GAMMA RAY - Empire Of The Undead (2014)

Νταξει ρε Dirk ειπαμε! Ε τοτε σιγουρα καποιος από την μπαντα θα εχει πει καπου ότι το Avalon είναι το νέο Rebellion… Τι να πω, αναλογικα παντως ισχυει. Παντως μην μενουμε εκει, και τα 2 είναι πολύ καλες συνθεσεις.

Οσον αφορα το Time for Deliverance, εκει που θελω να σταθω είναι η ερμηνεια του Kai. Ανεβαζει πολλες σκαλες το κομματι. Και το No Need to Cry μπαλαντα είναι (από τον Dirk παλι, όπως παντα εξαλλου), αλλα πολύ κατωτερη (και αποτελει το χειροτερο κομματι του TTM μαζι με το ομωνυμο). Τωρα για το ρεφραιν του που προφανως στοχεύεις, δεν με νοιαζει. Εκεινο που κοιταω είναι να στέκεται η συνθεση. Δηλαδη θα απορριψω το Ηeading… επειδή εχει το ιδιο ριφ με το Victim of Changes? Το ομωνυμο κομματι από το TTM δεν το βγαλαμε μαπα επειδή είναι αντιγραφη του Metal Gods, αλλα γιατι είναι μαπα γενικως. See my point?

Τελος, για μενα το καλυτερο τους αλμπουμ από το SOIS και μετα είναι το Majestic. Αλλα άλλη κουβεντα αυτή. Αμα θελετε και οι υπολοιποι το συζητάμε.

παιδιά τι λέτε? δεν ακούγεται αυτό το πράγμα.

Και πάλι, όμως, τίποτα το ιδιαίτερο. Μετά το “Poweplant” (για πολλούς ακόμα και με αυτό) οι Rays έπεσαν κατηγορία.

Αν ο Kai δεν ήταν από τους πιο συμπαθείς ανθρώπους στο χώρο που είχα τη τύχη να γνωρίσω/μιλήσω θα ήμουν πολύ πιο καυστικός μαζί του. Όπως λέει κι ο Μάνος, με την αντιγραφή ξεπερνάει πολλές φορές το όριο του ανεκτού, προσωπικά με ενοχλεί πολύ το copy/paste του.

Για το νέο άλμπουμ, δεν αλλάζει κάτι. Ήδη μετά από μερικές μέρες ακροάσεων, έχω σταματήσει να το ακούω και σε κανά μήνα μπορεί να μη το θυμάμαι καν. Sad, but true.

Και πάλι μόνοι τους o Tony Kakko και ο Tobias Sammet κρατάνε το είδος, αλλά και πάλι δεν ευελπιστώ να βρω άλλους να τους στηρίζουν εδώ. Εδώ μια ζωή θα περιμένουμε την ανάσταση των Rays και των Helloween.

Μεγάλη αλήθεια, όταν βγήκε ειχα ξενερώσει τελείως

My turn:
Βασικα εμενα μου αρεσε αρκετα το αλμπουμ. Η ακροαση του κυλησε νερακι,εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Τα τραγουδια ηταν καλα,ακομα και η φωνη του Kai ηταν (ευτυχως) στα ιδια συνηθισμενα επιπεδα(γιατι παντα ο Kai με κανει να περιμενω τα χειροτερα).
Τραγουδια που ξεχωρισα εγω: Avalon(το καλυτερο), Pale Rider(αν και τσιριζε λιγο),Βorn to fly,Time for deliverance,Demonseed.
Δεν μου αρεσε καθολου το ομοτιτλο και το Hellbent(δεν καταλαβαινω αυτη την εμμονη του Kai να αντιγραφει Priest. Aφου δεν το εχει αναγκη.)
Και τελος,(συμφωνα με ο,τι εχω δει το ιντερνετ) το artwork ειναι ΧΑΛΙΑ!! Μακραν το χειροτερο εξωφυλλο/artwork μου ειχαν ποτε! (Ειδικα αυτη η φατσα του Kai στο βινυλιο με το υφος “dat ass” θα με στοιχειωνει για καιρο… :stuck_out_tongue: )

ακούγοντάς τα και λάιβ ενισχύεται η γνώμη μου ότι ο δίσκος είναι για σουβέρ.

