Προτάσεις για το forum

Kαλά, άμα προτιμάτε 20 threads με 2 replies το καθένα από 1 thread με 25-30 replies, πάω πάσο…

Γενικά όποιος παρατηρήσει την πλειοψηφία των θρεντ στο rockipedia, τα περισσότερα αναφέρονται σε 2-3 είδη μαζί, και πολύ γνωστότερα κιόλας (πχ doom/death/gothic metal κυκλοφορίες). Η λογική είναι να μπαίνουν στο ίδιο θρεντ είδη που είναι σχετικά κοντινά μεταξύ τους, τόσο γιατί έχουν συχνά παρόμοιο κοινό, όσο και γιατί έτσι μπορεί να μάθει περισσότερος κόσμος για ένα συγκρότημα (το οποίο αν αναφερόταν σε ένα θρεντ με ελάχιστη κίνηση θα το έβλεπαν ελάχιστοι, πέραν των οπαδών).

Σίγουρα θέματα όπως “δισκάρες που προτείνουμε” είναι το άλλο άκρο, όπου επικρατεί ένας χαμός απο προτάσεις χωρίς καμία συνέχεια.

Στο rockipedia προσπαθούμε να υπάρχει μια λογική κάπου στη μέση. It’s not perfect, but we’re doing our best. Και γω θα ήθελα προσωπικά υποκατηγορία για το ebm και το ηλεκτρονικό goth ας πούμε, αλλά για την ώρα (και κρίνοντας απο την απήχηση αυτών των ειδών στο φόρουμ) προτιμώ να μιλάω γι’ αυτά τα είδη σε ευρύτερα - αλλά συγγενικά - θρεντ όπως το electronic music ή το industrial, ή το goth rock/post punk. Που και σ’ αυτά η κίνηση είναι μικρή σχετικά. Φανταστείτε. :stuck_out_tongue:

Πάντως αν το drone ταιριάζει κάπως με κάποιο άλλο υποείδος, μπορεί στο αντίστοιχο θρεντ να προστεθεί η λέξη “drone” στον τίτλο του (στυλ gothic/doom/death κλπ), και να γίνονται εκεί οι αναφορές.

Αυτή είναι η άποψη μου τουλάχιστον.

Ούτε καν, αν βάλει Lustmord εκεί μέσα θα τον κράξουν όλοι ρε :expressionless:

Δεν ταιριάζει με άλλο είδος και ξαναλέω κάντε κάτι σε στυλ ambient/noise/drone. Δεν βλέπω τη δυσκολία στο να γίνει κάτι τέτοιο και κυρίως δεν βλέπω καν τον λόγο να μην μπορούν οι users να δημιουργούν θρεντ στο rockipedia.

Υπάρχει τόπικ για “Trip-Hop/Electro/Ambient”, εάν προστεθεί εκεί το Drone είναι οκ?

O Lustmord είναι είδική περίπτωση και όντως δεν ταιριάζει πουθενά. Στο δικό μου το μυαλό, το “οργανικό” drone συγγενεύει με το sludge, άρα οι Khanate & Sunn0))) πάνε εκεί, και το “ηλεκτρονικό” ambient-drone με το noise και άρα το industrial (οπότε οι brighter death now πάνε εκεί). Αυτή είναι η άποψή μου βέβαια, αλλά έτσι το’χω στο μυαλό μου. Τώρα ο lustmord που είναι στη μεση περίπου… τι να πω!

πιστεύω θα δυσλειτουργούσε η ιδέα, γιατί θα άνοιγαν τοπικ τύπου power με thrash hip hop επιρροές κλπ.
Τουλάχιστον έτσι υπάρχει ένας μπούσουλας.

Never mind, boys & girls…

Για την ιστορία, όλα τα thread στο rockipedia από users είναι φτιαγμένα όχι από mods.

Θα πέσει κανενός ο κώλος δλδ αν ανοίξει?

Γάμα το ρε σάμαν, σιγά να μην υποβάλλουμε και τριπλότυπη αίτηση για να ανοίξουμε ένα θρεντ στο ρόκιν.

Shaman, πολύ τσιτωμένος δε μπαίνεις στο φόρουμ τελευταία; relax. Απλά μουσική είναι. Δέξου πως άλλοι πιστεύουν άλλα πράγματα και πράττουν διαφορετικά από ότι θα έκανες εσύ. So simple. Κανένας λόγος να το παίζεις ο ξερόλας μάγκας της γειτονιάς.

Οn topic, επειδή το είδα και ως χρήστης κι εμένα με εκνεύριζε. Τα τόπικ που είναι για ένα δίσκο και έχουν 1-2 ποστς όντως, είναι χειρότερα από το να μπει ένας δίσκος σε λάθος κατηγορία στο rockipedia. Από την άλλη, είναι ελάχιστες οι φορές που τόπικ δίσκου, με σωστό εισαγωγικό πρώτο ποστ δε μάζεψε πολλά ποστς από πολλούς χρήστες. Παραδείγματα μπορώ να σκεφτώ πολλά. Και ως σωστό εισαγωγικό ποστ, εννοώ μια μίνι περιγραφή του δίσκου (εφόσον μιλάμε για άγνωστο στον πολύ κόσμο δίσκο), γιατί όχι και ένα review (έστω κι από άλλο site) και όσοι τον έχουν ακούσει, θα κάνουν τις επισημάνσεις τους κι άλλοι θα ακούσουν από το myspace. Ένα ποστ μιας σειράς, ακόμη και σε κατηγορία για drone(?) να είναι θα έχει λιγότερη απήχηση.

Αν ο δίσκος είναι τόσο καλός που αξίζει νέα κατηγορία στο rockipedia, (που οι περισσότεροι λέτε πως θα ψοφήσει πολύ γρήγορα, προσωπικά δεν ξέρω καν το είδος), τότε είναι αρκετά καλός για να έχει και δικό του τόπικ. Εξάλλου, υπάρχουν άπειρα μουσικά είδη, στα οποία υπάρχουν δίσκοι που μπορεί να αρέσουν σε κάποιον εδώ μέσα. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε για όλα κατηγορία. Η ίδια συζήτηση είχε γίνει και όταν έγινε το rockipedia και όταν άνοιξε το shoegaze thread, που έφυγε από το alternative κι ανάθεμα αν έχει δει ποστ το τελευταίο μήνα…

8O

wat? δηλαδή τι είπα τώρα? επειδή απόρρησα που είναι τόσο δύσκολο να ανοίξει ένα θρεντ στο rockipedia? αυτό σημαίνει πως δε δέχομαι τις αντιλήψεις άλλων?

Μόνο που δεν μιλάμε για έναν μόνο δίσκο. Μιλάμε για ένα θρεντ που θα περιέχει μπάντες και καλλιτέχνες όπως οι Sunn O))), Switchblade, πρώιμοι Earth, Khanate, Boris (όχι όλα τους), Halo, Tim Hecker κτλ.

Και μιλάμε για ένα είδος που ενώ ακούγεται από λίγους (και εξ’ ορισμού θα έχει 2-3 replies αν ανοίγαμε θρεντ για κάθε κυκλοφορία ξεχωριστά), εν τούτοις παράγει συνεχώς νέα πράγματα. Διάολε, ολόκληρος Steven Wilson έκανε σόλο δίσκο με drone κατεύθυνση…

Δεν έχω ιδέα για το είδος και το δήλωσα εξ’αρχής. Αυτό που ξέρω είναι πως με το να συμπεριφέρεσαι ως τρίχρονο και να ποστάρεις αυτούς τους δίσκους στο τόπικ “ερωτική απογοήτευση”, λες και τιμωρείς τους mod που δεν είπαν “ναι ChrisP, πες μας τι θέλεις να τρέξουμε να το κάνουμε” σίγουρα δεν πείθεις ούτε κατά το ελάχιστο κάποιον εξ αυτών να συμφωνήσουν μαζί σου.

Θα μπορούσες να είχες υποστηρίξει εξ’αρχής τις θέσεις σου (όπως έκανες τώρα) και ειρωνίες για “τριπλότυπα” και σπαμάρισμα στο “Διάφορα” να τις άφηνες στην άκρη. Τα παιδιά κοιτάζουν να βρουν μία λύση για το φόρουμ που θα το κάνει καλύτερο. Όχι μία λύση που θα σε κάνει να σταματήσεις την ειρωνία και αυτή τη συμπεφιφορά. Μόνο συνεργάσιμος δεν είσαι με αυτή τη συμπεριφορά…

