Firewind

Αυτό ίσως να ήταν επιχείρημα αν ήμασταν στις ΗΠΑ και όχι στην Ελλαδίτσα με το κοινό της εκπομπής του Αρναούτογλου. Αλλά και πάλι, να το δεχτώ, θέλει το προμόσιον. Μαλάκα μου ο ίδιος ο Gus έχει προβληματισμένο υφάκι όταν μιλάει για τους Lordi που καταστράφηκαν από τη Eurivision επειδή “οκ, δεν είναι αυτό το κοινό σου”, ρε Κώστα, άκου τι λες ρε φίλε λίγο.

Το “αφού δεν κράξατε τους Slayer που πήγαν στον Fallon μην κράζετε τον Gus που πήγε στον Αρναούτογλου” ομολογώ δεν το καταλαβαίνω, ίσως να φταίει που είμαι καινούριος στο φόρουμ και δεν πιάνω τέτοιες λογικές οπότε my bad.

1 Like

Μάλλον δεν διάβασες πολύ καλά τι έγραψα, δεν υπάρχει αυτή η εκπομπή πλέον, το 2011 πήγε ο gus με τον κατσιωνη και από το πάνελ των παρουσιαστών η μόνη που έγινε γνωστή μετά είναι η λαουρα ναργες. Το θέμα δεν είναι μόνο το πλήθος των τηλεθεατών, αλλά αν όντως ανήκουν στο target group σου. Εκείνη την εκπομπή μπορεί να μην την είδαν πολλοί, όμως όσοι την είδαν ίσως και να ψάχτηκαν λίγο παραπάνω με τη φάση.

Τι σημασία έχει αν υπάρχει ή δεν υπάρχει πλέον; Σημασία έχει ότι μιλάμε για εκπομπή χωρίς σοβαρή τηλεθέαση.

Το πρόβλημα τώρα από το επίπεδο των talk shows το μετατοπίσαμε στο target group ? Γιατί τότε μόνο στο TV WAR θα έπρεπε να πάει που απευθύνεται σε μεταλοροκάδες.

Αυτό που έγραψα είναι σαφές. Αν δεν το καταλαβαίνεις είναι θέμα αντίληψης και όχι παλαιότητας στο φόρουμ.

Υπαρχει σιγουρα θεμα αντιληψης και κατανοησης

Πρόλαβες και το έπιασες παρ’ όλο που είσαι νέος!

Για να τελειώνουμε επειδή κάνεις το χαζούλη:

Όσο ξεφτίλας είναι ο Gus G που πήγε στον Αρναούτογλου, άλλο τόσο ξεφτίλες είναι και οι Slayer που πήγαν στον Jimmy Fallon.

Κατσε, επειδη δεν καταλαβα απο τις 4 φορες που το εγραψες, εννοεις οτι κανείς δεν εκραξε τους slayer που πηγαν στον αμερικανο αρναουτογλου αλλα τωρα επεσαν να φανε τον ελληνα gus ?!?

Ό,τι κατάλαβες φίλε, βαριέμαι να το συνεχίσω.

Στα παλαιολιθικά χρόνια το να βλέπαμε "εκπροσώπηση " της μεταλ σκηνής στην Ελληνικη τηλεόραση ηταν γεγονός της χρονιάς για εμάς τους ροκ μεταλ μαλλιαδες😝 Το κουβεντιαζαμε στο σχολείο για μερες. Τώρα είμαστε στο αλλο ακρο

1 Like

Ποιο προτιμάς;;

Χαλαρά αυτό που γίνεται τωρα

2 Likes

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι

2 Likes

Καποιους σαν εσας ειχε ο Αρχηγος στο μυαλο του με το wimps and posers…!

2 Likes

Παρατηρείται και πιο ακραίο… άκρο! Να γκρινιάζουμε για την ελλιπή “εκπροσώπηση” του metal (εγχώριου ή μη) στην ελληνική τηλεόραση, όταν υπάρχει “εκπροσώπηση” να γκρινιάζουμε επειδή αυτό συμβαίνει με όρους που αποβαίνουν εις βάρος της… καλλιτεχνικής ακεραιότητας των μουσικών, ενώ όταν βλέπουμε κάτι αντίστοιχο στο εξωτερικό να διαμαρτυρόμαστε για το πόσο μπροστά είναι τα πράγματα εκτός Ελλάδος!

