Fleetwood Mac (Blues Years)

σας αρεσει η πρωτη περιοδο των Fleetwood mac? εκεινη την θρυλικη πρωτη εποχη οπου συμετειχε ο Peter Green!

Peter Green Fleetwood Mac “Like it This Way”

FLEETWOOD MAC - Rattlesnake Shake (1969)

fleetwood mac need your love so bad

Alabatros

Μπράβο ρε bluezrick…Tί συγκροτηματάρα…Δε μου αρεσει μόνο η πρώτη περιοδος τους …όλες μου αρεσουν…Για συνέχα με δίσκους κ.τ.λ.

Μπράβο πάντως…Θέλει guts ν ανοίξεις thread για τους Fleetwood Mac εδώ…=D> Εύγε νέε μου!:stuck_out_tongue: :slight_smile:

εμενα η επομενη περιοδος δεν με συγκηνει ιδιαιτερα…:stuck_out_tongue: πολυ γλυκαναλατη…
Ο Peter Green για μενα ειναι ενας απο τους κορυφαιους Βρετανους Blues κιθαριστες!
οι ιδεες του ηταν πολυ μπροστα για την εποχη εκεινη!

δλδ εσυ εισαι γιαγια κ εγω νεος?:stuck_out_tongue: :lol:

Ναι…Δε μπορώ να περπατήσω με τραβάν τα χρόνια πίσω:p :lol: Peter Green θεός κ η πρώτη περίοδος μουσικά ήταν πολύ ψυχεδελική …Γαμώ !Πολύ μ αρεσουν…

κουραστικη!

[SIZE=“3”]ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΠΑΝΤΑ . [/SIZE]

Με λιγα λογια και καλα : Απο τις πρωτες Blues μπαντες που ακουσα ποτε , με συγκινουν ιδιαιτερα , ο Peter Green ειναι ΘΕΟΣ .

Σακη συγχαρητηρια για το thread !

[SIZE=“4”]FLEETWOOD MAC (Blues Years φυσικα) = ΣΠΟΡΑ [/SIZE]
8)

I loved another woman, green manalishi, oh well, man of the world κτλ κτλ :bow:

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΠΑΛΙΚΑΡΙΑ!~!

τεράστια μπάντα όπως είπε κάποιος από πάνω.

πιστεύω όμως ότι το RUMOURS έχει αφήσει τη στάμπα του στη ροκ μουσική και αν υπάρχει ακόμη η γη το 3000 θα ακούγεται ακόμα. ΕΠΟΣ. τόσο απλά και τόσο ωραία.

Ξεθάβω για να αναφέρω πως - χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω το λόγο - τον τελευταίο καιρό έχω πραγματικά λιώσει τους δίσκους που έβγαλαν με τη σύνθεση Fleetwood, McVie (x2), Nicks & Buckingham και κυρίως το ομώνυμο, φυσικά το “Rumours” αλλά και το τελευταίο τους, το εξαιρετικό “Say You Will”! Γεια σου ρε Linsdey παικτούρα!!!

Καλα εκανες κοζυ και το ξεθαψες. Ετσι γιατι τα σπανε!

Although the sun is shining high aboooove…!

το rumours ειναι πανεμορφο αλμπουμ :slight_smile: ανυπομονω να χωθω περισσοτερο

Ρε παιδιά το thread μιλάει για τα blues years ,δλδ τα πρώτα χρόνια που έπαιζε ο [B][U]καλύτερος λευκός blues κιθαρίστας που έχει υπάρξει [/U][/B](μην πει κανείς Clapton :stuck_out_tongue: ).
Αν κάνετε ενα search θα δειτε την αναγωρισιμότητα που έχει κερδίσει ο [B]Θεός[/B] (υπάρχει ένα quote κάπου , του BB King που λέει “He has the sweetest tone I ever heard; he was the only one who gave me the cold sweats.”" ) . Μετά απο αυτόν δεν ξέρω και δεν με απαχολεί τι έκαναν ,αυτός πάντως έβγαλε δισκάρες ,πέρασε και λίγο καιρό στο ψυχιατρείο, ανάρωσε και συνεχίζει να βγάζει δισκάρες με τις περισσότερες να είναι αφιερωμένες στην πηγή-αρχη των blues ,όπως τα ξέρουμε στον [B]Robert Johnson[/B] .
O θεάνθρωπος που έκανε trademark το one-hit note συναισθηματικό παίξιμο (βλεπε Gilmour) και άφησε τους άλλους να ψάχνουν πως θα παίξουν 200 νοτες/δευτερόλεπτο.
O κιθαρίστας ,για τον οποίο ο Gary Moore αφίερωσε ολόκληρο δισκο , ο Santana κέρδισε επιπλέον αναγνωρισημότητα απο τις διασκεύες του και όλοι οι metalheads προσπαθούν να κατάλαβουν πόσο live είναι η ερμηνεία του Halford στο Green Manalishi και οι υπόλοιποι απλά μένουν με το στόμα ανοικτό.
Δεν ξέρω ακριβώς πότε προσδιορίζεται η γέννηση του hard rock ,αλλά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτι οι πρώτες δουλειές των Peter’s Green Fletwood Mac έχουν βάλει το λιθαράκι τους για την μουσική που ακούμε σήμερα.
Ακούστε τα όλα ΟΛΟΙ.

[SPOILER]για τον Peter Green , τον Ace Frehley και τους Bathory μου βγαίνει το fanboy-ιλίκι μου, άλλωστε όποιος έχει δει τα post μου θα το έχει καταλάβει[/SPOILER]

[SPOILER]ναι ,έχω μετανιώσει που δεν είχα πάει στο live στο Ροδον και δεν έχω συναντήσει κανένα να μου πεί τι έζησε εκεί[/SPOILER]

R.I.P

8O
Πάνω που ετοιμαζόμουν να ποστάρω για Nicks/Buckingham και εγώ, να πάθει ο Hopeto έμφραγμα! :stuck_out_tongue:

Να πούμε ότι ο Gary Moore έπαιζε χρόνια με την κιθάρα του Green την οποία είχε αγοράσει με πολύ μικρό αντίτιμο.

Στο Ρόδον δεν ήταν στα φόρτε του o Green αλλά ήμουν πολύ συγκινημένος για να κρίνω. Στα ντραμς ήταν ο Cozy Powell ο οποίος αποθεώθηκε από το κοινό.

Είχα γράψει ένα κομμάτι στο άρθρο για το κλείσιμο του Ρόδον club

http://www.rocking.gr/articles/Rodon_-_The_End/2464/

Φανταστικός κιθαρίστας με υπέροχο ήχο

μια “χρυσαφί” les paul ,σε αρκετές φωτό έπαiζε με αυτή ο Moore .
πρέπει να είναι αυτή (βασικά ένα κομμάτι της) στο εξώφυλλο του Blues for Greeny

Σωστό. Με αυτή ηχογράφησε και το άλμπουμ

[SPOILER]


[/SPOILER]

Ωραίο άρθρο Αντώνη, δεν το είχα ξαναδεί! 8)
Δυστυχώς ήμουν φαντάρος και εκείνο το live το έχασα… #-o

Η Les Paul του Green που είχε ο Moore αν δεν κάνω λάθος είναι sunburst και όχι goldtop έχω την εντύπωση…

Thanks. Όλα τα λεφτά η γελοιογραφία

Δεν πρόσεξα το “χρυσαφί”. Sunburst είναι πράγματι