Genres’ All-Time Top-50 Releases (by Request)

Υπερβολικός, δεν είναι και για συνταξιούχους το έπικ ντουμ

3 Likes

Σύντροφοι δεν απαντάμε στις προκλήσεις

2 Likes

Από τα πιο δύσκολα θέματα. Δεν διαφωνώ σχεδόν σε τίποτα από τη λίστα του @martian , αλλά αν θέλουμε να ξεχειλώσουμε τη κουβέντα τότε μπορεί να τραβήξει χρόνια η συζήτηση.

Εγώ θα έβαζα οπωσδήποτε Altar Of Oblivion μέσα. Το αναφέρω για να μη ξεχαστεί (μπορεί να χτύπηγαν και 20άδα στη λίστα μου).

Η μπαντάρα που ακούει στο όνομα Ereb Altor θεωρείται ότι ακουμπάει στο doom;;;; Σίγουρα έχει doom στοιχεία και επιρροές, αλλά προσωπικά δεν θα τους έβαζα στη λίστα. Αν δεν το έβλεπα στη παραπάνω λίστα δεν θα τους σκεφτόμουν καν. Παρόλα αυτά δεν θα διαφωνίσω, αλλά θεωρώ ότι αν ανοίξουμε κουβέντα δεν θα τελειώσει ποτέ

Το σίγουρο είναι ότι οι EREB ALTOR ακουμπάνε εκεί που δεν έχει ακουμπήσει κανείς άλλος (εξαιρουμένου του Quorthon προφανώς).

4 Likes

Θα πρότεινα να μην υπάρχει κανεις απολύτως περιορισμός* καθώς μιλαμε για αγαπημένους δίσκους. Δεν σωστό να βάζουμε όρια στην αγάπη :joy:

Άρα! Anything goes. Από το πως ορίζει ο καθένας ένα genre (και άρα ποια συγκροτήματα θα βάλει η οχι) μέχρι το είδος (LP, EP, Split, Live etc) των κυκλοφοριών που θα επιλέξει να συμπεριλάβει η τον αριθμό αυτών από κάθε συγκρότημα.

*μόνο έως 50 και ranked.

Edit: επίσης, το thread είναι multitasking by design :stuck_out_tongue_closed_eyes: δε χρειάζεται να περιμένει να τελειώσουν οι Επικ Ντουμαδες κάποιος που θέλει να γράψει η να ρωτήσει για Metalcore. Η/και Funk :bomb: :bomb: :bomb:

2 Likes

Εδώ ακριβώς είναι το θέμα. Δεν μπορείς να περιορίσεις τους Ereb Altor αυστηρά στο Epic Doom, για αυτόν ακριβώς το λόγο που αναφέρεις.

Δύσκολο topic παίδες. Ωραίο αλλά δύσκολο

Αυτό θα δημιουργήσει προβλήματα. Μπορεί π.χ. κάποιος που του έχει καρφωθεί ότι οι Trouble είναι epic doom (ΔΕΝ είναι) να τους βάλει αφού θα έχω βάλει εγώ τα δικά μου, προφανώς χωρίς Trouble, και να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν ακούω Trouble ξέρω γω, ενώ όχι μόνο ακούω αλλά τους θεωρώ και το κορυφαίο doom συγκρότημα όλων των εποχών.

Λοιπόν συνεχίζω απλά δε μπορώ να τα βάλω σε αγαπημένη σειρά γιατί είναι όλα πολύ μα πολύ αγαπημένα
Procession “Reap the Heavens Apart”
Sorcerer “Sorcerer”
Solstice “New Dark Age”
Doomsword"Doomsword"
While Heaven Wept “Of empires Forlorn”
Memory Garden “Forever”
Millarca “Drunstall” (bβάζω βίντεο για να το προμοτάρω)

Atlantean Kodex “The Pnakotic Demos”
Isole “Throne of Void”
Morito Ergo Sum “Moonchild”
Wheel - Preserved In Time
Capilla Ardiente - Bravery, Truth and the Endless Darkness
Vein “Crux Calvaria”

Archityrants " Black Water Revelation"
Age of Taurus " Desperate Souls of Tortured Times"
Crypt Sermon “Out of the Garden”
Majesty in Ruin " All light shall fade…"
Altar Of Oblivion " Grand Gesture of Defiance"
Fer De Lance " The Hyperborean"
The Temple “Forevermourn”
Griftegard “Solemn.Sacred.Severe.”
Gallow God “The Veneration of Serpents”
Unsilence " A Fire on the Sea"
Last Chapter " The Living Waters"
Mirror of Deception “Foregone”
Oath of Woe " Oath of Woe"

Doomshine"Thy Kingdoom Come"
Elusive God " Trapped in a Future Unknown"
Funeral Circle “Funeral Circle”
Krux " II"
ThunderStorm " Nero Enigma"
Bonus ένα instrumental που αν είχε καλά φωνητικά θα μιλούσαμε για επικό μεγαλείο
Tetraskel " Preindoeuropean Metal"
Περιορίστηκα σε μια κυκλοφορία από κάθε μπάντα
EPIRUS DOOMICUS METALLICUS

11 Likes

Γενικώς, είστε όλοι παλαβοί, μπράβο σας.

5 Likes

Ναι, αλλά αν τελικά τους συμπεριλάβει, αυτό θα λέει πιο πολλά για αυτόν παρα για εσένα. :smirk: θέλω να πω, το ρίσκο το παίρνει πάντα αυτός που φεύγει από το μαντρί :rofl:

Πάντως απ’ ό,τι φαίνεται ο άνθρωπός σου είναι ο @Primordial_hordes. Πολλά απ’ αυτά που έχει βάλει δεν τα ξέρω καν!

Καλά διάφορα άλλα δεν τα θεωρώ επ’ ουδενί epic doom, αλλά τέλος πάντων το βουλώνω γι’ αυτό το θέμα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Μάθε μπαλίτσα :kissing_heart:

1 Like

Πετάω ένα άσμα μέχρι να βάλω κώλο κάτω να γράψω. Το βάζω στο πάνθεον της κοινότητας και αναγνωρίζω πως οι ενστάσεις περί του επικού στοιχείου θα πάρουν μπούλο με συνοπτικές:

Sniffing and drinking
Swallowing unknown pills
Laughing and crying
In every corner new thrills

It’s seven days and seven nights
Since I was shanghaied from my home
Now I lie in someone’s basement
And I do not know where to go… next!

4 Likes

Millarca ρε φίλε και έσπαγα το κεφάλι μου όλο το απόγευμα. Πάντα ξεχνάω αυτή την μπάντα, πάντα χαιρόμαι εξίσου όταν καταφέρνω να την θυμηθώ. Ωραίος, δυνατή λίστα, πολλά σημειώθηκαν.

3 Likes

Σίγουρα δεν θα πάρουν μπούλο γιατί εννοείται ότι οι Spiritus Mortis δεν είναι epic doom, γαμούν όμως :heart:

3 Likes

Νομίζω ότι ένα κομπρεχενσιβ disclaimer στο τέλος της λίστας σου, όπως το παρακάτω εξαιρετικό του @martian θα είναι ο,τι πρέπει για δήλωση προθέσεων :nerd_face:

Δεν θέλω να αντιγράφω @martian ρε

Στα γόνατα το μεγαλώσαμε αυτό το κοπέλι

1 Like

Τότες, κρίμα που δεν ακούς Trouble… είναι εξαιρετικοί ρε γμτ :stuck_out_tongue: Give Trouble A Chance λέμε :crazy_face:

2 Likes

Δυνατός προβοκάτορας… :sweat_smile:

1 Like

Το αγαπημένο μου μουσικό είδος, που όταν παιχτεί “σωστά” δεν έχει αντίπαλο. Δεν υπάρχει περίπτωση για κατάταξη, βάζω όπως μου κατεβαίνουν στο κεφάλι:
Candlemass - Epicus Doomicus Metallicus
Solitude Aeturnus - Beyond the Crimson Horizon
Ereb Altor - By Honour
Lord Vigo - Danse de Noir
Solstice - New Dark Age
Mael Mordha - Gealtacht Mael Mordha
Wheel - Preserved In Time
Crypt Sermon - Out Of The Garden
Doomsword - Let Battle Commence
Thronehammer - Incantation Rites
Fer de Lance - The Hyperborean
Altar of Oblivion - Grand Gesture of Defiance
Atlantean Kodex - The White Goddess
Procession - To Reap Heavens Apart
Capilla Ardiente - The Siege
Below - Upon A Pale Horse
Magic Circle - Magic Circle
Orodruin - Ruins of Eternity
Scald - Will of Gods…
While Heaven Wept - Of Empires Forlorn
Gargantuan Blade - Gargantuan Blade
Carcolh - The Life and Works of Death
Smoulder - Violent Creed of Vengeance

Για φέτος, μετά τη μετριότητα των Stygian Crown, ορμάμε στους Mountain Throne - The Silver Light.
Να ξέρετε, όσοι γράφετε για epic doom metal είστε φίλοι μου.

9 Likes