4 Likes

Νομίζω ότι η ουσία του ζητήματος είναι ότι ο Αρναούτογλου ήταν παντελώς άσχετος με το αντικείμενο (σε φάση δεν ήξερε αν ο Gus είχε πορεία πριν τον Ozzy και το ρώτησε αν στη δική του μπάντα έχει κάποια εμπλοκή στις συνθέσεις -lol) και κατάφερε να παρουσιάσει απλά μία καρικατούρα που “δεν πάει στα μπουζούκια, δεν έβαλε ελληνικά στο γάμου του, τι μουσική ακούσει η γυναίκα σου;” κλπ. Οπότε είναι άκυρα τα όσα περί “εκπροσώπησης του metal στο ευρύ κοινό” ακούγονται. Άλλα πράγματα ήθελαν να παρουσιάσουν, αυτά παρουσίασαν -αυτό είναι το mainstream.

(Όλα τα παραπάνω χωρίς να λέω ότι είναι μαλάκας ο ένας ή ο άλλος -δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ για τη μουσική του Gus G.).

Το ντοκιμαντερ στην ΕΡΤ ηταν μια καλη κινηση και ειχε να δειξει στον κοσμο κατι,η 2λεπτη συμμετοχη στη eurovision με την κιθαρα ας πουμε στο χερι και η 20λεπτη εμφανιση στον αρναουτογλου σε τι εξυπηρετησε,να τον μαθει περισσοτερος κοσμος εκτος μεταλ σκηνης? Επικοινωνιακα δυο λαθος κινησεις που δεν προσφεραν τιποτε ουτε στον ιδιο,ουτε στους fans του,ουτε σε εκεινους που δεν τον ηξεραν καν,πολυ αμφιβαλω αν σημερα,αυριο θα καθισει καποιος να ακουσει εστω ενα κομματι του επειδη πηγε στην εκπομπη αυτη.

Για την επομενη 20ετια θα ακουμε το ο “Ελληνας κιθαριστας του Ozzy” ας πουμε,που στην τελικη ουτε καποιος δισκος προεκυψε που να συμμετεχει συνθετικα,ουτε κατι περισσοτερο.

Αν δεις τα σχολια στο yt θα καταλαβεις, μονο εγω εσυ και αλλοι 2-3 κραζουμε, οι υπολοιποι γουσταραν, οπότε, ξερω γω, καλα εκανε, αντε και σε κανα μεσημεριανο κουτσομπολιστικο να τον μαθουν ακομα περισσοτεροι (ινβ4 οταν πηγαν οι ταδε στην Οπρα κλπ).

Το ντοκυμαντερ που ηταν σοβαρη δουλεια και οχι “αμαν ρε γρηγορη, δεν ξερεις οτι οι gnr επανασυνδεθηκαν” μπορουμε να το δουμε καπου;

Έλα ντε, δεν το έχω βρει όσο έχω ψάξει. Ας βοηθήσει κανένας

Δεν υπαρχει δυστυχως πουθενα,ειχε παιχτει σε δυο parts σε μια εκπομπη της ΕΡΤ “Close Up” Δεκεμβριος 2017,αλλα δεν εχει ανεβει ποτε το επεισοδιο στο archive,ουτε υπαρχει στο youtube.Moνο το trailer υπαρχει και αυτο,τιποτε αλλο.

Δεν νομίζω ότι βγήκε στην τηλεόραση για να πουλήσει δίσκους και εισιτήρια για τις συναυλίες των firewind. Δλδ το κοινό του Αρναουτογλου είδε τον Gus και θα τρέξει να αγορασει το allegiance πχ? Εξάλλου ολη την ώρα (μισή ωρα ηταν ησυνέντευξη ) μιλούσε για τα χρόνια που ήταν στον ozzy. Καλα εκανε και βγήκε. Ουτε πουλημενος είναι ουτε τίποτα. Οι fans του απο την άλλη ειχαν μια ευκαιρία να δούνε τον αγαπημένο τους καλλιτέχνη να μιλά για πράγματα που αφορουσαν την μουσική. Η κουβέντα δεν πηγε εξάλλου σε κουτσομπολιο για την προσωπική του ζωη κτλ Λίγο για τον γαμο του ειπε ο άνθρωπος .