Foo Fighters - Wasting Light

Foo Fighters (Facebook)
Hi Greece ! Our new record is out now !

καλα ολα αυτα, αλλα μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι ειναι τοσο μα τοσο δυνατη η παραγωγη?

butch vig producer of nevermind! :slight_smile:

Loudness war; Αυτό θα είναι μεγάλο fail αν εξακολουθούν να το κάνουν, το One By One έχει καταστραφεί από το loudness war και [U]δεν ακούγεται[/U] από απόψεως ήχου.

Η παραγωγή είναι για σεμινάριο. Tο έχω τεστάρει από τα ηχειάκια του pc, σε ψείρες ακουστικά, σε μεγάλα ακουστικά και στο στερεοφωνικό. Ο ήχος του μπάσου είναι το κάτι άλλο.

Ενδεχομένως να έχει να κάνει περισσότερο με τον “αναλογικό” τρόπο ηχογράφησης, που πρέπει να είσαι λίγο περίεργος τύπος για να το κάνεις τη σήμερον ημέρα. Είναι πολύ πιο δύσκολο και κοστοβόρο, με τα λίγα που ξέρω. Σίγουρα, σε ένα επίπεδο έπαιξε το ρόλο του και ο Vig.

Ο αριθμός συνεχόμενων ακροάσεων του δίσκου έχει ξεφύγει κάθε λογικής.

Πολύ ωραίος δίσκος, σίγουρα βέβαια παίζει ρόλο και η προσωπικότητα του Grohl, ώστε να αποθεώνεται, αλλά πέρα από αυτά, δεν παύει να περιέχει μερικές κομματάρες (ειδικά το πρώτο μισό) και σαν σύνολο να κάνει το βήμα παραπάνω μετά την στασιμότητα του προηγούμενου. Αρκετά βαρύ, ωραία προσέγγιση αυτή και γενικώς ένα άλμπουμ χαρακτηριστικότατο μετά και την κάπως πιο εμφανή Quotsa επιρροή των Them Crooked Vultures.
Τώρα αν είναι το καλύτερο από την εποχή του Colour And The Shape που λένε πολλοί, δεν ξέρω, αλλά φαίνεται ότι υποτιμάται αρκετά και το διπλό. Έχει πάντως όλα τα στοιχεία για να διεκδικήσει θέση μεταξύ των κορυφαίων τους. Θα μπορούσε να βγάλει 2-3 singles ακόμα, γεγονός που καταδεικνύει και την ποιότητα των συνθέσεων και την εμπορική πλευρά των Foos.

One of these daysss! Αψογο τραγούδι . Πολυ καλό άλμπουμ και μετά από το Road salt από PoS έρχεται με γκάζια ο Grohl και η παρέα του.

http://www.youtube.com/watch?v=NMGiduB0XXw

Oσοι το ειδατε αυτο στο FB μη χαιρεστε, δεν αποφασισαν να ασχοληθουν ξαφνικα οι Foo με την Ελλαδα. Αναλογως που κανεις log in, σου εμφανιζει και την αντιστοιχη χωρα, το τσεκαρα με μια γνωστη μου που μενει στο εξωτερικο. Εξαλλου εκανε μπαμ οτι παιζει κατι τετοιο αφου ολα τα like και τα σχολια ηταν απο Ελληνες. Ουτε ενας ξενος δεν θα εμπαινε στον πειρασμο να πει μια μαλακια?

τι σχεση εχει ο ηχος του μπασου με την παραγωγη? αυτο που λεω ειναι πως μπαινει το white limo πχ και ματωνουν τα αυτια μου, ειναι παρα πολυ δυνατα…συγκρινε το με κανα αλλο αλμπουμ να δεις διαφορα

τεσπα κομματια που μαρεσαν: arlandria, walk, dear rosemary, white limo

Ίσως εκφράστηκες λάθος και ήθελες να μιλήσεις για την ένταση του ήχου. Όταν λέμε δυνατή παραγωγή, εννούμε καλή παραγωγή συνήθως και ελπίζω να μην χρειάζεται επεξήγηση τι σχέση έχει ο ήχος του μπάσου με την παραγωγή.

Αυτό που λες, δεν το έχω παρατηρήσει. Τι να σου πω; Ίσως παίζει ρόλο και η ποιότητα του rip σε mp3.

ναι για την ενταση και μονο ηθελα να μιλησω, οσο για το μπασο ειναι εντελως ασχετο με αυτο που λεω…

μπορει να φταιει και το ριπ (320), αλλα μιλαμε για εξωπραγματικη διαφορα, βαζω αλλα κομματια (ασχετα) μετα απο αυτο και πρεπει να αυξησω το volume των ηχειων

πιθανότατα προέρχονται από διαφορετικό rip.

