FIBA Eurobasket 2022

Τότε κάπου χάθηκα εγώ.

Ήταν τρομερή αυτή η εναλλαγή στον πάγκο με τον άλλον όταν πήγαινε από επίθεση σε άμυνα.

Έδιναν και ξεχωριστές οδηγίες στα time-out.

Νικησαν την ομαδα που μας ξεβρακωσε… Οποτε ολο αυτο που λες ειναι απλα θεωρητικο… η πραξη εδειξε αλλα

Δεν υπαρχει κατι πιο θεωρητικο απο το να αποδιδεις νικη ομαδας σε “φανελα”
Στην πραξη, εβαλαν περισσοτερα καλαθια απο τους Γερμανους, και τελος.
Ουτε τιποτα θεοι, ουτε δαιμονες, ουτε το κοκκινο στο χρωμα της φανελας τους εκανε να κερδισουν.

Συνυπογράφω.

4 Likes

Νταξει τζαμπα ειναι τα ονειρα, γιατι να σας τα χαλασω εγω :stuck_out_tongue:

1 Like

Τους αντιπαθω διαχρονικα οσο δε παει. Φετος βεβαια ο μονος που κοιταω και μου γυρνανε τα αντερα ειναι ο - τελευταιος της πολυ καλης και συναμα προκλητικης φουρνιας - Ρουντι. Η φετινη ομαδα τους ειναι η πρωτη φορα που μου ειναι αδιαφορη, αν και οι 2 Ερναν-Γκομεζ μου φαινονται καλα παιδια εκτος απο παιχταραδες!
Ζοριζομαι που θα το πω αλλα ειναι η αληθεια και ας ποναει. Σε εθνικο επιπεδο ειναι η κορυφαια ΟΜΑΔΑ της τελευταιας 20ετιας. Ειμαστε μια τριχα απο τα αρχιδια τους και ετσι στραβα που αρμενιζουμε αυτο δεν προκειται να αλλαξει ουτε στο πολυ αμεσο μελλον! Με οποιον και να κληρωνοντουσαν παλι τελικο θα πηγαιναν.

1 Like

Ας τη συναντούσανε η Σερβία, η Σλοβενία και η Ελλάδα την Ισπανία, αυτή εκεί ήταν.

Έτσι είναι. Και έχουν και πολύ καλό προπονητή (και επί πολλά χρόνια τον ίδιο).

1 Like

Οι Τυποι πηγαν τελικο με Γκαρουμπα, Αροστεγι, Μραντιγια αξιζουν ρισπεκτ νομιζω.

2 Likes

Αχωνευτοι μεν, αλλά σε θέμα σταθερότητας, ετοιμότητας κι επιτυχιών άφησαν πίσω Γιουγκοσλάβους και σοβιετικούς.

1 Like

Νομίζω ότι πολλά παιχνίδια σε αυτό το Ευρωμπάσκετ τα κέρδισαν οι πάγκοι (εννοώντας τους προπονητές, όχι τους αναπληρωματικούς!) όπως και αντίστοιχα κάποια χάθηκαν έτσι!

3 Likes

Να εκνευριστώ που χάσαμε απο την Γερμανία ή να πω οτι απλά σήμερα δεν τους βγαίνουν τα σουτ και μπαίνουν ολα των Πολωνών στο δεύτερο;…

Το πρωτο.

Οι Γερμανοι δεν επαιξαν κανενα εξωπραγματικο μπασκετ απεναντι στην Ελλαδα, ουτε μας διελυσαν με τρομερη κυκλοφορια, με pick ‘n’ rolls, με ζωνη, τελος παντων με κατι που να δειχνει οτι ειναι ομαδαρα. Μας διελυσαν απλα επειδη τους μπηκαν ολα τα τριποντα και τους ανοιξε ο πατος. Στο μπασκετ υπαρχουν και καποια ματς που θα βγουν ολα τα σουτ για μια ομαδα, τυχαινει.

Η πραγματικη αξια της Γερμανιας ηταν μαλλον για 8αδα, οχι για 4αδα, στην οποια επρεπε να μπουμε εμεις με βαση την συνολικη εικονα των ομαδων, αλλα τι να γινει τωρα. Δεκα φορες να παιζαμε ξανα με τους Γερμανους, τις 8 θα τους κερδιζαμε.

1 Like

Τα βάζουν τώρα, 5/6 τρίποντα και λογικά τέλος το ματς.

Τα σουτ είναι και θέμα ψυχολογίας.

Μήπως φταίει και ο Ιτούδης για την ήττα από τη Γερμανία;

Οι Γερμανοί ήταν σε κάθε φάση πιο γρήγοροι, πιο διαβασμένοι και πιο δυνατοί… δεν καταλαβαίνω γιατί να αναρωτιόμαστε γιατί χάσαμε δίκαια ένα ματς; Κατά πάσα πιθανότητα με τέτοια περιφερειακή άμυνα και τέτοιο σουτ θα χάναμε από πολλούς.

1 Like

Φταει φυσικα αλλα οκ. Ο Σακουλιν ειναι απο υπερβολικος εως αμπαλος. Αντε να επρεπε να παρει αλλη μια Ευρωλιγκα αλλα υπηρχαν και κατι ρεαλ, εφες και φενερ που ειχαν οτι παιχτη ηθελαν και η φενερ φυσιξα με τον καλυτερο προπονητη Ευρωλιγκας (και παλι 1/7 εκανε και αυτο στην εδρα του). Στην Ρωσια επεσε θυμα ελαχιστων εκπληξεων δεν καταλαβαινω τον τυπο πραγματια

Για να επιστρεψω στα δικα μας ναι εχει μεγαλη ευθυνη κυριως για την αμυνα μας αλλα πρωτη του δουλεια με εθνικη ομαδα ειναι θα του δωσω μια δευτερη ευκαιρια.

ΥΓ Ξεχασα και την Μπαρτσελονα. Δεν ειναι οτι επαιζε μονη της η Τσκα και αλλες εχουν το ιδιο πορτοφολι

Τρομερή η άμυνα των Ισπανών.

Φοβερό ματς

Τελείωσαν τα ψέματα.

1 Like

Οχι ακομα…16-0

2 Likes