Fringe

O αγαπητος στους απανταχου καμμενους Λοστακηδες J Abrams επιστρεφει,δινοντας μας"μεθαδονη"μεχρι την εναρξη της 5ης σαιζον του ΕΠΟΥΣ με την καινουρια του σειρα που ονομαζεται Fringe και απ το τρεηλερ του φαινεται αρκετα υποσχομενο.

Ιδου το τρεηλερ…

Ιδου και το καστ…(Εχει και μια γνωριμη φατσα…χεχε)

Παρουσιαζεται ως μια μιξη Λοστ και Χ-flies,εχει παιχτει ο πιλοτος και μεσα στο Σεπτεμβρη αρχιζει κανονκα λογικα η 1η σαιζον.Προσωπικα εχω κατεβασει το πιλοτικο επεισοδιο αλλα δεν το ειδα ακομα,ομως θα γινει συντομως.

Εχει ενα κολληματακι με τα αεροπλανα παντως ε??

Fringe ειναι ημοκατάσταση.

Μάμησεεε λεμεε

Το είδα και είναι ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΤΑΤΑ! Πολύ κλέψιμο από X-Files, αστείο σενάριο, παρατραβηγμένο σε πολλά σημεία…
Δε νομίζω να μπω στον κόπο να κατεβάσω καν το πρώτο κανονικό επεισόδιο!

Πάντως παίζει μια τρελή γυναικάρα λέμε 8O

Είδα το πρώτο και μου φάνηκε χαζομαρίτσα… Βαριόμουν και είδα και το δεύτερο σε κάποια φάση και έγινε ακόμα μεγαλύτερη. Τραγικά κλισέ ώρες-ώρες, ειδικά σε εκφράσεις και ατάκες… [-X

Η σειρά δεν είναι καθόλου κακή… Μπορεί να μην έχει το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Lost, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι πρόχειρη ή πατάτα…

Καταρχάς, αν δεν υπήρχε ο Abrams , δεν θα υπήρχε καμιά σύγκριση με Lost. Το μόνο που θυμίζει Lost είναι η πρώτη σκηνή (αεροπλάνο κτλ - πρέπει να έχει μεγάλη φοβία αυτός) που μάλλον μπήκε στο σενάριο για να δημιουργηθούν παραλληλισμοί και το φινάλε κάποιων σκηνών, με τον κλασικό ήχο που ανεβαίνει σε ένταση και το fade to black στην οθόνη.

Δεύτερον, αν και θυμίζει αρκετά X-Files, δεν πρόκεται για τα X-Files του 2008. Τα X-Files βασίζονταν σε ένα Mulder (άκα θέλω να πιστέψω) και μια Scully (άκα δε πιστεύω με τίποτα). Όλη η σειρά βασιζόταν στις αντιθέσεις τους , τη σχέση τους και τον τρόπο που ερμηνεύουν τα γεγονότα που βιώνουν. Το Fringe έχει ναι μεν μια γυναίκα πράκτορα του FBI η οποία όμως πιο πολύ φέρνει σε Mulder παρά σε Scully , αλλά όλα τα λεφτά είναι ο τρελο-επιστήμονας σε στυλ Back to the Future

Το σενάριο δεν είναι αστείο.Το θέμα της σειράς: Fringe Science , δηλαδή ακραία επιστήμη. Και γιατί να είναι ακραίο το σενάριο με τα απίστευρα πειράματα του Fringe , που όμως ένα προς ένα βασίζονται σε υπαρκτές θεωρίες, και να μην είναι ακραίο το Heroes με υπερανθρώπους και σουπερ-ήρωες.

Είναι πολύ νωρίς για να κρίνουμε τη σειρά. Προς το παρόν πάντως έχει δώσει εξαιρετικά δείγματα sci-fi. Το μόνο που μένει είναι να δούμε που το πάει…

Και για τους φαν του Lost: Πτήση 627 στο Fringe - 6+2 = 8, 6+2+7=15, 6x7=42 :slight_smile:

Eιστε αμπαλοι.
Η σειρα γαμει κ δερνει.
Η Ολιβια ειναι σκετη καβλα.
Η υπερκαλτ φιγουρα του Δρ.Μπισοπ αξιζει μονο κ μονο να δεις τη σειρα.
Περιμενουμε 2η σεζον.

“πατατα” “κακη σειρα” κλέψιμο απο το x-files"
παιδιά sorry κιόλας αλλα ειστε αμπαλοι οπως λεει και ο tolkki…
η σειρά αυτη ειναι οτι πιο γαματο μετα το lost! που οταν σταματήσει το lost θα απογειωθεί (ασε που άρχισε να γαμαει άσχημα απο το πρωτο κιολας επεισόδιο της 2ης σεζον)
την αδικείτε ξανά κοίταξτε την οχι απλά αξίζει ειναι διαμάντι!!!
j.j abrams: lost, Alias, fringe :bow2::bow2:

δεν έχω δει το εν λόγω σήριαλ, αλλά για τη γούνα του τύπου έχω πολλά ράμματα.
το alias (δυστυχώς) το είδα ολόκληρο, για 6.5/10 το πολύ ήταν, το κουράσανε απίστευτα. το λοστ έχει φτάσει στην 5η σεζόν και νιώθεις ότι ξεκινάει τώρα (με την κακή έννοια). γενικά έχει την τάση να γεμίζει το 95% του χρόνου με ανούσιες τελικά για την εξέλιξη του σεναρίου infos. δεν ξέρω αν θα δώσω ευκαιρία στο fringe, άλλωστε τα περισσότερα σειρόνια καλά ξεκινάνε και μετά χάνεις το χρόνο σου προσπαθώντας να πείσεις τον εαυτό σου να σταματήσει να τα βλέπει…

Και εγω εχω μια αντιπαθεια απεναντι στον Αμπραμς, αλλα το Fringe τα σπαει κανονικα!

Πολυ ωραια υποθεση που σε κραταει σε αγωνια, υπεροχες ερμηνειες ειδικα απο την Τορβ “Ολιβια” και τον Γερο- Μπισοπ :smiley: Η 1η σεζον ξεκιναει καπως υποτονικα αλλα μετα απο λιγα επεισοδια , που αρχιζει το ζουμι, τα σπαει!

Και η 2η σεζον ειναι πολυ καλη εως τωρα με ενα εξαιρετικο 4ο επεισοδιο.

Οποιος θελει μυστηριο, δραση, αγωνια και μια καλη υποθεση το Fringe ειναι οτι πρεπει!

ένταξη να πω την αλήθεια το alias και το lost λιγο στην 3 σεζον με ειχαν κουράσει αλλα δεν παύουν να ειναι και γαμω τις σειρες…εμενα μου αρέσει ο abrams για τον πολυ απλο λογο οτι εχει τον τρόπο του να σε κρατάει σε αγονια ασχέτως αν μερικες φορες ειναι ανούσιο! εγω δεν ξερω κανεναν αλλον που να κανει το ιδιο σε σειρες
το fringe παντως θα σου αρεσει γιατι εχει πολλά και ωραία αυτοτελή επισοδια στην πρωτη σεζον τουλάχιστον…

με ψήνετε να το βάλω στο πρόγραμμα… άμα δεν αξίζει, θα ρθω να τα κάνω όλα λαμπόγυαλο εδώ μέσα ε :p.

χα0χα0χα0χα0χα οκ deal :D!!!

Το ξεκίνησα και εγώ.

αυτό μόνο…

Ωραια σειρα,απο αυτες που περιμενω καθε εβδομαδα να βγει το καινουριο επεισοδιο καθε εβδομαδα.
ο Bishop ο πρεσβυτερος (ο βασιλιας της Gondor στο LOTRO ντε) οπως και ο νεωτερος (ναι αυτος o PAcey απο το Dawsons Creek) ειναι ολα τα λεφτα.Υπερβολες εχει εννοειται και οι λυσεις σε μερικα προβληματα ειναι λιγο “περιεργες” αλλα αυτο σημαινει να ειναι sci-fi. Να σου παρουσιαζει κατι διαφορετικο απο τα τεριμενα :lol:.
Το μεγαλυτερο μειονεκτημα για μενα ειναι η ανεμικη παρουσια της Olivia (σαν ηθοποιος) και ορισμενοι προχειροι καρακλισαρισμενοι διαλογοι οταν παμε σε συναισθηματικα ζητηματα.Κατα τα αλλα κομπλε 8)

καλη σειρα ειδικα για τους φανς των συνωμοσιολογιων,της επιστημης,των x-files και του λιακοπουλου.Μου αρεσει το γεγονος οτι τα επεισοδια αν και σαφως εχουν μια χρονικη αλληλουχια στεκονται ανετα και ως αυτ,πραγμα ποοτεληυ μου αρεσει γιατι δεν ξενυχταω καθε βραδυ.Παντως αυτη η torv ή οπως την λενε anyway δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο απο γυναικα που μου την εχετε κανει θεα.

Ειπα να το ξεθαψω λογω του επικοεπικου επισοδιου της προηγουμενης βδομαδας…

ΠΟΛΥ καλοστημενο επισοδιο, εδωσε αρκετες απαντησεις και γενικα πιστευω απο τα καλυτερα επισοδια της σειρας. Παραπονο: θα ηθελα να δω τον Bell στο παρελθον, αλλα καταλαβαινω οτι θα ταν πολυ δυσκολο να κανεις τον Nimoy να μοιαζει (σχετικα) νεος. Ισως αν επαιρναν αλλο ηθοποιο, αλλα παιζει και παλι να ξενερωνα…οποτε οκ :stuck_out_tongue:ΔΩΣΤΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΣΟΛΟ ΕΠΙΣΟΔΙΑ ΣΤΟΝ JOHN NOBLE!

Καλό είναι μωρέ…

Μολις τελειωσα και το 19. Μαμαει ασχημα η σειρα. JJ abrams εγγυηση :thumbup: