Firefox vs Chrome vs Opera vs IE vs Safari

Χαχαχ ωραιο τοπικ.

Google Chrome 30 επιπεδα καλυτερος απο οτιδηποτε αλλο

Μετα: Opera > Internet Explorer > Safari > Firefox

Το Firefox περα απο κανα 2-3 καλα χρονια οταν πρωτοβγηκε, για μενα ηταν απλα απο ενα σημειο και μετα το χειροτερο με διαφορα.

Ένα επίπεδο δεν μπορεί να είναι καλύτερο από ένα άλλο, ψηλότερο ή χαμηλότερο ναι, υποτίθεται ασχολείσαι και με περισσότερες από 3 διαστάσεις :stuck_out_tongue:

To Tab Snoozing είναι και λίγο δίκοπο μαχαίρι, γιατί σου κάνει refresh τη σελίδα και χάνεις το σημείο που είσαι, με μια πιο ώριμη σκέψη

Ισχυει, αλλα γενικα χρησιμοποιω την ελληνικη γλωσσα (και την αγγλικη) λιγο πιο ελευθερα, δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το να ειμαι παντοτε ακριβολογος και γενικα δεν την παλευω με pedantic bastards (δεν παει σε σενα αυτο)

Απλα εδω το υψηλοτερο επιπεδο ειναι και καλυτερο επιπεδο εν προκειμενω.

Θα προσεχω πως εκφραζομαι στο μελλον

Και σε καμια περιπτωση δεν ασχολουμαι με περισσοτερες απο 3 διαστασεις, και οι 3 πολλες ειναι in every day life, προτιμω να αραζω στο κρεβατι διχως να με νοιαζει τιποτα για το μελλον αρα 2 διαστασεις καλες ειναι.

1 Like

Χαλαρά triggered :stuck_out_tongue:

Εν προκειμένω, ο Opera έχει πάρα πολλά χρήσιμα feats ενσωματωμένα και δεν είναι τόσο βαρύς. Εγώ άλλαξα απ’τον Chrome και για να σπάω τη χρήση μου, να μην τα έχω όλα στην Google(όπως και έφαγα ένα απόγευμα για να φτιάξω τα privacy settings μου και syncs), το οποίο για μένα είναι σημαντικό.

Αν αποφάσιζα να χρησιμοποιήσω φουλ την τεχνολογία θα πήγαινα σε όλο το Apple οικοσύστημα και δε θα ξανασχολιόμουν με τίποτε άλλο(άρα και Safari) γιατί είναι πραγματικά η καλύτερη tech ολοκληρωμένη επιλογή με ό,τι χρειάζεσαι από κάθε άποψη, αλλά έχω ακόμη όρεξη να ψάχνω αριστερά και δεξιά και πιθανότατα να πρέπει να βάλω και linux σε λίγο καιρό.

ρε μλκ μην μπερδευεις το fascination που εχω με ανουσιους διαλογους με τριγκαρισμα :stuck_out_tongue:

αλλο ενα ωραιο feature του Opera που μολις ανακαλυψα

image

τα Seach/Copy buttons ήταν ήδη αρκετα χρησιμα καθε φορα που μαρκαρεις κατι αλλα βλεπω τωρα οτι κανει και αυτοματα μετατροπες σε ζωνες ωρας, μοναδες μετρησης, συναλλαγματα κλπ

edit: η μετατροπη θα επρεπε να λεει 21:30 αλλα αυτο ειναι λαθος αυτου που εγραψε CST αντι για CDT

3 Likes

Έπαιξα λίγο μαζί του και είναι φαίνεται πολύ πολύ χρήσιμο. Υπερευχαριστημένος με τον Opera

2 Likes

Opera master race ξεκάθαρα !
Ωραίο φιτσουρ!

Έβαλα τον Opera και στο κιν, τελείως διαφορετική αίσθηση. Συνδέεις laptop κινητό, synced τα πάντα με το laptop, ενσωματωμένο το VPN και adblocker, και το κυριότερο το myflow, που μιλάς με τον εαυτό σου και στέλνεις τα πάντα (links, text, αρχεία, ό,τι θες) και υπάρχουν στο cloud του opera για εσένα. 10/10 εμπειρία με τον Opera

3 Likes

Ωραιο update στον Οpera, εχει και το chatgpt στο sidebar.
Opera Master Race :fist:

3 Likes

Υπερμπόμπα, σου βγάζει τα prompts πάνω κιόλας

Πατάς το meme και στο βγάζει στο sidebar

Θέλει λίγο finetuning για να είναι τα memes :fire: :fire: :fire: :fire: :fire: :fire:, αλλά οι προοπτικές είναι ανεξάντλητες

2 Likes

Πάντως εμένα sites και υπηρεσίες που ζητάνε υποχρεωτικά κινητό τηλέφωνο ποτέ δεν μου κάθονται καλα.
Μη μιλήσω για google που θέλει και λογαριασμό τραπέζης για να επαληθεύσει ότι είσαι 18+
Να ναι καλά το tampermonkey

1 Like

image

1 Like

τι κανουμε με το youtube που εντοπιζει τα adblocks;
στην αρχη εβαλα αυτο του opera να το εξαιρει και να λειτουργω μονο το ublock origin ή το adblock plus και λειτουργησε αλλά τωρα τα εντοπιζει παλι.

edit: εβαλα το total adblock και λειτουργει προς το παρον

1 Like

εμένα το έπιασε και αυτό . Γαμήθηκε το yοutube. Άσχημα

κι εμενα μολις τωρα. Δοκιμασα και κατι αλλα filters στο ublock origin αλλα παλι τπτ

Δεν ξέρω τι λέτε παιδιά, εμένα μου πετάει το adblock detected και απλά πατάω το Χ να κλείσει το παράθυρο. Έχετε κάνει λογαριασμό στην Opera, μήπως φταίει αυτό?

works for me (Google Chrome)

Δεν ξέρω αν βολεύει για browsing (personal taste αυτό) αλλά αν είναι μόνο για YouTube μπορείς να δοκιμάσεις τον Brave. Δεν έχει ανάγκη από πρόσθετα και add-ons, μπλοκάρει τις διαφημίσεις από μόνος του. Γενικά σε ότι αφορά το encryption (VPN) και το safety νομίζω είναι ότι καλύτερο. Give it a try.

γιατι αυτο απο μονο του δεν ειναι σπαστικο; θελει και τρια τεσσερα δευτερολεπτα μεχρι να πατησεις το Χ. Οταν ειχα κανει την ερωτηση παντως το θεμα ειχε προχωρησει και δεν δουλευε γενικως ο player. Πρωτα σου δινει προθεσμια 3 βιντεο και απο το 4ο γιοκ. Δεν βλεπεις τπτ.
Εκεινη την ημερα δοκιμασα και chrome που ειχα και ublock origin και adblock plus και δουλευε κανονικα. Για τον opera μου φτιαχτηκε την επομενη αφου ακολουθησα τις οδηγιες στο subreddit του ublock origin και νομιζω με αυτο θα συνεχισω γιατι φαινεται οτι το ψαχνουν και κανουν συνεχως updates.
Γενικα υπαρχουν και καποιοι αλλοι τροποι για οταν εχεις προβλημα αλλα δεν τα θεωρω πραγματικες λυσεις. Πχ να μπεις incognito και logged out, σημαινει οτι δεν εχεις τα subscriptions/notifications σου και οτι σου βγαινουν καθε φορα παραθυρα για cookies. Ή το να κατεβασεις το freetube μπορει να βολευει για youtubing αλλα φανταζομαι σου χαλαει την ροη οταν θελεις απλα να πατησεις καποιο εξωτερικο λινκ

Λογαριασμο στον οπερα δεν εχω αλλα καιρο τωρα λεω να κανω και να το βαλω και στο κινητο.
Browser δεν θελω να αλλαξω γιατι οπως εχω ξαναπει μου δινει τζαμπα spotify