Franz Ferdinand

α;;;

πες μου τώρα ρε κωστή ότι είναι και underground οι franz ferdinand :frowning:

α)kosti για ποια χωρα μιλας οτι σε κοιταζουν με απορια οταν λες franz ferdinand??

β)επισης οταν λες new metal τι εννοεις??

γ)το twilight omens ειναι φοβερο τραγουδι

δ)οντως μας λειπουν οι κιθαριες τους

http://www.rocking.gr/review2255.php

ωιμέ, σχωρατε με

εδιτ:

Αν το σωσίβιο της μπάντας είναι το γεγονός ότι αποτάσσεται την υγιή μονοτονία του τετραγωνισμένου της post-punk, επιτρέποντας στη μουσική να αναπνεύσει, ο γνώμονας της τραγουδοποιίας τους εμφανίζεται λιγότερο πεπειραμένος μαστροπός και περισσότερο καταφερτζής ερωτύλος

:lol: Καθε ρηβιου και πανελλήνιες

Sorry guys, με τα είδη δεν τα πάω καλά αλλά εννοώ Linkin Park, Tokio Hotel, Rasmus κτλ. Όσο για τη χώρα, εννοώ την Ελλάδα. Δεν ξέρω για Αθήνα(που έχουν έρθει κιόλας) αλλά πρέπει να παραδεχτείτε ότι δεν βλέπεις και πολλά εφηβάκια εδώ τρελαμένα με αυτούς όπως συμβαίνει με τα παραπάνω. Παρόλα αυτά και το ulysees άκουσα στο ραδιόφωνο και στα top ten ανέβηκαν. Πάντως, ο εκφωνητής είπε πως τους λείπει το promoting και πράγματι, αυτό νομίζω πως λείπει και όχι το ταλέντο(όπως λένε μερικοί φίλοι όταν πρωτακούν το κάπως ιδιόρυθμο στυλ τους)

ok, από τα συγκροτήματα που αναφέρεις οι franz είναι ένα σκαλί πάνω.

προσωπικά δε μου αρέσουν κιε πολύ αλλά κουβέντα να γίνεται, θα σταθώ αλλού :

γιατί είναι ανάγκη να γίνεται κοινά αποδεκτή μία μπάντα; έχει να κάνει με την αξία τους γενικότερα αυτό το πράγμα;

Στην Ελλαδίτσα μας, έχει να κάνει με το πόσο συχνά θα τη βλέπουμε ζωντανά.

ναι σαφώς σε σχετικούς μηχανισμούς παίζει ρόλο η ζήτηση. αλλά ας μην ανοίξουμε το θέμα ‘‘συναυλίες’’ ειδικά τέτοιου βεληνεκούς. σαφώς με τέτοιο status quo ξέρουμε τι κόσμο θα μαζέψουνε και τι φράγκα θα πέσουνε.

έχουν έρθει ήδη βέβαια

Δεν κατάλαβα, να πω την αλήθεια. Οι Strokes, Kings Of Leon, Arctic Monkeys κλπ. ας πούμε δεν έχουν έρθει και ακριβώς επειδή για να έρθουν πρέπει να «πέσουν φράγκα» το «τί κόσμο» θα μαζέψουν είναι ένα θέμα. Εξ ου και το «άγχος» των οπαδών τους να γίνουν αποδεκτοί. Το ίδιο συμβαίνει και με τους Franz Ferdinand έστω κι αν έχουν ξανάρθει ? και παρά τον παράγοντα της ελληνικότητας του Kapranos.

Για παράδειγμα, οι Courteeners που ήρθαν πέρσι με τους Sex Pistols, και ήταν το πιο καυτό όνομα της Αγγλικής σκηνής εκείνη της στιγμή (ανεξαρτήτως «αντικειμενικής αξίας») στην Ελλάδα δεν είχε ασχοληθεί μαζί τους κανείς (και το κανείς δεν θέλει εισαγωγικά!).

δεν ξερω ρε παιδια

παντως οπως ειπε και ο σερφερ ροζα

και εχουν ερθει

και τα αλμπουμ τους ειχαν παρει φοβερες κριτικες

και τα τραγουδια τους παιζωνταν στους rock fm/red

και τα βιντεο τους παιζωνταν απο το mad

τωρα ομως οταν μια μπαντα κανει 4 χρονια για να παρουσιασει δισκογραφικη δουλεια
και αλλαζει δραστικα το στυλ της
νταξει μην περιμενουμε να ειναι στο τοπ της επικαιροτητας