Flogging Molly

Αν εγώ κι εσύ πάρουμε τον άλλο τον σούπερ βλάχο τον ξάδερφό σου και θέλουμε να κάνουμε ένα συγκρότημα να παίζουμε παραδοσιακή ιορδανική ξέρω γω μουσική, μπορούμε; Τί με βάζεις να εξηγώ ρε Γουίλι; [-X

Θα μου πει κανείς “μα οι Dropkick Murphys είναι Ιρλανδοί”. Ε δεν είναι ρε μάγκες. Αμερικάνοι είναι, της κοινότητας της Βοστόνης που έχει ιρλανδική παράδοση και ρίζες. Δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Ρε μλκ,κ οι αλλοι με παραδοσιακη ιρλανδικη μεγαλωσανε…λες και και οι 2 παιζουν γ@μω τα παραδοσιακα…τα χιτακια εχουν παρει,που τα ξερουν ολοι οι του χωρου και τα καναν ετσι οπως τα καναν…σιγα τωρα μην θελει και καταγωγη,για να παιξεις τετοια…αν ειναι παραδοσιακα συγκροτηματα,ε,εκει ναι,μετραει…αλλα σε τετοια μουσικη,σιγα τωρα και τις απαιτησεις…

Oτι εχω ακουσει απο Flogging μου αρεσε αρκετα.
Αλλα μην πιανουμε στο στομα μας το ονομα των Korpi με το ετσι θελω ε! :lightsabre:

:razz::razz::razz:

Και ξαναλέω ότι αυτό το πράγμα το’ χουν κάνει οι Dropkick Murphys (που όπως δήλωσες τους προτιμάς και τους γουστάρω τρελά κι εγώ, κατά τ’ άλλα) και ΟΧΙ οι Flogging Molly, που αν δεν μου έχει ξεφύγει κάτι όλα τα κομμάτια τους είναι ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ. Καταλαβαίνεις ελληνικά ρεεεε;!;!;! :stuck_out_tongue:

Για το άλλο που λες περί “απαιτήσεων” θα περιοριστώ να παραθέσω κάποια στοιχεία: Οι περίφημοι Dubliners (αν δεν τους ξέρεις μάθε τους!) έχουν συνεργαστεί κατά κόρον με ένα από τα πρωτοπόρα συγκροτήματα του ευρύτερου “celtic punk” χώρου, τους Pogues, που με τα χρόνια έχουν αναγνωριστεί κι αυτοί καθολικά (κι όχι μόνο από τους πατριάρχες Dubliners) ως ένα κλασσικό ιρλανδικό/παραδοσιακό συγκρότημα εφάμιλλο (παρ’ όλο που προσωπικά διαφωνώ) με ιερά τέρατα σαν τους προαναφερθέντες, τους Clancy Brothers, τους Wolfe Tones κτλ. Επίσης ο ίδιος ο ηγέτης των Pogues, ο Shane Mc Gowan (που ξαναλέω ότι στην χώρα του θεωρείται μορφή της κελτικής μουσικής ΓΕΝΙΚΑ και όχι μόνο στα πλαίσια του celtic rock/celtic punk κτλ.) έδωσε πριν από λίγα χρόνια την ευλογία του σ’ ένα από τα κυριότερα συγκροτήματα της celtic metal σκηνής, τους Cruachan, συμμετέχοντας στην διασκευή τους στο παραδοσιακό “Ride On”. Πες μου τώρα εσύ αν “τρελάθηκαν” οι εκπρόσωποι της παραδοσιακής ιρλανδικής μουσικής και συνεργάζονται (+ εκτιμούν, υποστηρίζουν κτλ.) με “παρακατιανά”/“μη γνήσια” celtic rock συγκροτήματα, ή απλά δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός μεταξύ celtic rock και “κανονικής” κελτικής μουσικής πουθενά αλλού εκτός απ’ το μυαλό σου… :stuck_out_tongue:

Οι Dubliners ειναι αλλη φαση ρε βλακα…ναι,εσενα περιμενα να τους μαθω…ε,και ο παβαροτι συνεργαστηκε με τους σεπουλτουρα,θα κατσω τωρα γω να βρω το νοημα σε ολα αυτα???..τεσπα,επειδη βαριεμε-νυσταζω και φτιαχνω βαλιτσα,κ μονο που λες τον ορο celtic punk rock κτλ,λυνομαι στο γελιο…προσωπικα κολληματα ειναι αυτα…εσυ γουσταρεις,εγω με το που ακουω,λυνομαι στο γελιο γτ ειναι αφανταστα γελοιοι και κακοποιουν και την κελτικη μουσικη ετσι που την παρουσιαζουν και την παιζουν…κ κατσε εσυ να μην ξεχωριζεις και να βαζεις τα παραδοσιακα κελτικα κ τα celtic punk(…) στο ιδιο τσουβαλι…ειπαμε,οκ,να τους ακουμε και ν λεμε μλκιες και να γελαμε,καλοι ειναι…

άσχετο αλλά πως λέγεται το ντιβιντι των Flogging Molly που προαναφέρθηκε?

Whiskey on a Sunday…και δες το είναι πάρα πολύ καλό:D


Now playing: Nest - By The Healing Waters
via FoxyTunes

εντάξει το κατεβάζω τώρα αλλά είναι πολύ αργό γαμώτσε

Νέο τραγούδι και από Flogging Molly. “Don’t Shut 'Em Down”. Κατεβάστε από [B]εδώ[/B]

Δε τρελάθηκα να πω την αλήθεια… :-s:-s

Ωραίο πράμα! Στις πρώτες ακροάσεις με είχε φανεί κομματάκι παράξενο, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο και όχι με την κακή έννοια, αλλά όσο το ακούω τόσο μου κολλάει. Κι από μπάσο μια χαρά είναι

Drunken Lullabies ή Swagger?

The first one, μάλλον.

Το Within a Mile of Home ούτε καν ως σκέψη; Ή το Float;

έντιτ
Λολ, μισό λεπτό, [U]ποιό να πάρεις πρώτο[/U] ρωτάς; Αν ναι, τότε σίγουρα Drunken Lullabies. Ο δίσκος με ένα από τα καλύτερα μπασίματα ever: Drunken Lullabies και στο καπάκι What’s Left of the Flag! :drunk:

Κι εγώ μάλλον Drunken Lullabies θα έλεγα (σαν σύνολο) αν και το Swagger έχει Black Friday Rule μέσα που είναι στα top μου από Flogging Molly.

Μωρέ και Devil’s Dance Floor έχει (η θεϊλα η ίδια), και Life in Tenement Square, κι άλλες κομματάρες, αλλά από κομματάρες στους δίσκους των Molly άλλο τίποτα. Γιατί το Within a Mile of Home δεν έχει συγκλονιστικές κομματάρες; Tobacco, Queen Anne’s Revenge, To Youth, Light of a Fading Star, Seven Deadly Sins… τί να λέμε τώρα; Ή μήπως να πιάσουμε το Float; Με κάτι Punch Drunk Grinning Soul (απίστευτο κομμάτι, για μένα από τα 2-3 καλύτερα των Molly ever), Paddy’s Lament, Lightning Storm, Between a Man and a Woman κτλ.;

Απλά το Drunken Lullabies είναι από κάθε άποψη το καλύτερο, το πιο ολοκληρωμένο και χορταστικό τους album. :slight_smile:

πω dude πήγαινε πάρτα όλα να τελειώνει η υπόθεση. Μου είχαν φέρει το float από νορβηγία, ενώ τα υπόλοιπα τα είχα βρει στη Γαλλία, αλλά τελευταία μέρα δεν είχα φράγκο(όχι το γαλλικό) πάνω μου[-X[-X.

Τώρα αγαπάμε τα πάντα από Molly. Live είναι ακόμα καλύτερα. Όσοι απλά έχετε ακούσει το όνομα, για κάντε ένα search. Θα λατρέψετε!

Για πρωτο ασυζητητη ντρανκεν λαλλαμπαις! αριστουργημα 8O

το έψησα για rockwave:D:D:D

Πάρτε και το καινούριο βιντεάκι (το τραγούδι προσωπικά δε μ’άρεσε και τόσο)

καθόλου δεν μου άρεσε το νέο τραγούδι :frowning: