Gehenna : Σαλονικα 28/10/2011, Αθηνα 29/10/2011

Οπως σου εξηγησα,εμενα αυτη η μπαντα με ενδιαφερει για το δικο της υλικο (ασχετα αν μ’αρεσε η διασκευη,τους radiohead ουτε εγω τους παω ιδιαιτερα) και θεωρω πως διαφερει απο το μεγαλυτερο μερος της εληνικης σκηνης.

Δυστυχως οπως πληροφορηθηκα οι Sad δε θα παιξουν… :frowning: :frowning:

Ρε κατσικοπόδαρε!

Ξενερα δυστυχως…τι να πεις.

Χτες η μπάντα ήταν στο 8μπολ από νωρίς… σκουπίδια γίνανε!!! Παίζει να μίλησαν με ΟΛΟΥΣ στο μαγαζί

Παίδες παίζει να ξέρει κανείς το σέτλιστ των Gehenna;Δεν το βρίσκω πουθενά.Ή τα παιδιά από Θεσσαλονίκη να το ανεβάσουν το βράδυ!Να ξέρουμε τι μας περιμένει από πριν!! 8)

Mόλις επέστρεψα από το live.

Τη βραδιά άνοιξαν οι [B]Gospel of Grief. [/B]Κλασικό black metal, με ενδιαφέρουσες ιδέες, και ειλικρινά τους ευχαριστήθηκα. Σειρά είχαν οι [B]Erevos[/B], τους οποίους έβλεπα για πολλοστή φορά, και ήτανε στα γνωστά στάνταρ τους, παίζοντας και 3 κομμάτια από τον καινούριο δίσκο.

Στη συνέχεια, μετά από αδικαιολόγητη καθυστέρηση 40 λεπτών βγήκανε οι [B]Gehenna[/B]. Τα υπόλοιπα ακολουθούν σε spoiler:

[SPOILER]Το setlist κυμάνθηκε σε κομμάτια από το Admirion Black κι έπειτα. Η αλήθεια είναι ότι παικτικά ήταν αρκετά καλοί, αλλά δυστυχώς ακούσαμε μόνο 2 κομμάτια από τα 3 spells, το Morning Star και το Ad Arma. Παίξανε επίσης και ένα καινούριο κομμάτι απ’ ότι είπανε. Πέρα απ’ όλα αυτά όμως, βρέθηκαν στη σκηνή μόλις για 50 λεπτά. Και μετά φύγανε. Αυτό ήταν που έκανε απίστευτα κακή εντύπωση σε όλους. Αλλά απ’ την άλλη, φάνηκε και η γενικότερη σοβαρότητα, όταν μαθαίναμε ότι την προηγούμενη ημέρα ένα από τα μέλη βούτηξε σ’ ένα συντριβάνι στα λαδάδικα σουρωμένος και άνοιξε το κεφάλι του. Για να μην μιλήσω για το setlist που πήραμε, που ήταν γραμμένο πάνω σε ένα κομμάτι από κουτί πίτσας. Τέλος πάντων, ελπίζω στο αυριανό live τα πράγματα να είναι καλύτερα.[/SPOILER]

Καλυτερα,για μας το κανουν…σε 50 λεπτα ουτε μπυρα δεν θα προλαβουμε να πιουμε οποτε θα μας μεινουν και τα λεφτα! :lol: #-o

Να υποθέσω ότι πλέον έχουν καταργήσει τα πλήκτρα και στα λάιβ,σωστά;

Yep, δεν υπήρχαν πλήκτρα.

εγω παντως να σχολιασω την υποτονικη αντιδραση του κοσμου οταν κατεβηκαν απο την σκηνη. Για την ακριβεια δεν υπηρξε καμια αντιδραση. Ουτε φωνες, ουτε καλεσμα για encore, ουτε τιποτα(και μαλιστα για αρκετα λεπτα αφου κατεβηκαν απο την σκηνη δεν αναψαν φωτα ουτε εβαλαν μουσικη απο το μαγαζι). Δεν ξερω αν ειχαν σκοπο να ξαναβγουν για να παιξουν 1-2 τραγουδια ακομη(εφοσον εχεις το σετλιστ, ξερεις), παντως και εγω αν ημουν στους Gehenna δεν θα ξαναεβγαινα. Εχει ξεφτυλιστει-εδω και καιρο βεβαια, σιγα το νεο-η οποια εννοια του encore

Απο κοσμο χθες εκει?για να ξερουμε περιπου σημερα,να υπολογισουμε καμια 50 αρια παραπανω:)

Σ’ αυτό δεν έχεις άδικο, κι εμένα μου έκανε εντύπωση, αλλά όπως είπες στο τέλος, η έννοια του encore έχει ξεφτυλιστεί πλέον. Στο setlist πάντως δεν έγραφαν οτιδήποτε για encore ή κάτι τέτοιο.

Όσο για τον φίλο από πάνω, με μια πρόχειρη ματιά ίσως να ήρθαν 150 άτομα χτες.

καταλαβα φιλος…και ισως!τραγικη κατασταση,ενταξει,οχι οτι ειναι και mayhem αλλα συνεχεια τα ιδια νουμερα ατομων και εκει και εδω.Απλα εδω λογο περισσοτερου κοσμου αντε να ρθουν λιγοι παραπανω.Παντως μερικα συγκροτηματα σκεφτειτε οτι ισως λογικα ξενερωνουν με τετοια εικονα κοινου…δεν ξερω…

Κοίτα, και στους Aura Noir δεν ήμασταν και πάρα πολύ περισσότεροι, αλλά έγινε χαμός. Παίζουν το ρόλο τους πάρα πολλά πράγματα.

[SPOILER]Με το που παίξανε τα 2 κομμάτια από τα spells, ο κόσμος ζεστάθηκε και γούσταρε παραπάνω. Αυτοί επέλεξαν γενικότερα όμως ένα σετλιστ από τις πιο πρόσφατες δουλειές τους, και ο κόσμος απλά δεν ήταν τόσο ενθουσιώδης κι εκφραστικός.[/SPOILER]

Όπως και να έχει,όταν έρχεται για πρώτη φορά ένα από τα ιστορικότερα ονόματα του ιδιώματος δε γίνεται να μαζεύονται 150-200 άτομα.Είναι απαράδεκτο.Και η τιμή δεν ήταν καθόλου απαγορευτική.

Αυτοί οι [B]VIGOUR [/B]που άνοιξαν (αντί των SAD) δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλουν να παίξουν. Ένα κομμάτι μου θύμισε HELLOWEEN με ακραία φωνητικά, ένα άλλο CRADLE OF FILTH περιόδου “Midian” και το τελευταίο DARK TRANQUILLITY. ‘Η πρέπει να επιλέξουν κάτι απ’ όλα ή να τα συγχωνεύσουν. Ένα συν πάντως για τη διάθεση που έδειξαν το παίρνουν.

Ξεκινάνε οι [B]SLAUGHTERED PRIEST[/B] και μου λέει ο Angmar “χάλια ο ήχος”. Του απαντάω “ντάξει μωρέ, μπλακθράς λάηβ είναι σιγά”. Και όμως τελικά ο ήχος ήταν τόσο χάλια που αδικούσε την κατά τ’ άλλα δυνατή τους εμφάνιση.

Για [B]GEHENNA[/B] το ότι θα παίζανε 50 λεπτά το ξέραμε όσοι είχαμε διαβάσει τα της Θεσ/νίκης. Ξενέρα μεν, αλλά από την άλλη έπαιξαν τόσο καλά και με τέτοια ένταση που κάπου ισοφάρισαν το εις βάρος τους σκορ. Εμένα κιόλας μ’ αρέσει πολύ το “WW” και αυτός ο ήχος γενικά οπότε καλά πέρασα. Και ακόμα καλύτερα όταν ανέλαβε στα φωνητικά ο Sannrab.

Τσιερζ σε Πλάντι, Προσατάν, Νεκρομάντια, Ωλμάιτι, Άνγκμαρ.

[B]Vigour[/B] δεν μου ειπαν τπτ γτ οπως λεει και ο chrisp λιγο αχταρμας.Οπως και να’χει λιγο μοντερνος ηχος για μενα (και φυσικα δε τιθεται λογος για αντικαταστατες ιδιου επιπεδου των [B]Sad[/B]).[B]Slaughtered Priest[/B] ωραιο λαιβ αλλα οντως τους αδικησε ο ηχος (παιξανε και κομματι των [B]Sad[/B] :p) και στο τελος [B]Gehenna[/B] οι οποιοι γνωριζαμε οτι θα επαιζαν λιγο αλλα αυτο το λιγο ηταν καλοι,οπως και εγινε.Κι εγω τους προτιμησα απο την μεση και μετα ειναι η αληθεια.Αντε τωρα για [B]Valkyrja[/B] και λοιπους :stuck_out_tongue:

Ακριβώς όπως τα είπαν οι προλαλήσαντες.
Ωραία βραδιά όπως και να’χει.
Cheers σε όλους ρε

Ο ηχος των Slaughtered Priest εφτιαξε πιο μετα παντως, αλλα η κιθαρα αριστερα εμεινε πολυ χαμηλα (περισσοτερο φανηκε στο Black Magic πιστευω). Κριμα γιατι τους συγκεκριμενους τους καραγουσταρω, ηταν το support που μ ενδιεφερε περισσοτερο επειδη μου χε μεινει η γαματη εμφανιση που εδωσαν με Proclamation. Τιγκα γουστοζικοι οπως και να χει, καποια στιγμη πρεπει να τσιμπησω και το τριτο CDακι τους.

Vigour οκει μου φανηκαν και πολυ καλοπροβαρισμενοι. Παιξαν και διασκευη Behemoth (Ov Fire And Void) που τους πηγαινε ωραια. Gehenna τρομερη εμφανιση, αρκετα κομματια απο WW γενικα, Devils Work
Grenade Prayer, New Blood, Werewolf, Death To Them All, Ad Arma Ad Arma, Adimiron Black και Morningstar μερικα που θυμαμαι χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια. 55 λεπτα ομως ειναι λιγο μιζερια, ειδικα απο τη στιγμη που οι Absu επαιξαν υπερφουλ σετ πριν απο εναμιση μηνα.