Gamma Ray - Land Of The Free Part II

Επιτελους και καποιος που το αναγνωρισε! Αν και εχω ενα σχετικα καλο προαισθημα για το Land 2.

:papas: :papas: :papas: :papas: :papas: :papas: :papas: :papas: :papas:

OFF topic --> To τελευταιο αλμπουμ των heavenly (Virus) για όσους ενδιαφέροντε το έχει με 5 ευρώ στο Rock city .

O kai είναι μεγάλος δημιουργός και πιστέυω πως ακόμα τοχει μέσα του . Για να κάνει αυτή τη κίνηση πρέπει να τόχει σκεύτει καλά . Δεν τον παίρνει να κάνει δεύτερο λάθος στη σειρά . Επίσεις για να είμαστε σωστοί πρεπει να παραδεχτούμε πώς το majestic έχει κα 2 με 3 καλά κομμάτια χωρις αυτά να τον κάνουν καλό δίσκο .

Nαι ripper,οπως ακριβως το λες,ειχε 2-3 καλα κομματια μεσα.Εγω τουλαχιστον περιμενω πολυ περισσοτερα πραγματα ομως απο gamma ray.Αυτο ειναι κατι που ουσιαστικα οι ιδιοι εχουν “επιβαλλει” με την ποιοτητα των προηγουμενων κυκλοφοριων τους.

ΥΓ.Για να μην ανοιγω αλλο θεμα,εχει ακουσει κανεις απο heavenly το τριτο?Το πρωτο μου αρεσε,το τελευταιο το λατρευω,το δευτερο (sigh of the winner) δεν το παλεψα αλλα το τριτο δεν ξερω τι παιζει.

Παιδια ισως ειμαι και ο μονος αλλα εμενα το Majestic μου φανηκε πολυ καλο αν και μου πηρε πολυ καιρο για να το εκτιμησω. Πιστευω πως αυτο που ξενισε τους οπαδους ηταν οτι δεν ηταν αλλο ενα GammaRay αλμουμ με τη γνωστη συνταγη. Πιο σκοτεινο? Σιγουρα. Πιο δυσπεπτο? Ναι. Αλλα παρ’ολα αυτα δε σημαινει οτι δεν ειναι καλο αλμπουμ. Απλως πιστευω οτι θελει το χρονο του. Φυσικα και ειναι γνωμη μου. Παρ’ολα αυτα δυστυχως οι οπαδοι μιας μπαντας πεφτουν παντα στο τρυπακι της συγκρισης του ενος δισκου με τον αλλον και αυτο ειναι που στη τελικη δε σε αφηνει να απολαυσεις το δισκο χωρις μια Α προκαταληψη… [-X

Υ.Γ. Φιλε hεxenlord το Dust To Dust ειναι αρκετα καλο. Ειναι ο μεταβατικος δισκος των Heavenly απο τον καθαρο power ηχο των πρωτων δισκων στις πιο progressive φορμες στις οποιες κινουνται πλεον με το Virus. Οποτε θα βρεις και πολυ δικασιδι αλλα και πιο πομπωδεις συνθεσεις. :wink:

επιτελους και καποιος που εκτιμα το majestic!!!
συμφωνω απολυτα…

να σου πω την αληθεια αυτο δεν ηταν το προβλημα μου στη συγκεκριμενη περιπτωση. απλα δε μου καναν κλικ τα κομματια. συμπαθητικος δισκος αλλα ως εκει (ακα λιγο για γκαμμα ρέι).

α) δε με χαλασε καθολου το υφος. ισα - ισα, μου αρεσουν αρκετοι ‘‘μοντερνοι’’ χεβυ μεταλ δισκοι (π.χ. helloween - the dark ride, judas priest - demolition).

β) το κομματι που μου αρεσε πολυ στο δισκο ηταν αυτο που μοιαζει λιγοτερο με gamma ray. αναφερομαι στο condemned to hell… επος…

τι γινεται με δαυτους?? ακομα να διαρρευσει στο ιντερνετ αυτη η βλακεια??:lol:

Ρε φιλε ενταξει καθε γνωμη σεβαστη, αλλα να μη τα ξεφτιλιζουμε ολα πριν ακουσουμε το δισκο… :wink:

πως φαινεται ο ανθρωπος που δν ξερει απο πλακες…:stuck_out_tongue:

ναι πλακα πλακα δεν θα βγει στο internet αυτο?πως θα παμε στη συναυλια χωρις να ξερουμε τα κομματια?!παντως ειμαι αρκετα εως πολυ αισιοδοξος!!

