FIBA Basketball World Cup - China 2019

Στην τελική ευθεία πριν το Παγκόσμιο… Πιστεύω πως οι ΗΠΑ θα σταματηθούν από κάποια ομάδα, δε νομίζω να πάρουν το χρυσό :1st_place_medal: που υποτίθεται πως διακαώς θέλουν. Μου αρέσουν οι δικές μας :greece: πιθανότητες (με υγιή Σλούκα) για ένα πιθανό upset, όπως και της Γαλλίας. Η Ιταλία νομίζω πως στα φιλικά προετοιμασίας καθ’οδόν προς το Μουντομπάσκετ δεν πρέπει να σημείωσε νίκη, αλλά της έλειπαν Melli, Datome και Gallinari, με τους δύο τελευταίους να επιστρέφουν όμως τώρα… Άρα θα δυναμώσουν αρκετά - λογικά - τα Ιταλάκια. Αυστραλία πάντοτε φιλόδοξη και υπολογίσιμη αλλά δε νομίζω να φτάσει στο βάθρο (ίσως αν είχε και Ben Simmons…). Σερβία θεωρείται major favorite για μετάλλιο αλλά δεν θα μου κάνει εντύπωση αν αποτύχει. Το ίδιο πράγμα θα έλεγα και για τους Ισπανούς. Άρα θα κλείσω λέγοντας πως οι 3 πιο δυνατές ομάδες κατ’εμέ είναι οι ΗΠΑ :us:, η Γαλλία :fr: και η Ελλάδα :greece:.

1 Like

Σερβια ερχεται και Jokic, η καλυτερη ομαδα της διοργανωσης για εμενα μετα τους Αμερικανους.

Σερβία σίγουρα το μεγάλο φαβορί για το χρυσό. Υπερπλήρης ομάδα.

Από εκεί και μετά ΗΠΑ έχουν καλή ομάδα και τον καλύτερο προπονητή της διοργάνωσης αλλά δεν ξέρω τι θα κάνουν στα δύσκολα. Ισπανία,Γαλλία, Αυστραλία έχουν γεμάτα και ποιοτικά ροστερ και ακολουθούν στα φαβορί για τα μετάλλια.

Όσο για εμάς, αν ο Σλούκας είναι στο 100% κάτι μπορεί να γίνει, ίσως χωθούμε μέχρι και 4αδα. Έχουμε τεράστιο θέμα στους guard. Ο όμιλος μας δεν είναι καθόλου εύκολος. Νέα Ζηλανδία τρέλανε κόσμο στα φιλικά, Βραζιλία είναι μεν ΚΑΠΗ σκέτο αλλά παραμένουν πάρα πολύ επικίνδυνοι με κάποιους καλούς πρώην NBAers, ενώ το Μαυροβούνιο από ότι είδα τελικά θα έχει και τον Βουτσεβιτς των Orlando Magic στο ροστερ. Από την άλλη θα είναι καλό να ξεκινήσουμε με δυνατά ματς αν είναι να συνεχίσουμε μετά σε υψηλούς ρυθμούς.

Για Αυστραλια ακουσα οτι εκτος απο Simmons δεν θα εχουν και Bogut οποτε μαλλον δεν ειναι για πολλα.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το πόσο διαφορετικά αντιλαμβάνονται το Μουντομπάσκετ οι Ευρωπαίοι με τους μη Ευρωπαίους. Πιο συγκεκριμένα αναφέρομαι στον πυρήνα ΗΠΑ, Καναδά και Αυστραλίας. Πήγανε και ρίξανε ένα μεγαλοπρεπές… κλάσιμο στο φετινό Μουντομπάσκετ, λες και το μετάλλιο στο Παγκόσμιο δεν είναι equivalent με κεινο της Ολυμπιάδας. Ισοδύναμο, αν όχι ανώτερο θα πρεπε να θεωρείται, καθότι το Παγκόσμιο αφορά αμιγώς το άθλημά τους…αφορά την πιο premium διοργάνωση του αθλήματός τους σε εθνικό επίπεδο. Βλέπεις τον Ben Simmons και σκέφτεσαι αν είναι καθυστερημένος με αυτά που ξεστομίζει. Αντίστοιχα, απ τους Καναδούς ο Tristan Thompson, τα ίδια. Βέβαια εντάξει, το “φιλέτο” στην όλη ιστορία είναι οι Αμερικανοί, ήταν αληθινό ρεσιτάλ αυτό που έδωσαν, ο ένας μετά τον άλλον τα withdrawals στον Popovich… Απορώ πως η ομοσπονδία τους δεν έβαλε ένα όριο, ένα πλαφόν στα withdrawals… Υποτίθεται πως αυτοί θέλουν σα παλαβοι το World Cup three-peat?! Ή είναι πια τόσο υπερόπτες που δεν νιώθουν κανένα κίνδυνο για το χρυσό🥇?

2 Likes

Επίσης, κρίμα που δεν θα είναι η Λετονία και κυρίως η Σλοβενία, στο Μουντομπασκετ της Κίνας. Παράξενη η απουσία και της Κροατιας. Η Πολωνία επιστρέφει σε Παγκόσμιο για 1η φορά από το 1967, ενώ Τσεχία και Μαυροβούνιο εμφανίζονται 1η φορά ως ανεξάρτητα έθνη.

1 Like

Για τις απουσιες που λες ας ειναι καλα οι βλακειες της FIBA, κατεβηκε να παιξει προκριματικα η Σλοβενια χωρις Ντονσιτς και Ντραγκιτς, γιατι ηταν αδυνατο ΝΒΑers να κατεβουν στα παραθυρα, που να παει ετσι, ως αποτελεσμα τους στερουμαστε απο το Μουντομπασκετ.

Στο αλλο που λες δεν εχεις αδικο αλλα και η σαιζον στο ΝΒΑ ειναι εξαντλητικη, δηλαδη εναν παικτη οπως ο Λεμπρον πχ που ειναι και πιο μεγαλος τον καταλαβαινω να μην παει, ετσι και αλλιως την Ολυμπιαδα την βλεπουν σαν πιο σοβαρη. Στην χειροτερη θα φανε καμια σφαλιαρα παλι οπως στις αρχες των 00’ς και θα αναθεωρησουν. Παντως μην υποτιματε το υπαρχον ροστερ, μπορει να ειναι σταρ 2ης διαλογης αλλα δεν ειναι καθολου κακη ομαδα.

2 Likes

Αυτό είναι που αδυνατώ να καταλάβω. Γιατί να συμβαίνει αυτό.

Μία χαρά ομάδα είναι, πολύ δυνατή κτλ. Απλώς δεν είναι καθόλου lock :lock: για το χρυσό :1st_place_medal:. Πιστεύω σχεδόν όλοι θα συμφωνούν.

Προσωπικά αυτό θέλω και πιστεύω πως θα συμβεί.

1 Like

Κοιτα για αρχη δινουν τεραστια σημασια στο ΝΒΑ, μην ξεχναμε οτι με τη κλασσικη Αμερικανικη αλαζονεια ο Πρωταθλητης του ΝΒΑ εχει τον τιτλο World Champion, οποτε υπο αυτο το πρισμα δεν θεωρουν το Μουντομπασκετ σαν κατι τοσο σημαντικοτερο (για την Ολυμπιαδα αλλαζει το πραγμα). Τωρα για το Γιουρομπασκετ να δεις, επειδη ειχα δει κουβεντες με οπαδους των Μπακς τοτε που ειχε χτυπησει ο Γιαννης το ελεγαν στεγνα οτι το θεωρουσαν κατωτερο απο το ΝΒΑ. Γενικα επικρατει λιγο αυτο στην Αμερικη, ειμαστε το κεντρο του κοσμου.

Λοκ δεν ειναι, συμφωνω, αλλα για εμενα παραμενουν φαβορι. Δεν ειναι αχτυπητοι παντως, συμφωνω.

2 Likes

Επειδή δεν έχω ασχοληθει καθόλου το τελευταίο διάστημα, με τον Σλουκα τι παιζει τελικα;

Απ’οτι λενε θα ειναι θα ειναι ετοιμος για το τουρνουα.

3 Likes

Διαβαζω σημερα οτι ο Μπογκουτ θα παει τελικα οποτε και η Αυστραλια μεσα. Επισης δεν μιλησαμε καθολου για Λιθουανους που με Βαλανσιουνας και Σαμπονις εχουν τρομερη φροντλαιν και για τους Γερμανους που εχουν και αυτοι μερικους ΝΒΑερς οπως Σρεντερ και Ταις.

Γενικα πολυ δυνατο και ανταγωνιστικο τουρνουα, κριμα που δεν ειναι και η Σλοβενια θα ηταν απο τα καλυτερα εβερ.

Η Αυστραλία έχει υπονομεύσει τις πιθανότητές της για το (πολυπόθητο(?) παρθενικό της) μετάλλιο, παρότι παραμένει πολύ καλή ομάδα. Απλά ας σκεφτούμε για μια στιγμή την δυναμική που θα είχε αυτή η ομάδα εάν είχε διαθέσιμους και τους Ben Simmons, Dante Exum, Ryan Broekhoff, Thon Maker και Jonah Bolden.

Οι Γερμανοί νομίζω πως πάνε για τρίχες.

Δεν ειναι για ψηλα οι Γερμανοι αλλα ειναι υπολογισιμοι, 8αδα μπορουν να μπουνε πχ.

Σαν πεναλτι τα τριποντα για τους Μπογκντανοβιτς κ Γιοκιτς. Το γυρναμε το Νιγηρια Ρωσια

ΥΓ. Αλλος πεναλτακιας εκει ο Κουλαγκιν

1 Like

Ρε παιδια εχετε κ σεις χαλια σημα; Μονο στον αγωνα μου χαλαει. Πιξελιασμα κτλ

Αυτοκτόνησαν οι Ιρανοί. Ωραίο ματς το Ρωσια - Νιγηρία.

2 Likes

22 πόντους ο Haddadi. Οκ, οι ποιοτικοί παίκτες θα ξεχωρίσουν σαν την μύγα μες το γάλα.

Και σε 24 ώρες μπαίνει μέσα ο MVP. Ειλικρινά δεν έχω ξανανιώσει άγχος για μια διεθνή διοργάνωση. Πάνε χρόνια πίσω. Α ρε Γιάνναρε πόσες συγκινήσεις μας ετοιμάζεις;

Για να δούμε, πολύ αμφίρροπο παγκόσμιο καλή αρχή να έχουμε.

EDIT: Το Ιταλία-Φιλιππίνες μου θυμίζει αυτά τα 3on3 που ο αντίπαλος τα βάζει όλα στην αρχή και στο 3λεπτο είναι σε φάση 13-2 το παιχνίδι.

1 Like

Έβρεξε τρίποντα πάντως. Τρομάζει η ευστοχία των μεγάλων ονομάτων.

2 Likes

Hey folks, καλό Παγκόσμιο να έχουμε! Όσο το σκέφτομαι, μου αρέσουν ολοένα και περισσότερο οι πιθανότητές μας για μετάλλιο. Θα δυσκολευτούν πάρα πολύ να αντιμετωπίσουν τον αγαπημένο μας freak οι αντίπαλες ομάδες… :muscle::muscle::greece:

1 Like