Καλυτερες ατακες που εχουν ειπωθει μεσα στο forum

άντε αγορίνα να δεις αν έρχομαι. Πάρε και το φιλαράκο σου κρισπ για παρέα

Δεν είναι φίλος μου και σας παρακαλώ μην με μπλέκετε στις ανούσιες αντιπαραθέσεις σας.

Εγώ μια προτροπή να πάνε τα ποστ στο ανάλογο θρεντ έκανα, αν θέλετε συνεχίστε τα σε όλο το φόρουμ (εκτός απ’ το μπλακμέταλ).

Ευχαριστώ.

Άν λοιπόν κάποιος μοντερέιτορ γουστάρει ας πάει οτιδήποτε απ αυτά στο κουτί παραπόνων. Για μένα κανένα πρόβλημα

έτυχε κ έπεσα εδώ

παραπονιέστε δλδ για την συμπεριφορά των άλλων χρηστών. τι ακριβώς μπορεί να κάνει το Moderation για αυτό ; να τους υποχρεώσει να ποστάρουν στα μουσικά ; τις ειρωνείες/προσβολές τις μαζεύουμε (όσο μπορούμε)

Εγώ θα πάω και όποιος θέλει έρχεται.

Όμως προσπάθησε να χαλαρώσεις και εσύ παλιέ :wink:

Είπα ότι είμαι παλιός όχι όπως το λένε στο στρατό αλλά ως αντιδιαστολή με κάποιον που είναι νέος και έχει συνηθίσει λιγότερο από μένα τούτο το φόρουμ και τις “πρακτικές” του. Δε θέλω να το παίξω ιστορία ή κάτι τέτοιο. Μάλλον παρανόησες.

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες.

Φαίνεται από το γραπτό του καθένα και από το πρώτο ποστ το κατά πόσο στα σοβαρά θα τον “πάρουν” οι “παλιοί”.

Μια μικρή κοινωνία είναι εδώ. Όταν έχεις άτομα να μιλάνε για ομάδες, για πεσίματα σε γκόμενες και στο βαριέμαι, αναπόφεκτα θα πέσουν σαν αρπακτικά πάνω τους οι πιο “έμπειροι” χρήστες να κάνουν τον ιντερνετικό χαβαλέ.

Ειδικά άμα το παίζει και κάποιος θιγμένη περιστέρα…

Ποιός όμως δίνει το δικαίωμα στους “παλιούς” να γίνουν κριτές και δικαστές; Υπάρχει μια τέτοια ιεράρχηση στους χρήστες; Εγώ δεν έχω τη φιλοσοφία του στρατού όπως προανέφερα αλλά την απεχθάνομαι κιόλας. Μη μου την προωθείς σαν άποψη.

[SPOILER]Καλά Γράκχε, εδώ το θέμα δεν είναι το spamming. Κι αυτό μες τους κανόνες του “παιχνιδιού” είναι. Άλλωστε δεν είναι και λίγοι οι φορουμίτες (βγάζοντας τελείως έξω τον εαυτό μου απ’ αυτούς) που ξεκίνησαν να γράφουν στα σπαμοθρεντ για να περάσει λίγο καιρός και η άποψή τους να χαίρει μεγαλύτερης …εκτίμησης και σεβασμού απ’ τους παλιούς, να το’ πω κι’ έτσι. Το θέμα, στην προκειμένη όμως, είναι πώς γίνεται αυτό το spamming.

Oκ, εγώ προσωπικά, ο Άλεξ, ο πατάτας, κι ένα σωρό ακόμα χρήστες-spammers που δε μου έρχονται στο μυαλό (πιθανό να μην ήμουν και μέλος τότε), ναι μεν σπαμάραμε στο οφφ τόπικ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν προσβάλαμε άλλους χρήστες και ούτε τους προκαλούσαμε σε προσωπικό επίπεδο, ακόμα και στα προσωπικά προκλητικά σχόλια ορισμένων (όταν αυτά γίνονταν με εύστοχο και έξυπνο τρόπο) απαντούσαμε (όχι τόσο εγώ, για να’μαι ειλικρινής) πιο χαλαρά και το ρίχναμε στην πλάκα, που λέει. Μην πας μακριά, ο πατάτας δεν είχε φάει δυο-τρία μπαν και επιστρέφοντας στο φόρουμ έγραφε “οι μοντς με στείλανε για ένα banάκι”; Άλλοι στη θέση του θα 'βάζαν τα νύχια στον λαιμό ή δε θα ξαναμπαίνανε.

