Προβλημα με floyd rose tremolo

και λοιπον απο οταν την πηρα την κιθαρα το τρεμολο αν την γυρισω την κιθαρα πεφτει δεν κρατιετε σε μια θεση.υπαρχει καποιος τροπος να το σφιξω?

τι κιαθαρονι ειπες οτι εχεις?

ibanez grg270b. και ειδα στο ιντερνετ για μια βιδα που εχει απο πισω αλλα δεν εκανε πολλα πραγματα

Tι ακριβώς εννοείς “πέφτει”; Kάθεται πίσω στην θέση που κανονικά ένα floyd το πας εσύ για να ανέβεις τονικότητα;
Κάθεται καλά πάνω στις βίδες του; Πόσα ελατήρια έχεις;

οχι οχι καμια σχεση.η μπαρα το σιδερο δεν ειναι σταθερο…η γεφυρα ειναι οκει και ελατηρια 3

Τη “βιδώνεις” καλά?

τι εννοεις φιλε μου?

τον “ζυγιζεις” τον λουκουμα?

file m mallon den to exeis vidosei kala…tora den kserw an pezei kati allo…eksigise to analitikotera mpas kai katalavoume kalitera…:frowning:

κοιτα αμα σου πεφτει εσυ τι προβλημα εχεις?

εγω ας πουμε παντα πεσμενο το εχω και το σηκωνω μονο οταν χρειαζεται…

ασε που θα με ενοχλουσε σε διαφορετικη περιπτωση

το προβλημα ειναι οτι αν σηκωθω και παιζω ορθιος αυτο γλιστραει και πεφτει κατω σαν απλα να κρατιεται απο την τρυπα.και πιστευω οτι οσο ελευθερο και αν ειναι δεν θα επρεπε να ηταν ετσι.εχω δει σε βιντεο που τα εχουν σε μια θεση και κρατιουνται ορθια.εγω μπορει να του δωσω μια και να κανει 2 κυκλους…

δε βιδωνει?

οχι…δεν ειναι βιδωτο.ενω σ εμια αλλη ιbanez βιδωνε σε αυτη μπαινωβγαινει

Το “κουμπώνεις” καλά τότε?
Μήπως δεν κάθεται σταθερό από κατασκευής?

δεν εχω ιδεα…αλλα δεν θα υπαρχει καποιος τροπος να το κραταω σταθερο?

[SPOILER]

-Τη “βιδώνεις” καλά?
-τι εννοεις φιλε μου?
-Τον ζυγίσεις το λουκουμά?

Priceless :lol::lol::lol:[/SPOILER]
Η κουμπώνει ή βιδώνει. Αν η τρούπα είναι μεγαλύτερη από τη μπάρα, είναι κατασκευαστικό το λάθος.

Βγάλε μια φωτό να δούμε πως είναι.

ειναι καρφωτο αποτι καταλαβα το τρεμολο μπαρ σου…πανω το τρεμολο μπαρ εχει κατι λαστιχακια…μπορεις να βαλεις πιο χοντρα και να μενει σε ενα σταθερο σημειο…αυτο που χα κανει εγω ηταν να το τυλιξω για 1 χιλιοστο περιπου προσεκτικα με κολλητικη ταινια.για να ναι πιο παχυ και να μενει μεσα.

δεν εχει λαστιχακια ειναι σκετο.ενα σιδερο που μπαινει στην υποδοχη.λες και εχασαν το κανονικο και εβαλαν οτι ειχαν

Μια προχειρη λυση ειναι να τυλιξεις το τρεμολο με ταινια για να μαγκωνει και να μην κουνιεται!

τι χρονολογιας ειναι η γεφυρα?