Firewind

Παρόλο που δεν με ενθουσιάζουν τέτοιες κινήσεις, πιστεύω ότι ένας από τους λόγους που έχει επιτύχει ο Gus είναι ότι αφομοίωσε αυτά που έμαθε στις ΗΠΑ.

Είδε πως δουλεύουν οι επαγγελματίες παραγωγοί/μουσικοί/μαρκετινίστες κλπ.

Κακώς δεν επαιξε ενα instrumental στην εκπομπη,θα είχε περισσότερο φαση.Ο Αρναούτογλου αδιαβαστος εντελως,ρωτάει για τους GNR ο φέλος.

no publicity is bad publicity.

Τελειωσε ο μποπ ο κατσιωνης,τελειωσε ο henning basse οπως μαθαμε χτες με ανακοινωση απο τον Gus G.Προφανως ηταν τελειωμενοι απο καιρο,αφου μας αναφερει οτι η ηχογραφηση με τον νεο frontman εχει ηδη τελειωσει.Αντικατσιωνη δεν ξερω ποιον μπορει να φερει,αν και νομιζω εχει ακρες να βρει,οπως ειχε βρει ντραμερ τον πιτσιρικα αυτον.

Το project ειναι του Gus G,που σημαινει πως μπορει να αλλαζει και καθε χρονο αν θελει Line Up,μετα τους δυο πρωτους τραγουδιστες που στεριωσανε και κολλησανε στη μπαντα,εκαναν και αρκετα καλα δισκακια,οι δυο τελευταιοι,ο basse και ο νεος δεν φαινεται πως μπορουν να πιασουν το ιδιο level.

Παντως να προβαλλεται ως δικαιολογια για οσους φευγουν,οτι δεν μπορουν να συνεχισουν αλλο τον τροπο ζωης με περιοδιες,μαλλον μου ακουγεται τετριμμενο και χιλιοειπωμενο.

παντόφλα από Ευριδίκη

5 Likes

Καλοί και οι δύο πρώτοι αλλά ο Apollo ήταν ο πιο ταιριαστός τραγουδιστής για το ύφος των Firewind.
Μαζί με τον Κατσιώνη ήταν το ιδανικό line up και νομίζω και το πιο επιτυχημένο εμπορικά.

Αν συνεχίσει με τα πειράματα ο Gus θα καταλήξει σαν τον Malmsteen να τραγουδάει μόνος του και να παίζει και μπάσο και ντράμς.

Ευτυχώς το καλύτερό τους lineup αποτυπώθηκε στο live premonition στο οποίο φαίνεται καθαρά το τρομακτικό momentum που είχαν τότε. Εγιναν πολλά έκτοτε, αλλά προσωπικά θεωρώ τον Basse “λίγο” και τον Herbie πολύ καλή μεταγραφή οπότε είμαι αισιόδοξος για τη συνέχεια. Ο Κatsionis είναι απώλεια μουσικά και μόνο, ενώ η μπάντα θα συνεχίσει ως 4άδα κάτι που θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα αντιμετωπιστεί live. Θα ήταν πολύ γαμάτο για μένα να παίζει ο Gus τα keyboard solo στην κιθάρα ας πούμε, αν και λογικά θα πάνε στη λύση των προηχογραφημένων που είναι και πιο οικονομική. Στο νέο δίσκο πάντως τα πλήκτρα τα έπαιξε ο Gus, που δε νομίζω ότι έχει καμία όρεξη για πειράματα, οι αλλαγές που έγιναν δεν φαίνεται να ήταν στο χέρι του. Τέλος, ελπίζω να μην έχουμε πάλι αρχαιοελληνικό concept, είπαμε είμαι αισιόδοξος.

Bonus, τσεκάρετε ένα ωραίο prog δισκάκι που τραγουδάει ο “νέος”

Ερχεται πρωτο signle,20/03,παντως και σαν σκηνικη παρουσια,ειναι απωλεια ο bob κατσιωνης,διοτι μοιραζονταν τα “κολπα”,ισως και αυτος πλεον να μην εχει την αναγκη να μεινει,σου λεει,παραγωγες κανω,live με μπαντες κανω,guest συμμετοχες σε δισκους κανω,μπαντα δικια μου εχω,ειμαι ο bob των firewind,οποτε αντε γεια.

Μπροστα τα σολιδια του Gus,πιο πισω η ρυθμικη στον ηχο.Υπαρχει υλικο απο 3-4 τραγουδιστες,να δουμε που θα ταιριαξει περισσοτερο η φωνη του Herbie.Καλο το single σε γενικες γραμμες,gusσολιδια βασικα.

Το 9ο studio album των FIREWIND κυκλοφορεί στις 15 Μαΐου, με τίτλο " Firewind "

Firewind“ tracklisting:

  1. Welcome To The Empire
  2. Devour
  3. Rising Fire
  4. Break away
  5. Orbitual Sunrise
  6. Longing To Know You
  7. Perfect Stranger
  8. Overdrive
  9. All My Life
  10. Space Cowboy
  11. Kill The Pain

δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα με το νεο single, ειδικα με το βιντεο καπως φανταζει ερασιτεχνικο και κοινότυπο , φωτιες απο στημενα κουτια κ.α παπαριές… Ο νεος frontman εχει καλες δυνατοτητες και καλο βιογραφικο, σχωράτε με ομως αλλα οπτικα μου κάνει λιγο '80s με την κακη εννοια, θυμιζει κατι απο Γακη … :grinning: Γραφικά αντιτηλεοπτικος θα ελεγα που μου προκαλεί μεχρι και γέλιο, παρα ταυτα φωνητικά ομως μ’αρεσει ο ατιμος…Επισης φυγαν ολοι απο το γκρουπ και φαινεται καθαρα οτι και αυτη ειναι μια 100% μπαντα του Gus οπου αναρωτιεμαι ετσι πως κατέληξε, δεν ξερω τι νοημα εχει να διατηρεί 2 brand names και οχι ένα…
Θετικοτατο ο νεος ντραμερ, τον ειδα και Live , ειναι φοβερο το παλικάρι και φαινεται να εξελίσσεται σε αριστη μεταγραφή

1 Like
  • Brandon Pender (1998)
  • Stephen Fredrick (2002-2004)
  • Chitral Somapala (2004-2006)
  • Apollo Papathanasio (2006-2013)
  • Henning Basse (2015–2020)

Το χαρακτηριστικο των frontman που εχουν περασει,ειναι πως μονο ο Apollo ειχε clean vocals,οι υπολοιποι μαζι με τον τωρινο,ειχαν φωνη με γρεζι,μονο ο Fredrick επιασε υψηλα στανταρ στα δυο πιο δυνατα τους αλμπουμ.

Για τον δισκο εν αναμονη,διαβασα σε μια κριτικη οτι ναι οντως θυμιζει περισσοτερο solo υλικο παρα firewind καθευτο,αλλα ας ακουσουμε και δουμε εν τελει τι και πως.

Αρκετά αδιάφορο το single. Αυτή η hard-rock στροφή που πήρε και με τους Gus G δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα.

Επίσης ο συνδυασμός του βασικού riff με την γερμανική προφορά του τραγουδιστή μου θυμίζει σε σημεία Grave Digger.

Στα δικά μου αυτιά, ο νέος δίσκος είναι κάπου μεταξύ “Burning Earth”, “Days Of Defiance” και solo Gus, με ότι αυτό συνεπάγεται… Και, για την ώρα, σίγουρα προτιμώ περισσότερο τον προηγούμενο τους.

1 Like

Το Days Of Defiance εχει μετρια παραγωγη και εγινε στο ποδι απο οτι ειχε πει ο Gus G,απο τον δισκο αυτο,που βγαινει σε κανενα 20ημερο,απλα περιμενω να ακουσω τα solos και κανενα riffaki,ο frontman δεν ειναι της συμπαθειας μου,οπως δεν ηταν και ο base παροτι εβγαλαν καλο δισκο.

Ειδα live το stream του Gus G με την Alissa White Gluz χτες,εδειχνε αρκετα αμηχανος και λιγομιλητος μπροστα της,επαιξε το fearless και το Reason To Believe(Αrch Enemy) σε προηχογαφημενο video και απο πανω να τραγουδαει η Alissa,σε ακουστικη εκδοση.

Σχεδόν σε όλα τα βίντεο που τον έχω δει είναι έτσι ο Gus G …

:grinning: :grinning:

Μέτρια μίξη και ο τραγουδιστής μέτριος. Μ αρέσει που γέρνει πιο πολύ στο κιθαριστίκο πάντως, τα πολλά φιρουλί-φιρουλό και αρπαχτο-ριφ του Κατσιώνη, το παραφτιασίδωναν το ύφος της μπάντας και το παράκαναν μελωδικό.

Δευτερο single,ετσι και ετσι,δεν μου αρεσει τελικα η γρεντζα φωνη του τυπου,υπαρχει οντως μια αισθηση οτι το υλικο θυμιζει πιο εντονα GUS G solo stuff,παρα firewind καθεαυτο.Κατι καλο θα ακουσουμε παντως,καποια κομματια,καποια σολιδια,κατι θα μεινει για repeat.

3 Likes

νομιζω ελαφρως καλύτερο το κομμάτι, οχι τιποτα το εντυπωσιακό όμως. Νομίζω οτι καπου στα αξιοπρεπή επίπεδα θα κινηθεί το αλμπουμ απο τα 2 αυτα δείγματα…

1 Like

Το 2ο σινγκλ μου άρεσε περισσότερο

ας το ποστάρει και κανένας όμως ε;;

4 Likes

Πολύ καλύτερο από το πρώτο single.

Πιο σκληρό, οπότε ταιριάζει και η φωνή καλύτερα. Εχει και ωραία σολο και μελωδίες.
Ενδιαφέρον και το bladerunner-ικό βιντεο κλιπ.

1 Like