House Of The Dragon [GoT thread]

wtf.

Το επεισόδιο το θεωρώ βαρετό κυρίως για τον τρόπο που αποδόθηκε η συνύπαρξη των ηρώων της σειράς. Και για τον τρόπο που παρουσιάστηκε η αναμονή του θανάτου. Δε με έπεισε δηλ. Ένιωσα σα να βλέπω μια ταινία με 5-6 πρωτοκλασάτους ηθοποιούς, που πρέπει ο καθένας να πει τις ατάκες του και να κάνει το κομμάτι του, με ένα πολύ μέτριο αποτέλεσμα. Προφανώς και οι δημιουργοί ήθελαν να περάσουν τα συναισθήματα που περιγράφετε οι περισσότεροι, για μένα όμως δεν τα κατάφεραν. Και θεωρώ ότι αυτό έγινε, γιατί δεν υπήρχαν τέτοιου είδους διάλογοι για να το υποστηρίξουν.

Αφού έχει σκοτώσει ότι υπάρχει στο Winterfell. Εν τω μεταξύ ο ένας είναι ευνουχος η άλλη δεν θέλει να κάνει σεξ ξανά. Μια χαρά ταιριάζουν

Ευτυχως το Westeros δεν ειναι το Rocking ομως και η εννοια της εξιλεωσης μπορει να υφισταται.

Σου ζητω συγγνωμη επισης για την ελλειψη σεβασμου.

Σε αλλα νεα, η Ντενερις εδειξε Σερσεισμο σε 2 περιπτωσεις στο επεισοδιο η ιδεα μου; Αρχικα ενα… obsession για το θρονο τη στιγμη που ο κοσμος καιγεται, και υπονοια “θα εχουμε προβλημα” οταν της μοιραστηκε το μυστικο ο Σνοου. Γουστο θα χει.

Ξαναζητω συγγνωμη για την αργκώ, δε βριζω παρακαλω να περασει.

1 Like

Έπαθε ένα μικρό εγκεφαλικό η Danny

Ακριβώς. Σε συνδυασμό με τα μαγειρέματα της Σέρσει στο νότο, έχω αρχίσει να επεξεργάζομαι το εξής σενάριο:
Φαντάζεστε να ξεμπερδέψουμε με τους Night Walkers σε κανα δυο επεισόδια, και μετά να σφαχτούν όλοι μεταξύ τους;
Και η πουτάνα η Danny, όσο και να τη στηρίζω, ε γαμώ το σπιτάκι σου, σε ρωτάει η Σάνσα τι θα γίνει μετά, ε πες ότι θα βασιλέψεις μαζί με τον αδερφούλη της και προφανώς αφού είστε σόι δεν θα απαιτείς υπακοές και γονατίσματα αλλά θα διοικείτε μαζί. Τόσο δύσκολο είναι;
Επίσης κι ο Τζονάκος, της το είπε αρκετά κυριαρχικά, σε φάση εγώ είμαι ο διάδοχος μωρή, δηλαδή ρε αδερφέ ξαφνικά εκεί που το παίζεις “με νοιάζει μόνο να επιβιώσουμε” ξαφνικά σκέφτεσαι τον θρόνο μετά; Δηλαδή wtf?

Πάντως με συγκίνησε αρκετά το επεισόδιο, θα μπορούσε και περισσότερο. Είχε μια ανθρώπινη διάσταση. Καταπώς φαίνεται το budget για τα πρώτα δύο επεισόδια θα ήταν 2% και στα επόμενα που θα έχει δράση θα γίνει της καραπουτανάρας.

2 Likes

Η εντύπωση που μου δόθηκε είναι πως της το είπε με δόση θλίψης, σα να λέει “εμένα στα αρχίδια μου, αλλά αν το μάθουν οι βόρειοι που ήδη βλέπουν τους Ταργκάρυενς σαν το ΠΑΣΟΚ δεν ξέρω ποιον θα πρωτολιντσάρουν”. Επίσης βάσει παράδοσης γνωρίζει πως η … κοινή γνώμη θα είναι προφανώς με την πλευρά του rightful male heir.

Η Ντενέρις έδειξε έτοιμη να συνεχίσει τη φράση με “I will have to stop you” πριν τους διακόψει το σενάριο.

