Gamma Ray

Ανοιξα και ενα θρεντ για τους gamma ray εφοσον δεν υπηρχε.Discuss…

Kαι απο οτι βλέπω δεν γράφει κανείς τίποτα…:frowning:

Ε ξεκίνα να γράφεις κι εσύ τότε:p Και θα ακολουθήσουν Φέισλες και οι λοιποί!

να το κλεισουν το μαγαζι…:stuck_out_tongue: δυστυχως μας τελειωσαν…

Insanity and genius και φυσικα LAND OF THE FREE!!!

απο εκει κ περα ε τα ιδια μωρε…καποια κομματια δυνατα αλλα…ηρθε η ωρα για τον Χανσεν να γινει μονο παραγωγος μανατζερ ή να κανει μια εταιρεια…

Aυτην την παρακολουθηση απο τους moderator πρεπει να την συνηθησω, χαχα… οκ στις διαταγες σας!

Για τους ray maniacs εχω το πρωτο ep heaven can wait και το heading for tomorrow με το λευκο cover που γραφει Kai hansen’s Gamma Ray. Και τωρα μπορείτε να με βρίσετε όσο θέλετε!!

Τωρα περα απο την πλακα, τους άκουσα το 93 για πρωτη φορά όταν ένας φίλος μου εδω στην Κερκυρα μου ειπε ξέρεις τον Και Ηansen? Και του απάντησα ότι αυτός ήταν που επαιζε κιθάρα στους Helloween? Τότε μου έδωσε μια κασετα με το Heading for tomorrow. Πήγα σπίτι και την έβαλα σε εκείνο το κασετοφωνο της κακιας ώρας. Με το που πετάχτηκε το lust for life ειπα “ωχ? αυτο είναι σαν τα keeper!!”
To σοκ το έπαθα με το heading for tomorrow φυσικά. Κάπως έτσι έμαθα και τους Uriah heep αφού είχαν κάνει διασκευή το look at your self. Μη βαράτε, ακόμα έψαχνα οκ? Τουλάχιστον το αγόρασα μετά από μια βδομάδα σε lp. Τωρα για την συνεχεια, είναι γνωστή… Φανατικός του kai hansen worx κτλ…

Οριστε! Εγραψα… Αλλος?:stuck_out_tongue:

τους παρακολουθούσα μέχρι και το powerplant, τις επόμενες δουλειές τις έχω ακούσει μια γρήγορη μόνο. το land of the free είναι σίγουρα η κορυφαία τους στιγμή, το somewhere out in space είναι δυνατός δίσκος, το powerplant δε με είχε συγκινίσει ιδιαίτερα. το heading και το insanity μου αρέσουν στο σύνολό τους αρκετά, έχουν κάποια τραγούδια που τα χω και θα τα χω μες την καρδιά (the silence, heading for tomorrow, 18 years, heal me). αρκετά καλές δουλειές. τώρα πια - αν και δεν είμαι ο αρμοδιότερος να κρίνω - μάλλον έχουν πέσει σε τέλμα επανάληψης…

Η Ράνια, η κολοκυθα και οι άλλοι που είναι? Ρε άπιστοι θα μιλήσετε? :stuck_out_tongue:

Παιδιά ένα συγκρότημα που έχει συνθέσει αυτό εδώ

δεν είναι ανάγκη να βγάλει κανέναν άλλο δίσκο, σοβαρά. Τι συναίσθημα, τι έμπνευση. ΟΛΑ τα κομμάτια ειναι επιπέδου 10/10, η φωνή του Χάνσεν ανατριχιαστική και η πνοή που έδωσε στο power metal ο νονός του ήταν ζωτικής σημασίας.

Αφιερωμένο

Λοιπον,

Τωρα μιλαμε για μια πολυ αγαπημενη μου μπαντα !! Μεσα στις 5-6 αγαπημενες μου ever !!

Ο Κai Hansen ειναι ΘEOΣ !!!

Τα περισσοτερα albums τους μου αρεσουν εξισου και πιστευω πως τα 4 κορυφαια τους ειναι με σειρα τα:
Land Of The Free
Somewhere Out In Space
Majestic
No World Order.

Φυσικα προτιμω τα albums με Hansen στο μικροφωνο παρα Scheepers, αν και στα 3 πρωτα τους εχουν μερικες τραγουδαρες (που ομως live ακουγονται καλυτερα).

Το Power Μetal στην τελειοτερη μορφη του:

:!:Ταχυτατα ριφφς
:!:Ιλιγγιωδη σολος
:!:Καταιγιστικα ντραμς
:!:Παθιασμενα φωνητικα και τσιριδες
:!:Εξυψωτικες μελωδιες σε φωνη και κιθαρες

o manos me ton night sky τα ειπαν ολα νομιζω! :slight_smile:

Να και ενα αντιπροσωπευτικο βιντεο για το τι εστι Gamma Ray !

:!: http://www.youtube.com/watch?v=Y0Sx4hwr6u8&feature=related :!:

κομματαρος!!!:drunk::metal:

παιδια εμενα και το τελευταιο τους μου αρεσε παρα πολυ…
ειδικα αυτο το rain αποτελει τρισμεγιστη κομματαρα…

είναι απίστευτοι καθώς έχουν στην συνθεσή τους έναν ζωντανό θεό…
οι Gamma Ray ήταν η πρώτη μπάντα που άκουσα από power metal οπότε η αγάπη είναι δεδομένη…
μακάρι να ξανάρθουν και να έχουν καλύτερο ήχο…

Χμ, γραφω κι εγω για να μη λεει ο σπυρος :stuck_out_tongue:

Εμ. Τι να πω.

Οι Rays απλα ΓΑΜΑΝΕ :!:
Land of the free, Somewhere out in space, Poweplant, No world order, Heading for tomorrow, Sigh no more…
O Ralf φοβερος στα φωνητικα, και στους primal fear δινει ρεστα.

Νταξ ειναι και το Majestic, με τα 3 αντε 4 κομματια που αξιζουν…(αξιζουν as hell ομως :wink:)

Στα φωνητικα θαρρω οτι προτιμω τον Kai απο τον Ralf.

Τι να κανουμε.
Hansenοβια here.

Αργησες μικρή…

Οn topic: Μπορει να εχουν κανει ενα land of the free (κι άλλο ένα…) αλλά τραγούδι σαν το heading for tomorrow δεν θα ξαναγραψει. Η δευτερη εκτέλεση μου αρεσε πιο πολυ…

αν και φαν του power τους gamma ray δεν τους εχω και πολυ σε εκτιμηση.Ovτως το land of the free ηταν δισκαρα και ο kai ειναι ή μαλλον ηταν πριν πολυ καιρο μουσικη ιδιοφυια.Τωρα αναλωνεται στο να αντιγραφει τον εαυτο του και αλλους φυσικα…καταντια δυστυχως

Να και κατι που δειχνει σε τι καταντια εχει φτασει.Δειτε το video

kαι ενα αλλο…εχει πλακα :lol:

Πραγματικα δεν νομιζω να ειναι και τοσο σημαντικα αυτα τα βιντεο.
Εχει επιρροες απο Judas Priest. Ε προφανως αφου ειναι το αγαπημενο συγκροτημα του Hansen.
Ετσι κι αλλιως την ιστορια του την εχει γραψει με χρυσα γραμματα τοσο με τους Helloween οσο και με τους Gamma Ray.

Aλλωστε γραψτε στο youtube ‘‘metal that sounds like other metal’’ και θα σας βγαλει 20 βιντεος οπου ο ΚΑΘΕΝΑΣ αντιγραφει τον KAΘΕΝΑ. Και μιλαμε για κορυφαια συγκροτηματα που αντιγραφουν, οχι τυχαιους.

Υπάρχει αναλογο τοπικ για κλεμμενα ριφ. Αφηστε τον Kai Hansen ησυχο…