Σε αυτά τα ανούσια ποστ αναφέρομαι κι εγώ, δε σου αρέσει το spamming που γίνεται από μέρους κάποιου τον προειδοποιείς ή απλά παύεις να ασχολείσαι, δεν τον προσβάλλεις όμως και τον θίγεις κατά κόρον κατάμουτρα. Αυτή η ιστορία έχει παραγίνει. Οκ, σεβαστό ότι ενοχλούνται απ’ το σπαμινγκ ή τα ανούσια ποστ στα μουσικά και μη θρεντ, αυτοί τι διαφορά έχουν απ’ όλους αυτούς που κοροϊδεύουν όμως; Απ’ τον καιρό που είμαι μέλος, εδώ και δυόμιση χρόνια, υπάρχουν πράγματι πέντε, έξι, συγκεκριμένα άτομα που κάνουν ό,τι λέει ο Δημήτρης.

Γιατί όταν σχολίαζε ο shaman δεν υπήρχαν διαπληκτισμοί και ίντριγκες; Ήξερε πώς να το κάνει και έβγαζε γέλιο ακόμα και σ’ αυτούς με τους οποίους ασχολιόταν. Άλλο κάνω έξυπνο χιούμορ και άλλο προσβάλλω για να φανώ γαμάουα τύπος και δεν-ξέρω-γω-τι. Αν δε μπορούν να ασχοληθούν χωρίς να προσβάλλουν, ας τα παρατήσουν. Ούτε πλάκα έχουν και μετά από ένα σημείο καταντάνε και οι ίδιοι κουραστικοί, όπως εμείς που κοροϊδεύουν. Ή να περιοριστεί η πλακίτσα στο παρεάκι, ή να ασχολούνται με τα μουσικά θρεντ, που το κατέχουν κιόλας, και να αφήσουν τα νέα και μη μέλη να γράφουν ό,τι τους κατέβει, απ’ τη στιγμή που δεν προσβάλλουν κανέναν.

Ό,τι συνέβη με τον Δημήτρη, έχει συμβεί και με άλλους χρήστες εδώ μέσα. Ας συναγωνίζονται μεταξύ τους στο ποιος θα πει την πιο “σούπερ-ντούπερ” ατακάρα και ας αφήσουν τα spammers (και όχι μόνο) να γράφουν. Αυτό ναι, απομακρύνει νέα και παλιά μέλη, το σπαμινγκ αν δε θίγει, ή δεν προκαλεί, δεν υπάρχει λόγος να γίνεται θέμα. Στην τελική, αγνοήστε όποιον σας κουράζει, είτε βάζοντάς τον στη λίστα, είτε με το να μην απαντάτε στα ποστ του, κάποια στιγμή θα κουραστεί να ασχολείται και θα το κόψει (συμπεριλαμβάνοντας και τον εαυτό μου σ’αυτούς). :p[/SPOILER]

Μια μικρή κοινωνία είναι εδώ. Όταν έχεις άτομα να μιλάνε για ομάδες, για πεσίματα σε γκόμενες και στο βαριέμαι, αναπόφεκτα θα πέσουν σαν αρπακτικά πάνω τους οι πιο “έμπειροι” χρήστες να κάνουν τον ιντερνετικό χαβαλέ.

έτσι είναι η κοινώνια. ζήσε ή άλλαξέ την.

και μεταξύ μας…δεν αλλάζει μέσα από μουσικό φόρουμ

Δε θ’ασχοληθώ ν’αλλάξω τίποτε και ούτε θα τα βάλω με την κοινωνία. Τα αίτια των στραβών του κόσμου τα γνωρίζω πολύ καλά. Απλά τα επισημαίνω. Υπάρχουν και κάποιοι στο κόσμο λοιπόν που τάσσονται κατά αυτών των στραβών, ασχέτως άν ακούγεται η άποψή τους ή όχι. Άν εσύ εγκρίνεις τέτοιες πρακτικές ως “παλιός” (μ’αρέσει που την είπες σε μένα ότι το παίζω κατα τ’άλλα) δικαίωμά σου αλλά τα δικά μου παπάρια δε φταίνε σε τίποτα να τα καρπουζοποιείς. Φινίτο.

Αλλάζεις αυτά που λέω έτσι για την φάση ή απλά δεν κατάλαβαινεις τι λέω; Το “παλιός” εσύ το πρωτοανέφερες και έπεσες στην λούμπα.

Και διευκρινίζω…

Δεν εγκρίνω, αλλά ούτε κάνω σαν γκομενίτσα.

Οριακά tl;dr, και όπως καταλαβαίνεις όταν στο λέει αυτό Ο ΓΡΑΚΧΟΣ πρέπει να σε προβληματίσει :!:

Τέλος πάντων, όλα αυτά που περιγράφεις αποτελούν απλά συμπτώματα της όλης παρακμής του φόρουμ. Ακόμα και στους χρήστες-predators δηλαδή: οι χρήστες που είχαν την καλύτερη αίσθηση του χιούμορ και έβγαζαν απίστευτο γέλιο, ΕΙΔΙΚΑ όταν κυνηγούσαν τα “στραβάδια”, έχουν ήδη βαρεθεί και αποστασιοποιηθεί απ’ το φόρουμ, και οι περισσότεροι απ’ αυτούς που θεώρησαν ότι έπρεπε να ακολουθήσουν αυτή τη ιερή παράδοση απλά είναι πολύ κατώτεροι και σπάνια βγάζουν γέλιο. Εγώ είμαι φανατικά υπέρ ακόμα και προσβλητικών ποστ προς νέωπες, εφ’ όσον αυτά είναι σπαρταριστά, για τον πολύ απλό λόγο ότι είμαστε στο ίντερνετ, who gives a fuck. Αν κάποιος σου πετάξει μια ειρωνική ατάκα, πέτα του κι εσύ μια δικιά σου. Αν δεν μπορείς, απλά live with it.

Και κάτι ακόμα, κατά καιρούς έχουν υπάρξει και διάφοροι χρήστες που επίσης είχαν γίνει στόχος χαβαλέ, αλλά επειδή δεν κάθισαν να γκρινιάζουν όλη την ώρα για τους κακούς “παλιούς”, κάποια στιγμή απλά σταμάτησε ή ελαττώθηκε ο χαβαλές σε βάρος τους. Αυτοί που ακόμα τρώνε δούλεμα/κράξιμο είναι αυτοί που το πήραν βαρέως και το ρίξανε στα δακρύβρεχτα ποστς, λες και η τιμή και η υπόληψή τους εξαρτάται από το τι θα πει ενάντια στην “ιντερνετική τους περσόνα” μια άλλη “ιντερνετική περσόνα”.
Σιγάααα.

Τοση γρινα ουτε σε αγωνα που περιγραφει ο συριγος δεν εχει πεσει.

Αν δεν έχει ιδέα κάποιος από μουσική τον απαξιώνει και 12χρονο παιδί. Δεν έχει να κάνει με παλιό και νέο στο φόρουμ, αλλά τι απόψεις, τι ακούσματα έχεις και τις γνώσεις. Εγώ καινούργια είμαι, δέχτηκα χαβαλέ, έκανα. Κράζω κιόλας. Μια χαρά μου απαντούν και στη μουσική. Δεν καταλαβαίνω τι τρέχει? Και ας μην έχω 12000 ποστς.

Εσύ τι κάνεις των ρομπέν των δασών των καημένων του φόρουμ?

