FIBA World Cup 2023

Έρχονται σιγά σιγά οι μέρες οπότε παίρνω πρωτοβουλία να ανοίξω το τοπικ.

Με τόσα άκυρα και τραυματισμούς σαν φτωχός συγγενής είναι το μουντομπάσκετ αλλά δεν μας φοβάμαι έχουμε υλικό να “πλακωθουμε” μεταξύ μας😛. Γιατί Γουοκαπ; Γιατί λείπουν Σλούκας και Καλάθης; Θα είναι ή δεν θα είναι ο Γιάννης; Θα πάρει Μήτογλου που έχει να παίξει 2 χρόνια μπάσκετ;

Θα προτιμούσα βέβαια να μιλήσουμε για τους παρόντες (Ντονσιτς, Γκομπερ, Μπογκντάνοβιτς κλπ), για τις αγαπημένες μας ομάδες, που θα φτάσει η εθνική και γενικά προβλέψεις και αναλύσεις…

3 Likes

Λιγο ατυχοι αφου μας ετυχε η Αμερικη ως ο δυνατος του ομιλου, οποτε η πρωτια στην πρωτη φαση των ομιλων ειναι αρκετα δυσκολη. Απο την αλλη η προκριση σχεδον σιγουρη, αφου θαρρω πως ακομα και μια Ελλαδα με πολλες ελλειψεις, πρεπει να κερδισει την Ιορδανια και τη Νεα Ζηλανδια. Η μαλακια ειναι πως αν οντως χασουμε απο Αμερικη, αυτην την ηττα την κουβαλαμε στην δευτερη φαση ομιλων, που θα ειναι ομιλος με Λιθουανια και Μαυροβουνιο (εκτος απροοπτου). Κοινως, θα θελουμε νικες απεναντι και στις δυο αυτες ομαδες για προκριση στα προημιτελικα.

Μου αρεσει αρκετα το πως θα λαβει χωρα το Παγκοσμιο, αφου 4 ομιλοι θα παιξουν στις Φιλιππινες, που ειναι ο βασικος διοργανωτης, 2 ομιλοι στην Ιαπωνια και 2 ομιλοι στην Ινδονησια, ενω τα νουμερα ειναι ακριβως μισα για τον δευτερο γυρο ομιλων. Και μετα η τελικη φαση, δηλαδη προημιτελικα, ημιτελικα και τελικος ολα στις Φιλιππινες.

Συμπαθειες: Αυστραλια, Ιταλια, Σερβια, Σλοβενια, Λιθουανια, Πουερτο Ρικο
Αντιπαθειες (ελαφρως): Γαλλια, Γερμανια, Μαυροβουνιο
Αντιπαθειες (θα θελω να χασουν σε καθε ματς): Ισπανια, ΗΠΑ
Πυρηνικη βομβα στις Φιλιππινες: Τελικος ΗΠΑ - Ισπανια

ΥΓ1. Οι Φιλιππινες ηταν στο pot 1 της κληρωσης ως διοργανωτες, αν και θεση 40 στην παγκοσμια καταταξη. Χρυση ευκαιρια για Αγιο Δομινικο ή Ανγκολα να περασουν στην δευτερη φαση των ομιλων, αφου αυτες οι τρεις ομαδες ειναι σε ομιλο με Ιταλια.

ΥΓ2. Αυτος ο ομιλος διασταυρωνεται με Σερβια, Κινα, Σουδαν και Πουερτο Ρικο. Καλη ευκαιρια για Πουερτο Ρικο ή Κινα να φτασουν οκταδα αν κανουν την εκπληξη και κερδισουν Ιταλια ή Σερβια.

ΥΓ3. Η Ινδονησια δε θα παρει καν μερος στο Παγκοσμιο, παρολο που θα φιλοξενησει το 25% των πρωτων δυο φασεων των ομιλων.

ΥΓ4. Ποτε εγινε καλος ο Καναδας στο μπασκετ, και γιατι ειναι στο νουμερο 3 της Παγκοσμιας καταταξης οι Αυστραλοι?

ΥΓ5. Γουοκαπ για να μας φερει το γουοκαπ στην Ελλαδα.

ΥΓ6. Που ειναι η Αργεντινη, οεο?

3 Likes

Γουόκαπ λόγω άμυνας. Σλούκας έχει ξεκινήσει ατομικές με ΠΑΟ. Μήτογλου ερωτηματικό. Καλάθης άγνωστο, αλλά ήταν παρών απο το 2009 σε κάθε διοργάνωση αν δεν κάνω λάθος οπότε πάσο. Κώστας και Θανάσης έχουν ξεκινήσει προπονήσεις, Γιάννης όχι αλλά καλό θα μας κάνει.