Εγώ δε λαμβάνω μέρος στη λήψη αυτής της απόφασης, αλλά προσωπικά δε μου αρέσει το μπάχαλο στο subforum. Δηλαδή δε βλέπω πως τόπικ όπως indie, US indie, shoegaze, trip-hop και πολλά ακόμα που έφυγαν από τη τεράστια ταμπέλα alternative (=εναλλακτικό) έφεραν δίσκους πιο κοντά μου. Και πρέπει να το είχα πει και παλιότερα (ίσως κι εγώ να είμαι ο παλιομοδίτης), αλλά ποστς που έχουν το εξώφυλλο του δίσκου και ούτε καν το όνομα ή τόπικ που ο καθένας ποστάρει όποιο δίσκο βρήκε/κατέβασε, δίχως να έχει άποψη για το αν είναι καλός, κακός ή μέτριος, απλά εμένα μου είναι άχρηστες πληροφορίες μιας και δεν πρόκειται να κάτσω να τον ψάξω. Kαι μαζί με αυτούς, παίρνει η μπάλα και πολλούς καλούς δίσκους. Αν το drone έχει τόσο ρεύμα ανάμεσα στους χρήστες του φόρουμ, ας ανοίξει. Αν όχι, τότε εγώ προτείνω να βρεθεί κάποια παρεμφερή κατηγορία (έστω και όχι τόσο παρεμφερή) κι ας ποσταριστούν εκεί μέσα οι δίσκοι. Αν έχει ρεύμα, τότε φτιάχνουμε νέο τόπικ. Όπως το post topic βγήκε μέσα από το altenative κάποτε.

Αυτά είναι τα πρώτα 5 ποστ μου επί του θέματος.
Η ειρωνία ξεκίνησε όταν μετά από αυτά δεν είδα καμιά διάθεση για συνεννόηση.

Επίσης οι συγκεκριμένοι δίσκοι εμένα με βοηθάνε στην ερωτική απογοήτευση, εσύ τι ζόρι τραβάς?

Εγώ άλλους βλέπω να προσπαθούν να συνεργαστούν μαζί σου κι άλλους να τους ειρωνεύονται…

Συν όλο το κατεβατό που έγραψα προσπαθώντας να βοηθήσω την κατάσταση.

Γενικά όποιος παρατηρήσει την πλειοψηφία των θρεντ στο rockipedia, τα περισσότερα αναφέρονται σε 2-3 είδη μαζί, και πολύ γνωστότερα κιόλας (πχ doom/death/gothic metal κυκλοφορίες). Η λογική είναι να μπαίνουν στο ίδιο θρεντ είδη που είναι σχετικά κοντινά μεταξύ τους, τόσο γιατί έχουν συχνά παρόμοιο κοινό, όσο και γιατί έτσι μπορεί να μάθει περισσότερος κόσμος για ένα συγκρότημα (το οποίο αν αναφερόταν σε ένα θρεντ με ελάχιστη κίνηση θα το έβλεπαν ελάχιστοι, πέραν των οπαδών).

Σίγουρα θέματα όπως “δισκάρες που προτείνουμε” είναι το άλλο άκρο, όπου επικρατεί ένας χαμός απο προτάσεις χωρίς καμία συνέχεια.

Στο rockipedia προσπαθούμε να υπάρχει μια λογική κάπου στη μέση. It’s not perfect, but we’re doing our best. Και γω θα ήθελα προσωπικά υποκατηγορία για το ebm και το ηλεκτρονικό goth ας πούμε, αλλά για την ώρα (και κρίνοντας απο την απήχηση αυτών των ειδών στο φόρουμ) προτιμώ να μιλάω γι’ αυτά τα είδη σε ευρύτερα - αλλά συγγενικά - θρεντ όπως το electronic music ή το industrial, ή το goth rock/post punk. Που και σ’ αυτά η κίνηση είναι μικρή σχετικά. Φανταστείτε. :stuck_out_tongue:

Πάντως αν το drone ταιριάζει κάπως με κάποιο άλλο υποείδος, μπορεί στο αντίστοιχο θρεντ να προστεθεί η λέξη “drone” στον τίτλο του (στυλ gothic/doom/death κλπ), και να γίνονται εκεί οι αναφορές.

Αυτή είναι η άποψη μου τουλάχιστον.

I rest my case…

Υπήρχε ένα τόπικ που λεγόταν “βινυλιοσυζητήσεις για βινυλιολάγνους” και είχε κλειδωθεί γιατί υπήρχε το Βινυλιολογία. Μπορούν οι μοντς να ξεκλειδώσουν και να μεταφέρουν τα ποστ στο βινυλιολογία?

Το λέω γιατί έχω παρατηρήσει και καναδυό άλλες φορές ότι όταν κλειδώνονται τόπικ καμιά φορά δε μεταφέρονται όλα τα ποστ.

Will check it asap :wink: