Franz Ferdinand

Δεν ξέρω αν ο όλος ντόρος που 'γινε στην Ελλάδα με τον πρώτο τους δίσκο ήταν αντίστοιχος και στο εξωτερικό (αν ήταν ίσως να μην έβγαζαν και τόσο γρήγορα δεύτερο δίσκο - ή το αντίθετο), αλλά είναι κρίμα να χαθούν, γιατί παραήταν φρέσκοι και άνοιξαν το δρόμο σε πολλά άλλα συγκροτήματα. Και φυσικά ήταν οι καλύτεροι εκείνη τη μέρα του rockwave '06 (ποιοι dandy warhols τώρα… αυτοί δε μπορούσαν τα πόδια τους να πάρουν).

Ο πρώτος δίσκος έσπερνε, πόσο μάλλον για μένα τότε που ήμουν 1η γυμνασίου. Με τον δεύτερο δε ασχολήθηκα πολύ, μου την έσπαγε ένα βιντεο κλιπ που βγάλανε (όχι το Walk Away το άλλο)

Aκουγες εσυ franz ferdinand? Με εντυπωσιαζεις :D:p

Εισαι γαματος. Σ’αγαπας!

Eκείνη την ημέρα οι καλύτεροι ήταν οι Editors. Τα τυπάκια μας είχαν απογειώσει με την ενέργειά τους. Η φάση ήταν πως από το κοινό που βρέθηκε εκείνη την ημέρα στο Terra Vibe ελάχιστοι ενδιαφερόμασταν για αυτούς με αποτέλεσμα το μέρος να είναι ψιλογεμάτο την ώρα που έπαιζαν αλλά οι περισσότεροι να σουλατσάρουν από εδώ και από εκεί ή να έχουν αράξει στο έδαφος ενώ μπροστά στην σκηνή είχαμε στριμωχτεί καμιά 200αρια άτομα και χτυπόμασταν σαν παλαβοί. Ήμασταν όμως τόσο στριμωγμένοι που ήταν λες και οι Editors παίζαν στο Gagarin.

Γεγονός!

Οι Franz πάντως ήταν επίσης εξάιρετικοί σε αντίθεση με τους αστειότατους Dandηδες (που by thw way προκειται για ένα γκρούπ με αφθονο πολύ καλό υλικό αλλα που δεν αποδιδεί με τίποτα λαιβ και κάθε φορά που έρχονται είναι μακραν χειρότεροι απο την προηγούμενη. Αν ξαναέρθουν σε φεστιβάλ γιατι μόνοι τους δεν το συζητώ καν, θα είναι το διάλειμμα για σουβλάκι και μπύρα).

Η συναυλία που, λενε, ότι ήταν γαμάτη απο όλες τις απόψεις ήταν η πρώτη τους το 2004 στο σολντ αουτ Ροδον που φυσικά δεν είχα μπορέσει να πάω.

Γενικά πιστευω ότι είναι απο τις καλύτερες μπάντες του χώρου τους, με το πρώτο τους να είναι ένα από τα καλύτερα του είδους και το δευτερο λίγο πιο κάτω.
Αγαπημένα κομμάτια το Auf Achse, Walk away και πανω απο όλα το Coming home, ενω συναυλιακά favourites το Take me out kai This fire που γίνεται της πόπης.

Μακαρι να συνεχίσουν εξίσου όμορφα με το τρίτο αλμπουμ που αναμένεται αρχες του νέου έτους…

Το αγαπημένο μου συγκρότημα. Εξαίρετος ήχος, ενέργεια, πρωτότυπη μουσική. Τους λατρεύω. Γιατί να μένω όμως Θεσσαλονίκη; Όχι μόνο δεν έρχονται εδώ, αλλά και είναι παντελώς άγνωστοι. Ούτε τα κορίστσια τους ξέρουν(που στο Rockwave απ’ ότι είδα στο youtube ούρλιαζαν όπως κάνουν με τον Ρουβά). Μόνο Tokio Hotel, HIM, Metallica βλέπω στα κινητά και στις στάμπες από τις μπλούζες. Εξαιρετικά συγκροτήματα,δεν λέω(κάποια και με άλλο είδος μουσικής) αλλά ΕΛΕΟΣ!! Φτάνει πια!!! Βαρέθηκα να ακούω’‘Παραδέξου το. Δεν είναι γνωστοί’’ ή ''Έβαλα Franz στους αγαπημένους καλλιτέχνες για να γεμίσει η σελίδα!!! Έιναι κρίμα τέτοια συγκροτήματα να μην αναδυκνείονται!!! Ας ελπίσουμε ότι με το τρίτο άλμπουμ να διορθωθεί η κατάσταση. Θέλω να μου πείτε ποιοι από αυτό το forum τους ξέρουν και είναι από Θεσσαλονίκη!!!
Και εσείς εδώ στο rocking.gr βάλτε κάνένα άρθρο για αυτούς, PLEASE!!!

GIVE FRANZ A CHANCE!!!

Αν μη τί άλλο, οι Franz Ferdinand είναι πολύ γνωστοί και μάλιστα ίσως περισσότερο από άλλους ομοειδής τους οι οποίοι θα άξιζαν περισσότερη αναγνώριση. Δεν ξέρω βέβαια πώς είναι τα πράγματα στη Θεσσαλονίκη, αλλά γενικότερα πιστεύω ότι δεν τους «ξεχνάμε» και συχνά. Όλο και κάπου ακούγονται τα τραγούδια τους, όλο και κάπου παίζονται τα βίντεο κλιπ τους, έστω κι αν δεν έχουν «άμεση» επικαιρότητα. Πάντως το Rocking.gr καλύπτει την επικαιρότητά τους με δισκοκριτικές και ανταποκρίσεις από συναυλίες. Επειδή όμως με τσίγκλησες, για πες, για πες, τί περίπου θα σε ενδιέφερε να διαβάσεις για τους Franz Ferdinand;

Τίποτα ευχαριστώ. Τα ξέρω όλα σαν γνήσιος fan. Απλά επειδή βρήκα και άλλα συγκροτήματα που μου αρέσουν στο site σας θα ήθελα να αναφέρετε και τους franz λίγο περισσότερο. Λόγου χάρη πληροφόρίες για το τρίτο τους άλμπουμ. Γενικά θέλω να γίνουν γνωστοί μέσω των site και το ίδιο επιθυμώ και από το δικό σας. Αν μπορούσα να γράψω ένα και να το δημοσιεύσω στο site σας. Μπορώ???

το αναιρώ. Μόλις είδα ότι έχετε info για το τρίτο άλμπουμ. Παρόλα αυτά η ερώτηση για το άρθρο παραμένει…

Από το www.mixtape.gr

"Οι Franz Ferdinand ανακοίνωσαν επιτέλους τον τίτλο και την ημερομηνία κυκλοφορίας του πολυαναμενόμενου τρίτου τους άλμπουμ. Ο καινούργιος δίσκος τους λοιπόν θα φέρει τον τίτλο ‘Tonight: Franz Ferdinand’ και θα κυκλοφορήσει στις 26 Ιανουαρίου, φυσικά απο την Domino.

Η παραγωγή είναι του Dan Carey"

Πάντως ένα κομμάτι που κυκλοφορεί με τίτλο Lucid dreams το βρήκα μετριότατο, αλλα νομίζω ότι δεν περιλαμβάνεται…

Μ’αρέσει αρκετά αυτό το συγκρότημα.'Εξυπνοι στίχοι,διασκεδαστικές μελωδίες,κάποιες όμορφες retro επιρροές και αρκετά πιο ενδιαφέροντες κατά τη γνώμη μου από Kaiser Chiefs και τα ρέστα.Κι εγώ προτιμώ το πρώτο τους,και βασικά ελπίζω να μην απογοητεύσουν με το επερχόμενό τους,κρίμα θα είναι…

Τελικά το Lucid Dreams είναι το 1ο σινγκλ απο το επερχόμενο άλμπουμ των Franz και πάλι δεν μου έκανε εντυπωση που το άκουσα και στο ραδιόφωνο. Ελπίζω όμως να συνεχίσει την παράδοση που έχει το γκρούπ όπου το 1ο σίνγκλ ακολουθείται απο πολύ καλύτερα και γενικά δεν αποτελεί σε κανένα απο τους δίσκους τους κάποια απο τις κορυφαίες στιγμές…

Και μιας και οι μέρες για το νέο άλμπουμ λιγοστέυουν(ήδη έχει ανεβεί παράνομα στο ίντερνετ) πάρτε το βιντεοκλίπ του πρώτου single του, το Ulysses. Μην ξεχνάτε να πείτε την γνώμη σας.
προς rocking.gr PLS το λέω από τώρα θέλω review!!

Φυσικα και θα γινει review

Μεγάλη έκπληξη!
Το άλμπουμ είναι πάρα πολύ καλό και ομολογώ πως δεν περίμενα, όπως έιπα και στο σχετικό τόπικ. Μου αρέσει το ύφος και το δέσιμο που δείχνουν το οποίο βέβαια θα γίνει αντιληπτό στο λάιβ που ελπίζω ότι θα κάνουν στη χώρα μας…

Ομορφο δισκιο, πιο παραξενο απ’οτι περίμενα, και λιγοτερα κιθαριστικα μερη που τα αγαπω, αλλα δεν βαριεσαι.

Θα το λιωσω και βλεπουμε…

Προς το παρων, 5 Μαρτη :dance:

Τι εννοείς με το 5 Μαρτη:)
Και όταν λες καλό δισκίο μάλλον θα λες ότι το κατέβασες από το ίντερνετ! Πονηρούλη:D

E θα το αγορασω οταν βγει ρε αδερφε, κουλαρε.

Eχουν live στη Γλασκωβη :–

Καλά ντε:)
Και όχι μόνο στη Γλασκόβη αλλά σε πολλά άλλα μέρη, ακόμα και στην Ιταλία. Δεν μπορούσαν να ξαναέρθουν κι εδώ; Δίπλα είναι. Ελπίζω να διακριθεί το άλμπουμ και να διακριθούν, να ξεφύγουμε και από το new metal που μας έχει κατακλύσει και όταν λέω Franz Ferdinand να μην με κοιτάζουν με απορία…

Μέχρι τώρα όλες οι κριτικές είναι πολύ καλές εκτός από μία που λέει πως ακούγονται ίδιοι. Αν άλλαζαν αυτό το στυλ δεν θα ήταν Franz Ferdinand!

To Lucid Dreams Κομματαρα!!

Το review καλε Βεγκα :stuck_out_tongue: