Firewind

Να πω την αμαρτια μου,οσο ακουω τον δισκο τοσο πιο πολυ μ αρεσει ρε σεις…

7 Likes

Έχουμε και lyric video φρέσκο, μάλλον το αγαπημένο μου

4 Likes

Ναι , το εγραψα και στις “Νεες κυκλοφοριες”. Μου αρεσε πολυ ο δισκος τελικά παρά την αρνητικη μου προδιάθεση απο το 1ο single (rising fire), το οποιο εξακολουθω να θεωρώ απο τα μέτρια (οχι κακά) του δισκου.
Perfect stranger και space cowboy τα καλυτερα ! :love_you_gesture:

Θεωρώ οτι εχουν μια καλή ροή στην δισκογραφία τους, ως τωρα κανενας δισκος δεν ειναι άσχημος και μου αρεσε πολυ και ο προηγουμενος καθως ήταν κάπως διαφορετικός θα έλεγα (παρα τις γραφικότητες για μερικους…)

2 Likes

Δε σας τα εξήγησα ωραία;
Αλήθεια πιστεύω πως είναι από τους καλύτερους δίσκους της μπάντας. Πολύ τίμια δουλειά και το ακούω τακτικά.

5 Likes

βρε μια χαρά μας τα ειπες, ειπε κανεις τίποτα ? :sweat_smile:Μονη μου διαφωνία για τις “υποτιθεμενες” γραφικοτητες που αναφέρονται για το Immortals αν και δεν ειμαι φανατικος της θεματολογίας κτλ
Oλα καλά :grinning:

1 Like

Κοίτα οσον αφορά στο βιντεοκλιπ νομίζω οτι ειναι πραγματικά από τα πιο κιτς πράγματα που έχω δει. Ισως να μη συμφωνείς και το σέβομαι, αλλά το θεωρώ πραγματικά κωμικοτραγικό.

2 Likes

Νομίζω τα σχόλια περί γραφικότητας αφορούσαν το βίντεο κλιπ και όχι τον δίσκο ο οποίος είναι καλός αν και δεν με κράτησε τότε να τον ακούσω πολλές φορές ενώ ο φετινός με έχει κερδίσει περισσότερο

Η θεματολογία θεωρώ ότι ήταν μια χαρά για το είδος μουσικής που παίζουν

4 Likes

οκ, αλλα εγω βρηκα το κλιπ αναμενόμενο της θεματολογιας, δεν περιμενα να δειχνει κατι διαφορετικό (χωρις να σημαινει οτι το αποθεωνω …).
Να σας πω απο την μεριά μου ότι βρηκα ειλικρινα τραγικοτερο το κλιπ του rising fire καθως αν παρατηρησεις θα διακρίνεις, οχι με πολυ δυσκολία, πολλά ψευτικα εφέ και φθηνά/ετοιματζίδικα “μπιμπιλίκια”. Αυτο ηταν ομολογώ και ενας μικρός αρνητικός παραγοντας στην κρίση μου για το τι έπεται μουσικά.
Ευτυχως μου αρεσε ιδιαιτέρως που διαψεύστηκα πανηγυρικά :laughing:

1 Like

Τα cgi video ουτως η αλλως ειναι τραγικα,το ειδαμε και στο κλιπ με το ode to leonidas.Τα lyric videos επισης εχουν γινει της μοδος,οποτε ειναι η ταση αυτη γενικα.

Ο Gus G φτανοντας τα 40,τα εχει κανει σχεδον ολα,σολο καριερα,μπαντα που αλλαζει οποτε θελει χωρις να αλλοιωνεται το δικο του στοιχειο,επωνυμες συνεργασιες,guest εμφανισεις με μεγαλα ονοματα.

1 Like

Αν ρωτάτε μένα το ζήτημα στο βίντεο του Leonidas δεν ήταν ούτε η θεματολογία, ούτε τα μέτρια cgi, ήταν * δείχνει-αόριστα-καρέ-και-μένει-λίγο-παραπάνω-στους-ζωγραφισμένους-κοιλιακούς *

Αναπάντεχα ευχάριστο το καινούριο, ωραιότατες κιθάρες, τίποτα συγκλονιστικό προφανώς και προσυπογράφω στο σχόλιο για το πρώτο σινγκλ που δεν πολυακούμπησε, αλλά τίμιο σύνολο νονδελέςς.

3 Likes

Gus G (FIREWIND) στο Rock Overdose:”Πριν το καινούργιο μας album έπρεπε να σκεφτώ πολύ σοβαρά πως και εάν θα συνεχίσω με τους Firewind”.

Όπως γνωρίζεις έγιναν αλλαγές στο συγκρότημα, περάσαμε μια περίεργη περίοδο στο τέλος του ’19, με δυο αποχωρίσεις από το lineup, με καινούργιο τραγουδιστή και πάλι.Ήταν μια περίοδος περισυλλογής εάν θέλεις.

Rock Overdose: Οπότε είναι μια καινούργια αρχή για τους Firewind

Gus G : Ναι είναι μια καινούργια αρχή. Βέβαια όπως ξέρεις αυτή η μπάντα έχει κάνει διάφορες ‘καινούργιες αρχές’ μέσα στα χρόνια (γέλια), αλλά αυτή ήταν θεωρώ η πιο σημαντική. Ήταν το μεγαλύτερο σταυροδρόμι που είχα να αντιμετωπίσω ποτέ με τους Firewind, οπότε το είδα και σαν «οκ ξεκινάω ξανά από την αρχή», με το ίδιο όνομα γιατί το όνομα το έχω χτίσει με πολύ κόπο και δουλειά είκοσι χρόνια τώρα οπότε…

Ειδικά εγώ έπρεπε να σκεφτώ πολύ σοβαρά πως θα συνεχίσω, ΕΑΝ θα συνεχίσω και τι θα ήταν αυτό, οπότε υπάρχει μια καινούργια φιλοσοφία πίσω από τους Firewind αυτή τη στιγμή.

Rock Overdose: Είπες πως σκέφτηκες εάν θα συνεχίσεις σαν Firewind ή δεν άκουσα καλά; Υπήρχε στο μυαλό σου ακόμη και το πάγωμα της μπάντας;

Gus G : Υπήρχε η σκέψη να μείνει η μπάντα για λίγο στον πάγο μέχρι να ξαναβρώ έναν κατάλληλο τραγουδιστή όπως είχα κάνει και το 2013, αλλά ήξερα καλά πως εάν θα το έκανα αυτό (το πάγωμα) δεν θα ασχολούμουν ξανά με τη μπάντα. Δηλαδή εντάξει θα ήταν και το τελευταίο χτύπημα.

Γι’ αυτό σου είπα πως έπρεπε να σκεφτώ πολύ σοβαρά όλα αυτά.

Εάν έβαζα τους Firewind στο πάγο για να κάνω άλλα πράγματα δεν θα συνέχιζα μάλλον.

https://rockoverdose.gr/gus-g-firewind-στο-rock-overdoseπριν-το-καινούργιο-μας-album-έπ/

Oπως οταν ειχε βαλει τους Firewind στον παγο επι Ozzy και βγαλανε στο ποδι το μετριοτατο Few Against Many με την πιεση και της δισκογραφικης.

1 Like

:joy:

3 Likes

Ναι, μάλλον όντως δε μοιράζονταν το ίδιο όραμα με τον Gus :stuck_out_tongue:

2 Likes

μπηκα και το ειδα και στο youtube αλλά ειλικρινα, πειτε μου τι ακριβως ειναι τούτο… (του Βob εννοω…)

1 Like

Από στιγμή σε στιγμή, περίμενα να ακούσω Μιχάλη Ρακιντζή, ομολογώ…
Πόσο τόσο χάλι…

2 Likes

Πολύ καλό, γουστάρω retro 80’s synths και ήχο amiga/atari st.

1 Like

Αυτο ειναι το πρωτο single απο το νεο δισκο του μπομπ, Amadeus Street Warrior,“a 16-bit retro soundtrack album”. :sweat_smile: :laughing: :rofl:

Σολαρα του Gus G,στο συγκεκριμενο κομματι,αν και ισως το ηθελα λιγο πιο μελωδικο.

5 Likes

https://www.youtube.com/watch?v=KpxztOs4Nrg

New instrumental. :slightly_smiling_face:

Και εδω ενα μικρο bump

3 Likes