Firewind

επιμενω οτι ο νεος frontman ειναι πολυ αντι-τηλεοπτικος παντως… :joy:

5 Likes

Δεν το θεωρω κανενα πιασαρικο τραγουδι,βλεπω στο τελος να μενει μονος του ο Gus G και να παιρνει αυτος τα φωνητικα. :rofl:

2 Likes

Μια χαρά είναι ο τραγουδιστής. Βγάζει τρουίλα. :grin:

1 Like

Τα reviews που διαβαζω(δεν εννοω του πανου πετροπουλου στο rockoverdose) κανουν justice στο δισκο και γραφουν για κατι αξιολογο,για να δουμε ρε σεις,μηπως δεν ειναι και μαπα που περιμενουμε να ειναι.

3 Likes

Τίμιος δίσκος είναι. με πολύ λιγότερα πλήκτρα. Ο τραγουδιάρης, μετριότητα.

1 Like

Δυστυχως,χειροτερος του Base ο νεος frontman,κριμα,δεν εντυπωσιαζει καθολου η χροια του. :neutral_face: Απο εκει και περα ο δισκος ειναι μια μιξη αναμεσα σε σολο stuff και firewind σημεια,δεν ειναι καθαροαιμος firewind ηχος.Τα σολιδια του Gus ειναι εκει παντως.

2 Likes

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ο νέος τραγουδιστής (ούτε κρύο ούτε ζέστη δηλαδή), αλλά μου αρέσει περισσότερο από τον Basse, ο οποίος δε νομίζω ότι κόλλαγε και τόσο με τους Firewind.

Στα του δίσκου, αρκετά διαφορετικό από το προηγούμενο και σαν σύνολο στέκει πολύ καλά. Νομίζω ότι γενικά έκανε καλή δουλειά ο Gus και η ποικιλία στο ύφος των κομματιών λειτουργεί υπέρ του δίσκου.

3 Likes

Τον βρήκα αρκούντως ικανοποιητικό . Με πολύ ωραίο ήχο στις κιθάρες και ωραίες ιδέες , τα χαρντ ροκ κομμάτια μου έβγαλαν κάτι Μαλμστηνικο και προσωπικά μου άρεσε η φωνή του τραγουδιστή ( ίσως είναι εντύπωση μου αλλά μοιάζει η χροιά με Ντερις λιγάκι )

Δεν είναι κακος. Ακούγεται ευχάριστα

2 Likes

Όταν λες “αρκούντως”, εννοείς “πολικός αρκούντως” ;;; :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

Με ψαρωσες άσχημα έτσι ;; Σκέφτηκα ότι δεν υπάρχει τέτοια λέξη :rofl:

https://el.m.wiktionary.org/wiki/αρκούντως

2 Likes

Νομίζω είναι πολύ ευχάριστη έκπληξη ο δίσκος. Δικαιολογεί απόλυτα ότι είναι self-titled γιατί όντως περιλαμβάνει όλα τα στοιχεία του ήχου τους, με τις 80s επιρροές (Malmsteen, Dio γιατί όχι και Europe) να κυριαρχούν κάτι που μ’ αρέσει πολύ προσωπικά. Έχει γνώριμο heavy power, έχει neoclassical κιθάρες, hard rock vibes, κανα 2 κομμάτια που λοξοκοιτάνε στη σολο καριέρα του Gus (όπως το Perfect Stranger που είπε ότι το σκεφτόταν για που να το κρατήσει) και φυσικά τιμιότατη μπαλάντα (ακούει κανένας άλλος το Crusader στην εισαγωγή;)

Με κέρδισε και ο Herbie που οκ, δεν έχει ξεχωριστή χροιά μεν όπως είχε ο Απόλλο, έχει εύρος όμως για να υποστηρίξει όλα τα παραπάνω στυλ και έχει και γαμάτο γρέζι. Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης με Basse.

Εγώ θα πω ότι βρήκα το δίσκο που περίμενα να βγει μετά το Premonition και ότι όλες οι αμφιβολίες που δημιούργησε η αισθητική του Immortals και η μέτρια για μένα απόδοση της μπάντας στο live εδώ το 17, εξανεμίστηκαν.

6 Likes

Εχω βαλει τον δισκο να παιζει,ειμαι στο νο4(Break Away) και ως τωρα παει νερακι…Για να δουμε την συνεχεια

1 Like

Αξιοπρεπέστατος δίσκος !! Ακούγεται πολύ άνετα.Δεν έχω παράπονο κανένα. Για τα δικά μου γούστα,καλύτερα κομμάτια τα All My Life,Overdrive,Break Away,Devour !!

2 Likes

Δεν έχει και το πιο τρελό εύρος και φαίνεται στη μπαλάντα. Τίμιος είναι πάντως.

To εύρος δε σημαίνει απαραίτητα ότι μπορεί να τραγουδήσει πολύ ψηλά, άκου το draconian love των avantasia για να καταλάβεις τι εννοώ.

Εύρος για να μην ξανα-ανακαλύπτουμε την έννοια των λέξεων, είναι η διαφορά μεταξύ της μεγαλύτερης και της μικρότερης τιμής των δεδομένων σε κάτι. Προς τα κάτω τι θα τραγουδήσει ? Power metal παίζουν - η χαρά του να έχεις τενόρο, που ήταν και Somapala, Fredrick κτλ. Μην έχει καταστάσεις Apollo, live, “δικό σας” στο 3-4 κομμάτι.

To draconian love των avantasia είναι χαρακτηριστικό doom/death κομμάτι

Ε, για τους firewind μιλάμε εδώ όμως.

Οι οποίοι firewind δεν είχαν και ποτέ τραγουδιστή που χτυπούσε πολύ ψηλές νότες, γι αυτό έγραψα ότι έχει το εύρος να ανταποκριθεί στο στυλ τους. Το avantasia είναι παράδειγμα που δείχνει ότι έχει περισσότερες δυνατότητες ως τραγουδιστής, κάτι που φαίνεται και στους beyond the bridge που είχα ποστάρει παλιότερα εδώ. Αυτό που λες για τη μπαλάντα εγώ δεν το ακούω πάντως.

Anyway, ο δίσκος παίζει ακόμα και βλέπω ότι αρέσει γενικά και δε γουστάρω μόνος μου. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να τους ξαναδούμε live όταν μπορέσουμε.

Ο Somapala και ο Frederick δεν λες οτι τραγουδάνε και χαμηλά. Ο Apollo ναι δεν ήταν τόσο κι έκει απέκτησαν δημοφιλία, αλλά είχε τα θεματάκια του. Ένας έμπειρος βαρύτονος, με καλές ψεύτικες … (πχ Ralph Scheepers) ή κάτι τέτοιο, θα ταίριαζε γάντι.
Για μένα κρίμα που δεν έβγαλαν κάτι με Carpenter, γιατί σε Outworld βαράει κάτι fa διέσεις, αλλά και σε άλλα είναι στο θεό, βλ Darkology - Quantum Genocide ή στο Adagio, με απίστευτο γρέζι. Στη διασκευή Metallica που έκανε, ακουγόταν να πιέζεται προς τα κάτω. Απλά ακούγεται ότι είναι τρελή ψωνάρα οπότε δεν είναι περίεργο που δεν τον κρατήσανε. Έχει φύγει από περισσότερες μπάντες και από τον Jorn.
O δίσκος γενικά καλός και ενώ το Immortals μου άρεσε, δεν με χαλάει και αυτό το πιο κιθαριστικό/πισωγύρισμα. Κατά τ’άλλα ο καιρός θα δίξει αν το lineup θα είναι βραχύβιο.

1 Like