Gehenna : Σαλονικα 28/10/2011, Αθηνα 29/10/2011

Η προσωπικη (και μονο) γνωμη μου για το live…

οι Vigour,παρολες τις φιλοτιμες προσπαθειες και διαθεση που ειχαν,δεν με ενθουσιασαν,πιο πολυ με μπερδεψαν,ακομα περισσοτερο ομως χρειαζεται να βρουν μια δικη τους μουσικη ταυτοτητα αφου παιζανε λιγο απ ολα.Καλος ο τραγουδιστης τους,παραφονεια ο κιθαριστας στα δεξια με στυλ ‘‘βιρτουοζος’’ και μπολικη ποζα που ειναι ακυρη σε τετοιον ηχο.

Οι Slaughtered με εψησαν στην αρχη αλλα μετα απο λιγο ψηλοβαρεθηκα.Δεν ειναι κακοι αλλα δεν παιζουν και κατι ιδιεταιρο.Καλη η διασκευη στο τελος απο Slayer και σε αγαπημενο μου κομματι αλλα τα φωνητικα λιγο ακυρα.Παρολα αυτα,ειναι δεμενοι και σοβαροι πανω στην σκηνη.

για Gehenna τα περιμεναμε,αφου ειχαμε μαθει τα ‘‘νεα τους’’ απο την προηγουμενη μερα στην Σαλονικα.Παιξανε ακριβως 50 λεπτα και εδω.Τιποτα ιδιαιτερο απο πλευρας κοινου,τυπικη ανταποδωση με χειροκροτηματα και τιποτε αλλο.Μπορει οι Νορβηγοι να αποδωσανε αρκετα καλα τα οσα τραγουδια παιξανε αλλα απο κει και περα θεωρω πλεον πολυ εκνευριστικο ενα black συγκροτημα να το παιζουν μισανθρωποι και να μην λενε ουτε ενα καλησπερα και ενα ευχαριστω στον κοσμο που πληρωσε και τους πληρωσε για να τους δει.Αυτο δεν ειναι επαγγελματισμος αλλα ασεβεια,παντα υπο το πεπλο του ΄΄ειμαστε μπλακμεταλαδες και δεν μιλαμε σε κανεναν για να το παιζουμε κακοι και σοβαροι΄΄.Γενικα υποτονικη η σχεση κοινου-μπαντας και αυτο φανηκε στο τελος που το μαγαζι αδειασε στο τσακα τσακα σε αντιθεση με αλλες μπαντες που εχουνε παιξει και στο τελος εουμε τα γνωστα…φωτος,κουβεντουλες με την μπαντα και αλλα ωραια που φερνουν μπαντα και κοινο κοντα.
Σαν συνολοα παντως,περασαμε καλα,με γνωστους ,φιλους και ολα τα σχετικα μιας συναυλιας.Οι Gehenna ομως δεν θα μας λειψουν ουτε θα τους αναζητησουμε ξανα.

Για τους περισσοτερους μαλλον απωθημενο ηταν οι [B]Gehenna [/B]ετσι κι αλλιως…

Αυτό δεν ονομάζεται ασέβεια αλλά αισθητική και τρόπος έκφρασης.

Αυτό συμβαίνει γιατί οι Gehenna έκαναν τελευταίο album το 2005 και δεν υπάρχει τόσο μεγάλο δέσιμο με το κοινό. Παράλληλα και γιατί αγνόησαν, κατά την γνώμη λανθασμένα, το second spell και γενικά την πρώτη τους περίοδο που ισούται με το μισό-αν όχι όλο- το Black Metal των late 90’s.

Εμένα μου λείπουν ήδη και ελπίζω σύντομα να δω και νέο album και νέο live. H συναυλία μου άρεσε πάρα πολύ κυρίως γιατί δεν έβγαλε κίνηση. Η αργή κίνηση της μπάντας και ο ίδιος περίπου τρόπος εκδήλωσης από το κοινό έβγαλε ένα νεκρικό feeling που σπάνια συναντάμε.

Ακόμα η επίσκεψη των Gehenna δηλώνει την ενεργοποίηση της μπάντας, γεγονός που σημαίνει ότι μπορεί να δούμε νέο album και γιατί όχι άλλο ένα live μετά από 1-2 χρόνια, όπως εξάλλου είπε και ο Sanrabb μετά το τέλος του Morningstar. Εκεί ήταν και ευγενικός που ήθελες, είπε αν άκουσα καλά, ελπίζω να σας ξαναδώ.