Firefox vs Chrome vs Opera vs IE vs Safari

Λοιπόν ψάχνω μια εφαρμογή και δεν μπορώ να την βρω με την καμιά.

Μπήκα από υπολογιστή φίλου στο ιντερνετ με τον explorer. Είχε μια γαμάτη εφαρμογή που έκανε μετάφραση κάθε λέξης σε μια σελίδα με το που πήγαινες και μόνο το ποντίκι από πάνω από την λέξη. Ο ίδιος δεν είχε ιδέα ποια εφαρμογή είναι δυστυχώς. Δεν μιλάω για την κλασική μαλακία της google που μεταφράζει όλη την σελίδα με τραγικά συνήθως αποτελέσματα. Μιλάμε για μετάφραση μιας και μόνο λέξης ξεχωριστά σε κάθε κείμενο απλά με την κίνηση του ποντικιού πάνω από την λέξη χωρίς κλικάρισμα. Και αυτό της google είναι όπως κατάλαβα.

Όποιος ξέρει για ποιο πράγμα μιλάω ας βοηθήσει λιγάκι. Εννοείται πως την εφαρμογή την θέλω για το google chrome (άντε και για mozilla αν υπάρχει) και όχι για explorer.

Αυτό που περιγράφει εδώ εννοείς?

if you’re seeing pop-up translations of foreign-language words when you hover your cursor over them on Web pages in Firefox or Internet Explorer, you probably have the Google Toolbar installed as an add-on.

nice. Μάλλον αυτό το τελευταίο είναι. Θα το κοιτάξω καλύτερα όταν πάω σπίτι.

τι κανουμε γαμω για να σταματησει να γαμωκολλαει ο γαμωμοτζιλας?

Αλλάζεις browser.

βάζεις chrome

I am on a Mac and with that, Safari runs natively on it. But I have been a long time supporter and user of Firefox so I still made it a point to switch and install Firefox to work with me. Sure worked really well and hoping to stay on it for a longer time.

I guess that familiarity is key and you would not want to be on unchartered territory with this kind of big concern looming on you.

You know I was thinking it really hard to switch from Firefox to Chrome. This familiarity that you mention is very important. To be honest I was afraid of this new browser from google but since I installed it my wole life changed. One of the best things that happened to me.

What’s your opinion on IE?

whole

what do you do when firefox lags like hell?

γιατι μιλαμε αγγλικα?

ναι με συγχωρείς… :confused:

Είναι ιδέα μου η mozilla άρχισε να γαμιέται τελευταία; Δεν είναι τόσο το κόλλημα που είχε παλιότερα όσο ότι δεν εμφανίζει σωστά αρκετές σελίδες. Από χθες άλλαξα σε chrome. Έχει άλλος προβλήματα με mozilla τελευταία;

Μια χαρα εδω σε ff.

Btw το να αναφερομαστε στον firefox σαν mozilla, ειναι σαν να λεμε το chrome, google, και τον internet explorer, microsoft.

Υπηρχε browser που λεγοταν μοζιλλα, αλλα παει δεκαετια και βαλε που δεν υποστηριζεται και κυκλοφορει πλεον.

1 Like

και εγω δεν ειδα καμια διαφορα τωρα τελευταια…

Βασικά αυτή την σελίδα μέχρι πριν λίγες μέρες δεν μπορούσε να την φορτώσει σωστά (μια από τις πολλές βασικά).

http://www.pacificrimmovie.com/#

Μόλις τώρα που το προσπάθησα την φόρτωσε. Το μόνο που άλλαξε είναι που έβγαλα το persona που είχα.

ηθελα πολλα χρονια να αλλαξω απο τον Chrome αλλα δεν το εκανα λογω συνηθειας. Τελικα αρχισε να μου βγαζει κατι black screen προβληματα οταν ανοιγα νεες καρτελες οποτε γυρισα σε Opera. Μια μερα μου πηρε να τον συνηθισω και μετα απο μια εβδομαδα ερχομαι εδω να τον προτεινω. Ειδικα το detach video feature ειναι τοσο βολικο. Και τα mouse gestures ειχαν φαση αλλα τα απενεργοποιησα γιατι δεν μπορουσα να βαλω βελακια οταν επαιζα σκακι :stuck_out_tongue:

1 Like

Μιας και ο modzilla πλεον εχει καταντησει …δεν ξερω και εγω πως εχει καταντησει ετσι γυρισα παλι στον opera που τον χρησιμοποιουσα και πριν χρονια …εχει και το vpn του :sunglasses:

1 Like

Ένα νέο feat που παρατήρησα τις τελευταίες μέρες και μόλις διάαβασα ότι μπήκε με το τελευταίο update στον Opera, είναι το Tab Snoozing by default, δηλαδή αν έχεις ανοίξει μια ιστοσελίδα και δεν είσαι στo tab, αυτόματα σταματάνε να τρέχουν τα scriptάκια και να καταναλώνουν μνήμη μέχρι να επανέλθεις. Από τα πιο χρήσιμα feats που έχω δει, γενικά είναι καταπληκτικός browser.

4 Likes

να προσθεσω στα θετικα οτι ενω στο app του spotify πολλες φορες μου κολλαει η αναζητηση οταν το ανοιγω και πρεπει να το κανω επανεκκινηση για να δουλεψει, αυτο που υπαρχει ενσωματωμενο στον opera τρεχει τελεια παντα και αμεσως. Ασε που εχω την εντυπωση πως δεν ακουω σχεδον καθολου διαφημισεις.