Δεν είμαστε για πολλά και πρέπει να το καταλάβετε κάποια στιγμή. Είμαστε η Αγγλία του μπάσκετ. Δώστε προσοχή στις μικρές εθνικές, εκεί είναι το ζουμί. Τα υπόλοιπα οι insiders και τα αρδάκια.

Καλύτερα να βαζες το “κλπ” στη θέση του :rofl:

3 Likes

Αντιπάθειες: Ισπανία, Ιταλία, Αυστραλία, Καναδάς.

Οι υπόλοιποι είτε τους συμπαθώ, είτε δεν μου κάνουν ούτε κρύο ούτε ζέστη, είτε είναι τόσο αδύναμοι που δεν έχει νόημα να γίνει καν λόγος.

Από την άλλη βέβαια Μαυροβούνιο και Λιθουανία (με τρομερές ελλείψεις) θα πρέπει επίσης να παίξουν με την Αμερική. Θεωρώ πως δεν είμαστε τόσο τελειωμένοι πάντως με ή και χωρίς τον Γιάννη όσο λέγεται. Πιστεύω άπειρα Ρογκαβόπουλο και τον βλέπω σαν κρυφό άσσο στο μανίκι να με θυμηθείτε. Από και και πέρα με άμυνα και λίγη τύχη δεν θεωρώ και τόσο ουτοπικό σενάριο να πάμε τουλάχιστον στους 8

Καλή φάση δεν λέω αλλά πολλή Ασία γεμίσαμε. Ειδικά αν σκεφτούμε πως το προηγούμενο έγινε στην Κίνα και το επόμενο θα γίνει στο Κατάρ. Επίσης τι κουφό ήταν αυτό με την Ινδονησία; Εφόσον FIBA μου δίνεις την διοργάνωση εκεί θα πρέπει να δεχτείς και το χαμηλό επίπεδο. Και γιατί στην τελική να μην χαρούν οι άνθρωποι την εθνική τους στην Τζακάρτα ανεξαρτήτως αποτελέσματος;;;

Τον έχω σε τεράστια εκτίμηση. Αμυντικάρα, καλή μπασκετική αντίληψη και σχεδόν ασταμάτητος απ τα 2 μέτρα. Τιμιότατος θα έλεγα. Το ότι κάνει καλά 2 πράγματα και πληρώνεται εξωφρενικά πρόβλημα του NBA και της ομάδας του

Παραδόξως δεν έχω αντιπάθειες φέτος. Οκ ο Σρέντερ μου την δίνει και μου φαίνεται ξενέρωτο όταν κερδίζει η Αμερική συνέχεια αλλά έχω περιέργεια να δω τις φετινές εκδόσεις USA και Γερμανίας.

Φέτος νομίζω θα είναι υποψιασμένοι όλοι με Ισπανία οπότε θα τολμήσω να προβλέψω πως κάποιος θα τους σταματήσει αυτή τη φορά με αίμα και ιδρώτα όμως. Θα δούμε και Ρούμπιο λογικά που έλειψε τελευταία.

Φαβορί θα έβαζα Γαλλία, Αυστραλία και Καναδά γιατί μου αρέσουν πολύ ως σύνολα όμως σπανίως πέφτω μέσα οπότε… :stuck_out_tongue:

Θα ήθελα να βάλω και Σερβία στα φαβορί αλλά σαν 2η Αγγλία στο ποδόσφαιρο όλο είναι 1-2 φαβορί και όλο σταματάει στους 8. Respect πάντως για την δεξαμενή παιχτών που έχουν και παρά τις απουσίες Τζόκερ, Μισιτς κλπ

Τελός εννοείται Σλοβενία και Λετονία γιατί η μια αν και δεν με ψήνει καθόλου σαν ομάδα έχει Λούκα και η άλλη γιατί πλήρης είναι διασκεδαστικότατη

ΥΓ Στηρίζω Πράσινο Ακρωτήριο και Νότιο Σουδάν. Μακάρι να προχωρήσουν έτσι για την φάση του απόλυτου αουτσάιντερ

3 Likes

Ναι το εξηγησα πιο κατω, πως η “ατυχια” εγκειται στο οτι θα κουβαλησουμε ηττα απο Αμερικη στον δευτερο γυρο (αν παμε βεβαια :sweat_smile: ), οποτε μετα θα πρεπει να κερδισουμε και τις δυο, ακομα κι αν χασουν απο Αμερικη αυτες οι δυο. Μια απο αυτες θα κερδισει το μεταξυ τους, και θα μας εχει αποκατω, οποτε χανουμε το ενα απο τα δυο εισιτηρια στα προημιτελικα. Εκτος αν γινει τριπλη ισοβαθμια και παιχτει στις διαφορες.

Δεν το ειχα συνειδητοποιησει, πολυ παραξενο αυτο οντως. Ακομα πιο τρελο αν σκεφτεις οτι το 2010 ειχε γινει στην Τουρκια και το 2006 στην Ιαπωνια, που σημαινει οτι μεχρι και το 2027 θα εχουν γινει στην Ασια 5 απο τα 6 Μουντομπασκετ :open_mouth:

ΥΓ. Γκομπερ απο τους πιο υπερεκτιμημενους παικτες στο ΝΒΑ, τρελο παρταλι, τον κανουν οτι θελουν οι καλοι σκορερ στην λιγκα

2 Likes

Τουλάχιστον θα έχουμε την Αμερική που λογικά θα τις κερδίσει και τις 2. Το 19 έπρεπε να παίξουμε team USA στους 16 και επίσης η τότε αντίπαλος Τσεχία είχε Βραζιλία που κέρδισε (κακώς χάσαμε εμείς στον πρώτο γύρο). Έτσι καταλήξαμε να κυνηγάμε διάφορες. Φέτος είναι πιο απλό να κάνουμε 2/2 εμείς και να περάσουμε.

Ίσως έχεις δίκιο. Απλά στο ευρωπαϊκό και τώρα στο παγκόσμιο οι καλοί ΝΒΑ σκόρερ είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Όσα ματς έχω δει της FIBA σαν μπαμπούλας ήταν ο Γάλλος. Σκέπαζε τα καλάθια και μπροστά δεν μπορούνε με τίποτα να τον σταματήσουν

Πουέρτο Ρίκο χωρίς Χοσέ Πικουλίν Ορτίθ δεν είναι για πολλά στη διοργάνωση.

2 Likes

Και η Ισπανία χωρίς Χουάν Αντόνιο Σαν Επιφάνιο δεν βλέπω να φτάνει μακριά!
Γιατί η Βραζιλία απόντος του Όσκαρ Σμιντ, πόσες πιθανότητες να έχει; Ελάχιστες!

7 Likes

Μπήκε ο Αύγουστος κ ξεκίνησαν τα γλέντια βλέπω. Μέσα στο κλίμα είστε ρε άτιμοι.
Νότιο Σουδάν φορέβα. Αν και από πότε διχοτομήθηκε αυτό;

2 Likes

Απ’ το 2011. Ποιο μπασκετομανα απ’ ότι ίσως κάποιος πιστεύει. Όσοι παίχτες με καταγωγή από το Σουδάν έπαιξαν ΝΒΑ νομίζω είχαν γεννηθεί στο τωρινό Νότιο Σουδάν. Και με τον πρώην NBAer Luol Deng να έχει κάποιο πόστο πέρασαν σχεδόν αέρα απ’ τα προκριματικά

1 Like

Το βασικοτερο για τη “διχοτομηση” ειναι οτι στο Νοτιο Σουδαν ειχαν γεννηθει τα πετρελαια του Σουδαν :wink:.

1 Like

α, υπάρχει τοπικ

Εκτός ο Γιάννης λοιπόν (κριμας)

:clap:

2 Likes

Ο Αντετοκούνμπο είναι αυτή τη στιγμή ο πιο διάσημος Έλληνας και αυτός που κάνει περισσότερο γνωστό το όνομα της Ελλάδας στον κόσμο με καλό τρόπο και για καλό λόγο. Ο τύπος στο βίντεο έχει δίκιο, όποιος μιλάει εναντίον του Αντετοκούνμπο έχει θέματα.

3 Likes

-Γράφουν ότι ο Γιάννης δεν είναι τραυματίας και κάνει διακοπές. Προσωπικά αυτός ο άνθρωπος μου έχει δείξει πως αγαπάει την εθνική και πάντα κάνει ότι περνάει απ το χέρι του για να παίξει.

-Λένε πως μας χρωστάει μετάλλιο. Τίποτα δεν μας χρωστάει σαν αθλητής. Επίσης ο Γιάννης και η οικογένεια του έχουν περάσει δύσκολα και έφτυσαν αίμα μέχρι να πάρουν υπηκοότητα αλλά παρόλα αυτά μιλάνε μόνο με αγάπη για την Ελλάδα. Οπότε κομπλεξικέ μάντεψε ποιος χρωστάει σε ποιόν

-Γράφουν ανακρίβειες του τύπου ο Νοβίστκι και ο Τζινόμπιλι δεν έχαναν τουρνουά. Με μια αναζήτηση στο ίντερνετ εν το μεταξύ βρίσκεις μπαμ μπαμ ότι ο Τζινόμπιλι δεν κατέβαινε ποτέ στην Αμερικάνικη έκδοση του Eurobasket και πως ο Γίαννης ήταν περισσότερες φορές παρόν σε αυτή την ηλικία από Dirk, Parker, Gasol κλπ.

Γενικά οι άνθρωποι αυτοί έχουν βυθιστεί στο κόμπλεξ και το μίσος. Άδικος κόπος είναι να προσπαθήσεις να κάνεις κουβέντα μαζί τους…

Μιας και έπιασα τα σχόλια στα social ας γράψω και 2 που μου την έδωσαν από fanboys του Γιάννη. Όχι ότι είναι το ίδιο με τα εθνίκια έτσι; Ούτε καν πλησιάζουν απλά για μένα είναι υπερβολές έως μπούρδες.

-“Ο Γιάννης είναι μεγαλύτερο μέγεθος απ το Ελληνικό μπάσκετ”. Εμ όχι… Ο Γιάννης για μένα είναι με διαφορά ο πιο ταλαντούχος Έλληνας παίχτης με μεγαλύτερα συλλογικά επιτεύγματα και στάτους και απ τον Γκάλη και τον Διαμαντίδη και όλους (Με κάθε σεβασμό σε όλους αυτούς τους θρύλους βέβαια). Αυτό που έκανε η εθνική το 87 (και για την γενιά μου το 05 και για τους πιστιρικάδες τώρα ο Γίαννης στο NBA) είναι πάνω από κάθε παίχτη. Όλοι αγαπήσαμε το άθλημα και η χώρα γέμισε καλάθια. Ο Γκάλης, ο Σπανούλης, ο Αντετοκούμπο και τα άλλα παιδιά συνέβαλαν άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο, αλλά κανένας δεν είναι πάνω από αυτό.

-“Και τι να έρθει να κάνει αφού οι άλλοι παίχτες είναι μέτριοι”. Λάθος από όλες τις απόψεις. Το βασικότερο είναι πως ο ίδιος ο Γιάννης δεν θα γούσταρε τέτοια απαξίωση στους συμπαίχτες του

Τέσπα μακάρι να είναι υγιής και να μας κάνει περήφανους με το ήθος και τον χαρακτήρα του και δευτερευόντως με τα κατορθώματα του στο μπάσκετ.

Εγώ λέω να αφήσουμε τον Γιάννη να αναρρώσει και να στηρίξουμε την εθνική ακόμα και αν παίζει με Λούτζη και Χατζηδάκη

2 Likes

Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω φέτος και είναι μοιρασμένο και στην ΕΟΚ και στον Γιάννη , είναι το ποσό ηχηρά απών υπήρξε όλο το καλοκαίρι

Ούτε καν πήγε να συναντήσει τους συμπαίκτες του , ούτε καν πίσω από κλειστές πόρτες βρε παιδί μου . Τίποτα. Απών

Ούτε στο φιλικό του Γκάλη πήγε για τα μάτια του κόσμου , ούτε μισή φωτογραφία

Το οποίο με κάνει να πιστεύω ότι έχουν συμβεί πραγματακια παρασκηνιακά

Και σίγουρα στο επίπεδο του , γίνεται και μοιραία ολίγον τι έρμαιο των ατζεντηδων , χορηγών κλπ υποχρεώσεων

Θέλω να πω ότι δυστυχώς είναι πιο σημαντικό να πάει Κίνα πχ παρά ο καθαρά αθλητισμός και να είναι στην εθνική

Και το πόσο θέλει μόνο εκείνος το ξέρει . Εμάς δεν μας πέφτει λόγος

Βέβαια συγκρίσεις με Γκάλη Γιαννάκη ΔΔ Σπανούλη Παπαλουκά και λοιπά ιερά τέρατα είναι άστοχα , όχι ατομικά αλλά σε επίπεδο εθνικής ομάδας

3 Likes

Ασχετα με το ποσο τεραστιος παιχτης ηταν, ο Γκαλης εφερε και τον επαγγελματισμο στην Ελλαδα, ειναι ενα τελειως διαφορετικο κεφαλαιο. Για μενα, το σημαντικοτερο κιολας.

4 Likes