Folk Metal

Βασικά άνοιξα αυτό το thread για να πείτε τη γνώμη σας για αυτό το είδος!!
Οι φοβεροί και τρομεροί Skyclad :respect: το έχουν ορίσει με τον ποιητή Walkyier να ξερνάει φωτιές από το στόμα του! Από εκεί και πέρα έχουν βγει και άλλα συγκροτήματα όπως οι Cruachan, οι Finntroll και οι αρκετά καλοί Korpiklaani πιο πρόσφατα… Βέβαια, αν το δεις πιο ανοιχτά το ζήτημα, ακόμα και οι επιβλητικοί Primordial θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν folk metal (τι δισκάρα το the gathering wilderness)… So, what’s your opinion?

Μια χαρά τα λες, κι αφού σ’ αρέσει το είδος ψάξε να κατεβάσεις Eluveitie & Mael Mordha, οι πρώτοι σε φάση Korpiklaani αλλά πιο black και οι δεύτεροι είναι τα γνήσια τέκνα των Primordial. Τα τελευταία τους είναι και δισκάρες. Εμπρός καλό μου download…

Eίμαι τεράστιος οπαδός των Skyclad αλλά από άλλα group είμαι ανίδεος.

Πέραν των Skyclad, όσο αφορά το metal προσθέτω Falkenbach & Slough Feg
Τα “εύσημα” πάντως ανήκουν στους Thin Lizzy!

Εμπρός καλό μου download!

Ta album auta antiproswpeuontai sthn ellada !
AGORASTE TA AN SAS ARESOUN !

“Εμπρός καλό μου download ?!?!?”

:-k

+Led Z + J Tull

Και οι Mael Mordha φοβεροί… Thnx photofgold:)

Nα συμπληρώσω σε όσα έχετε αναφέρει In Extremo και Subway to Sally…:wink: 8)

Μπράβο τότε, γιατί την τελευταία φορά πριν από λίγες ημέρες σε δισκοπωλεία(κι όχι σε ένα μόνο)όταν πήγα να σκάσω τα ζεστά μου ευρώ για Μael Mordha, μου απάνταγαν Immortal.

Μερικά ενδιαφέροντα σχήματα για να τσεκάρεις.

Agalloch
Belenos
Cruachan
Die Apokalyptischen Reiter
Falkenbach
Finntroll
Gods Tower
Korpiklaani
Nazgul
Storm
Thyrfing
Tumulus
Turisas
Ulver

Υπήρχε και ένα group με το όνομα Pazuzu. Είχα κάποτε ένα δίσκο και ήταν πάρα πολύ καλός. Συγμώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά δεν ξέρω τι απέγιναν. Ας πει όποιος γνωρίζει

Πρέπει να διαλύθηκαν 1999-2000, έπειτα από τη διθυραμβική κριτική που έλαβαν από ελληνικό metal περιοδικό της τότε εποχής, για το “Awaken the Dragon” που είχε κυκλοφορήσει το 1997 αν θυμάμαι καλά. Άλλο ένα πουλέν τους που πήγε άκλαφτο!

Λεπόν, τσεκάρετε επίσης:
Equilibrium - turis fratyr
Heol Telwen - An Deiz Ruz
τα άπαντα των Ensiferum και των Moonsorrow…
αυτά έχουν πολλές black metal αναφορές, για πιο rock καταστάσεις συστήνω ανεπιφύλακτα:
Dropkick Murphys - The Warriors Code, ειδικά οι fans των Skyclad πιστεύω θα το βρούν ενδιαφέρον…

:thumbup: αν και να εχετε υποψη πως οι τυποι παιζουν punk με πολλες κελτικες επιρροες (Ιρλανδοι).

floggin molly poly pio eukola kai ena allo songs of buck-0-sth - tha to brw…

ta misa poa auta pou leei o nihilist einia BLACK ?! …corvus corax isws ?
morgerstern ? - an kai polla apo auta ienai poly metria… as mhn ksexname oti oi clad mamoun
epeidh exoun apo pisw english/ramsey…

hm… isws na aresei se pollous - i solo kariera tou fish.
waterboys (an kai pali pane sto rock)

oi THEOI OLD SEASON !
orismena - slough feg… einai epiko folke :stuck_out_tongue:

tempest…

kati waylander - ets k ets … tespa … auta exoun sxesh me folk metal oxi me pagan/black… me kana keyboard… na eksomiwnei flogeres ;p

Ήταν το απόλυτο soundtrack για να διαβάζεις το “Lord of the Rings”…:respect:

Aksizoyn anafora kai oi Wintersun.

Επίσης πολύ καλοί οι carved in stone…8)

Α απο την σκηνη δεν ξερω πολλα αλλα οι Ulver ειναι παρα πολυ καλοι πρεπει να τους τσεκαρεις!Αν και ειμαι πιο φαν των μεταγενεστερων δισκων τους!

ensiferum
moonsorrow
ancient rites
elvenking