Genesis

Μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες τοσο σε εποχη Peter Gabriel οσο και σε εποχη Phil Collins…Οι συστασεις ειναι περιττες νομιζω…Απο τα σημαντικοτερα progressive rock συγκροτηματα που εχουν και συνεχιζουν να επηρεαζουν πολλα συγκροτηματα…Ποια ειναι η γνωμη σας??

Υ.Σ. Σορρυ αν υπαρχει ηδη θεμα αλλα σε οσες σελιδες κοιταξα δεν ειδα καποιο…

  1. Υ.Σ. Υπαρχει καποιο ειδος search ετσι ωστε να αποφευγω να ανοιγω θεματα που ηδη υπαρχουν?

Eκει που γραφει search,ειναι πραγματικα για search και οχι καποιο διεστραμμενο πειραμα-φαρσα των δημιουργων του φορουμ.Σοβαρα.

Tεράστια μπαντάρα μέχρι το Seconds out!Απίστευτα κομμάτια και πολλοί θεατρικοί λόγω Gabriel!Θεός και ο αγαπημένος μου Steve Hackett.

Ok ρε…τωρα το ειδα…σορρυ!

Progressive-άδες της πλάκας είστε.Ακούστε κανένε Pink Floyd:p

Πέραν τούτης της δισκάρας δυστυχώς δεν έχει κάτσει να τους ψάξω παραπάνω

Από τα σημαντικότερα γκρουπ του prog rock

Aν σου άρεσε αυτό πιστεύω πως από το Nursery Crime μέχρι το live Seconds out θα γουστάρεις.

&

[SIZE=“6”].-[/SIZE]

κι οι Genesis καλοι ειναι :slight_smile: πιο ποπ αλλα καλοι…

edit: ωχ πολυ παλιο ποστ επιασα :stuck_out_tongue:

Οι Genesis ( εποχής Gabriel πάντα ) ήταν ένα από τα σπουδαιότερα ροκ συγκροτήματα της δεκαετίας του 70 με δίσκους αξεπέραστους , με αποκορύφωμα ίσως το selling england by the poud. Μέσα σε λίγα χρόνια με αρχηγό τον κύριο Gabriel δημιούργησαν τρομερά έπη ( Supper’s Ready , The Battle Of Epping Forest κτλ. ) και συνδύασαν αριστοτεχνικά τη μουσική τους με το θέατρο. Κάθε συναυλία τους ήταν μια θεατρική παράσταση όπου ο Gabriel γίνοταν ένα με τα τραγούδια του , ενισχύοντας έτσι τη μαγεία τους . Eπιπλέον επιβάλεται να αναφερθούν σπουδαία μέλη του συγκροτήματος όπως ο φοβερός κιθαρίστας Steve Hackett , στα πλήκτρα ο Tony Banks , o μπασίστας Mike Rutherford και ο drummer Phil Collins. Δεν γίνεται να θεωρείς τον εαυτό σου φαν της prog σκηνής ,οποιασδήποτε εποχής , και να μην έχεις ακούσει τα Trespass,Nursery Cryme,Foxtrot, Selling England By The Pound,The Lamb Lies Down On Broadway. Με τη φυγή όμως του Gabriel και τον κύριο Collins στα ινία επήλθε η αργή , αλλά σταθερή παρακμή . Έβγαλαν δύο σπουδαίους δίσκους τα A Trick Of The Tail και Wind And Wuthering , οι οποίοι δεν συγκρίνονται με αυτούς που προαναφέρθηκαν, και μετά ακολούθησε και η φυγή του Hackett . Από εκεί και πέρα η πορεία τους ήταν μέτρια έως και τραγική, μακριά από το prog rock. Δεν συνιστώ σε κανέναν αυτή τη περίοδο εκτός αν του αρέσουν τα πιασάρικα ποπ τραγουδάκια.

Χμμμ…Καλα το αρχισες Illuvatar, αλλα στο τελος μου το χαλασες λιγο!

Συμφωνω πως η εποχη του Gabriel ειναι αξεπεραστη και οι δισκοι που εβγαλαν οι Genesis εκεινη την εποχη ειναι μοναδικοι και must για ολους του φιλους της prog. σκηνης. Επισης συμφωνω πως με Collins αλλαξαν πορεια (καλα φανερο ειναι αυτο). Wind And Wuthering δεν εχω ακουσει, αλλα το Trick Of The Tail, προσωπικα, το βαζω διπλα στα διαμαντια τους (Tresspass, Foxtrot κτλ.). Κομματια οπως Mad Man Moon, Ripples, Entangled θεωρω πως ειναι απο τα καλυτερα του συγκροτηματος.

Στην μετεπειτα εποχη, εχω ακουσει μονο τα Abacab και Invisible Touch. Εννοειται, πως δεν συγκρινεται με την πρωτη εποχη (μιας και παιζουν εντελως διαφορετικα πραγματα) αλλα δεν βρισκω ουτε μετρια ουτε τραγικη την πορεια τους στα 80ς και μετα. Εχουν γραψει πολυ ωραια κομματια και αρκετα “σοβαρα” για ποπ μουσικη (πιστευω να καταλαβαινεις πως το εννοω, η ποπ μουσικη συνηθως ειναι μονοπλευρη και δεν επεκτεινεται ιδιαιτερα). Θελω να πω, πως ειχαν πειραματισμους, ωραιες ιδεες, ενα Land Of Confusion ( :stuck_out_tongue: ).

Τεράστιο γκρουπ και για μένα είναι κορυφαίοι μέχρι άντε και το Wind And Wuthering. Αγαπημένο album το 2ο Trespass. Εκεί υπάρχει και το αγαπημένο μου κομμάτι The Knife. Οσοι δε τους έχετε ψάξει κάντε το!!!

Ξέρεις…

Stand up and fight
For you know we are right
We must strike at the lies
They have spread like disease through our minds
Soon, we’ll have power
Every soldier will rest
And we’ll spread out our kindness
To all who our love now deserve
Some of you are going to die
Martyrs of course
To the Freedom
That I shall provide!

Μόνο 12 ριπλάιζ στο τόπικ των Τζένεσις. Ντροπή ε.

Όντως τρομερό κομμάτι το knive αλλά προτιμώ αυτό

Το Τrick of the tail όντως κι εγώ το βάζω δίπλα στα της Gabriel εποχής.

Eτσι πρεπει :smiley:

Απιστευτο κομματι!

Ίσως το έχω υποτιμήσει,τι να πώ. Θα το ξανατσεκάρω αμέσως.:-k

Και το Wind and wuthering ισάξιο είναι με το trick. το εκπληκτικό είναι ότι κυκλοφόρησαν και την ίδια χρονιά.

κομματάρα ολκής το Blood on the rooftops

O Ηackett είναι απλά θεός ε???
Τσεκάρετε και το προσωπικό του,Voyage of the Acolyte.

Άσχετο,μόνο σε μένα οι χροιές των Gabriel,Collins μου φαίνονται παρόμοιες?

Ψιλο-ισχύει: http://www.youtube.com/watch?v=7LB6WNzwQWU