FIBA Eurobasket 2022

Καλά με τη Γαλλία έπαιξε, αλλά ίσως ήθελες να πεις Σερβία. Από την άλλη η Ελλάδα επουδενί δεν ήταν benchmark απόδοσης.

Το ακούω αυτό για την διοργάνωση (δεν παίζουν όλοι με όλους) αλλά δεδομένης της φύσης της και δεδομένου του ότι οι Ισπανοί κέρδισαν καθαρά όλους τους αγώνες τους, οδηγεί στο ότι τελικά ήταν η καλύτερη ομάδα. Ή, ίσως, η λιγότερο κακή.

Πάντως το ότι τα υποτιθέμενα φαβορί απέτυχαν, είναι κάτι που πρέπει να προβληματίσει αυτούς και όχι τους Ισπανούς.

Επίσης επειδή διαβάζω πολύ για τη Σλοβενία, σιγά και τι είδαμε από αυτούς σε όλη τη διοργάνωση. Ο Λούκα ήταν πολύ μόνος, συμπαίκτες και πάγκος δεν τον βοήθησαν καθόλου.

2 Likes

Όταν χρειάστηκε για την Σλοβενία βγήκαν μπροστά και ο Μπλαζιτς και ο Ντραγκιτς (ο Γκόραν κυρίως), δεν ήταν μόνος του ο Ντοντσιτς. Απλά τους έλειπε σημαντικά το βάθος.

Για το αποψινο, όσο και να μην γουστάρω και εγώ Ισπανία, πρέπει να αποδώσουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι. Κρίμα μόνο που είχαν αυτό το τσίρκο απέναντι τους και όχι μια σοβαρή ομάδα για να βλέπαμε λίγο πιο ενδιαφέρον και ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Επίσης, Καββαδάς>Γκομπέρ.

Ναι, Σερβια εννοουσα.

Καλα οι Ισπανοι ως νικητες δεν νοιαζονται και ιδιαιτερα πλεον, και καλα κανουν.
Δεν ειπα αλλωστε οτι δεν κερδισαν το Ευρωμπασκετ δικαια.

Ηταν ωραιο συνολο και επαιξε θεαματικο μπασκετ. Τα εχασαν στον κρισιμο αγωνα με Πολωνια, πιστευω οτι στα ημιτελικα θα επαιζαν πολυ καλυτερα και πιθανοτατα να κερδιζαν και τους Γαλλους. Δε θα μαθουμε ποτε :stuck_out_tongue:

Η Ελλαδα το 2004 σε ποια κατηγορια ειναι;

Ειπαμε, η Ισπανια ηταν εκει στο ραντεβου, ας ημασταν κι εμεις, η Σερβια και η Σλοβενια.

Δυσκολο, αλλα μαλλον 2η καλυτερη του τουρνουα βασει εικονας και αποτελεσματων :stuck_out_tongue:
Σιγουρα παντως ημασταν καπου 299 φορες καλυτεροι απο την Πορτογαλια του 2016 σε ποιοτητα.

Η καλυτερη συνολικα το 2004 ηταν μαλλον η Τσεχια αλλα οταν εχασε τον Nedved στο ημιχρονο του ημιτελικου, κι ενω μας ειχε ανοιξει λιγακι ο πατος, αποδιοργανωθηκε πληρως. Η Ελλαδα ειτε κερδισε παντως στα ισα ολα τα φαβορι, Τσεχια, Γαλλια, Πορτογαλια (Χ2 και μαλιστα εκτος εδρας) ειτε εφερε τιμια ισοπαλια που την εβαλε σε τροχια προκρισης (απεναντι σε Ισπανια).

Ναι και?

Οπως ειπα και πιο πανω:

Αλλα οκ εσυ αντιδρας παντα για να αντιδρας, δεν εκπλησσομαι.

:joy:

Οι διοργανωσεις τυπου Μουντιαλ, Ευρωμπασκετ κλπ δυσκολα μπορουν να γινουν με καποιο αλλο φορματ. Οι Ισπανοι φετος πηραν δικαια το Ευρωμπασκετ, οποιον βρεθηκε στον δρομο τους τον καθαρισαν. Οποιος ηθελε να βρεθει στον δρομο τους και αποκλειστηκε πιο πριν, ας προσεχε. Δεν τους συμπαθω, αλλα τους παραδεχομαι. Η διαφορα ειναι οτι εσυ κανεις λες και σου εφαγαν κανα μπιφτεκι.

1 Like

Το οποιο δε σημαινει οτι κερδιζει παντα ο καλυτερος, ισα ισα που οι διοργανωτες βασιζονται στο οτι ΔΕ θα κερδιζει παντα ο καλυτερος, δεν υπαρχει καλυτερη συνταγη για αυξημενο ενδιαφερον και μεγαλυτερη τηλεθεαση.

Οπου εχουμε ολοι συμφωνησει σε αυτο 100 φορες ως τωρα, αλλα το επαναλαμβανεις χωρις λογο.

Επισης το ειπαμε ολοι 100 φορες, προχωραμε.

Κι εγω.

Ουτε καν, ηταν η καλυτερη ομαδα τις αλλες 3 φορες που πηρε το Ευρωμπασκετ, και ακομα και το 2007 που εχασε απο Ρωσια στον ποντο ηταν εκπληξη και μαλλον 9 στις 10 φορες θα την ειχε κερδισει εκεινη την Ρωσια. Απλα φετος δεν ηταν η καλυτερη, τι να γινει τωρα. Τα μπιφτεκια και τις φανελες και τα υπολοιπα τα αφηνω για το καφενειο, ξαναλεω. Δεν ειναι κακο να παραδεχθουμε οτι δεν κερδισε η καλυτερη ομαδα, δε θα μας κρινει κανενας.

Το μόνο που απομένει λοιπόν είναι να μας πεις ποιος ήταν ο καλύτερος, αφού δεν ήταν η Ισπανία.

Ιταλία!

αυτοί δεν κέρδισαν ούτε εμάς εντός έδρας :sweat_smile:

1 Like

Η καλύτερη ομάδα δεν βγαίνει από τις προτιμήσεις και τις συμπάθειες-αντιπάθειες. :stuck_out_tongue:

5 Likes

Το κάθε τουρνουά ζητάει και διαφορετικά χαρακτηριστικά για να το κερδίσεις. Αυτό το τουρνουά ζητάει και ομάδες που δεν χάνουν την προσοχή τους όταν δεν πρέπει, επομένως δικαίως το κέρδισε η Ισπανία ως η ομάδα με τις λιγότερες ασόβαρες στιγμές στα κρίσιμα σημεία. Η Ισπανία ήταν η καλύτερη ομάδα, παρά το ότι υπήρχαν ομάδες από τις οποίες πιθανότατα θα έχανε σε ένα best of 7 ή σε τουρνουά με άλλους κανόνες. Αλλά οι κανόνες κάνουν το παιχνίδι και έφτασαν τελικό σε όλες τις ηλικίες. Οπότε μάλλον σωστά το παίζουν το παιχνίδι.

10 Likes

Προσωπικά δεν ήξερα κανέναν από αυτούς πριν από το Ευρωμπάσκετ. Μόνο τον Ρούντι που είναι λιοσπα ήξερα.

Δεν μου φάνηκαν ούτε εμένα αχώνευτοι στο συγκεκριμένο τουρνουά αλλά ο Quintom, που φαντάζομαι τους ξέρει από παλιότερα, επιμένει ότι είναι αχώνευτοι.

Τεσπα εγώ υποστήριζα τους Γάλλους γιατί σε οποιοδήποτε άθλημα όταν παίζει Γαλλία - Ισπανία θα είμαι πάντα με τη Γαλλία.

Και όντως το πήραν δίκαια οι Ισπανοί αλλά κάντε υπομονή μέχρι το 2024 που είναι το παγκόσμιο. Ο Γαλλοκαμερουνέζος Τζόελ Εμπίντ αναμένεται να έχει πάρει τη γαλλική υπηκοότητα και η Εθνική Γαλλίας θα φαντάζει ανίκητη. Θα μπορούν να ψωλιάσουν και τους αμερικανούς με τέτοια υπερομάδα.

Α επίσης αν δεν είχαν δώσει ισπανικό διαβατήριο στον Αμερικανό (πολύ συμπαθής κατά τα άλλα) Λορέντζο Μπράουν δεν θα είχαν πάρει ποτέ την κούπα (την οποία κατέκτησαν δικαιότατα ξαναλέω).

Δεν τους παρακολουθώ και πολύ αλλά στο eurobasket Μου φάνηκαν οκ. Έτσι από περιέργεια γιατί το λες αυτό;

Btw σαν παίχτες δεν αλλάζει η εκτίμηση μου προς αυτούς παρά τις εμφανίσεις τους παραμένουν averege NBA players για ομάδες τύπου τωρινής Νέας Ορλεάνης

23… Το 24 είναι οι Ολυμπιακοί :wink:

Τεράστιος παιχταράς ο Τζοελ δεν διαφωνώ αλλά η Γαλλία κατέβηκε με Γκομπερ, Πουαριε κ Φαλ. Ούτε που πλησιάζουν το επίπεδο του Εμπιιντ αλλά αποτελούν δυνατή 3αδα ψηλών. Πιο πολύ έλειψε ο Μπατούμ (εμπειρία) και οι Ντε Κολό, Ντικιλινά που θα κοντρόλαραν κάπως το παιχνίδι και σίγουρα δεν θα είχαμε τόσα ηλίθια λάθη. Σίγουρα με Εμπιιντ, Μπατουμ, Ντικιλινα, Ντε Κολο + αυτούς που είχε τώρα θα κατεβάσει μια ομάδα φόβητρο αλλά να δούμε και πως θα κατέβει η team USA.

ΥΓ BTW Ελλας Ελλας ακουγόταν στην εξέδρα. Κρίμα που δεν πήγαμε τελικό η κερκίδα θα ηταν φανταστικη

Για κατι τετοια ποστ μετανιωνω την οποιαδηποτε αποπειρα σοβαρης κουβεντας εδω μεσα για αθλητισμο :sweat_smile:

Οταν εχω αναφερει οτι η Ισπανια (την οποια αντιπαθω προφανεστατα) ηταν η καλυτερη ομαδα 3 φορες που κερδισε το Ευρωμπασκετ, και 1 ακομα που δεν το κερδισε, προφανως εχω ηδη αφαιρεσει οποιοδηποτε bias μπορει να εχω. Η αντικειμενικη-υποκειμενικη μου αποψη λοιπον, ειναι πως φετος δεν ηταν η καλυτερη ομαδα, αλλα σιγουρα η πιο σταθερη. Τωρα αν καποιος ψηνεται να ακυρωσει την αποψη καποιου αλλου λογω bias, αυτο μπορω να το κανω κι εγω καλλιστα για καθε αλλη αποψη που διαφερει με την δικη μου, και να εκφυλιστει ο διαλογος. Απλα ετσι δεν εχει και ιδιαιτερη πλακα.

Την επομενη φορα που θα κανω αποπειρα για κουβεντα, θα ανοιξω virtual environment σε καφενειο σε ορεινο χωριο της Ελλαδας παντως, για να συνεννοουμαστε καλυτερα ολοι. Θα μιλαω και με την καταλληλη φρασεολογια, τυπου “σε ετσουξε” , “πονας”, “πελατες” κτλ

1 Like

Εγραψα συγκεκριμένα για αυτό το τουρνουά.
Τι νοημα εχει να λέμε για τα προηγούμενα και το τι εγινε το 2007 ή…με την Πορτογαλία στο Euro;
Οταν λοιπόν σε όλα μα ολα τα ποστς σου προσπαθείς να μειώσεις την επιτυχία των Ισπανών, την μια ειναι κωλόφαρδοι, την αλλη δεν επαιξαν με κανά σοβαρό αντίπαλο κτλ…σε αυτα αναφέρθηκα.
Εγραψες οτι η Ιταλία ηταν η καλύτερη ομάδα…ειλικρινά το πιστεύεις η απλά μόνο επειδή γουστάρεις τον Ποτζέκο;

Περα απο αλα αυτά όμως και το τι πιστεύεις και το τι προτιμάς που ειναι εννοείται σεβαστό, το ποστ σου πιο πανω δείχνει έλλειψη σεβασμού στον συνομιλητή.
Οταν μάλιστα δεν σε προκάλεσα.
Αλλα εσυ προκαλείς με την απαξίωση που δειχνεις στο ποστ μου και την ειρωνεία.
Και μην μου πεις που το βλεπω αυτό ετσι;…δεν ειμαι μικρο παιδάκι ούτε κάθε φορά συμβαίνει να μην καταλαβαίνουμε τι γράφεις.
Αυτά.

Απ’ οτι δείχνουν τα πράγματα… :slightly_smiling_face:

2 Likes