Είδαν οτι πήγαν Καλα οι running wild μετο εξώφυλλο shadow maker και κινήθηκαν στα ίδια πλαίσια!! :slight_smile: ο δίσκος μέτριος μετα απο δυο κολλητά πολυ καλα άλμπουμ …

Παιδιά κατά την άποψη μου σίγουρα ότι καλύτερο έχουν κυκλοφορήσει από new world order και μετά. Μετά από χρόνια έχουν 5-6 καλά τραγούδια στο αλμπουμ όπως το avalon, hellbent, master of confusion,empire,i will return και born.Σιγουρα μια σαφής πρόοδος. Πλέον ο kai του αρέσει όπως είπε και ο ίδιος πιο classic heavy κομμάτια του στυλ judas priest…δυστυχώς για εμάς που μεγαλώσαμε με τα μεγαλειώδη land of the free,somewhere και heading.Γενικά ακουω ολόκληρο δίσκο gamma ray μετά από χρόνια και ευχαριστιέμαι.Πήγα και στην συναυλία προχθές…πάρα πολύ καλή και θα διαφωνήσω με μερικούς που λένε για την φωνή του…ίσα ισα νομίζω πως είναι σε φόρμα τα τελευταία χρόνια.

Συμφωνω στα του δισκου, τα λεω πριν 2 σελιδες αν δεις. Οσον αφορα την φωνη του Kai, ναι είναι σε φορμα τα τελευταια χρονια. Στον νέο δισκο κανει φοβερες ερμηνείες, ειδικα στα Avalon και Time for Deliverance. Στο Live του 10 ηταν αψεγάδιαστος. Χτες ηταν λιγο πεσμενος, όπως και στην Θεσσαλονικη από αυτά που διαβαζω. Γενικα είναι σε καλυτερη κατασταση η φωνη του από την προηγουμενη δεκαετια.

Ακριβώς φίλε μου.Ο kai ήταν πάντα τραγουδιστής που στηριζόταν στο πάθος του και στη φοβερή χροιά της φωνής του.Στα live πάντα έχανε θυμάμαι και από τα live τη δεκαετία του 90.Όταν τον είδα live περυσι μετά απο πολλα χρόνια στο λονδίνο έπαθα πλάκα…έλεγα δεν είναι δυνατόν,αλάνθαστος ,που έμαθε να τραγουδαει στα γεράματα!!Πλέον και μετά το album τον θεωρώ ολοκληρωμένό <τραγουδιστή>!

Μόνο Avalon και το bonus track Build a world (φοβερή ερμηνεία). Στα υπόλοιπα έχουμε πρόβλημα…Το Pale Rider (πλην ρεφρέν) είναι το Running in the dust 2 των Primal Fear;
Πολύ μέτριο άλμπουμ. Κλάσεις κατώτερο απο το προηγούμενο.

Κλάσεις μπορεί να μην είναι αλλά όντως είναι κατώτερο ακόμα και από το To The Μetal για μένα. Δεν πειράζει έχει ακόμα μια ευκαιρία φέτος να ισορροπήσει με τους Unisonic, ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΡΕ KAIIIIIIII

Το έχουμε αναλύσει το θέμα, για μένα είναι πολύ καλός δίσκος. Όμως τι εννοείς με το τελευταίο σκέλος της πρότασής σου? Δεν είναι το Avalon TO κομμάτι δηλαδή? Πόσα καλύτερα έχεις ακούσει τα τελευταία 10 χρόνια στο είδος?

Huh? Με την καμία όμως. Ζεστή σουπίτσα από τον Kai τρώμε τόσα χρόνια, θέλουμε και κανά φρέσκο κοψίδι :slight_smile:

Ε τότε δεν έχω να προσθέσω τίποτα στην συζήτηση. Ψάξτε αλλού τότε, κατά Tobi μεριά…

Αφού σέλω Kai και Kiskeeee

Θα βγάλουν οι Unisonic φέτος; Αυτό είναι καλό νέο αν ισχύει!

Κοροιδευει εδω και 2-3 δισκους.Καποτε εκλεβε αλλα σταρχιδια του γιατι εχωνε και πραμα.Τωρα ιδεες ουτε για δειγμα, μπροστα το ‘‘ΜΕΤΑΛ’’ και αγιος ο Θεος.Οχι οτι με πολυνοιαζει, απλα δεν ειναι να λες και κανονικη αποψη για κατι χελμπεντ φορ μεταλ και τετοια τωρα.

Αστεια αστεια εχει πιο πολλα μεταλ και απο το louder than hell