FIBA Basketball World Cup - China 2019

Αυτο το εκτρωμα με τον Γιαννη στο 3 και ακροβολισμενο στην γωνια να βοσκει ηλπιζα να μην το δουμε καθολου σε αυτην την διοργανωση αλλα δυστυχως…

Κατα τα αλλα συμφωνω με karvou και apostolisza8.

2 Likes

Apisteuta malakismenos kanonas autos pou epitrepei ston paikti tis Vrazilias na dioksei tin voli kathos auti einai akoma pano apo to stefani, poso mallon pou einai stin anodo meta tin proti anapidisi.

Παπαγιάννης στην τελευταία βολή ψωλαρμενίζει δυστυχώς

1 Like

Έπρεπε να είχε καλέσει Ευθύμη Ρετζιά αντί για Παπαγιάννη στη θέση 5. Αλλά τι περιμένεις από τον άμπαλο το Σκουρτόπουλο.

Η πλάκα είναι ότι μετά το στεφάνι χτυπάει ταμπλό και στη συνέχεια τη διώχνει,που νομίζω ότι απαγορεύεται

1 Like

Κι εμένα μου φάνηκε πως έγινε κάτι περίεργο εκεί (π.χ. άγγιξε στεφάνι ο Βραζιλιάνος) αλλά για να μη γκρινιάζουμε για τη φάση επισήμως, τότε μάλλον δεν έγινε τίποτα μεμπτό.

Πάντως, είναι κρίμα που η Εθνική του 2019 διοικείται από απαρχαιωμένα μυαλά. Εδώ και χρόνια δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να μην επενδύουν στον Γιάννη. Απλά τσεπώνουν στο τζάμπα την ύπαρξη του στην ομάδα. Παραμένει όμως ένας ανερχόμενος παίκτης που δεν έχει παίξει ποτέ του σε υψηλό επίπεδο στην Ελλάδα και σύντομα δε θα έχει λόγο να γυρίζει για να παίζει με ημιερασιτέχνες ένα στυλ μπάσκετ που δε γνωρίζει.

Μέχρι και οι Μπακς θα στηριζαν αν η Εθνική έφερνε προπονητή από το πάνω ράφι (ακόμη και επιπέδου Μπαρτζώκα αν όχι επιπέδου Ιτούδη), αν δεχόταν πίσω τον Κουφό (που τον έχουμε ξεχάσει για τα μάτια του Μπουρούση) και αν είχαν όλοι πέσει πάνω στον Σπανούλη για μια τελευταία επιστροφή ώστε να μάθει και από αυτόν ο Γιάννης μπάσκετ που ούτε στους Μπακς ίσως να μη μάθει (και να έχει και spacing). Όλες αυτές οι κινήσεις θα έκαναν την Εθνική και πιο εμπορική και πιο χρήσιμη για τον Γιάννη τα τελευταία 5 χρόνια.

Θα έλεγα πως θα την έκαναν και καλύτερη, αν και πλέον ο Σκουρτόπουλος και η ομάδα του πρέπει να έχουν την ευκαιρία τους. Αλλά το ρόστερ αυτής της Εθνικής ακόμη δε το έχω καταλάβει με ποια λογική βγήκε. Μέχρι και η επιστροφή Μάντζαρη -για να μην παίζει τελικά- δε μου βγάζει νόημα. 3 μέρες πριν τον τραυματισμό του Αθηναίου, είχε κοπεί ο Μάντζαρης για να μείνουν ο Κονιάρης και ο Αθηναίου. Όταν τραυματίστηκε ο Αθηναίου επέστρεψε ο Μάντζαρης και κόπηκε ο Κονιάρης. Σε ποιο ουράνιο και σε ποιο τόξο δηλαδή…

2 Likes

Δεν ειμαι σιγουρος γιατι η ειρωνεια για τον Ρεντζια οταν παιζει ακομα ο “δωσε λιγο φαρμακο κυρΜακη” για να βαραει τριποντα.

Ο Βραζιλιανος που ειναι δεξια του Παπαγιαννη μπουκαρει στη ρακετα λες και ηξερε την πορεια της μπαλας, δεν λεω να πηγαινε για φολοου, λιγο να κοντραρε ο δικος μας αντι να κοιταει σαν χανος δεν θα προλαβαινε να διωξει την μπαλα.

3 Likes

image

Το έβαλα για το ύφος των σχολίων, όχι για να θάψουμε προπονητή ε! Μην μας παίρνει και τόσο από κάτω, έχει δρόμο ακόμη.

6 Likes

Μια χαρα τα λεει, διαβασα καπου οτι ο Γιαννης σε ολη την 4η περιοδο ειχε μια προσπαθεια. ΜΙΑ! Και φυσικα δεν ειναι δικια του ευθυνη, δεν κρυβεται, απλα δεν ειναι ο παικτης που ο προπονητης θα πει κατι και θα πει στα @@ δωστε μου την μπαλα. Ολη την 4η περιοδο τον ειχε στο 3 να βολοδερνει στις γωνιες και να κοιταζει. Απιστευτα πραγματα…

6 Likes

Γενικά οι περισσότεροι έλληνες προπονητές σου δίνουν την εντύπωση πως προπονούν ακαδημίες, ζουν και πεθαίνουν με τα πολύ βασικά του μπασκετ. Ακόμα και στις συνεντεύξεις πριν από το παγκόσμιο άκουγες για το ομαδικό παιχνίδι την έξτρα πάσα κτλ. Δεν συνηθίσαμε να έχουμε παίκτες star, να σχεδιάζουμε plays με απομόνωση. Ο Γιάννης σε κάποια άλλη ομάδα σε αυτό το παγκόσμιο θα είχε 25 πόντους μ.ο. σε 25-30 λεπτά συμμετοχής.

3 Likes

Άφησα το ματς στις πολύ αρχές του 4ου δεκαλέπτου όταν και ουσιαστικά είχε κριθεί ποιος θα είναι ο νικητής. Πριν λίγο βλέπω ότι είχαμε μανούρα 2 λεπτά πριν το τέλος.

1 Like

Stirizoume Jokic giati einai agathos gigantas.

1 Like

Για πλάκα θα το πάρουν οι Σέρβοι.

3 Likes

Οι Τσέχοι κέρδισαν, οπότε αν περάσουμε σήμερα θέλουμε μόνο 2 νίκες πλέον, οι Βραζιλιάνοι δεν θα χάσουν από την Τσεχία. Δεν τρομάζει σε καμία περίπτωση αυτή η Αμερική αλλά…
Οι Τούρκοι άδειασαν σωματικά και ψυχικά μετά την αυτοκτονία προχθές, ωραία ομάδα οι Τσέχοι.

Με την προϋπόθεση πάντα ότι νικάμε σήμερα, ξέρουμε ώρες των αγώνων?Θα παίξουμε πριν ή μετά τους Βραζιλιάνους?

Κουραστικο το μπασκετ που παιζουμε χωρις δευτερο γκαρντ

1 Like

Δώστε του την μπάλα λέμε.

Επίσης ο Σκουρτό τι φάση, σχόλια διάβαζε 2 μέρες στο ιντερνετς;

Το σύστημα με τους 2 Αντε πρέπει να μείνει στο γήπεδο παραπάνω. Μπουρούσης δεν πατάει καλά. Φουλ κουρτ πρες όπως πρέπει με σύστημα σμολ μπολ.

Επίσης σου βάζει μετά από τόσα τούβλα 2 τρίποντα ο Παπαπέτρου και τον βγάζεις φορ δε σέικ οφ ροτέισον?

αυτο, απο τους τουρκους το θεωρουσα πολυ πιθανο να χασουν οι βραζιλιανοι, απο τους τσεχους δε νομιζω. οποτε παπαλα η επομενη φαση, εκτος κι αν νικησουμε usa.ξεμειναν απο δυναμεις οι τουρκοι οντως.

Ρε μην προτρέχετε. Δεν ξέρει κανείς τι γίνεται.

Εν τω μεταξύ, αυτός ο Webster μας έχει γαμήσει.

1 Like

Γιατί τον μαρκάρει κανείς από το κέντρο ξέρω γω; Λίγο ο Λαρυ. Περιφερειακή άμυνα απούσα.