Freddie mercury vs robert plant

αν και δεν γινεται να συγκρινεις δυο θεους εχει ενδιαφερων ποιος ειναι ο αγαπημενος σας.για μενα ειναι και οι δυο φοβεροι αν και ψηφιζω φρεντι λογω queen

συμφωνω.θεοι κ οι 2 κ τεραστιες πρωσοπικοτητες…mercury μαλλον επειδη οι queen ειναι το πρωτο συγκροτημα που ακουσα κ συνεχιζω να τους ακουω κ να τους αγαπαω εδω κ πολλα χρονια.αξεπεραστη φωνη του freddie μας… (οχι οτι κ ο plant παει πισω)κριμα που μας αφησε τοσο νωρις…:frowning:

Συμφωνω και γω με τη σειρα μου, δεν γινεται να τους συγκρινουμε. Λατρευω και τους zeps, αλλα οι queen ειναι το αγαπημενο μου συγκροτημα, και ριχνω την ψηφο στον Freddie, οχι μονο γιατι ηταν ο τραγουδιστης των queen, αλλα και μεγαλος συνθετης, πιανιστας, καλλιτεχνης, μουσικη ιδιοφυια κτλ, μπορω να τον εκθειαζω επ’ απειρον. Φυσικα και ο Plant δεν παει πισω… Μου αρεσει και η προσωπικη καριερα του freddie, δεν εχω ακουσει Plant.

Παρτε:http://www.youtube.com/watch?v=jEPU7LSu37k

Mercury! Τους Zeps τους σέβομαι αλλά τους βαριέμαι αν και η φωνή του Plant είναι φοβερή. η χροιά του Freddie ήταν είναι και θα είναι μ-ο-ν-α-δ-ι-κ-ή!

Δυσκολη επιλογη πραγματικα.Θα πω και τους 2.

Σέβομαι τον Freddie και τον εκτιμώ απεριοριστά αλλά
Robert Plant είναι μόνο ένας :smiley:

Freddie!!!Lover of life Singer of songs!

Plant…μεγάλη ROCK προσωπικότητα:bow2::bow2::bow2::bow2::!::!::!::!:

Ε οσο και να λατρευω τους Ζεπελιν, αλλος σαν τον Φρεντι δεν υπηρξε ουτε και θα υπαρξει:D

Ένας Ελβετός διάβασε την τρίτη και την τέταρτη επιλογή του poll και πήδηξε από το παράθυρο.

Χαλαρα τρωω κι απ τα δυο πιατα.

Συμφωνώ. Both of 'em.

Τις προσωπικές μου αδυναμίες τις έχω (και ο Plant είναι μέσα σε αυτές, τις δυο-τρεις μεγαλύτερες μάλιστα), αλλα πρέπει να ομολογήσω ότι ο Freddie έχει μάλλον την καλύτερη χροιά ever…

Φυτό από μένα.

Η μητερα των μαχων…ολοι οι μουσικοφιλοι μεταξυ των δυο ψαχνουν τον καλυτερο!!!

Εγω εχω πει την αποψη μου και σε αλλο τοπικ…αγαπημενο μου συγκροτημα ειναι οι queen σιγουρα, γουσταρω με τρελα και τους ζεπελιν, αλλα ακομα και αν δεν ηταν ετσι τα πραγματα, και παλι δεν νομιζω να ειχα διαφορετικη αποψη…MERCURY…Με διαφορα πρωτος, ανεπαναληπτος, φωνη απο αλλον κοσμο…Τρομερος και ο πλαντ αλλα δευτερος. τα ειχε ολα ο μακαριτης ο Φρεντυ, ταλεντο να φαν και οι κοτες…μουσικος τρομερος, στιχουργος τρομερος, φροντμαν κορυφαιος, φωναρα, εμφανιση ,τα παντα!!!Και βεβαια, ειχε την τυχη(οπως και ο πλαντ) να βρει τρεις ανταξιους του μουσικους και να δημιουργησουν ενα απο τα μεγαλυτερα συγκροτηματα εβερ!!!

Παρεπιμπτωντος, μου ρθε φλασια…σε λιγες μερες(24 Νοεμβριου) κλεινουμε 17 χρονια απο τον θανατο του!!!Οτι και να πεις ειναι λιγο!!!

Για άλλη μια φορά απορώ. Πέραν της ανουσιότητας της σύγκρισης… Ποιά είναι η ερώτηση;
Αν παίζανε ξύλο ποιός θα νίκαγε;

Αν η ερώτηση είναι «ποιός είναι καλύτερος τραγουδιστής;», σαφώς και αντικειμενικότατα ο Mercury.
Αν η ερώτηση είναι «ποιόν προτιμάτε;», well, υποκειμενικότητα τον Plant.

Τώρα, τί να ψηφίσω, μπαμπά;

Όποια και να ήταν η ερώτηση η απάντηση θα ήταν Mercury…

Φωνές σαν τον Mercury βγαινουν μια φορα τα 100 χρόνια…οπότε…

Ενώ του Plant έ όλο και ένας κάθε μήνα θα βρεθεί που να είναι τουλάχιστον ισάξιος του.

Ontopic οι Queen ποτέ δε μου αρέσαν ιδιαίτερα οπότε θα πω Plant με τα χίλια.

Έτσι ακριβώς!

Και ας είναι η σύγκριση ανούσια όπως γράφει σωστά ο από κάτω:

Plant παιδί μου! :p:lol:

Πατερναλιστικό mode off:
Προσωπικά δεν συμφωνώ καν με το ότι ο Mercury είναι “αντικειμενικά” καλύτερος τραγουδιστής.
Του λέιπει το bluesiness που έχει ο άλλος.

Συμφωνώ. Του Plant η φωνή βγαίνει από πιο “μέσα” είναι πιο rock για τα δικά μου γούστα. Respect στο Freddie, αλλά… Robert με τα μπούνια