Fear Factory

Καταρχην ψηφισα κατα λαθος το transgression ενω ος γνωστον το demanufacture εινε το καλuτερο τους album!Δευτερον το diggimortal εινε δισκαρα κε τριτο κε τελευτεο το POWERSHIFTER ΤΑ ΣΠΑΕΙ!

μολις ακουσα το Mechanize…
μια πρωτη ακροασει το αλμπουμ ειναι πολυ καλο… :wink:
σημερα λογικα θα το λιωσω!!!:stuck_out_tongue:

Τα 3 πρωτα που άκουσα πάντως δεν μου έκαναν καμια μεγάλη εντύπωση. θα δεξει απο τις επομενες ακροασεις.

Ξέρω ότι δεν είναι το καλύτερο αντικειμενικά, αλλά ψήφισα Obsolete γιατί έτσι τους γνώρισα, και γιατί με βοήθησε (επαναστατικόν γαρ :p) να ολοκληρώσω χωρίς θύματα το λύκειο :roll: :roll: :roll:

Το τελευταίο πάντως δεν το έχω ακούσει. Χουμ.

με διαφορα το soul of a new machine to καλυτερο!

φοβος σε ολο το μεγαλειο , αρρωστημενα ριφς , φωνητικα τρομου , παραγωγη τελεια ,

δεν υπαρχει πιο ανωμαλο παντρεμα groove με grind/death στα self immolation and scapegoat!!

τους λατρευω!!

καλα και το demanufacture ειναι διαμανταρα αλλα οχι τοσο μοναδικο οσο το soul of a new machine!!

θα πω κατι ακραιο αλλα πιστευω πως θα συμφωνησετε , αν οι FF ξαναηχογραφουσαν το Soul … εν ετη 2010 με φωνητικες γραμμες αλλα demanufacture τοτε θα μιλησουμε ισως για το καλυτερο μεταλ αλμπουμ ever and forever!!!

φθινόπωρο 1995. το μικρό μπλίντιν βλέπει στη βιντεοκασέτα που έγραψε στη ζούλα το προηγούμενο βράδι το headbanger’s ball (απαγορευτική ώρα για να το δει λάιβ) και πέφτει σ’ένα βίντεο από το πρόσφατο (τότε) dynamo.
Μια μπάντα που δεν έχει ξανακούσει του βιάζει τα αυτάκια. Πολύ θορυβώδης, δεν έχει σχέση με τους σάμπαθ/σάβατατζ/ντάνζιγκ που ακούει συνήθως. Προχωράει παρακάτω.
Κάνα-δυο χρόνια μετά, θα ξεθάψει τη βιντεοκασέτα και θα την ξαναδεί. Και θα μείνει μαλάκας. Έχει πλέον μεγαλώσει αρκετά για να καταλάβει τι βίντεο ήταν αυτό:

10-12 χρόνια μετά, το ζήσαμε λάιβ.
Δάκρυα. Μόνο. Το σάουντρακ της ζωής μας.
Άντε γειά. Δεν περιγράφω άλλο!!!

Eν ετει 1995 ο ηχος των Fear Factory ηταν αν μη τι αλλο προωτοποριακός και πολλα ετη φωτός μπροστά…ειδικα η ρυθμική του Cazares και οι εναλλαγες φωνητικών του Burton ακουγονταν εξωπραγματικά…θυμαμαι ενω ακουγα μια κασετα με επιλογές μαζι με ενα φιλαρακι ακουμε τα πρωτα δευτερολεπτα του self bias resistor, κοιταζουμε ο ενας τον αλλον αποσβολωμενοι και μου λεει γραφτο μου τωρα οπως ειναι…:lol:

Χαχα, κάπως έτσι τα πράγματα.
Μόνο που από MTV, βιντεοκασέτες κτλ, το ίδιο κομμάτι, σε ακόμα πιο “σπάστα” εκτέλεση.

www.youtube.com/watch?v=JyGtiPYL6Uo

Τι να λέμε τώρα.

Το καινούργιο δίσκο τους Genexus τον έχει ακούσει κανείς άλλος; Προσωπικά γούσταρα απίστευτα και τον θεωρώ σίγουρα οτι καλύτερο έχουν βγάλει από το Archetype και μετά. Μου θυμίζει πολύ Digimortal αλλά στην καλύτερη δυνατή του εκδοχή. Καλύτερα κομμάτια το Regenerate, Expiration Date, Soul Hacket κατ’ εμέ.

Δεν το έχω ακούσει, αλλά με προέτρεψες να το κατεβάσω.

Ας επανελθουμε on topic εδω περα μαλλον ομως @apostolisza8 @Sevek @plex27 και οποιος αλλος θελει να κανει μια ωραια κουβεντα εδω περα.

Συνεχιζω απο κει που λεγαμε για Transgression συγκεκριμενα, αν και θα μπορουσα να μιλησω για ολα τους τα αλμπουμς εκτος απο τα 2 τελευταια, που ισως ειναι μια καλη στιγμη να πιασω, ειμαι αρκετα σε φαση Fear Factory αυτην την εποχη.

Λοιπον, το Transgression για μενα ειχε την ατυχια να προερχεται μετα απο το πολυ καλο Archetype, και επισης να μην εχει την φουλ εγκριση της μπαντας, η οποια εκει που ολοι νομιζαμε οτι ειχε θεμα με τον Cazares, τελικα εγινε η ανατροπη, ο Burton Bell μαλωσε 2 χρονια μετα με τους αλλους δυο, εφερε πισω τον Cazares και ειχαμε νεα δραματα.

Σε ενα ιδανικο συμπαν θα ειχαμε την συνθεση των πρωτων 4 αλμπουμς για παντα για τους Fear Factory, αλλα αν επρεπε να διαλεξω μεταξυ ειτε του Cazares ειτε του rhythm section, θα διαλεγα προφανως Herrera και Wolbers. Στα Archetype και Transgression φανηκε για μενα ξεκαθαρα πως ο Cazares δεν ελειψε και ιδιαιτερα… Ενω στα αλμπουμς μετα το 2007, με εξαιρεση το Mechanize, μου φαινεται πως λειπει παρα πολυ ο Herrera ειδικα, αλλα και ο Wolbers. Και στο Mechanize ισως να μην φαινεται τρελα η απωλεια, γιατι παιζει ο Gene Hoglan που ειναι καταπληκτικος ντραμερ (αν και ο Herrera παντοτε τους εδινε πιο προσωπικο ηχο).

Και επιστρεφω στο αδικημενο για μενα αλμπουμ:

540,000 degrees Fahrenheit = απλα επος, απο τα καλυτερα τους openers
Transgression = πολυ πιασαρικο, σιγουρα μπαινει σε best of για μενα
Spinal Compression = πολυ καλο, οχι τιποτα το ιδιαιτερο αλλα ουτε φιλλερ
Contagion = αρκετα φιλλερ
Empty Vision = Κομματαρα ε. Καφριλα mid tempo με μελωδικα μερη, classic FF
Echo Of My Scream = Σιγουρα αμφιλεγομενο… καταλαβαινω γιατι να ξενερωνει κοσμος. Εμενα μου αρεσει.
Supernova = Οτι πιο κοντα σε MTV χιτακι εχουν γραψει. Το λατρευω παρα πολυ αυτο το τραγουδι. Καταπληκτικες μελωδιες, φοβερη συνθεση, ασχετα με το αν ειναι εμπορικο ή οχι. Τα ειχαν παντοτε τετοιου τυπου τραγουδια οι Fear Factory, ακομα και στο Obsolete, απλα ισως οχι σε τετοιο βαθμο.
New Promise = Ακουγεται λιγο σαν… Μεταλλικα? Τραγουδαρα, και με γαματο σολο
I Will Follow = Διασκευη, οπως αυτες που μας εχουν συνηθισει, σε χαρουμενο υφος. Τους παει.
Millenium = ψιλο φιλλερακι επισης. Τα εχουμε ακουσει κι απο αλλους κι απο τους ιδιους. Ωραιο ρεφρεν.
Moment Of Impact = Αρρωστα ριφφακια αλλα καταλαβαινω γιατι λενε πως ο δισκος ηταν λιγο ημιτελης. Λιγο αχταρμας
Empire = Bonus τραγουδι, πολυ καλο, χωρις να βγαζει ματια

Σε γενικες γραμμες, δεν τον θεωρω φυσικα εναν απο τους καλυτερους τους δισκους, αλλα μου φαινεται οτι εχει φαει αδικα πολυ κραξιμο, κυριως γιατι εχει αρκετες πιο “mellow” στιγμες, χωρις ομως να ειναι απαραιτητα κακο αυτο κατα την γνωμη μου. Αλλωστε να πω την αληθεια, πιο βαρετα μου φαινονται μερικα απο τα γρηγορα τους τραγουδια σε αυτον τον δισκο, παρα τα πιο χαλαρα.

2 Likes

Η αλήθεια είναι πως και το The Industrialist μου αρέσει αρκετά. Όχι βέβαια τόσο που να μπορεί να χαλάσει την τετράδα φωτιά.

Υ.γ. Λέω να δώσω μια ακόμη ευκαιρία στο Transgression μέρες που είναι

1 Like

Βλέπω στο απαρχαιωμένο αυτό thread μέλος με nickname Davidian να αποθεώνει την πρωτοτυπία του ήχου των FF και γέλασα μοχθηρά χαχα!

Λοιπόν, έχετε πάρει χαμπάρι τι έχει συμβεί στους FF; O Bell έχει κάνει συμφωνία με τους 2 πρώην για δικαιώματα από τις εμφανίσεις και την χρήση του ονόματος FF. Στην πορεία όμως αυτός χρεοκόπησε, πήγε να κάνει ειδικές ρυθμίσεις στα χρέη του αλλά δεν ανέφερε την δικαστική απόφαση για τις οφειλές σε πρώην μέλη με αποτέλεσμα τόσο καιρό τα χρωστούμενά του από τις περιοδείες της μπάντας να μεγαλώνουν. Με νέα δικαστική απόφαση οφείλει να τους ξεπληρώσει αφού έκανε την υπερβλακεία.

Αρχές της χρονιάς είχε δηλώσει πως νέος δίσκος είναι έτοιμος, με τίτλο και εξώφυλλο. Ο Cazares όμως πρόσφατα δήλωσε πως δεν υπάρχει τίποτα στον ορίζοντα. Το συμπέρασμα είναι πως η μπάντα λόγω οφειλών και χρεών δεν μπορεί να κάνει βήμα, δισκογραφικά και συναυλιακά. Μάλλον θα έρθει και το τέλος της έτσι, εκτός αν προχωρήσουν οι Bell/Cazares με νέο όνομα. Μπορείτε να βρειτε λεπτομερώς στα ιντερνετς την δικαστική απόφαση και τις δηλώσεις των μελών.

Συμφωνώ με τον @QuintomScenario για τα περί Archetype και Cazares πάντως. Αξίζει να αναφέρω πως κάποτε είχα διαβάσει πως ο Dimebag λάτρευε τον ήχο της κιθάρα του Dino.

Hoglan στο Mechanize δίνει ρέστα. Άρρωστη απόδοση.

Τώρα όταν βρω χρόνο θα επισκεπτώ ξανά το Transgression για να δω μήπως αναθεωρήσω αν και δεν με ενοχλούν τα πιο μελωδικά ή χιτς, όσο το ότι δεν μου έμεινε τίποτα από πάνω από τα μισά κομμάτια. Είναι και τέτοια η αγάπη μου για τις 4 δισκάρες τους που απλά όταν θέλω να ακούσω FF βάζω αυτές, μαζί με Archetype και debut και λιώνω.

2 Likes

:open_mouth: :open_mouth: :open_mouth:

Αυτος ο Bell τελικα πρεπει να τα εκανε ΠΟΛΥ σκατα αν το σκεφτεις.

  • 2001 φευγει απο την μπαντα γιατι θελει να το γυρισει σε indie rock (στο οποιο αντικειμενικα θα ηταν τελειος)
  • 2002 μαλωνει με Cazares (μαζι με τους αλλους 2 οκ) και ουσιαστικα τον διωχνουν απο την μπαντα
  • 2005 βγαζουν βιαστικα το Transgression λογω μαλακισμενης συμφωνιας με την εταιρια τους
  • 2007 οι αλλοι εχουν ετοιμο υλικο για δισκο κι αυτος λεει δε θελει να παιζει aggressive music…
  • 2009 τα βρισκει με Cazares και χωρις καν να τους ενημερωσει ετοιμαζει νεο υλικο για Fear Factory…
  • 2009 ουσιαστικα διωχνουν τους αλλους 2 χωρις καν να τους το πουν.
  • 2011 ο Byron Stroud φευγει απο την μπαντα αφου λεει οτι δεν τον σεβονται οι αλλοι 2
  • 2013 τα ιδια περιπου για τον Hoglan
  • 2019 αυτα που εγραψες…

Τραγικα πραγματα, ουτε στην Santa Barbara αυτα.

Για παμε λιγο I AM THE WAAAAY

3 Likes

Κομματάρα! Πω τι μου θύμισες τώρα! Τι αισθητική είχε αυτή η δισκάρα!

Από όλη αυτή την ιστορία εγώ δεν κατάλαβα ποτέ γιατί δεν είχε τα πλήρη δικαιώματα της μπάντας ο Cazares.

Δηλαδή ο άλλος είχε χρεοκοπήσει στις οικογενειακές του επιχειρήσεις και είπε εντελώς ανεύθυνα ας μην διαχωρίσω την μπάντα από αυτό. Απίστευτο νομικό lockdown. Χρωστάει κάπου κοντά στο μισό μύριο και για να βγάλει χρήματα μέσω των FF για να ξεχρεώσει, θα ανεβάσει ταυτόχρονα το χρέος του!

2 Likes

Οι τελευταίοι δίσκοι, ενώ έχουν πολύ ωραία ρυθμικά Parts (ω τι εκπληξη), πάσχουν στα ρεφραιν (όπως είναι λογικό).

Βέβαια το Genexus πχ έχει αυτό το έπος https://www.youtube.com/watch?v=cfIAqYhLSr0 που είναι ανετα βγαλμένο μέσα απο Obsolete/Digimortal.
Aυτό που ναι μεν, δεν έχει ιδιαιτερο ρεφραιν για τα δεδομένα τους, αλλά όλο το υπολοιπο κομμάτι σπέρνει.
Εχει το εκπληκτικό Genexus, όπως και τα 3 πρώτα που απλά δεν είναι 10αρια ξερω γω.

To industrialist πολύ καλό επίσης και είναι και το μονο από τα 3 της “επανένωσης” που είναι πιο κοντά στον herrera, επειδή φυσικά δεν έχει drummer :smiley:. Σίγουρα βέβαια το χειρότερο της επανένωσης.

Αν έκανα μια καταταξη θα ήταν κάπως έτσι:

  1. Digimortal
  2. Demanufacture
  3. Οbsolete
  4. Mechanize - Archetype
  5. Genexus

Το transgression δεν το εχω ακούσει καλά για να το κατατάξω, το industrialist θα μπορούσε να λείπει, το soul of a new machine, είναι άλλη φάση και είναι αδικο να συγκριθεί με μεγαθήρια.

Eπίσης οφείλω να πω ότι δεν είχα πάει στο live to '10. :disappointed_relieved:

edit: Eπίσης τι ΕΠΟC είναι αυτό ρε παιδιά?? https://www.youtube.com/watch?v=ziu4gLRKlvw

2 Likes

Ναι ρε κομματαρα το Slave Labor εννοειται. Και το ομωνυμο Archetype μπαινει ανετα σε best of, φοβερες μελωδιες. Ωραια τα τραγουδια που εβαλες Σεβεκ, ισως πρεπει να ξαναπιασω το Genexus.

Αυτο παντως ειναι μακραν το αγαπημενο μου τραγουδι απο το Mechanize (με vibes classic Paradise Lost στην εισαγωγη και πραγματικα τερατα να γινονται στην συνεχεια και προς το τελος στο riffage):

5 Likes

Οι FF είμαι μια μπάντα πολύ ξεχωριστή σε ήχο σε σχέση με τις υπόλοιπες .Οι παραγωγές τους στα studio είναι εκπληκτικές .Προσωπικά τους λάτρεψα από τότε που πρωτο ακουσα στα 90ς τα κομμάτια Replica και το αγαπημένο μου Ressurection . Demanufacture Obsolete Digimortal Archetype είναι δισκαρες φοβερές .Δυστυχώς η φαγωμαρα και το κακό management μας αφήνουν με δίσκους νοσταλγίας .Όποτε γράφουν μουσική παίζουν παπάδες αλλά πολλές αναταραχές κόστισαν σε επιτυχία και χρήμα .Η μπάντα είναι κορυφαία .Απίστευτη πολυδιάστατη .Και τα προαναφερόμενα demanufacture και Obsolete η καλύτερη χρονομηχανή για τα 90ς .

4 Likes

Bump το νήμα γιατί υπάρχει επίσημα single (με τον δίσκο να έρχεται Ιούνιο):

το οποίο επειδή μου φαίνεται αρκετά αξιοπρεπές με κάνει να εκνευρίζομαι περισσότερο με την όλη κατάσταση τους…

4 Likes

Τα μέλη της μπάντας ποια είναι;