Αχ νιώθω λίγο άβολα… :oops: :stuck_out_tongue:

Ναι ρε, συμφωνώ εν μέρει σε ό,τι λες, με τη διαφορά όμως ότι εγώ εκτιμώ την πλάκα και την λεπτή ειρωνεία, να το’ πω, όταν γίνεται με ωραίο τρόπο και εξακολουθώ να μην βρίσκω αστεία τα σχόλια που με υποβιβάζουν, ειδικά όταν λέγονται από άτομα που δε με ξέρουν, κι ούτε πρόκειται να με μάθουν, στο ελάχιστο. Όπως πιο παλιά που είχε σχολιαστεί ότι δεν έχω προσωπική ζωή, εμένα με ενοχλεί μία τέτοιου είδους ειρωνεία ειδικότερα αν ο άλλος δε με γνωρίζει και αγνοεί παντελώς τους λόγους που με ώθησαν να γραφτώ στο φόρουμ. Ούτε ιντερνετική περσόνα θέλω να το παίξω, ούτε να παραβγώ σε εξυπνάδα, γελάω με το πραγματικό χιούμορ και είμαι ειλικρινής αν κάτι με ενοχλεί, τόσο απλό! Τέλος πάντων, το λήγω εδώ το θέμα, γιατί κούρασε. Ούτως ή άλλως, βαρέθηκα να ασχολούμαι με χρήστες που δεν έχουν καμία σημασία για μένα (αυτό δεν πάει σε σένα, εννοείται) και να γκρινιάζω για πράγματα που δεν πρόκειται να αλλάξουν. :slight_smile:

Μα που είναι τα παλιά ροκινγκ πειράγματα…έχει πέσει το επίπεδο σε αυτό το φόρουμ [-X

Συμφωνείς, λες, αλλά δε νομίζω ότι κατάλαβες τι γράφω.

Πρώτον: δεν έχει σημασία αν το “παίζεις” ιντερνετική περσόνα - είσαι. Εκ των πραγμάτων. Απ’ τη στιγμή που κανένας από μας δεν εμφανίζεται εδώ ως πραγματικό πρόσωπο αλλά ως ένας χρήστης με ένα χαριτωμένο παρατσούκλι και μια χαριτωμένη εικονίτσα από δίπλα, δε βλέπω και το νόημα να αντιδρά ως πραγματικό πρόσωπο σε πραγματικές συνομιλίες.

Δεύτερον: και επειδή ακριβώς εδώ μέσα ΔΕΝ είσαι πραγματικό πρόσωπο αλλά μόνο η περσόνα που έχεις φτιάξει για τον εαυτό σου στο ίντερνετ, δεν έχει κανένα νόημα το να σε “ξέρει” ο άλλος. Όταν σε δουλεύει, όταν σε ειρωνεύεται, όταν σε κράζει, ακόμα κι όταν σε βρίζει, δεν τα κάνει όλα αυτά σε ΣΕΝΑ αλλά στη Silent Winter, την τάδε χρήστρια του ρόκιν φόρουμ.

Τρίτον: κατανοητό το να σε ενοχλούν κάποια πράγματα που γράφονται για σένα (έστω κι αν στην πραγματικότητα δε γράφονται όπως είπαμε για σένα, αλλά τέλος πάντων). Ποιός ο λόγος όμως να εξωτερικεύσεις τη δυσφορία σου; Ούτε στο ελάχιστο δε σε επηρρεάζουν. Στην τελική, πούλα τρέλα. Και ο άλλος που μπορεί να έχει φάει κόλλημα και να σε κυνηγάει εδώ μέσα ή απλά δεν έχει τι να κάνει και είπε να την πέσει σε κάποιον χρήστη, απλά θα σ’ αφήσει ήσυχη.

Τόσο απλά είναι τα πράγματα εδώ μέσα.

…και επειδή πολύ το κουράσαμε με τις κλάψες, ας επιστρέψουμε ον τόπικ με την ατάκα της χιλιετίας.

Στην πραγματικότητα δε με κόφτει πάρα πολύ για τον εαυτό μου… Μου χουν πει διάφοροι νεόφερτοι διάφορα και εκφράζω την αντίθετη άποψη κι αυτό που θεωρώ σωστό. Τον εαυτό μου μια χαρά τον υπερασπίζομαι, δε χρειάζεται να κλαφτώ. Το υπόλοιπο ποστ σου το θεωρώ μάλλον αρλούμπα και δεν το σχολιάζω γιατί ούτε συ κατάλαβες τί είπα.

Ό,τι κ να κάνω τί ακριβώς σε κόφτει κοπελιά; Νομίζεις ότι πέταξες εξυπνάδα; Δεν πα να παίξεις παραπέρα; :wink: