Forgotten Jewels & Monuments

καλησπέρα σε όλους, ζητώ από τους παλιούς αναγνώστες του Metal Hammer να ποστάρουν εδώ ποιά albums είχαν παρουσιαστεί σε αυτές τις δύο παλιές στήλες του περιοδικού, ευχαριστώ!

εχω τα περισσοτερα τευχη απο τον 91 και μετα και μπορω να ψαξω και να τα γραψουμε αλλα για ποιο λογο???
ας πουμε για παραδειγμα οτι υπηρχε το παρακατω:


Dark Star-Dark Star 1981 n.w.o.b.h.m.

κύριως για να δω κάποια παλιά albums που μπορεί να αξίζουν, π.χ. αυτό που πόσταρες ούτε που το ήξερα…

Ε,ρε τι μου θυμησες.Ο Κισατζεκιαν μου εφτιαξε τη δισκοθηκη,του το ειχα πει πολλες φορες οταν σπουδαζα Αθηνα και τον πετυχαινα συνηθως σε συναυλιες και στο Revenge Of Rock!!!

αυτά είναι, μεγάλη μορφή ο Κισατζεκιάν!βοηθήστε λοιπόν και εμάς τους νεότερους να εμπλουτίσουμε την δισκοθήκη μας!

ολους μας βοηθησε οσο κ αν το βριζουμε καποιοι. αυτο και το Invader. βασικα τωρα που το σκεφτομαι, με τα ακουσματα που εχω σημερα, μαλλον το Ινβειντερ με βοηθησε περισοτερο… εδινε κατι ΓΑΜΑΤΑ σιντακια, Omen, Anvil, Heir Apparent, καθε μηνα ειχαμε κ απο ενα εγκεφαλικο! μ’άυτα μεγαλωσαμε εν τελει…

EDIT : απο τι χρονιες ψαχνεις ? συμπτωματικα κανω κατι συγυρισματα αυτες τις μερες στο δωματιο κ εχω μπροστα μου ενα του 2000, δεν εχει τετοιες στηλες… επαιρνα απο 1997 ως το 2004 ή 2005 νομιζω, δεν θυμαμαι σε ποια περιοδο ηταν οι στηλες που λες.

…αλλα ρε φιλε, ακυρο θρεντ τελειως! εχει ενα πολυ ωραιο τοπικ που λεει “τι προτεινετε…” κλπ κλπ, να πεις εκει τι ειδος γουσταρεις να σου προτεινουν δισκαρες οι συμφορουμιτες…

invader και πάλι invader.το hammer ανέκαθεν ήταν το πράμα αυτό που είναι και τώρα.
το invader ταν πολύ τίμια προσπάθεια για ευρείας κυκλοφορίας περιοδικό.
άσε που ανακάλυπτες διαμαντάκια απο εκεί :wink:

Προσωπικα διαφωνω για Invader διοτι τι μισο περιοδικο ασχολουταν με το black metal και το αλλo μισο με το death metal.
Με το rock,ουτε κατα λαθος!!!

Ειλικρινα αγοραζα Μetal Hammer για αυτες τις δυο σελιδες του Χ.Κισατζεκιαν!!!

πως γίνεται να το βλέπουμε τόσο διαφορετικά??? :stuck_out_tongue:
εγώ έπαιρνα invader γιατί άκουγα/ακούω heavy/epic και μάθαινα πολλά από το περιοδικό. υποστήριζε την trueίλα :lightsabre:

@ jiopas νομιζω υπερβαλλεις λιγο, το περιοδικο ναι μεν εγραφε και για ντεθ/μπλακ, αλλα κραταγε τις ισορροπιες, ειχε και αρκετες συνεντευξεις/αφιερωματα σε χεβυ/παουερ/επικ συγκροτηματα, ειχε ΑΠΟΛΑ και γαμαγε… προχειρα αναφερω στο τευχος που κραταω στα χερια μου (λογω συγυρισματος εχω διαφορα ετεροκλητα αντικειμενα πανω στο γραφειο μου, συμπεριλαμβανομανου κ ενα ινβειντερ) : Grave Digger (αφιερωμα) Leatherwolf, UDO, Virgin Steele, Queensryche, Paradox (!!), Saxon, Bruce Dickinson, Domine (αφιερωμα), Rage, Pegazus, κλπ κλπ, με δωρο CD …LEATHERWOLF !! δλδ τι αλλο θελουμε !:stuck_out_tongue: και ολα αυτα διπλα διπλα με celtic forst, angelcorpse, bal sagoth (προσκυνημα!), darkthrone, behemoth, κλπ κλπ…

το χω κι εγώ αυτό το τεύχος, θυμάμαι και το cd.
αφιέρωμα domine…τι μου θυμίζεις τώρα…domine ήταν το πρώτο μου live στο bug. 99 μου φαίνεται αλλά δεν είμαι και σίγουρος!

μη μου το θυμιζεις… ηταν να παω αλλα αρρωστησα :?..

ντάξει μεγάλες στιγμές! δεν έπαιξαν eternal champion βέβαια αλλά χρόνια μετά το ζήσαμε κι αυτό :smiley: στο τέλος έπιασα και μπακέτα ,αλλά τη μισή. την άλλη μισή την είχε πιάσει ένας άνθρωπος των σπηλαίων που μου έριχνε 3 κεφάλια (πρέπει να είχε παίξει στο one road to asa bay). μάντεψε ποιος την κράτησε :stuck_out_tongue:

το γέλιο είναι οτί μέχρι τότε τους έλεγα ντομάιν :lol::lol::lol::lol:

αυτα ειναι… ε, μη μου πεις οτι τους αλλους ΥΠΕΡΘΕΟΥΣ τους προφερεις και εσυ… ΚΙΡΙΘ ΟΥΝΓΚΟΛ ??? :-k

σίριθ άνγκολ :metal:

HELLS YEAH ! :smiley: χαχαχα… αρκετες πιπες εχω ακουσει επι του θεματος… απο τη στιγμη που οι ιδιοι oi cirith ungol το προφερουν ετσι στο κομματι τους, τι επιμενουν μερικοι… ασχετα με LOTR, εγω αυτους και τη μουσικη τους γουσταρω οποτε ετσι θα το προφερω. ΧΑ! :stuck_out_tongue: 8)

EDIT : Προς τον τοπικμεικερ, για ναμαστε κ λιγο “ον τοπικ”, αν θες ενα forgotten jewel, μιας και το ακουω τωρα κ το θυμηθηκα, κατεβασε νακουσεις SALEM’S WYTCH να γινουν τα βρακια σου καφε !!

ναι ρε, τι ξέρει ο τόλκιν?? σιγά :lol:
μια που το ξεκινήσαμε , einherjer πως???

πρωτη φορα τους ακουω… :-k οπτοε δεν τους εχω ξαναπροφερει :stuck_out_tongue:

Μια και λετε για προφορα συγκροτηματων,γνωστος δισκοπωλης του Βολου μας ελεγε:’'Eφερα το τελευταιο των Μερκυφουλ Φειτ(Mercyful Fate)και των Παραντιζε Λοστ(Paradise Lost).

έλα ρε! γαμάνε, viking με full επικούρα. να ακούσεις, είναι πολύ δυνατοί.