Βαριές οι λέξεις που χρησιμοποιεις . Να ξέρεις οτι κανείς νοημον άνθρωπος δεν θέλει να ακούσει τα ίδια και τα ίδια .Οσο για τη συνταγη που λες … δεν νομιζω να υπαρχει τους ray (μηλαω γενικα για ολο το δισκογραφικο υλικο τους) . Εαν σε κάποιον φένοντε όλα ίδια αυτό οφίλετε στο γεγονός οτι αλλάζουν τα γουστα . Δεν συγρίνω το majestic με αλλους δίσκους των ray γιατι δεν μου αρέσει γενικά να το κάνω αυτο . Ακουω κάποιο δίσκο σαν να μην γνωρίζω το ποιος παιζει και τη παιζει . Εξαλου τη στηγμη που ακους εναν δίσκο δεν υπαρχει τπτ γύρο σου εκτος απο τη μαγεια του δισκου που ακους και σε ταξιδευει εκει που η πραγματικότητα αδυνατεί … (φιλικα τα λεω ολα τα παραπάνω και γνωριζω οτι οι περισσοτεροι ειναι όντος προκατελημενοι . )

Εγώ το majestic το άκουσα μερικές φορές όταν βγήκε… Δε μου έχει κάνει κέφι όμως από τότε να το ξαναβάλω στο cd-player, ούτε αισθάνθηκα αυτήν την ανάγκη.

Δε λέω αν είναι καλός ή κακός ο δίσκος :dunno: Πάντως μέχρι και ο τίτλος με είχε προδιαθέσει άσχημα

Φιλε μου οταν λεμε τα ιδια και τα ιδια, για καποιες μπαντες δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο. Η μαλλον να το θεσω αλλιως. Θελουμε και περιμενουμε απο καποιες μπαντες καποια στανταρ πραγματα. (βλ. Motorhead, Ac/Dc κτλπ). Πιστευω πως μια μπαντα οπως οι Gamma Ray απλως πλεον πρεπει να δινουν στους οπαδους ευχαριστη μουσικη. Δε μπορω να πω πρωτοποριακη καθως γνωριζω οτι στο χωρο του power αυτο ειναι πραγματικα δυσκολο να επιτευχθει πλεον. Εγω δε χαλαστικα καθολου απο το Μajestic και ασχετα απο τους τιτλους ειμαι πολυ θετικα προδιατεθιμενος και για το Land Of The Free 2 το οποιο πραγματικα βλεπω ως αλλον εναν καινουριο GammaRay δισκο και οχι ως συνεχεια του επους του 95. Αν πραγματικα δε σου αρεσε το Majestic φυσικα και παω πασο καθως ο καθενας εχει προσωπικη γνωμη και γουστο. Τελος συμφωνω απολυτως με τα τελευταια λογια σου. :slight_smile:

διερευσε!
οποιος θελει pm me!

με μια πρωτη ακροαση μ φανηκε καλουτσικο…εχει μεσα 4-5 κομματαρες,ενω τα αλλα ειναι μετριου επιπεδου…παντως γενικα η ολη ατμοσφαιρα θυμιζει land of the free 1…επισης πρεπει να πω οτι εγινε πολυ καλη δουλεια στα σολος…
αγαπημενα κομματια:insurrection,when the world,empress,to mother earth…

Y.Γ: του τελευταιου η γεφυρα που οδηγει στο ρεφραιν ειναι ΙΔΙΑ με τη γεφυρα του how many tears των helloween…καλα μιλαμε δν εχει τον θεο του ο hansen…#-o παντως γενικα ολα τα κομματια θυμιζουν κατι…:-k

thanks signal!!!

βρες μου σε παρακαλω τι μου θυμιζει το 2 κομματι.το from the ashes.maiden πρεπει να ναι.αλλα ποιο κομματι?!

Mια μικρή παράκληση… Αν θέλετε με ακούτε, αν θέλετε με γράφετε…

Plz, ακούστε το κάμποσες φορές και μετά πείτε γνώμη. Είναι βαρύ τ’ όνομα του δίσκου. Το ξέρουμε όλοι, το ξέρει και ο Kai. Ας μη βιαστούμε

Edit: Το ακούω τώρα, δελεάζομαι να γράψω κάτι αλλά κρατιέμαι

χαχα! guess what κ γω το ιδιο σκεφτομουν…αυτο κ ενα αλλο μου θυμιζουν κατι αλλα ειναι κ η νυστα που δν μ επιτρεπει να βαλω τον εγκεφαλο μ σε λειτουργια…:lol:
θα το ξανακουσω αυριο πουρνο πουρνο κ θα δουμε…:slight_smile:

οκ Μανο καταλαβαινω τι εννοεις…θα επιστρεψω με περισσοτερες ακροασεις…:wink:

siglan αν μπορεις στειλε ρε φιλε να ακούσω .