Δε φταίει το rip, και απ’ το streaming τερμα θεού είναι ο ήχος.

Και γω δεν πιστευω πως εχει να κανει το ριπ με την ενταση του ηχου, την ποιοτητα του ηχου αφορα το ριπ, γιατι το κομματι ακουγεται παραμορφωμενο καπου (clipping πως στο διαολο το λενε) .Και δεν ειναι μονο το white limo, αλλα σε ολα τα δυνατα σημεια του αλμπουμ παρατηρω το ιδιο

clipping είχε το Death Magnetic. Και σου φαίνεται το ίδιο;

το White Limo έχει εμφανέστατα επιτηδευμένη παραγωγή σε σχέση με το υπόλοιπο άλμπουμ (και η κιθάρα και τα φωνητικά π.χ.), αλλά σε καμια περίπτωση δεν παρατήρησα να πρέπει να χαμηλώσω την ένταση όταν μπαίνει ή να την δυναμώσω όταν τελειώνει…

Καλά, λεπτομέρειες. Το θέμα είναι πως ο δίσκος είναι εξαιρετικός. Πιστεύω πως 7 στα 11 είναι κομματάρες: Rope, Dear Rosemary, White Limo, Arlandria, These Days, I Should Have Known και κυρίως… Walk, με το οποίο έχω κολλήσει άσχημα.

Ο Grohl κερδίζει το στοίχημα και πάλι.

Προσπαθώ να θυμηθώ ποιος άλλος μουσικός κατάφερε να ξεφύγει σε τέτοιο βαθμό από τη σκιά / βάρος ενός τόσο μεγάλου συγκροτήματος, όσο ο Grohl από τους Nirvana. Δηλαδή πλέον έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που ακόμα και να μην είχε παίξει ποτέ στους Nirvana, πάλι θα έμενε στην ιστορία. Αυτή τη στιγμή μόνο ο Phil Collins μου έρχεται στο νου για κάτι αντίστοιχο.

Εμπορικά μόνο όμως ο Collins, όχι καλλιτεχνικά.

Το Death Magnetic δεν είχε απλά clipping, ήταν μια κανονική ηχητική κουράδα, ίσως το χειρότερο CD που έχω ακούσει ποτέ. Όμως και το One By One δεν πάει πολύ πίσω, τίγκα στο clipping είναι και αυτό, κανονικά τούβλα οι κυματομορφές του.

Το vinyl rip ενδέχεται να είναι η σωτηρία, εφόσον το βινύλιο έχει διαφορετικό mastering :).

Καλά, προφανώς. Αν και έχει πολλά σόλο κομμάτια που μου αρέσουν.

Ποτέ μου δεν είχα κολλήσει με αυτούς. Και ούτε καν με ολόκληρο αλμπουμ.
Ίσα ίσα, αν πάρω 3-4 κομμάτια που μου αρέσουν (πολύ) από κάθε δίσκο, βγάζω μια συλλογή μούρλια :stuck_out_tongue:
Αυτό γιατι συνήθως τόσα κομμάτια μου αρέσουν από καθε δίσκο τους (χωρίς να τους έχω λιώσει εννοείται) ενώ τα υπόλοιπα μου φαίνονται λίγο εως πολύ fillers.

Ε με το φετινό αλμπουμ κάτι παίχτηκε. Μου άρεσε σχεδόν όλο! Εκτός από 1-2 fillerάκια δηλαδή. Μέχρι το These Days είναι μια τελειότητα. Αυτό που συνήθως συναντούσα στα “χιτάκια” τους, δηλαδή ωραία τραγούδια με το χαρακτηριστικό ρεφραίν-κόλλημα (για μένα αυτό είναι το κυρίαρχο χαρακτηριστικό των Foo Fighters), τώρα το συναντάω σχεδόν σε όλο το δίσκο.
Σε σημεία φέρνει αρκετά σε QOTSA, λογικό βέβαια και λόγω Them Crooked Vultures.

Πάντως ο δίσκος είναι ότι πρέπει για από 'δώ και πέρα που ανοίγει και ο καιρός 8)

Δεν το ακουσα ακομα,γιατι γενικα μου βγαζει κατι νεροβραστο αυτη η μπαντα.Ακουσα ωστοσο μονο το Arlandria και το Rope τα οποια τα βρηκα αξιολογα.Θα το ακουσω παρολα αυτα,γιατι μου κινησατε την περιεργεια με τα οσα διθυραμβικα λετε.