Forgotten Jewels & Monuments

έχω ακούσει άνθρωπο να τον λέει γιουντο (udo)

οκ μαν θα ακουσω !

ΛΟΙΠΟΝ μιας και λεμε για προφορα… πεστε κατω απο τα γελια… ΤΩΡΑ!

[SPOILER][/SPOILER]

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
μεγάλες στιγμές :stuck_out_tongue:

το Dark Star το άκουσα και τα σπάει!το Betrayer Of Kings των Salem’s Wych δεν το βρήκα να το κατεβάσω, αλλά άκουσα μερικά κομμάτια από youtube και ήταν θεικά, κάτι μεταξύ us power και NWOBHM.ξεθάψτε και άλλα!

Glacier, Fifth Angel (το πρωτο), Palass (Queen of the World) για αρχη, και τα μυαλα στ καγκελα, καλες ακροασεις φιλος!

Fifth Angel το πρώτο δισκάρα.θα τσεκάρω τα άλλα, thanks dude!

απο 10/98:
STRETCH-Lifeblood 1977 (hard rock με επιρροες απο Soul,Funk Boogie)
JACO PASTORIUS-Jaco Pastorius 1976 (Fusion)
SOUNDGARDEN-Badmotorfinger 1991 (Grunge??)
HAWKWIND-In Search Of Space 1971 (Space Rock)

για τους 2 πρωτους δεν εχω ιδεα τπτ εκτος απο αυτα που γραφει μεσα το M.H.

Χα χα,Α ρε Κισατζεκιαν!!
Τα εχω και τα τεσσερα σε CD!!
Πολυ καλοι και οι Stretch!!!
Soundgarden το αγαπημενο μου.
Hawkwind δισκαρα!!
Jaco Pastorius δυσκολο για μη λατρεις του jazz rock/fusion!!

To καλύτερο αυτού του είδους που έχω ακούσει Τζιόπα είναι “το μπλιαχ (bleach) των Nirvana” :lol::lol::lol:#-o

μόνο οι Stretch μου έχουν ξεφύγει, θα τους τσεκάρουμε και αυτούς!

Λοιπον σου κανω μια λιστα με μερικα που θυμαμαι και θα επανελθω.
1)The Who:’‘Who’s Next’’(To τριτο cd που αγορασα.Ημουν θυμαμαι β λυκειου!!Ενταξει,απλα το λατρευω γιατι ειναι και ο καλυτερος τους για μενα!!!Τσεκαρε το αδελφε.)
2)Dio:’‘Holy Diver’’(Τι σχολιο να κανω εδω.Ειναι σαν να μου ζητανε να κανω κριτικη για τον Παρθενωνα)
3)Celtic Frost:’‘Into the Pandemonium’’(Δεν ειμαι του ακραιου,αλλα μιλαμε για υπερδισκαρο!!!)
4)Malice:’‘Licence to Kill’’(Heavy Metal,δεν το ξερω)
5)Van Der Graaf Generator:’‘H To He Who Am The Only One’’(Παρα πολυ καλο progressive)
6)Al Di Meola:’‘Land of the Midnight Sun ‘’(Αν γουσταρεις progressive/fusion/hard rock χτυπα το αβλεπι!!!)
7)Def Leppard:’‘On Through The Night’’(Αυτη η δισκαρα,το αγαπημενο μου απο Leppard,ηταν Forgotten Jewel,τα αλλα που σου βαζω ειναι ‘‘Monuments’’)
8)Thunder:’‘Backstreet Symphony’’(Βρετανικο neo-hard rock σε κλασσικες φορμες,αρχες ‘90s.Kαλο δισκακι ,αλλα οι Thunder eχουν βγαλει και καλυτερους δισκους(π.χ.Laughing on Judgement Day!!!)
9)U.F.O:’‘Strangers In The Night’’(Για μενα ,αλλα και για παρα πολλους μαζι με το ‘‘Made In Japan’‘των Deep Purple,τα καλυτερα live albums ολων των εποχων στο rock!!!Aν σου προτεινα να αγορασεις ενα απο ολα αυτα,θα σου ελεγα αυτο με κλειστα ματια.Θα προσκυνας μεχρι να φυγεις απο αυτον τον ματαιο κοσμο)
10)Τed Nugent:’‘Ted Nugent’’(Κλασσικο hard rock για τρελλα γουστα!!!Με κομματαρα Stranglehold το επος του Αιωνα που εφυγε!!!)

