FIBA Basketball World Cup - China 2019

Αν ο Γιάννης έχει πάνω από 75% στις βολές και οι λοιποί ποσοστά κοντά στο 40% στα τρίποντα, με λίγο τύχη στις διασταυρώσεις η 4αδα είναι εφικτή.

Μακάρι να έχουμε πάνω από 30% στα τρίποντα να λες. Εκεί θα μας χτυπήσουν όλοι.

Νεοζηλανδία (που είπε κι ο εκφωνητής) - Βραζιλία είναι ταμάμ για πρωινό με καφεδάρα: Η χαρά της αλάνας. Κι αυτός ο Κόρι Γουέμπστερ, τι φάση;

2 Likes

Παιδική χαρά η Νέα Ζηλανδία. Βλέποντας το ματς καταλαβαίνει κανείς γιατί είχε εντυπωσιακά αποτελέσματα στα φιλικά και γιατί θα αποχαιρετίσει γρήγορα αυτή την διοργάνωση αν και σαφώς δεν λείπει το ταλέντο.

καθολου αισιοδοξος για την συνολικη πορεια. Πιστευω θα δουμε πολλες φορες τον Γιαννη να δινει πασες για ελευθερα τριποντα και τους υπολοιπους να πετανε τουβλα

2 Likes

1.05 στον ΟΠΑΠ :sweat_smile:

5μιση λεπτά, 9 πόντοι… Πονάνε τα ματάκια μας.

Δεν παίζουμε καλά. Ευτυχώς που οι άλλοι μέχρι στιγμής είναι για τα πανηγύρια.

Το οτι μονο ο Πριντεζης εχει βαλει τριποντο δεν ξερω αν θα πρεπει να μας χαροποιησει η να μας προβληματισει :stuck_out_tongue:

Με Καλαθη-Σλουκα δουλευει καλα η ομαδα παντως.

16 πόντοι παθητικό στο ημίχρονο πρέπει να είναι ρεκόρ λογικά.

Νευρικό ξεκίνημα στην επίθεση αλλά έστρωσαν γρήγορα.

Πόσο εγωιστής ο Παπαπέτρου. Βλέπω καλά πράματα αλλά και αδυναμίες. Μέχρι στιγμής το παιχνίδι δείχνει για προπόνηση

ΗΠΑ - ΤΣΕΧΙΑ:

Σχολιασμός Καλαφατάκη > Σχολιασμός Τσιάρτα

Α ρε Πόποβιτς τι τραβάς στα γεράματα

1 Like

Ομολογώ δεν περίμενα τόσο εύκολη νίκη. Η άμυνα ήταν εκπληκτική ενώ και επιθετικά με εξαίρεση τα πρώτα νευρικά λεπτά καλά παίξαμε. Δεν τους είχα τόσο κακούς τους Μαυροβούνιους. Θα φανεί και στα επόμενα δικά τους ματς.

1 Like

Πήραμε μπρος και όλα καλά. Σε ανοιχτό παιχνίδι λόγω Γιάννη όλα καλά. Σε πιο κλειστά και με ζώνες να μας δω. Πάμε γερά.

1 Like

Επαγγελματική και σοβαρή πρεμιέρα σήμερα.

  1. Παπαγιάννη 1 σουτάκι θέλω σε κάθε αγώνα να βάζεις. Και1 φόλοου. Τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.
  2. Είχε ο Σλούκας την μπάλα και έτρεμα μην πάθει τίποτα. Ταυτόχρονα με Καλάθη μέσα είναι όαση η ομάδα.
  3. Οι 2 Παπ αμυντικά και στα hustles ήταν τοπ αλλά το ελεύθερο σουτ πρέπει να το βάλουν. Οι ψηλοί για σποτ απ στον Γιάνναρο αποδίδουν ειδικά ο Πριντ φαίνεται πολύ ευδιάθετος χωρίς βάρος στις πλάτες του φέτος.
  4. Σε σετ παιχνίδι είδαμε πως ο Γιάνναρος μπορεί από τις γωνίες και από την κορυφή να κάνει ρήγματα, μην τον χαραμίζουμε μόνο στο ποστ. Πλάγια σκριν δώστε του και αφήστε τον να τους ισοπεδώσει.
  5. Δεν θυμάμαι άλλη φορά εθνική ομάδα μας να έχει τόσο ξεκάθαρους ρόλους και καθόλου εγωισμούς μεταξύ παικτών. Αναγνωρίζουν όλοι καθολικά τον σταρ και αναλαμβάνουν επιμέρους ευθύνες αλλά και αυτός δεν φοβάται την πάσα. Μοίρασε 4-5 αμαρκάριστα σήμερα.

Όλα αυτά βέβαια με έναν αντίπαλο που δεν είναι γενικά για 30ρες έτσι; Αλλά το μάτς όπως πήγε δεν αξίζει για παραπάνω. Με Βραζιλία θα έχουμε πολύ καλύτερη εικόνα.

Ξαναλέω στο σετ παιχνίδι όσο μπορούμε πρέπει να εκμεταλλευτούμε τον Γιάννη από την περιφέρεια. Ελπίζω να ξέρουν τι κάνουν. Πίστη υπάρχει. Επίσης να σταματήσουν οι εκφωνητές παντού να μιλάνε για χρωστούμενα της μοίρας και 10 χρόνια χωρίς διάκριση και ευκαιρίες κλπ. έλεος. Ευτυχώς οι μέχρι τώρα δηλώσεις των παιχτών είναι πολύ πιο λογικές.

8 Likes

Αυτο συζηταγαμε. Ολοι εχουν σαφη ρολο κ δεν φοβαμαι κανεναν για τον ρολο που νιωθω οτι εχει. Εμενα μου φανηκε μια χαρα η ομαδα κανοντας πολυ ισορροπημενο παιχνιδι κ καλη οικονομια δυναμεων. Λογικα καθε μερα θα παιρνει κ λιγο πιο μπρος κ ο Σλουκας. Αρκετα καλο προσημο η πρεμιερα

2 Likes

2 παίκτες διαμάντια που πρέπει να δει κανείς σ’αυτο το Μουντομπάσκετ:

Rui Hatchimura - o Power Forward της Ιαπωνίας, θα τον δούμε στην rookie του σεζόν στους Wizards

Frank Ntilikina - ο Γάλλος guard των NY Knicks
Και οι δυο 21 χρονών.

2 Likes

Θυμαμαι ο Ntilikina ειχε ακουστει την πρωτη χρονια για τις καλες αμυνες αλλά μετα διαβαζα συνεχεια οτι ηταν απογοητευτικος, ιδιαιτερα στο σκοραρισμα. Κάνω λαθος; Δεν τον εχω δει.

Εμένα μου αρέσει πολύ. Πέρασε έναν σοβαρό τραυματισμό βέβαια…

Ημίχρονο λοιπόν. Πολύ ξύλο οι Βραζιλιάνοι.

Μπουρούσης Παπαπέτρου δεν αποδίδουν έως τώρα αλλά ο Πρίντεζης αξίζει όλα τα παρατσούκλια του σήμερα.

Τα έλεγα και τις προάλλες, όχι τον Γιάννη στο post, τον παίζουν 2 με λίμπερο τον αχώνευτο αφάνα.

Παπαγιάννης όσα χάνει στην επίθεση τα κόβει από τους αντιπάλους στην άμυνα, πολύ καλός και γρήγορος στα πόδια σήμερα.

Με έναν Αντε στο 3 τους μικρύναμε το γήπεδο. Σλούκας- Καλάθης μαζί κάνουν όργια.

Στο δεύτερο δεν νομίζω να συνεχίσουν να μας μπαίνουν τα τρίποντα. Πρέπει να εκμεταλλευτούμε MVP.