτερο industrial δισκο ever.Λεω ισως γιατι δεν εχω ακουσει ακομα πολλους αλλους εκπροσωπους του ειδους αλλα ολων τα λογια σταζουν μελι για αυτον τον δισκο.Το transgression στην αρχη μου φαινοταν δισκαρα ενω αργοτερα μουφα.Η αληθεια βρισκεται στην μεση,ειχε καλες στιγμες transgression,supernova,millenium(που ηταν διασκευη:().η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι η μελωδια δεν κολλαει στους fear factory και ενω με την επιστροφη του cazares το σχημα θα επανελθει στον θρονο του,μαλλον μιλαμε για περασμενα μεγαλεια.Ο δισκος που ερχεται ειναι ισως η τελευταια τους ευκαιρια αν και δεν βλεπω να ξαναακουμε αλλο demanifacture

Πόσταρα το καινούργιο τραγούδι στο industrial thread μόλις τώρα!

Ρε σεις, είναι γαμάτο!!!

To βράδι που θα γυρίσω σπίτι θα το ακούσω.

Αν και FF χωρίς Herrera… :-k

Εδώ άκουσες slayer χωρίς lombardo…

Και δε μιλάμε για κανένα τυχαίο όνομα! Για το χταπόδι τον Hoglan λέμε.
Άκου και πες.

Κατά τ’ άλλα μαζί σου! :wink:

Το κομμάτι πάντως είναι αρκούντως γαμηστερό. Μισό Demanufacture και μισό Obsolete στο ρεφραιν.

Πριν σχολιάσω το κομμάτι -το οποίο ετοιμάζομαι να ακούσω για 5ή σερί φορά- να σχολιάσω κάτι: και ο θεός ο ίδιος να παίξει drums στη μπάντα, δεν είναι το ίδιο πράγμα με τον Herrera -period :P-!

Όσο για το τραγούδι: Χλιαρά πράγματα. Δεν μπορώ να συμφωνήσω με τον dyingfreedom στο στυλ του, πιο πολύ σε συνδιασμό Archetype με Transgression μου φέρνει, ειδικά στο ρεφρέν. Δε περίμενα να το πώ αυτό ποτέ, αλλά τα καθαρά του Burton εδώ είναι ψιλό-ξενέρα, μου θυμίζουν το τρόπο που τραγουδούσε στο προηγούμενο δίσκο. Δεν είναι σε καμία περίπτωση κακή ερμηνία, απλά μου άρεσε παλιότερα που χρησιμοποιούσε πιο βαθιά φωνητικά όταν τραγουδούσε καθαρά.

Βέβαια, αν είναι να δούμε τα θετικά, όντως ακούγεται καλύτερα απο τη πλειοψηφία των κομματιών του τελευταίου σουβέρ-πατάτας-φρίσπι ονόματι Transgression…βασικά όχι, τώρα που το ξανακούω μάλλον είναι καλύτερο απο όλα τα κομμάτια εκείνου του δίσκου. Αλλά και πάλι, αν είναι να ακούγεται όλος ο δίσκος έτσι, καλύτερα να το βγάλουν ως project. Απο το όνομα Fear Factory περιμένουμε μόνο τα καλύτερα, οπότε και το απλά καλό δεν φτάνει :wink:

υ.γ. πάω να ξαναβάλω Obsolete XD

Μια και μοναδική ακρόαση, κι αυτή λίγο πριν βγω με γυναίκα.

Το νέο κομμάτι [SIZE=“5”]ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΣΠΙΤΙΑ![/SIZE]

ναι οντως ειναι οδοστρωτηρας το κομματι

+1 εδω

α και για να μην ξεχασουμε: hoglan λεμε \m/

και ο θεός ο ίδιος να παίξει drums στη μπάντα, δεν είναι το ίδιο πράγμα με τον Herrera -period :P-!

Ο θεός παίζει ο ίδιος drums στη μπάντα και ασελγεί στα τύμπανά των ανυποψίαστων ακροατών. Gene Fucking Hoglan. 8)

Βασικά το κομμάτι δεν υπάρχει. Το 'χω ακούσει καμιά 15αριά φορές από προχτές.

να πας να αποθεώσεις και στο ανάλογο τόπικ τότε ρε καφενείο!