Aυτα προς το παρον,θα επανελθω.
Ελπιζω να βοηθησα!!!

ευχαριστώ jiopas, είσαι παλικάρι!κατά διαβολική σύμπτωση και εγώ μόνο το Malice δεν ξέρω, τα άλλα τα έχω και τα προσκυνώ!

Λοιπον οριστε αλλη μια δεκαδα!!!
1)[B]Κansas:’‘Leftoverture’[/B]’.Παρα πολυ καλος δισκος,ομως ολοι οι πρωτοι 5 δισκοι τους ειναι ισαξιοι ανεξαιρετως!!!Προσωπικα απο τα 5 πρωτα τους δισκακια προτιμω ελαφρως περισσοτερο το ‘‘Masque’’.
2)[B]Styx:’‘The Grand Illusion’[/B]’.Επισης απο τους καλυτερους των Styx.Σου προτεινω προσωπικα και τα : ‘‘Crystal Ball’’,’‘Pieces of Eight’’.Eιμαι οπως και οι περισσοτεροι πιο πολυ fan της Tommy Shaw εποχης τους.
3)[B]Journey:’‘Journey’’[/B].Μοιαζει πολυ με Santana,λογω του προτερου βιου των Greg Rolie kαι Neal Schon.Καμμια σχεση με την μετεπειτα πορεια του group(που προσωπικα μου αρεσει εξισου),αλλα αυτος ο δισκος ειναι πιο μουσικος,πιο hard rock και πολυ progressive.
4)[B]Foreigner-’‘Double Vision’[/B]’.Τα τεσσερα πρωτα τους ειναι ισαξια,οποτε οποιο και να παρεις ειναι εγγυηση.
5)[B]Rory Gallagher-Calling Card.[/B]Classic!!!
6)[B]Detroit-Detroit.[/B]Ειναι το group του Αμερικανου τραγουδιστη,μεγαλης φωναρας,του Mitch Ryder.Καλο δισκακι,αλλα σχεδον ολα τα τραγουδια ειναι διασκευες.
7)[B]Μοtley Crue-Dr Feelgood.[/B]Ενταξει τι να πω τωρα,δισκαρα.Βεβαια προσωπικα μου αρεσουν λιγο περισσοτερο οι δυο πρωτοι τους,αλλα μετα σιγουρα καλυτερη κυκλοφορια τους ειναι αυτη.Πολυ καλος δισκος!!!
8)[B]Skid Row-Slave To The Grind.[/B]Απλα αγορασε το.Μεγαλος δισκος.Πολυ heavy σε σημειο επικινδυνο και πολυ καλες συνθεσεις.Δισκαρα!!!
9)[B]Dokken-Under Lock And Key[/B].Χαλαρα το αγαπημενο μου κι ο καλυτερος τους!!!Επισης δισκαρα.
10)[B]Joe Satriani-Flying In A BLue Dream[/B].Απο τους καλυτερους δισκους του Satriani στον οποιο μαλιστα δοκιμαζει σε καποια κομματια να τραγουδισει κιoλας(ασ’ το καλυτερα,παιξε κιθαρα).Eχει πολλα απο τα γνωστα του ,αλλα προσωπικα θεωρω καλυτερη δισκογραφικη στιγμη του το ‘‘The Extremist’’.

[B]Dream Death - Journey Into Mystery (1987)[/B]

[FONT=“Verdana”]Από το Pittsburgh της Πενσυλβανίας (και όχι Τρανσυλβανίας… ;p ) ήτο τούτο το συγκρότημα.
Μας άφησε μόλις 3 demo και ένα full-length album το οποίο και σας προτείνω.

Όπως θα καταλάβατε από το εξώφυλλο, βρωμάει old-school-ίλα εδώ.
Λοιπόν, τους doom metallers Penance φαντάζομαι τους γνωρίζετε (αν όχι κακώς!).
Ε, οι Dream Death ήταν η μπάντα από τις στάχτες της οποίας δημιουργήθηκαν.

Ο Brian Lawrence παίζει κιθάρα και τραγουδάει.
Είναι αυτός που τραγουδάει στο ντεμπούτο album “The Road Less Travelled” (1992) των Penance.
Ο Terry Weston είναι στη 2η κιθάρα και στα drums είναι ο γνωστός και μη εξαιρετέος Mike Smail (Penance, Cathedral, Pentagram…).

Οι ταχύτητες αλλάζουν συχνά στο album και αυτό είναι που μπερδεύει τις ταμπέλες οπότε η ζυγαριά πότε γέρνει στο doom και πότε στο thrash.
Βασικά θυμίζουν πρώιμους Celtic Frost για να σας κατατοπίσω έτσι στα γρήγορα (δεν είναι τυχαίο ότι τους έχουν διασκευάσει κιόλας).
Η φωνή είναι γαμάτη και τσαμπουκαλεμένη. Φέρνει στο μυαλό Tom G. Warrior (ναι, είπαμε) και Tom Araya εποχής Hell Awaits (με τα echoes…).
Κιθάρες παλιακές με ωραία riffs, δυνατό μπάσο που δένει σφικτά με τα άψογα τύμπανα του Smail και το ταμπούρο/πυροβόλο.

Χαμένο διαμαντάκι ο δίσκος αυτός. Βγάζει μια κακία και ένα occult αίσθημα.

[U]Δείγματα[/U]:

[B]“The Elder Race”[/B]
[B]“Bitterness And Hatred”[/B]

Τέλος, η τίμια PsycheDOOMelic Records κυκλοφόρησε το 2005 μια συλλογή με τίτλο “Back From the Dead” η οποία περιέχει τα 3 demos της μπάντας.
Τα δύο πρώτα demos (“Dream Death”, “More Graveyard Delving”) “τροφοδότησαν” με μερικά κομμάτια το “Journey Into Mystery” album, ενώ το τρίτο (“Ode Τo Sorrow”) επειδή κυκλοφόρησε ένα χρόνο αργότερα, έπειτα χτύπησαν διάλυση και πήγε άκλαυτο, περιέχει 3 τραγούδια από τα οποία τα 2 επανηχογραφήθηκαν για το “The Road Less Travelled” των Penance που προανέφερα.[/FONT]

[SPOILER]Θα ήταν καλύτερα κατά την ταπεινή μου γνώμη να προτείνουμε ένα δίσκο κάθε φορά και να γράφουμε κάποια λόγια παραπάνω. Θα ήταν πιο χρήσιμο και κατατοπιστικό το θρεντ έτσι. Να ποστάρουμε ξεχασμένα albums του παρελθόντος που αξίζει να ακουστούν.
Ας μη γίνει κι αυτό το τοπικ γεμάτο λίστες με album. [/SPOILER]

Γκρουπάρα!

[SPOILER]Άκου τώρα και το άλλο doom/thrash συγκρότημα που έχει υπάρξει, τους Death Mask, όπως σου είπα και προηγουμένως. :D[/SPOILER]

jiopas περιμένω την νέα 10άδα σου! :stuck_out_tongue:

Ναι την ειχα ετοιμη απο το Σαββατο,αλλα μου εκοψε τα φτερα ο brein.d3d.
Aν σε ενδιαφερει πολυ ευχαριστως!!!

Χαχα, σιγά ρε jiopa, να την ποστάρεις τη λίστα σου.
Εγώ μια απλή πρόταση έκανα. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να την ακολουθήσει.
Άλλωστε άλλος είναι αυτός που έφτιαξε το thread.

Ναι,οκ φιλαρακο .Θα την ετοιμασω ξανα και θα τη στειλω!!!

2/95 Monuments

Rough-Cutt-S/t 1985 (heavy)
Tempest-Tempest 1973 (prog rock)
Deep Purple-Come Taste The Band 1975
Rage Against The Machine-S/t 1992

7/96
Saxon-Power And The Glory 1983
Frank Zappa-Hot Rats 1970
King’s X-Gretchen Goes To Nebraska 1989 (hard rock…prog metal)
Badger-One Live Badger 1973 (prog rock??δεν εχω ακουσει ποτε απο αυτους,δεν ειμαι σιγουρος)