Και συγγνώμη για το θράσος να σου απαντήσω, το κάνω με ταπεινότητα.

1 Like

ΒΟΥΛΩΝΕΑΝΧΟΛΑΚΟ

1 Like

Επισης επειδη ειμαι αλανι μεγαλο μου εσκασε το εξης βλεποντας το επεισοδιο:

Οτι μπορει ο Μπραν να πεθανει στα ισα απο Night King και στο σημειο που νομιζεις οτι κερδισαν τα ζομπια να παιξει το twist οτι ο Tyrion εγινε ο επομενος 3-eyed raven

Το διαβασατε πρωτα εδω.

Αυτό σου έσκασε πως ακριβώς;

Και επίσης τι θα σημαίνει αυτό;

Απ τη σκηνη “για μιλα μου για αυτα” που κοπηκε αποτομα. Και προφανως απ τον κωλο μου, σε τεραστιο βαθμο, απλα μου ηρθε ενστικτωδως σαν ιδεα.

Αν επαιζε κατι τετοιο, θα σημαινε πως το δολωμα ειναι καλο.

Συγγνωμη για το edit.

Και το θρασος.

Eμενα μου φαινεται οτι κατι θα παιχτει ανεμεσα σε Danny και Tyrion . Και πιστευω οτι θα γινει απο πλευρας Tyrion

Απο τα καλυτερα επεισοδια της σειρας !! Και απο το επομενο αρχιζει το μακελειο !

3 Likes

Ποιοι λετε να χαιρετησουν πρωτοι?σε ενα ατυπο στοιχημα

Υποθέτοντας πως οι Starks θα κάτσουν στο θρόνο, προεξέχοντος του Snow, αφού αφανίσουν τους Λάνιστερ μετά την έκβαση της μάχης, δεν θα φύγουν οι πρωτοκλασάτοι. Τους Σερ Ντάβος & Τζέντρι δεν βλέπω καλά για αρχή.

1 Like

Jaime πιστευω θα χαιρετησει .Επισης τον Τζορα τον βλεπω να μας χαιρεταει και αυτος και Τζεντρι και τελος ο Edd

Τα βλεπω για Ντενερις να πεθαινει στο 3ο…

Λογικα Greyjoy θα κανει ουλτρα θυσια, Brienne εγινε ιπποτης αρα αμεση υποψηφια, κατι που σημαινει οτι ο Tormund θα παρει 100 ζομπι μαζι του στο rage death, Greyworm πρωτη γραμμη αρα θα κρατησει γυρω στα 10 δευτερολεπτα. Μετα βλεπουμε!

Μου εχει κολλησει και εμενα η Ντενερις μετα τα σημερινα, οπως λεει ο φιλος απο πανω.

1 Like

Υπερβολικη η συγκινηση της Σανσα για τον Γκρεητζοη, ο οποιος ειχε προδωσει τους Σταρκ και ηταν εμμεσα υπευθυνος για τον θανατο του αδερφου της του Ρικον. Την εσωσε μεν απο τον Ραμσεη, αλλα αυτο δε σβηνει ολο το παρελθον του σιχαμενου, ο οποιος ευχομαι να πεθανει, κι ας τον δειξουν να πεθαινει και “ηρωικα”, αν και μια ζωη δειλος και ξεφτιλισμενος ειναι.

Ο Σαμ που μισουσε τον πατερα του γιατι το πηρε τοσο βαρια που η Νταενερυς τον εψησε στην σχαρα? Αν και ενταξει, καταλαβαινω να στεναχωρεθηκε για τον αδερφο του. Επισης οκ 7 σεζον τωρα λεει σε ολους να μην κλαιγονται γιατι εχουν πιο σημαντικα πραγματα να φροντισουν, και τωρα εχει ταχθει κατα της Νταενερυς επειδη της εκαψε τον πατερα τον οποιον μισουσε, οκ.

1 Like

Βσκ καμια εγκυμονούσα ντανι στα iron isles βλέπω να πεθαίνει στη γεννά, σχεδόν όλοι στο westeros να γινονται ζομπιά, και εκει που θα χει σκάσει kings landing o μπαρμπαστρούμφ να τον τρώει μπαμπέσικα κανας τύριον που την γλιτωσε κατα λάθος. Στο θρονί το παιδί.Αν έχει μείνει.