Genres’ All-Time Top-50 Releases (by Request)

Ό,τι λέει ο τίτλος + ranked. Το request από συγκεκριμένους χρήστες, προαιρετικό, έτσι για το engagement.

Υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που εκτιμάς το POV τους σχετικά με κάποιο (οποιοδήποτε!) είδος μουσικής; Ζήτα τα φώτα τους εδώ. Έχεις κάψα στα λαγόνια σου να μεταδώσεις το απόσταγμα δεκαετιών ενασχόλησης σου με τη Folktronica; Πόσταρε το κι αυτό εδώ.

That said, παρακαλούνται οι regulars του νήματος Heavy-Power-Epic Κυκλοφορίες @Achamian, @Primordial_hordes , @Martian, @GRACCHUS_BABEUF, @Red_Viper, @Sofa_king, @maiden1985, @potofgold et co. να συνεισφέρουν τους (έως) 50 αγαπημένους τους δίσκους όλων των εποχών, ranked, για το ιδίωμα του Epic Doom. Με ή χωρίς λόγια. Με αγάπη ή σκέτη καύλα.

Is everybody in? The ceremony is about to begin.

14 Likes

Θες 50 με τη μία???

Έως 50 + ranked! Αν είναι με τη μία, μάλλον θα βοηθήσει στο συμμάζεμα του thread. Αλλά, ό,τι βολεύει τον καθένα!

Υπάρχουν 50 epic doom δίσκοι; Σοβαρά ρωτάω, είχα συζήτηση τις προάλλες και κατέληξα πως είναι είδος που διαχρονικά έχουν παίξει λίγοι και καλοί. Ξαναλέω, epic doom ε. Καλό challenge, θα συνεισφέρω σε λίγο (μπορεί και να βγαίνουν!).

Ναι βρε

Για Epic Doom μπορεί όντως να είναι ζόρικο. :grimacing: :crazy_face: Για Prog Rock από την άλλη, μάλλον θα είναι ζόρικο μόνο 50! Το thread είναι για any genre ενδιαφέρεται ο καθένας.

Σβεν εγώ θα βάλω τις δικές μου επιλογές κάποια στιγμή, τώρα πόσες θα είναι δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι θα μείνεις ικανοποιημένος

1 Like

Α και προφανώς η αρίθμησή μου θα ξεκινάει από το 2 ε

Μιας πιάνουν ήδη τα στερητικά από το άλλο παιχνίδι;;; :crazy_face:

Τέλεια ιδέα να γίνονται λίστες για οποιοδήποτε είδος.

Προτείνω τους καμένους να βγάλουν κανόνες κλπ. ώστε να γίνει συμμαζεμένα όπως το άλλο! :grimacing:

3 Likes

Εγώ πάντως δεν θα βιαστώ. Κάπου θέλω να ξεφύγω απ’ αυτή τη list-mania. Δεν μας κυνηγάει και κανένας άλλωστε.

2 Likes

Δε γαμιέται, ας το δοκιμάσουμε. Με ένα δίσκο ανά μπάντα, για πλουραλισμό.

  1. Solitude Aeturnus - Beyond The Crimson Horizon
  2. Candlemass - Epicus Doomicus Metallicus
  3. Solstice - New Dark Age
  4. Cirith Ungol - King of the Dead
  5. Scald - Will of the Gods is Great Power
  6. Doomsword - Resound The Horn
  7. Atlantean Kodex - The Course of Empire
  8. Sorcerer - Sorcerer
  9. Procession - To Reap Heavens Apart
  10. Magic Circle - Magic Circle (ή Departed Souls)

Αυτή είναι μια ενδεικτική δεκάδα των γούστων μου. Μετά πάμε λίγο χύμα:

  1. Capilla Ardiente - Bravery, Truth and the Endless Darkness
  2. Forsaken - After The Fall
  3. Wheel - Preserved In Time
  4. Argus - Beyond the Martyrs
  5. While Heaven Wept - Vast Oceans Lachrymose
  6. Griftegard - Solemn.Sacred.Severe.
  7. Doomocracy - Visions & Creatures of Imagination
  8. Gods Tower - The Eerie
  9. Briton Rites - For Mircalla (οριακα στο επικ κατ’εμε)
  10. Orordruin - Epicurean Mass
  11. Smoulder - Times of Obscene Evil and Wild Daring
  12. Isen Torr - Mighty & Superior
  13. Ereb Altor - By Honour
  14. Lord Vigo - Blackborne Souls

Μέχρι εδώ είμαι εγώ, πάντα με τον όρο 1 κυκλοφορία/μπάντα. Υπάρχουν και 3-4 συγκροτήματα που ξέρω πως λείπουν (Memory Garden, Spiritus Mortis, Crypt Sermon π.χ.) αλλά έβαλα πράγματα που ξέρω, έχω αφιερώσει χρόνο και μου έχουν μιλήσει σε κάποιον βαθμό.

Επίσης, επιμένω πως είναι κλειστό κλαμπ το epic doom ή τουλάχιστον όπως το ορίζω εγώ. Δεν βάζω κλασικούς Αμερικάνους, δεν βάζω πιο μονολιθικά άλμπουμς, δεν επιλέγω άμεσα παιδιά των Σάμπαθ. Κοινώς, δεν έχει Reverend Bizarre, Trouble, Lord Vicar, Pagan Altar, Cathedral, Count Raven κτλ κτλ.

12 Likes

Χωρίς σκέψη η πρωτη τριάδα
Candlemass “Epicus doomicus metallicus”
Scald"Will of the gods is great power"
Solitude Aeturnus"Beyond the crimson horizon"
Πρέπει οπωσδήποτε να διευκρινιστεί αν παίζει μόνο ένα άλμπουμ από κάθε μπάντα και αν μετράνε demo

5 Likes

…is it epic doom though?

Δεν γίνεται

Γιατί όχι

edit
Κώστας @martian εντελώς ιερόσυλος

I kinda like it though

2 Likes

Αν λες για το 1-2 μου το δέχομαι. Αν μιλάς για άλλη ιεροσυλία, είμαι ανοιχτός να το συζητήσω (αν και καμιά μαλακία για CU θα πεις πάλι, τόσα χρόνια έχω αποδεχτεί πως δεν θα έχουμε σύμπνοια απόψεων σε αυτό :stuck_out_tongue: ). Να τονίσω πως από το 11 ως το 24 είναι χωρίς ιδιαίτερη αξιολογική σειρά, αλλά περίπου όπως μου ήρθαν στο μυαλό.

Για το 1-2, τι άλλο :stuck_out_tongue:

edit
Τώρα το πρόσεξα το Cirith Ungol. ΟΚ πέρα από το καθαρό θέμα προτιμήσεων του καθενός, νομίζω ότι μπορεί να γίνει κουβέντα και για το αν ανήκει σε μια τέτοια λίστα. Ό,τι κρίνει ο καθένας ότι είναι epic doom όμως.

Δεν μπορώ να το κατατάξω κάπου αλλού το CU, άσε που νομίζω πως, με τον τρόπο τους, πιάνουν ένα γνήσιο επικοντουμ φίλινγκ.

Για το 1-2 είναι αιώνιο το δίλημμα (μέσα μου), μάλλον όμως κατέληξα στην κατάταξη που βλέπεις.

@SvenN δεν σε βλέπω καλά μαν, ούτε για τον ορισμό του είδους δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε :joy:

3 Likes

Είναι τεράστια κουβέντα για το τι είναι epic doom ναι αλλά αν την πιάσουμε θα καταλήξουμε με 3000 δίσκους

1 Like

Ε κάντε την λοιπόν :exclamation:

2 Likes

Μόλις πάρω σύνταξη θα σε φτιάξω

2 Likes