Franz Ferdinand

Εντυπωση μου εκανε που δεν υπηρχε κατι… Χμμμ… Τεσπα, Αρχιζω… :stuck_out_tongue:

Δημιουργηθηκαν στην Γλασκοβη της Σκοτιας το 2001. Ο τραγουδιστης τους Alex Kapranos εχει πατερα Ελληνα. Αποτελουνται επισης απο Paul Thomson - drums, Bob Hardy - μπασο και Nick McCarthy - δευτερη κιθαρα. Το 2004 κυκλοφορησε το ντεμπουτο τους με κομματια οπως The Dark of the Matinée, Darts of Pleasure και Take Me Out το τραγουδι που απο πολλους ειναι το γνωστοτερο τους. Το δευτερο τους αλμπουμ You Could Have It So Much Better κυκλοφορει το 2005 με κομματια οπως The Fallen και Do You Want To να βρισκονται στην 14 και 4 θεση αντιστοιχα στα σταρτ της Μεγαλης Βρετανιας. Το τριτο τους αλμπουμ αναμενεται τον Ιανουαριο του 2009. Το 2005 κερδισαν 2 Brit Awards καλυτερου γκρουπ και καλυτερου Rock Act.

Ποια η γνωμη σας? :smiley:

Η γνώμη μου είναι ότι το γυαλίζουν το πόμολο.
Το λαδώνουν το σασμαν.
Το αλατίζουν το γιαούρτι.
Το κανελώνουν το ρυζόγαλο.

Είναι νγκέυ βρε αδερφέ!

Ο πρώτος τους δίσκος ήταν ένα από τα καλύτερα δισκάκια του 2005. Δυστυχώς έκαναν το λάθος και έβγαλαν 2ο δίσκο πολύ νωρίς. Τόσο νωρίς που δεν είχαν αξιόλογο υλικό για δίσκο με αποτέλεσμα τα μισά κομμάτια να είναι πολλά επίπεδα πιο κάτω από τα άλλα μισά.

Δυστυχώς δε τους έχω δει ακόμα live, αλλά έχω μάθει για πολύ δυνατά live. Έχουμε καμιά πληροφορία για νέο δίσκο?

Το δεύτερο.

Οχι μου αρεσουν για αυτο. Αρχισα να ακουω οταν ακουσα πρωτη φορα το Take me out περσυ, μου εκαναν εντυπωση εψαξα να βρω κ αλλα εμαθα οτι εχουν και μισο Ελληνα τραγουδιστη και μου φαινονται παρα πολυ καλοι και απο τα καλυτερα συγκροτηματα nowdays… Απλα αυτο…

Κ γω τα ιδια πιστευω…πολυ νωρις ο 2ος δισκος,ειχε μερικα καλα κομματια,αλλα τα υπολοιπα μετρια…το ντεμπουτο τους ηταν καταπληκτικο αλμπουμ,απο τα καλυτερα της χρονιας του…live ειχε παει ενας γνωστος μου κ μου ειπε πως οντως,τα σπασανε ολα…για νεο αλπμουμ,ξερω πως θα βγει αρχες 2009 κ πως το εχουν σχεδον ηχογραφησει ολο…κατι παρεες με Damon Albarn(τρισμεγιστος) ειχα ακουσει,σε ενα μουσικο σαιτ του εξωτερικου,οπωτε πιστευω πως κ σε συνδιασμο με την μεγαλη σχετικα αναμονη,θα ειναι ενα πολυ διαφορετικο αλμπουμ…περιμενω παντως με αγωνια,πολυ καλο συγκροτημα…

Το πρωτο τους το θεωρω μεγαλη δισκαρα αλλα απο κει και περα δε μπορω να πω πως με ικανοποιουν ιδιαιτερα.Μου ειναι συμπαθεις παντως.

Chilli το πρώτο μέρος του post του Karvou δε πήγαινε σε σένα, don’t worry.

Α! οκ παρεξηγηση, συγνωμη… Λεω και εγω …

Τους είχα δει live από σπόντα στο Terra Vibe πριν τρία χρόνια. Για τους Dandy Wharhols και τους Editors είχα πάει τότε αλλά έπαιζαν αυτοί headliners. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα και το live τους μου φάνηκε επιτηδευμένα “δυνατό” if u know what i mean. Εντάξει ο πρώτος δίσκος τους καλούτσικος ήταν, αν και όχι ακριβώς του γούστου μου, τον δεύτερο δεν τον έχω ακούσει.

Το πρώτο τους αλμπουμάκι πιστεύω είναι πολύ, πολύ δυνατό. Για όσους γουστάρουν indie καταστάσεις δηλαδή. Απο τα καλύτερα και πιο φρέσκα κατά τη γνώμη μου ντεμπούτα στο είδος!

Το δεύτερο ήταν ένα σκαλοπάτι πιο κάτω, αν και είχε κάποιες πολύ καλές στιγμές κι αυτό.

Το θέμα και το μεγάλο ερώτημα είναι: τώρα τι κάνουν? Θα κατορθώσουν να ξεπεράσουν την τάση αυτή τόσων indie bands που βγάζουν 2 πολύ καλούς αρχικούς δίσκους και μετά δε τους ξεπερνάνε? Εύχομαι να τα καταφέρουν, γιατί έδειξαν πως το χουν, πραγματικά…

Aπό τα αγαπημένα μου συγκροτήματα του είδους με ιδιαίτερο ήχο και μπόλικα καλά τραγούδια.
Ε φυσικά με κορυφαίο το Walk away

Πολύ καλοί! Το πρώτο τους άλμπουμ μου άρεσε πιο πολύ και συνήθως όταν το ακούω μου φτιάχνει τη διάθεση!!!
Take me out! (πολύ κολλητικό τραγούδι!)

Για να δούμε τι επιφυλάσσει το μέλλον για τον Φραγκίσκο Φερδινάνδο… [Ελπίζω να όχι καμία έκπληξη στο Βελιγράδι… :-Ρ]

Και εγω για τους ιδιους 2 λογους ειχα παει αλλα η εκπληξη αποδειχθηκαν FF σε αντιθεση με τους μετριοτατους Dandy Warhols…

Μιας που ειμαι φανμποης να πω πως νεο δισκιο ετοιμάζεται αλλά δεν ξέρω πόσο σύντομα (φημες λενε για φλεβαρη).

We have like 15 songs and there won’t be 15 on the album, so we have potentially four different albums," drummer Paul Thomson told the Daily Star. “There’s no track listing yet as we can’t decide. There’s four, five or six albums, depending which tracks we use. Many different combinations would make different types of albums.”

Αυτα

Eγω να πω την αληθεια μου, σαν σύνολο, προτιμουσα το δευτερο cd. Mπορεί να μην είχε εκείνη τη κομματάρα που να το κανει να ξεχωρισει (βλ take me out) αλλά είχε πολλά άλλα που στα ματια μου ξεπερνανε καποια του πρωτου. Walk Away, This Boy, Outsiders (personal favorite), Elleanor put your boots back on και παει λεγοντας.

Είναι μια από τις πολύ ενδιαφέρουσες μπάντες της εποχής μας. Δεν ξέρω γιατί το δεύτερο άλμπουμ απογοήτευσε τόσο μερικούς χρήστες του forum. Πάντως από το πρώτο μου αρέσει πολύ το “Auf Achse”, το οποίο έχω την εντύπωση ότι πέρασε στο ντούκου. Είναι πολύ καλοί και live! Ευχάριστη ενέργεια και groove. Τους είχα δει το δεκαπενταύγουστο του 2006 στη γιορτή του κρασιού της Colmar (Γαλλία). Σίγουρα το καλύτερο σημείο της συναυλίας ήταν προς το τέλος, όταν όλη η μπάντα έπαιζε ντραμς πάνω στο ίδιο ντραμ σετ!

Kαι δω τοχαν κανει αυτο :smiley:

Nα σου πω την αλήθεια Vic, προσωπικά προτιμώ τα Αλσατικά κρασιά από τους Franz Ferdinand. :lol::stuck_out_tongue:

Αctually και εγώ αλλα οφείλω να πω οτι η indie σκηνή χρωστάει μεγάλο μέρος της αναγνωρισιμότητας της στους FF και κατα τη γνώμη μου όχι άδικα…

Καλά κι εγώ προτιμώ το Αλσατικό κρασί από οτιδήποτε άλλο, αλλά μην το κάνουμε θέμα. Πάντως Αλσατικό κρασί + Franz = επεράσαμ’ όμορφα-όμορφα-όμορφα! :wink: