FIBA Eurobasket 2022

Έλα το γυρίσανε οι Γάλλοι. Έχει το ενδιαφέρον του

1 Like

Επιτέλους έχουμε παιχνίδι. Τι παιχταράς είναι ο Φουρνιέ!

Αλέ λε Μπλε :muscle: !!

1 Like

Τους ματιάσαμε… :smile:

3 Likes

Μόνο εγω προτιμώ Ισπανία? Τι έβαλε ο Ρούντι

1 Like

Αρχισα να ανησυχω με τους διαιτητες αλλα οκ το γαμησαν τελικα και αυτο το παιχνιδι

4 Likes

Και κάπως έτσι, πάλι οι Ισπανοί…

1 Like

Ρε πουστη αχωνευτε Ρούντι. Σου έχω ρίξει όλα τα πετροβαγγελα του κόσμου.

Αλλά χαλάλι σου ρε ψωλά…

εμ … έχεις Φαλ παιχταρά στον πάγκο και παίζεις με τα ταγάρια :slightly_smiling_face:

2 Likes

Θεωρώ, χωρίς να είμαι σίγουρος, πως μετά από εκείνο το βράδυ Αυγούστου που ο Αγραβάνης έβαλε 24 στους Ισπανούς, αποφάσισαν να δώσουν μεγαλύτερη βαρύτητα στην άμυνά τους. Το αποτέλεσμα τους δικαιώνει, θαρρώ.

Πέρα από την πλάκα, δεν είδα άλλη ομάδα να έχει προσήλωση 40 λεπτά σε κάθε αγώνα στο αμυντικό πλάνο. Επίσης, όποιος παίκτης έμπαινε μέσα, σούταρε με θάρρος και σιγουριά, τρομερή χημεία.

2 Likes

Οι Ισπανοί κάθε άλλο παρά οι αχώνευτοι του τουρνουά ήταν. Δεν γκρίνιαζαν και δεν έκαναν φλόπινγκ. Παίχτες όπως οι Βιλι και Χουανσο Ερναγκομεθ, ο Γκαρουμπα, ο Μπραντιγια κλπ μου φαίνονται αρκετά συμπαθείς.

Δεν το περίμενα, εκτέθηκα λέγοντας ότι δεν είναι ούτε για μετάλλιο αλλά οκ τουρνουά με νοκ άουτ τα έχουν αυτά και εμένα μου αρέσει

Απιστευτα σιχαμενοι κι οι δυο (!)

Δεν εκτεθηκες πολυ, επ ουδενι δεν ηταν η καλυτερη ομαδα του τουρνουα, απλως:

^

Αυτοι που πιστευουν οτι η Ισπανια ηταν η καλυτερη ομαδα του τουρνουα ισως πιστευουν κι οτι η Πορτογαλια ηταν η καλυτερη ομαδα του Euro 2016 στο ποδοσφαιρο :stuck_out_tongue:

Εννοείς ότι το πήρε με τη ΦΑΝΕΛΑ;

1 Like

Ναι , ακριβως οπως το 2007, το 2013 και το 2017.
Oh wait…

Άρα ήταν η καλύτερη ομάδα;

Ποτε?

Φέτος.

Δηλαδη οι δυο επιλογες ειναι οτι μια ομαδα κερδιζει τιτλο μονο αν (Α) ειναι η καλυτερη ομαδα ή (Β) το παιρνει λογω φανελας?

Κατά τη γνώμη μου η μόνη επιλογή είναι η (Α) αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Οκ, θα σου πω την σοβαρη αποψη μου, συγκεκριμενα για το αθλημα του μπασκετ, αλλα εφαρμοζεται και σε αλλα ομαδικα αθληματα οπως το ποδοσφαιρο στις περισσοτερες περιπτωσεις:

  • Σε λιγκες στις οποιες βγαινει ο πρωταθλητης μετα απο 30-40 αγωνες, πρωταθλητρια χριζεται η καλυτερη ομαδα καθολη την διαρκεια της σεζον, διχως καμια αμφιβολια, και αποτελει μακραν το πιο δικαιο συστημα για οποιοδηποτε ομαδικο αθλημα.

  • Σε συστημα play offs στο οποιο ο νικητης βγαινει μετα απο σειρες 5-7 αγωνων (ΝΒΑ, NHL - χόκεΐ, MLB - baseball για παραδειγμα), επισης πρωταθλητρια βγαινει σχεδον αναμφιβολα η καλυτερη ομαδα, με τον παραγοντα φορμαρισματος κατα την διαρκεια του Μαιου και του Ιουνιου να παιζει ελαφρως μεγαλυτερο ρολο.

  • Σε συστημα μονων knock out αγωνων, οι παραγοντες της τυχης (ειτε σε εναν συγκεκριμενο αγωνα ειτε στα ματσαρισματα), των τραυματισμων και της διαιτησιας, μπορουν να καθορισουν το αποτελεσμα και να βγει πρωταθλητρια καποια ομαδα χωρις να ειναι η καλυτερη. Διοργανωσεις τυπου Μουντιαλ, Euro, Eurobasket κτλ διεξαγονται αναγκαστικα ως εξης, και ειναι αλλωστε και οι διοργανωσεις στις οποιες γινονται οι περισσοτερες εκπληξεις.

  • Σε συστημα διπλων knock out αγωνων οι ανωθι παραγοντες παιζουν μικροτερο ρολο και επηρεαζουν λιγοτερο το αποτελεσμα, κι ετσι ειναι καπως πιο δικαιο συνολικα. Δυσκολα θα χασει 2 αγωνες λογω τυχης η “καλυτερη” ομαδα. Το Champions League πεφτει σε αυτην την κατηγορια, και αν και ολα γινονται σε εναν τελικο, τουλαχιστον σε ολους τους γυρους μεχρι τον τελικο συνηθως υπερισχυουν οι δυο καλυτερες ομαδες της χρονιας.

Αυτα τα λιγα , δε νομιζω οτι λεω κατι περιεργο :stuck_out_tongue:

Η Πορτογαλια το 2016 ειναι το καλυτερο παραδειγμα νικητριας διοργανωσης που δεν το αξιζε με την καμια. Νικες της Ισπανιας στο Eurobasket του 2009 ή το Μουντομπασκετ του 2006 ειναι παραδειγματα ομαδων που ηταν αναμφιβολα οι καλυτερες και κερδισαν τον τιτλο.

Η Ισπανια του Eurobasket 2022 απο την στιγμη που δεν χρειαστηκε να παιξει με καμια εκ των Σλοβενια, Γαλλια και Ελλαδα στον θεσμο, κατ’εμε επ’ουδενι δεν κρινεται ως “αναμφιβολα η καλυτερη”. Μπορουμε απλα να συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε :smiling_imp:

1 Like

Δεν είδα τον αγώνα , ούτε που με ενδιέφερε αυτό το ζευγάρι

Αλλά ειλικρινά, προς γνώση και συμμόρφωση αυτή η Ισπανία και όλες οι προηγούμενες. Δείτε τι κάνετε λάθος και τι αυτοί σωστά

Κι εκείνοι Μεσογειοι είναι . Έχουν ήλιο , πανέμορφη χώρα , θάλασσα, Γλυφαδες, Μυκονους. Αλλά τα κάνουν όλα ΣΩΣΤΑ

Καμία δικαιολογία για κανενα . Δείτε και πράξτε αναλόγως ή χαθείτε στη λήθη

θα τους έχω πάντα στο μυαλό μου από παλιά ως αχώνευτους , αλλά πραγματικά σεβασμός σε αυτή τη σχολή

2 Likes