Gamma Ray - Land Of The Free Part II

Oυτε το 1% του Land of the free

Πραγματι, δεν εξισωνεται με το λανδ 1, αλλα ειναι πολυ καλυτερο απο τις προηγουμενες δουλειες τους…

Που ειναι ο Ηansen?που ειναι ο Puccini?που εχουν παει ολοι εκεινοι?:lol: :stuck_out_tongue: .Μαλλον απογοητευτικο το αποτελεσμα …ειναι καλυτερο απο το Majestic αλλα με την καμμια δεν συγκρινεται με παλιοτερες δουλειες τους…κριμα γιατι ο Hansen ηταν ο ηγετης του Europοwer την περασμενη δεκαετια …τουλαχιστον ας αλλαξει τον τιτλο!!!ναi εχει δυναμη το αλμπουμ αλλα λιγο πολυ ολα του την εχουν…ξαναζεσταμενο φαγητο παλι…και επιτελους ρε Hansen…γραψε και κανενα στιχο της προκοπης…και εγω στο γυμνασιο τετοιους θα εγραφα ,οχι εσυ ενας ογκολιθος της μεταλ μουσικης…κριμα…:frowning: :frowning:
Νικος Summoning

Επισης προσεξα δυο κομματια που σε μερικα σημεια μοιαζουν/ειναι κλεμμενα με δυο των μειντεν…

Ιδου και το δικο μου θαψιμο…πηρα το φτυαρι για τα καλα σημερα…ενα μεγαλο ευχαριστω στον χρηστη signal-5 για το πμ που μου εδωσε την δυνατοτητα να ακουσω τον δισκο.Καποιοι χρηστες εχουν διαβασει αυτο το μυνημα και ζητω συγνωμη αν κουρασει μερικους…κυριως γραφω ποια τραγουδια θυμιζουν αυτα που ακουσα στο αλμπουμ και λιγο φτυαρισμα στον Hansen…κριμα που δε μπορω να τον πω αξιολογο δισκο αλλα τουλαχιστον τα σολο ειναι καλυτερα απο τα αμεσως προηγουμενα αλμπουμ…Ξεχωρισα το empress,when the world και το insurrection…αυτα τα εγραφα την ωρα που το πρωτοακουγα…το ακουσα αλλες 3 φορες και δεν αλλαζω αποψη…μαλλον θα το ξεχασω γρηγορα…

<<xmm…το from the ashes θυμιζει το dream of mirrors απο Maiden στην εισαγωγη αλλα μετα γινεται πιο γρηγορο και πιο τυπικο Gamma Ray…δεν μπορω οτι εχει κατι το φοβερο…ειναι ακομα νωρις…το into the storm δεν μου αρεσε…μα με αυτο βρηκαν να ανοιξουν το δισκο…???το mother earth ειναι σκετο Helloween στην εισαγωγη εποχης Walls of Jericho και το bridge ειναι του How many tears!!!(μουσικη Weikath!!)το ρεφρεν δυστυχως μου φαινεται αδιαφορο …οσο για τους στιχους…αστο καλυτερα…αν ημουν 15 χρονων θα μου αρεσαν αλλα μιας και κοντευω τα 30 δεν μπορω αλλους στιχους για την μαμα γη, για κραυγες, για δακρυα για αυτην και την οικολογικη καταστροφη και για καταιγιδες και λοιπα μετεωρολογικα φαινομενα!!Οσο μπορεις Κai Hansen αλλαξε τον τιτλο του αλμπουμ!!
Το rain ενα τυπικο up-tempo τραγουδι τυπου Send me a sign,heaven or hell σαφως ομως χειροτερο απο τα 2 αυτα τα οποια σιγοτραγουδουσα πολλες φορες στο παρελθον…παει και αυτο το τραγουδι…Το leaving Hell ειναι σχεδον ιδιο με το Last before the storm στην εισαγωγη και τον ρυθμο ,απο τη δισκαρα Insanity and genious… το ρεφραιν δεν μου λεει τπτ…στιχοι σαν το kiss my ass goodbye ,we will never meet again ειναι παιδικοι για το επιπεδο ενος Kai Hansen…μηπως εχω πια τοσες πολλες απαιτησεις?μηπως εχω παραξενεψει?ενα δυο σολακια δεν σωζουν και αυτο το τραγουδι…παμε παρακατω
Το empress αρχιζει με ενα στυλ που δεν με εχει συνηθισει ο Kai…μου θυμιζει καπως το Princess of the dawn των παλε ποτε θεων Accept…δεν ειναι κακο…εχει ρυθμο…και καλο bridge…το ρεφραιν ειναι χαμηλων τονων αν και το ηθελα πιο δυνατο…τεσπα…
Το when the world ειναι γρηγορακι…το ρεφραιν του ειναι συμπαθητικουλη…αλλα κατι μου θυμιζει…κατι αλλο απο Ray…ποιο ομως?(θυμιζει η εισαγωγη το Flash of the Blade των Maiden απο το Powerslave!!!μα που τα βρισκω!!)οχι κατι το ιδιαιτερο αλλα καλυτερο απο τα μεχρι στιγμης…εχει ωραια σολο αλα Helloween,απο τα ενδιαφεροντα του δισκου…παμε παρακατω…
Το opportunity φιλοδοξει να γινει το Heal me του δισκου αλλα δεν του βγαινει…βλεπω οτι ο Kai εκανε βουτια στο παρελθον του αλλα μαλλον δεν του βγαινει…σε ενα σημειο μου θυμιζει κατι απο maiden(3;30 clairvoyant and rime of the ancient mariner)και μετα γινεται δυνατο και ρυθμικο…μα με μελωδια ακριβως σαν το Clairvoyant των Maiden…ελεος ρε Hansen!!! ακομα και την μελωδια πηρες!!!
Το real world ανηκει στην κατηγορια send me a sign και heaven and hell…μια απο τα ιδια…παλι για παραδεισους και κολασεις και για ψυχες και τετοια…εχω αρχισει και κουραζομαι με αυτον τον δισκο προς μεγαλη μου απογοητευση… …μια απο τα ιδια ρε γαμωτο…
Το hear me calling ειναι γρηγορακι με ρεφραιν που τελειωνει πριν καν αρχισει… και παλι καποιο αλλο κομματι εχει σχεδον ιδια μελωδια και ρυθμικες κιθαρες…
Το τελευταιο κομματι ειναι μεγαλο σε διαρκεια…τωρα το ακουω και θα σου οω την γνωμη μου σε κανενα 10 λεπτο…αμαν…αυτο το I am coming home ειναι σκετο Stratovarius και η μελωδια μου θυμιζει το 18 years απο το insanity and genious…ασε δεν προχωραω αλλο…ΑΜΑΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΑΜΑΣΗΜΑΤΑ ΡΕ HANSEN!!!ELEOS!!! κριμα που το αλμπουμ λεγεται ετσι…α και το ρεφραιν ειναι σχεδον ιδιο με το rebellion in dreamland…αντιγραφει παλι τον εαυτο του!!!τα αυτια μου εχουν ακουσει παρομοιες μελωδιες τοσες φορες τοσα χρονια…και δεν κανουν λαθος…και εχω απαιτησεις απο εναν Hansen…σαν ενα πιο καλο Majestic ακουγεται …αλλα κατα τα αλλα ειναι μια αντιγραφη απο Maiden(και το ριφφ του Wrathchild μπορεις να ακουσεις στο Insurrection!!),παλιους Gamma Ray ,Helloween αλλα χωρις κατι να συνεισφερει!!!ακομα και Stratovarius!!(ακου το σολο στο 7¨26 στο Insurrection)…(στο 8¨25 θυμιζει tears of the dragon!! απο Dickinson!!)
Παλι πηρα το φτυαρι σημερα…με 1-2 τραγουδακια δεν κανεις αλμπουμ ρε Hansen!!!εχουμε απαιτησεις απο εσενα!!!>>

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!! ουπς!!gammaraοπιτα ηθελα να πω…καθε αποψη σεβαστη αλλα ψυχραιμια παιδια…μην με φατε…ειμαι και καινουργιος…θα μου δημιουργησετε κανενα ψυχικο τραυμα!!:stuck_out_tongue:
Νικος Summoning

Δε θα πω ακόμα τη γνώμη μου για το δίσκο.

Θα πω ότι όλα αυτά που λέει ο Ashen Cold είναι αντικειμενικά σωστά. Όμως πιστεύω ότι είναι υπερβολικός γιατί κρίνει το θέμα από λάθος σκοπιά.

Ας αρχίσω με δύο παρόμοιες καταστάσεις.

Το Operation Mindcrime pt2 ήταν αναμάσημα γιατί ήταν καταφανέστατη επιστροφή στον ήχο του δίσκου του οποίου έκαναν το “sequel”. Αυτό είναι κακό; ΝΑΙ, από μια progressive μπάντα, που είχε πάρει εκουσίως την απόφαση να αλλάξει ήχο. Το αποτέλεσμα ήταν ένας συμπαθητικός δίσκος με μερικά φανταστικά κομμάτια που φέρει το όνομα της αγαπημένης μου δουλειάς από συγκρότημα ever.

Το Κeeper-The Legacy (είχαν την αξιοπρέπεια να το ονομάσουν The Legacy και όχι 3. θα μου πείτε τι επηρεάζει αυτό τη μουσική, αλλά όσο να’ ναι το εκτιμώ) από την άλλη ελάχιστες ομοιότητες έχει με τα parts 1 και 2 μουσικά. Εκτός ίσως του King for a thousand years που φιλοδοξούσε να είναι το αντίστοιχο μεγάλο κομμάτι του δίσκου, όπως τα Halloween, Keeper of the seven keys. Πέρα από αυτά συνέχισε στο ηχητικό μονοπάτι που ακολουθούν οι κολοκύθες τα τελευταία χρόνια. Είχε τις χαρούμενες στιγμές του που ήταν και ως επί το πλείστον πολύ καλές (get it up), είχε και μια κομματάρα Occasion Avenue που είναι λες και βγήκε από το Dark Ride και γενικά δεν είχαμε κάποια στροφή στον ήχο. Το αποτέλεσμα ήταν, είτε άρεσε είτε δεν άρεσε ένας τίμιος δίσκος.

Πάμε στο G. Ray τώρα. Θα σας πω τι περιμένω από ένα δίσκο Gamma Ray εν έτει 2007. Και πόσο μάλλον όταν αυτός φέρει το όνομα ενός από του πιο λατρεμένους μου δίσκους ήδη από τη Πρώτη Γυμνασίου, μέχρι και τώρα.

-Περιμένω τη χαρακτηριστική φωνή του Kai Hansen με τη φοβερή χροιά της. Μπορεί να μην είναι αντικειμενικά καλός τραγουδιστής, αλλά και μόνο οι αναμνήσεις που φέρνει και η πόρωση που προκαλεί φτάνουν.

-Περιμένω το φοβερό κιθαριστικό παίξιμο του Kai, το οποίο υπάρχει σε κάθε δίσκο, είτε λιγότερο είτε περισσότερο.

-Περιμένω δυνατές συνθέσεις, γεμάτες ενέργεια. Αυτές που όταν τελειώνει το track λες τι άκουσα τώρα ρε!

-Περιμένω συναίσθημα. Αυτό του οποίου το Land Of The Free ξεχειλίζει τόσο πολύ, ώστε θα μπορούσε να δανείσει σε άλλες 1000 μπάντες (όπως και έκανε τελικά με όλο το power κίνημα που αναγέννησε στην ουσία αυτός ο δίσκος)

Δεν περιμένω καλούς στίχους. Δεν ακούω ούτε το καινούριο pain of salvation ούτε το καινούριο rush. Είναι σαν να ακούω το καινούριο του Κιάμου και να τον κράζω για τους στίχους.

Δε με νοιάζει αν μου θυμίζει κάτι. Και για το No World Order όλοι έλεγαν ότι ήταν αντιγραφή Priest, αλλά εγώ το γούσταρα!! Μιλάμε για Power Metal! Όσο και να μη θέλουν να το παραδεχτούν κάποιοι, είναι το pop παρακλάδι του metal. Και δεν το λέω καθόλου αρνητικά. Απλά μιλάμε για ένα είδος με στάνταρ δομές. Και στις συγκεκριμένες δομές σχεδόν όλα έχουν παιχτεί. Ο μόνος τρόπος να ξεφύγεις ίσως να είναι το prog-power, κάτι που δεν είναι διατεθιμένος με τίποτα να κάνει ο Hansen.

Όταν ακούω ένα τέτοιο δίσκο δε θα το κρίνω με “ψυχρά” κριτήρια, όπως τι μου θυμίζει το κάθε τραγούδι, αλλά πολύ απλά με το πόσο με πορώνει, όσο αόριστο και αν είναι αυτό. Με παρόμοιο τρόπο τα καινούρια dance τραγούδια θα τα κρίνω από το πόσο με κάνουν να κουνιέμαι.

Καθότι, όπως είπα, σχεδόν τα πάντα έχουν παιχτεί στο “καθαρό” power metal, δεν πρόκειται να το ανεχτώ από την κάθε μπάντα που βγαίνει σήμερα, αλλά μόνο από συγκεκριμένα ονόματα. Και οι Rays κατέχουν την πρωτοκαθεδρία σε αυτά.

Όπως είδατε, δεν είπα πουθενά καμία κριτική για το άλμπουμ αυτό καθεαυτό.

Θα πω ένα-δυο πράγματα όμως:

-Όταν το ακούς σου θυμίζει κατευθείαν Land Of The Free pt1
-Το Empress είναι φοβερή κομματάρα και μου θύμισε κι εμένα Princess Of The Dawn
-Δεν υπάρχουν εύκολομνημόνευτα ρεφραιν στο σύνολο του δίσκου. Αντίθετα οι κιθάρες κυριαρχούν. Συμπέρασμα, θέλει αρκετά ακούσματα
-Όλος ο δίσκος μυρίζει Maiden
-Πρόκειται τουλάχιστον για συμπαθητικό δίσκο

Nαι…ισως να ημουν υπερβολικος αλλα δεν ειπα ψεμματα σε οτι εγραψαO:) …ισως να ειχα πολλες προσδοκιες απο ενα δισκο με ενα τετοιο ονομα και απο εναν δημιουργο οπως ο Hansen.To προβλημα ειναι οτι δεν βλεπω ενα βημα παραπερα…ενα φρεσκαρισμα απο το συγκροτημα που μεσουρανουσε πριν λιγα χρονια…αν οχι απο αυτον τοτε απο ποιους?δυστυχως δεν μου μενει καποιο κομματι στο μυαλο,καποια μελωδια να σκεφτομαι συνεχεια οπως συνεβει πριν λιγο καιρο με το τελευταιο των Amorphis ,το οποιο αν και τεχνικα πιο απλο ,με λιγοτερο πολυπλοκα τραγουδια καταφερε να με κερδισει με την πρωτη φορα ,ασχετα αν το στυλ τους δεν εχει αλλαξει απο τις πιο παλιες τους κυκλοφοριες…ειμαι σιγουρος οτι ο Hansen μπορει να γραψει ενα αλμπουμ ισαξιο με το Somewhere out in Space(το Land of the free δεν το ξαναφτανει…ενα abyss of the void και all of the damned ειναι ονειρα θερινης νυκτος πλεον με αυτα που ακουω :frowning: ) αλλα δεν ξερω γιατι εχει στερεψει δημιουργικα …ναι εχει τις δυνατες του στιγμες του ο δισκος αλλα δεν φτανει μονο αυτο…το αναμασημα καταντα κουραστικο…ειμαι αυστηρος με τους καλυτερους…οπως ειμαι αυστηρος και με τις κολοκυθες ,που δεν με ενθουσιασαν στο τελευταιο τους δισκο αλλα παντως ηταν καλυτερος κατ’εμε απο το τελευταιο του Hansen…
Ναι το ξερω οτι ολα εχουν παιχθει στο power αλλα οχι και να αντιγραφει τους μαθητες του Stratovarius ή να ξεπατηκωνει τοσο φτηνα τους ηγετες Maiden.περιμενω μια νεα πνοη απο αυτον…καταληγει σε ενα συμπαθητικο αποτελεσμα ,χωρις να ειναι αξιομνημονευτο και διαχρονικο(ουτε σε βαθος μερικων μηνων)…θα του ξαναδωσω αλλη μια ευκαιρια …μακαρι να μην με απογοητευσει αλλη μια φορα…Πες μου αληθεια Μανο…θα το ακους το αλμπουμ σε λιγο καιρο απο σημερα(που να ξερω θα μου πεις τωρα:p )?θα καταφερει να σε κερδισει οπως τα αλμπουμ της δεκαετιας του 90?το θεωρω δυσκολο,παντα προσωπικη εκτιμηση, μιας και τα γουστα ειναι πολυ διαφορετικα…για εμενα μαλλον θα το αφησω σαν μια συμπαθητικη προσπαθεια αλλα οχι αξιοσημειωτη ή αξιολογη.Το Legacy μπορει να ηταν ανισο αλμπουμ αλλα ειχε καποια κομματια που σε εκαναν να τα ακους συνεχεια για καιρο…μπορει να γραψει τετοια τραγουδια ο Hansen αλλα δεν ξερω γιατι προτιμα πιο ευπεπτα ασματα και ανακυκλωσεις του εαυτου σε βαθμο τοσο κουραστικο…
Νικος Summoning

Παντως το Gambling With The Devil το εξαφανισαν…

τι εννοεις? εσυ δν ησουν που ελεγες οτι ο δισκος κλεινει σπιτια κ τετοια??:-k

ευγε ashen cold εξαιρετικο post…συμφωνω με ΚΑΘΕ λεξη που εγραψες…
παντως σημερα που τον ξαναακουσα μ φανηκε λιγο καλυτερος…ας πουμε μ αρεσε αρκετα το from the ashes κ συγκεκριμενα το ρεφραιν γιατι το υπολοιπο θυμιζει ενα καρο ταγουδακια…
παντως εγω οταν φωναζα οτι ο hansen εχει καταντησει ενας κλεφτης κ μισος,δν μ δινατε σημασια…:stuck_out_tongue:

Κai Hansen = Φοιβος

Αυτος ημουν… Αλλα θεωρω οτι τον γκαμα κλεινει περισσοτερα…:stuck_out_tongue:

Απο την πρωτη ακροαση με ειχε κερδισει, αλλα σημερα τον ελιωσα…

Μου αρεσει γιατι εχει κοψιματα, ταχυτητες, ριφφαρες, σολος…

Επισης εκει μεσα μπορεις να βρεις και τη δισκογραφια των μειντεν…:stuck_out_tongue:

Απο το Piece Of Mind μεχρι το AMOLAD…8O

τεσπα,δν ειναι σοβαρα επιχειρηματα αυτα που προβαλλεις αλλα ο καθενας δικαιουται να εχει την αποψη του…:stuck_out_tongue:

μονο στο οτι εχει σολαρες μπορω να συμφωνισω…τωρα τις ριφφαρες που τις ειδες ακομα αναρωτιεμαι.:-k .ολα τα ριφ ειναι απο καπου βουτηγμενα…παντως ειμαι κ γω λιγο παραξενος γιατι δν μπορω με τπτ να ακουσω ενα κομματι που μ θυμιζει κατι αλλο…βγαζω καντηλες…αλλα αυτος ειμαι γω…σε αλλους μπορει να αρεσει αυτο…:slight_smile:

Γενικα, με τη κιθαρα εχει τζερτζελα:p ,ωραια ντραμς, σκασιματα, κοψιματα, γινεται ενας χαμος…

Τουλαχιστον ξερω οτι οι Γκαμμα δεν εχουν τελειωσει…

Nαι θα δωσω αλλη μια ευκαιρια στον Kai αλλα πολυ φοβαμαι οτι για εμενα εχουν τελειωσει απο το Powerplant…απο εκει και μετα οι δισκοι του θυμιζουν γεμισματα για να χωρεσει μουσικη στο cd(ή στο φακελο του mp3 καλυτερα!!)…δεν συμφωνω με το επιχειρημα οτι ειναι καλο επειδη εχει μεσα ολη την δισκογραφια των Maiden επειδη αν θελω να ακουσω Maiden μελωδιες ,προτιμω τους ιδιους τους Maiden να τις παιζουν,που τις παιζουν και καλυτερα απο τον Kai(μα ο αθεοφοβος να παρει σχεδον αυτουσιο το ριφφ του υμνου Clairvoyant απο το δισκο κολοσσο SSOASS στο τραγουδι Opportunity)!!!αν ακους power μια ζωη καποια στιγμη κουραζεσαι…καλα τωρα θα μου πεις…οι Helloween δεν σε κουραζουν? η απαντηση ειναι οχι(αν και το τελευταιο τους ειναι αδυναμο αλμπουμ αλλα μαλλον πιο καλοδουλεμενο απο αυτο των Ray)γιατι για καθε τους αλμπουμ εχω να θυμαμαι καποια τραγουδια πολυ καλα και με πανεμορφες μελωδιες…και δεν εννοω μονο πιασαρικα αλλα τραγουδια που σου δημιουργουν ευφορια και εκσταση οταν τα ακους(ενταξει …εχουν και οι Helloween πατατοτραγουδα και γεμισματα αλλα οχι σε αυτο το βαθμο ,για να μην πω χαλι του Hansen!!)…και κατι:offtopic: ακουστε το τελευταιο του Andre Matos να δειτε μια χαρα power metal , με πιο ωριμες συνθεσεις ,που δεν πιανονται απο τα μαλλια τους για να επιπλευσουν στο τελμα της επαναληψης…
Σε ευχαριστω helloweenakia για τα καλα σου λογια…ποσο χαιρομαι που υπαρχει διασταση αποψεων και ωραιος διαλογος…και ωραια avatar! freedom of rock θεος ο Phantom Duck!!!:respect:
Κατσε να ακουσω το original Clairvoyant για να ερθω στα ισια μου…:stuck_out_tongue:
Νικος Summoning

:blow: :blow: :blow: :blow: :blow: :blow: :blow: :dizzy:

ρε παιδες σορυ που σας τα πρηζω αλλα εχω κολλησει λιγο κ θελω βοηθεια…ακουω το opportunity τωρα κ το ρεφραιν του μ θυμιζει υπερβολικα κατι…εκει που λεει ‘set me freeee’ κ τα λοιπα…μηπως εχετε καμια ιδεα??:-k

Το opportunity εκτος απο το ριφ του Clairvoyant μετα το ρεφρεν ακολουθει στις ρυθμικες το ριφ του Number of the beast.

ναι ρε παιδι μ το καταλαβα αυτο…εγω το ρεφραιν προσπαθω να βρω απο που ειναι βουτηγμενο…ειναι πολυ προφανες γιαυτο μ τη σπαει που δν το βρισκω…#-o

θυμιζει καπως το Cave Principal απο το Insanity and Genius…η κατι τετοιο…αλλα το set me free και εμενα κατι μου θυμιζει …ποιο ομως???χμμμ:-k :-k :-k
Νικος Summoning

ελεος ομως…που καταντησαμε?! να σπαμε το κεφαλι μας να βρουμε ποια κομματια καθησε κ εκλεψε ο hansen για να τα βαλει στον καινουριο του δισκο…
μιλαμε ο τυπος με αυτα που κανει εχει απομυθοποιηθει τελειως…#-o