Μουσικά Κύματα Festival (23/07 Νέα Μάκρη)

^ Έτσι απλά.

Ένα από τα καλύτερα φεστιβάλ του λεκανοπεδίου (btw αυτή η λέξη είμαι πεπεισμένος ότι βγαίνει από τη λεκάνη/χέστρα…) με ένα lineup τούμπανο.
Όσοι δεν έχετε ξανάρθει, αυτή είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να κάνετε την αρχή.

Θερμή παράκληση προς τις μπάντες :!:

Φέρτε μπόλικο merch ! Ερχόμαστε με άγριες διαθέσεις…

[SPOILER]…θα έχει άραγε και γλυκό του κουταλιού εφέτο ? :lol:[/SPOILER]

Εμεις που δεν εχουμε πως ναρθουμε τι θα κανουμε ? :frowning: σκατα

Δεν θα οργανωθει τιποτις παρομοιο με satan upon… που ειχε μαζευτει φορουμοπαρεα? :roll:

http://www.youtube.com/watch?v=FkaXv79Fs8E :’(

Γαμάει το φεστιβάλ και θέλω να κατέβω αλλά απίθανο γαμώ μόνο αν κάτσει αμαξέτο =/

Κλαίω… Και με το βίντεο και επειδή το χάνω…

Έχω άγριες διαθέσεις για πολύ κοπάνημα λέμε.

σε περιμενω sarabante να τα δωσουμε ολα… :slight_smile:

οποιος δεν παει ειναι κουτος.

και γω μεσα σ’αυτους :slight_smile:

Όποιος θέλει αμάξι ας στείλει pm να συνεννοηθούμε.

Σήμερα η μεγάλη μέρα :!:

Μπαντάρες, φθηνό αλκοόλ, θαλασσινό αεράκι και καλή παρέα. Αυτά είναι !

[B]
Και μη δω κανένα να έρθει στις 9 ! Έτσι ?[/B]

Επιτέλους μετά από χίλιες-δυό γκαντεμιές θα δω sun of nothing!

Να μην ξεχνιόμαστε http://www.youtube.com/watch?v=6RJwMPcKb6g

[B]Έφυγααααα !!![/B]

Άντε καλά να περάσουμε !

VAMOS.

Γιατί;

Καλημέρα.

Το φεστιβάλ, όπως ήταν αναμενόμενο, γάμησε στεγνά. Σούπερ τα περισσότερα συγκροτήματα, εξαιρετικός ο χώρος της συναυλίας, καλή παρέα και κυρίως αυτό το τρομερό συναίσθημα του underground event στο οποίο μουσικοί και φανς είναι ένα και περνάνε όλοι γαμώ.

Οι [B]Aherusia[/B] ήταν το πρώτο συγκρότημα που είδα και από τα καλύτερα του φεστιβάλ, αν και ΟΚ, το ξέρω ότι δεν είμαι αντικειμενικός, γιατί αυτό το, ας πούμε, cretan metal τους μου αγγίζει ευαίσθητες χορδές και έχω δηλώσει οπαδός του από καιρό τώρα. Ο τρόπος που έπαιξαν τα κομμάτια τους νομίζω ότι κολλούσε τέλεια σ’ αυτό που πρέπει να βγάζει η μουσική τους, πολύ περισσότερο απ’ ότι στο δίσκο: πολύ πιο ψηλά η λύρα, πολύ πιο κάτω τα πλήκτρα, περισσότερα “ωωωωωωω” και ένα γενικότερο διονυσιακό vibe. Απ’ ότι μου είπε μάλιστα ο τραγουδιστής μετά, ο δεύτερος δίσκος που ετοιμάζουν θα είναι κάπως έτσι, κάτι που με κάνει πολύ αισιόδοξο. Το καινούριο κομμάτι (Archipelagο) θαυμάσιο, εμβαθύνοντας περισσότερο στο κρητικό στοιχείο, και γενικώς μπράβο στα κοπέλια, με βγάλανε ασπροπρόσωπο. Επίσης ευτυχώς ο κόσμος τους δέχτηκε θετικά και δεν επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι ότι θα είχαμε γιούχες κτλ.

