Firewind

Που τον ακουσες τον δισκο,δεν νομιζω οτι εχει διαρρευσει ακομα.Η φωνη του Henning δεν με ενθουσιαζει γενικα,ουτε τον ηξερα απο πριν,οι apollo fans ισως δεν ικανοποιηθουν.

Στο Few Against Many ειναι μαπα η παραγωγη,μετριες οι συνθεσεις ,ο apollo ηταν ηδη φευγατος και ισως πιεστηκαν απο την δισκογραφικη να βγαλουν τοτε δισκο.Αυριο κυκλοφορει επισημα οποτε συντομα θα εχουμε τον δισκο για ακροαση…

Ο μπομπ ηταν καλεσμενος σε μια εκπομπη στο ραδιο και επαιξε πολλα κομματια…

Βασικά τρία κομμάτια έχουν κυκλοφορήσει επισήμως μέχρι στιγμής. Τα δύο είναι πολύ μέτρια. Υπάρχει όμως το φανταστικό Ode Τo Leonidas. Τρομερή σύνθεση όταν κάποιοι -όχι πολλοί ευτυχώς- στέκονται υπερβολικά στο βιντεοκλιπ και προσπαθούν να μειώσουν το τραγούδι. Πρόκειται για έναν concept δίσκο, όταν κυκλοφορήσει ολόκληρος θα μπορέσουμε να κάνουμε και ολοκληρωμένη κριτική.

Το video clip το βρήκα και γω τραγικό για να μην πω γελοίο. Το θέμα είναι ότι -για μένα τουλάχιστον- δυστυχώς και το τραγούδι είναι μέτριο όσο δεν πάει. Έπαιξε στο repeat πολλές φορές αλλά δεεεεν… Τετριμμένο power που σαν κι αυτό μπορείς να ακούσεις δεκάδες στο youtube με μία πρόχειρη αναζήτηση. Σόλο κόπια και το χειρότερο τα φωνητικά. Δεν είμαι οπαδός του Apollo, θεωρώ ότι καλά έκαναν και προχώρησαν στην αλλαγή απλά ο Basse σ’αυτο τουλάχιστον το τραγούδι (δεν θέλω να τον αδικήσω) είναι εντελώς “άχρωμος”. Περιμένω ολόκληρο το άλμπουμ για εμπεριστατωμένη άποψη!!!

Γενικα ο Basse ειναι πολυ τυπικος και αχρωμος οπως πολυ σωστα ειπες σαν τραγουδιστης

Hands Of Time,Ode To Leonidas(χωρις την εισαγωγη),Live And Die by The Sword, Lady Of 1000 Sorrows.Rise From The Ashes η 5αδα που ξεχωρισα.

Η ουσια ειναι οτι αυτος ο δισκος ειναι καλυτερος απο τους 2 προηγουμενους,αυτη την αισθηση εχω,στην παραγωγη,το concept ειναι οκ,κλασσικο αλλα δεν με ενοχλει σε κατι,σολιδια Gus G στο μοτιβο που τον εχουμε συνηθισει,drumming δυναμικο,καποια πληκτρα του bob με χαλασανε σε 2-3 κομματια.

Τα ιδια κομματια με Apollo ισως ειχαν ενα καλυτερο feeling, η αποδοση του Basse ειναι αρκετα καλη παντως.

Οποτε αν λαβω υποψιν τα 2 μετριοτατα solo albums και τα 2 τελευταια μετριοτατα firewind albums,το immortals ειναι καλυτερο σαν συνολο και απο τα 4.

2 Likes

Βρίσκω υπέροχη και την εισαγωγή στο Ode To Leonidas. Όλο το τραγούδι είναι εξαιρετικό κατά την άποψή μου.

Νέο βιντεοκλιπ. Γενικά τέρμα γαμηστερός ο νέος δίσκος.

Μας τα χετε κάνει τσουρέκια με τον Απολλό. Καλό παληκάρι, αλλα λάιβ, δεν τραγούδαγε. Απο το 2-3 κομμάτι δίκο σας, καθε 5 λεπτά. Πολυ στουντιακός. Το τελευταίο πολυ καλό πάντως.

ΚΑ ΤΑ ΠΛΗ ΚΤΙ ΚΗ εμφάνιση στον Αρναούτογλου, Gus, μπράβο, άντε και στην Τατιάνα εύχομαι

1 Like

Εμένα μου άρεσε πάντως. Μια χαρά τα είπε, πολύ καλή συνέντευξη.

O Αρναούτογλου άσχετος με τη metal σκηνή, ούτε τους Queensrÿche δεν ήξερε.

2 Likes

Δεν ξερω γιατι κανει ο gus τετοιες επιλογες τελευταια.

1 Like

Ακριβώς αυτό είναι το point μου, τι είπε μια χαρά και τι “ο Αρναούτογλου είναι άσχετος από τη μέταλ σκηνή”, ναι, ΠΡΟΦΑΝΩΣ, γι’αυτό τον ρώτησε για μπουζούκια και αν έβαλε ελληνικά στον γάμο του και μαλακίες, ποιος ο λόγος να πάει στην εκπομπή του βλαμμένου δεν μπορώ να καταλάβω. Μην απαντήσει κανείς για έκθεση σε νέο κοινό, μιλάμε για την εκπομπή του Αρναούτογλου ξαναθυμίζω.

^ έναν κουβά φέρτε να ξεράσω

Αν για τη γιουροβιζιον μπορούμε να βρούμε λόγους, όπως η έκθεση σε μεγάλο κοινό πανευρωπαϊκά, που σίγουρα βοηθάει και στα endorsements του, (και στην τελική έχουμε καταπιεί την διπλή (!) προσπάθεια του Gildenlow να παίξει εκεί, όχι απλά να πει τα αποτελέσματα της Σουηδίας) το χθεσινό είναι πραγματικά ακατανόητο. Δεν μπορώ να βρω κάτι που μπορεί να κέρδισε ο Gus απαντώντας σε τραγικές ερωτήσεις που είτε τις έχουμε χιλιοακούσει είτε ήταν καφενειακού επιπέδου (αρναουτογλου γαμώ τα μπουζούκια σου), μπροστά σε ένα τηλεοπτικό κοινό που δεν πρόκειται να δώσει δεκάρα για αυτόν στην τελική.

Το μόνο που κατάφερε ήταν να τσαλακώσει την εικόνα του (όπως είπε για τους λορντι), ξεχνώντας και ότι κάποτε είχε δηλώσει στο χαμμερ ότι δεν τον ενδιαφέρει να πάει σε τέτοιες εκπομπές γιατί δεν υπάρχει λόγος (πρέπει να ήταν στο τεύχος που μιλάει για το ντοκιμαντερ Life through fire αλλά βαριέμαι να ψάχνω). Μεγάλη απογοήτευση, ίσως θα έπρεπε να πάρει κάποιον δίπλα του να τον ταρακουνάει γιατί οι τελευταίες του επιλογές δεν είναι και οι καλύτερες.

1 Like

Η άποψή μου είναι ότι καλά έκανε και πήγε. Καταρχήν δεν θα μας ζητήσει την άδεια για να πάει. Ξεκινάμε από κει.

Κατά δεύτερον όταν μπάντες όπως Slayer, Metallica, Sepultura, Disturbed κτλ πηγαίνουν σε αντίστοιχες talk show εκπομπές του εξωτερικού, δεν είδα κανέναν να κράζει. Τώρα επειδή το έκανε Έλληνας πέσαμε να τον φάμε (κάποιοι).

Γιατί οι Έλληνες metal μουσικοί θα πρέπει να πηγαίνουν μόνο μέχρι το Χάκο στο TV WAR και αν πάνε σε ένα κανάλι πανελλήνιας εμβέλειας είναι κακό; Ποια είναι τα όρια επομένως που αν τα ξεπεράσεις είσαι οφσάιντ;

Από το να πηγαίνουν στον Αρναούτογλου μόνο μουσικά σούργελα τύπου Αργυρός και Βρεττός ας πάει μια φορά κι ένας πραγματικός μουσικός. Να δει λίγο κι ο κόσμος ο άσχετος που παρακολουθεί αυτές τις εκπομπές ότι υπάρχει και κάτι πέρα από τις αηδίες και τα ξεφτιλάδικα που ακούει. Να δουν ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δεν πατάνε ποτέ στα μπουζούκια γιατί γουστάρουν μια μουσική πολύ ανώτερη.

Εν κατακλείδι δεν θεωρώ κακό να πάει κάποιος σε ένα talk show. Άποψή μου είναι αυτή αλλά εντάξει ο καθένας το βλέπει διαφορετικά και από τη δική του σκοπιά.

3 Likes

αν έχω σοβαρή ένσταση μιας και την είδα το μεσημέρι , είναι ότι δεν καλείς τον Gus G για να λέτε παπαριές αλλά να δει ο κόσμος ( και κάποιοι πιτσιρικάδες όπως εγώ ) τι θυσίες έχει κάνει και χρειάζονται για να κάνεις καριέρα και το όνειρο σου πραγματικότητα σε έναν πολύ σκληρό τομέα

Δεν μίλησαν ούτε για την πορεία του , ούτε για Σουηδία , Αμερική πλην ενός 5λεπτου ξέρω γω

Εγώ θα χεζόμουν να πάω μόνος Αμερική να ζήσω για να μάθω μουσική . Ή να πάω Σουηδία

Στην ηλικία μου βασικά ήταν κιθαρίστας του Οζζυ γμτχμ . Σε αυτά θα στεκόμουν εγώ αν ήμουν άσχετος από μουσική και τον καλούσα

1 Like

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά θέλω να τονίσω κάτι, που πραγματικά θέλω να το γράψω. Ας σταματήσουμε επιτέλους αυτό με την ανωτερότητα της rock & metal μουσικής. Επίσης, με το τι μουσική ασχολείται ο καθένας, αυτό ας μείνει στα του “οίκου” του και ας μην καταφεύγουμε σε χαρακτηρισμούς. Δεν τα λέω αυτά για να δείξω το λάθος και το σωστό, αλλά τόσα χρόνια το έχω βαρεθεί. Άσε τον καθένα να τραγουδάει ό,τι θέλει, ν’ ακούει ό,τι μουσική θέλει. Δηλαδή, αν η αείμνηστη Μοσχολιού ζούσε και πήγαινε στην εκπομπή του Αρναούτουγλου, θα τη θάβαμε που το έκανε; Όχι, και από σεβασμό στο πρόσωπό της, αλλά και λόγω του καλλιτεχνικού της υποβάθρου - που η γυναίκα είχε φωνάρα και η ερμηνείες της είναι άνευ “συναγωνισμού”.

Οπότε, το σεβασμό προς το πρόσωπο το ανθρώπινο ας τον κρατήσουμε ζωντανό. Ν’ αναφερθώ σε προσωπικότητες της μουσικής μας που τους χαρακτηρίζουμε “σκουπίδια” λόγω των ιδεολογικών τους απόψεων; Βλ. DsΩ και σια. Και μετά μιλάμε για ανωτερότητα… δεν πάει έτσι νομίζω.

Αυτά τα γράφω με ηρεμία, χωρίς να θέλω να στην “πω” ή στον οποιονδήποτε άλλον. Νομίζω αλληλοκαταλαβαινόμαστε.

1 Like

Τα αυτονόητα δεν χρειάζεται να τα λέμε, προφανώς και δε θα μας ζητήσει την άδεια για το οτιδήποτε. Όμως ούτε εγώ θα ζητήσω άδεια για να κράξω μια κίνηση ενός ανθρώπου που θεωρώ (ή θεωρούσα) πρότυπο και έχω ξοδέψει αρκετά λεφτά για να τον στηρίξω.

Καλώς ή κακώς στην ελλάδα ζούμε, αυτήν την τηλεοπτική πραγματικότητα ξέρουμε, γι αυτό μας κακοφαίνεται. Επίσης, δεν είναι κακό να πάει κάποιος σε talk show, το να πάει όμως σε ΑΥΤΟ το talk show είναι το πρόβλημα. Το 2011 ας πούμε είχε πάει στην ερτ, στο escape συγκεκριμένα, και δεν έπεσε να τον φάει κανείς μάλλον επειδή αυτό που είδαμε κρίναμε πως έχει ένα επίπεδο.

Στον αρναουτογλου πηγαίνουν σούργελα, γιατί σούργελο είναι αυτός και σούργελα τον βλέπουν. Είδαν λοιπόν αυτοί ότι υπάρχει και κάτι άλλο πέρα από τις αηδίες (που για αυτούς δεν είναι αηδίες) που ακούνε, ε και; Θα συνεχίσουν να τις ακούνε και τέλος, σιγά μην κάτσουν να ψάξουν και δισκογραφία.

1 Like

Δεν νομίζω ότι το talk show του Jimmy Fallon στο οποίο πήγαν πρόσφατα οι Slayer είναι ανώτερου επιπέδου από αυτό του Αρναούτογλου. Για το ίδιο επίπεδο μιλάμε. Δεν θυμάμαι όμως κάποιος να βγήκε και να μίλησε για ξεφτύλες Slayer.

Επίσης το να πήγαινε ο Gus G στο talk show της ΕΡΤ δεν θα το έπαιρνε κανένας πρέφα. Προσωπικά τώρα από σένα μαθαίνω ότι υπάρχει κάποιο talk show στην ΕΡΤ που λέγεται escape. Ποιος το παρουσιάζει; Δεν θα είχε και πολύ νόημα να πάει εκεί. Το θέμα είναι να πας κάπου που να έχει τηλεθέαση και το βλέπει πολύς κόσμος.

Είχε δώσει και μια συνέντευξη ο Θάνος Ανεστόπουλος θυμάμαι στην ΕΡΤ3. Ποιος το πήρε πρέφα; Κανείς!

Αραβίδη,εσύ;