Ακολούθησαν οι [B]Raw Insect[/B] που μου φάνηκαν απίστευτα βαρετοί σ’ αυτό το Machine Head στυλ τους, οπότε απλά γυρνούσα από δω κι από κει, χάζευα, είχα πιάσει ψιλή κουβέντα και τέτοια.

[B]Universe217…[/B] Ντάξει τί να πω, τα χουμε αναλύσει πολλές φορές. Ένα πράγμα μόνο, έδειξαν για άλλη μια φορά γιατί είναι το καλύτερο ελληνικό συγκρότημα. Η πιο ισοπεδωτική εμφάνιση του φεστιβάλ (αναμενόμενο). Θέλω να κάνω πρόταση γάμου στην Τάνια κτλ. Μας κάνανε όχι δύο, αλλά τουλάχιστον τρία παιδιά χτες (brain.d3d =Ρ).

Τους [B]Sun of Nothing[/B] τους έβλεπα πρώτη φορά και ντάξει, άφησαν πίσω τους καμμένη γη. Χωρίς καμία αμφιβολία από τα καλύτερα ελληνικά συγκροτήματα εδώ και χρόνια. Η εμφάνισή τους ήταν ένα διαρκές τριπ, ένας παροξυσμός σκατοψυχιάς και απόγνωσης, με το συνδυασμό της βρώμικης κιθάρας, του υπέρβαρου μπάσου και των απόκοσμων φωνητικών του Ηλία. Μπράβο στα παιδιά, μακάρι να γίνουν ακόμα πιο μεγάλοι και δίνω υπόσχεση να τους ξαναδώ με την πρώτη ευκαιρία.

Οι [B]Sarabante[/B] ήταν σίγουρα το συγκρότημα που δημιούργησε (για μένα) τον μεγαλύτερο πανικό με τη μουσική του, μια συνεχόμενη έκρηξη αδρεναλίνης και ενέργειας, crust/hardcore punk παγκόσμιας κλάσης και πουτάνα όλα. Το κοινό ήταν αρκετά φλώρικο στην αρχή, αλλά από τη μέση του σετ τους και μετά ένιωσε επιτέλους και έπαιξε ικανοποιητικό ξύλο.

Από κει και πέρα, έχοντας δει πρακτικά όσα είχα πάει να δω, απομακρύνθηκα διακριτικά και παρακολούθησα τα υπόλοιπα τεκταινόμενα από απόσταση και αραχτός στην εξέδρα. Για τους [B]Inveracity[/B] δεν έχω να πω κάτι γιατί εντάξει, δε μ’ αρέσει αυτό το μονοκόμματο brutal death τους, βέβαια ομολογώ ότι έγινε καλός χαμός απ’ τον κόσμο με την πάρτη τους. Τους [B]Planet of Zeus[/B] που έκλεισαν το φεστιβάλ δεν τους είχα ακούσει, αλλά με έπεισαν με το εντελώς Sabbath-ικό και ειδικότερα Clutch-meets-Down kick-ass rock’n’roll τους. Θα τους ψάξω.

Φιλιά σε όλα τα παιδιά απ’ το φόρουμ που έδωσαν το παρών!

Long live Nea Makri, long live the underground.

να το κάνεις.!

*εγώ να δω πότε θα αξιωθώ να δω [B]Universe217[/B] :?

[B]Raw in Sect[/B] δε μου’παν τίποτα.

[B]Universe217.[/B] Για άλλη μια φορά απίστευτοι, Highlight το Nothing στο τέλος

[B]Sun of Nothing.[/B] Προβλήματα με τον ήχο στην αρχή, έστρωσαν στη συνέχεια. Έπος ως συνήθως. Hollow.

[B]Sarabante[/B]. Ισοπέδωση. Αυτό. μόνο.

[B]Inveracity[/B]. Ακόμα μεγαλύτερη ισοπέδωση.
[B]
Planet of Zeus.[/B] Πολύ καλοί, αλλά μετά την υπερβολή των δυο προηγούμενων δε μπορούσαν να με κρατήσουν. Κάποια άλλη φορά.

Ήταν τέλεια, και γαμώ τις φάσεις!

Sarabante και τα μυαλά στα κάγκελα, Planet of Zeus σταθερές υπέεεροχες αξίες, Uni217 καθυλωτικοί όπως πάντα!
Γούσταρα πολύ και Sun of Nothing και Lunatic Μedlar, και θα ακούσω περισσότερο.
Κορυφή οι Inveracity που τους ξαναείδα, χωρίς όμως να είναι πλέον στα ακούσματά μου το είδος…
Raw in sect για κάποιο λόγο δεν πρόσεξα πολύ ενώ φαίνεται οτι θα μου άρεσαν, ενώ δεν πρόλαβα utb λόγω βλακείας στα κτελ, αλλά οκ γτ τους έχω ξαναδεί.

Άντε και του χρόνου!

[FONT=“Verdana”]Πολύ όμορφα ήταν και φέτος. :slight_smile:

Το φεστιβάλ έχει το σταθερό κοινό του τόσα χρόνια πια.
Εξαιρετική διοργάνωση (μπράβο στο Μάνθο και όσους γενικά τρέξανε το πράμα).
Το χρονοδιάγραμμα ακολουθήθηκε κατά γράμμα χωρίς να κουραστεί κανείς από τυχόν καθυστερήσεις, αναμονές κλπ (ένας μικρός θρίαμβος αν αναλογιστούμε ότι 9 συγκροτήματα περάσανε από το σανίδι !).

…κάτι βέβαια που δεν περίμενα κι έτσι μοιραία έχασα τους [B]Unmasking the Betrayer[/B].
Όποιος τους είδε ας γράψει εντυπώσεις.

Όταν έφτασα λοιπόν είχαν μόλις ξεκινήσει οι [B]Lunatic Medlar[/B].
Τί να πεις τώρα για μια τέτοια all-star μπάντα ?
Ήταν εξαιρετικοί παρά τις αντίξοες συνθήκες κάτω από τις οποίες εμφανίστηκαν.
Στιβαρό, groove-άτο instrumental, με ωραίους ρυθμούς και γαμάτα riffs.
Τα drums διέλυσαν το σύμπαν. Κρίμα που αρκετοί τους έχασαν λόγω ώρας.
Να τους τσεκάρετε με κάθε ευκαιρία.

Στη συνέχεια έσκασε μύτη η μαυροφορεμένη κολεκτίβα ονόματι [B]Aherusia[/B].
Και μόνο που έβλεπα αυτές τις αρβύλες, ίδρωνα. Έτσι, πήγα για μπύρες. :stuck_out_tongue:
Πρέπει να παραδεχτώ πάντως πως το είδος μουσικής που προσπαθούν να παίξουν δεν είναι και το πιο εύκολο. Θέλει τόλμη και έμπνευση. Δεν με κέρδισαν ούτε στιγμή όμως και σε αυτό συνέβαλλε εν μέρει και η σκηνική τους παρουσία. Κατά την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να σοβαρευτούν λιγάκι, να αφοσιωθούν στη μουσική τους και να αφήσουν αυτό το attitude. Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς…

[B]Raw In Sect[/B]. Ήμουν λίγο χαμένος στο merch εκείνη την ώρα και το μεγαλύτερο μέρος του set το άκουσα…εξ αποστάσεως. Συμπαθητικοί μου ακούστηκαν οι πιτσιρικάδες. Ρίξανε και μια διακευή στο “Territory” από Sepultura. Ας βγάλουν το album για να κρίνουμε καλύτερα.

Και έτσι μπήκαμε, ας μου επιτραπεί, στο βασικό πυρήνα του φεστιβάλ.

[B]Universe217[/B]. Ok, δεν λέω κουβέντα εδώ. O:)
Θα πω μόνο πως ακούσαμε ένα καινούργιο κομμάτι ονόματι “Electrified” αν θυμάμαι καλά.

[B]Sun Of Nothing[/B]. Όλεθρος. Μαζί με το σούρουπο και τα μαγευτικά χρώματα του ουρανού για φόντο, έδυσε και η ψυχολογία μας. Μας τσάκισαν τα κόκκαλα. Σαρωτική εμφάνιση και άψογη απόδοση του καινούργιου υλικού. Αυτό το λαρύγγι ρε γαμώτο…οι κραυγές του Ηλία πρέπει να ακούστηκαν μέχρι την Εύβοια! Περιμένω να τους δω όπως πρέπει, το χειμώνα σε κανα καταγώγι για να τους ευχαριστηθώ ακόμη περισσότερο.

Μετά το αχτύπητο αυτό δίδυμο που άφησε καμμένη γη στο πέρασμά του, ήρθαν οι [B]Sarabante[/B] να επιτελέσουν δύσκολο έργο. Και τα κατάφεραν με το παραπάνω.
Τσαμπουκάς και αλητεία. Ψόφιο κοινό αρχικά, αλλά μετά από παρακίνηση Red Rum η φορουμική σέκτα έβαλε τη σπίθα…8) Πολύ καλή εμφάνιση.

Αυτά τα 3 συγκροτήματα με ξεζούμισαν κι έτσι έμεινα να παρακολουθώ αποστασιοποιημένος τους [B]Inveracity[/B] που ακολούθησαν.
Αν και είμαι φαν της death metal, δεν θα έλεγα πως ενθουσιάστηκα με δαύτους.
Σε αντίθεση με τους αρκετούς οπαδούς τους που άρχισαν ένα μικρό pit και άναψαν τα αίματα. Είναι καλοί σε αυτό που κάνουν αλλά κάτι μου λείπει. Η συνθετική έμπνευση νομίζω. Ο ήχος τους μού φαίνεται αρκετά απρόσωπος και μονότονος. Πάντως είναι τεχνικά άρτιοι και έχουν αρκετά επαγγελματική σκηνική παρουσία (με την καλή έννοια το λέω αυτό).

Έτσι φτάσαμε αισίως και στους [B]Planet Of Zeus[/B] οι οποίοι έμελλαν να κλείσουν το φεστιβάλ. Η κούραση μετά από τόσες ώρες ήταν εμφανής και ο περισσότερος κόσμος δεν ανταποκρινόταν και πολύ. Είχε και ο ήχος κάποια θέματα κι έτσι δεν τους απόλαυσα τόσο. Τους έχω πετύχει σε πολύ καλύτερη εμφάνιση. Ήταν ένα καλό κλείσιμο πάντως με το στονερο-ροκεντρολ-ικό ύφος τους.

Το μόνο που ίσως θα άλλαζα από το φετινό φεστ θα ήταν η σειρά εμφάνισης των συγκροτημάτων. Ίσως και 9 μπάντες τελικά να είναι λίγο υπερβολή. Καλύτερα λιγότερες με περισσότερη ώρα για το καθένα.

Χαιρετισμούς στους συναγωνιστάς…[/FONT]

το report απο redrum που ειναι;

Ωραία φάση το fest!
Πρώτη μπάντα που πρόλαβα ήταν οι Raw in sect οι οποίοι μου φάνηκαν κάπως βαρετοί. Οι Universe 217 μου αρέσαν αν και δεν έχω ακούσει κάτι ιδιαίτερο εκτός από μερικά σκόρπια κομμάτια τους.
Και έπεται η ώρα της [B]Αποκάλυψης[/B]
Sun of nothing και το μυαλό σέρνεται μέσα από τους πιο λασπωμένους βούρκους. Γαμηστερή απόδοση, ΔΥΝΑΜΗ και απίστευτα φωνητικά. ΝΑΙ ρε γαμώτο είναι από τις καλύτερες ελληνικές μπάντες. Χτυπάω το κεφάλι μου για όλες τις προηγούμενες φορές που δεν μπόρεσα να τους δώ.
Τους Sarabante τους έβλεπα για δεύτερη φορά και ήταν σταθερά πολύ δυνατοί! Ενδεικτικά μερικά από τα κομμάτια που θυμάμαι ότι παίξανε: Revelation, Πνιγμένοι στη σιωπή, Deluminate, Remnants (προσωπικά αγαπημένο, κοντεψα να ξανασπάσω το χερι μου :p), Do you feel safe?.
Το στυλ των Inveracity δεν μου πολυαρέσει οπότε δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία αλλά έγινε τζέρτζελο από κάτω.
Τέλος οι Planet of zeus παίξανε ωραία αν και προτίμησα να τους δώ καθιστός. Μορφή ο μουστάκιας!

Άντε και του χρόνου!