Geoff Tate Empire 30th Anniversary Tour

Ναι. 8μιση Emerald Sun
21:45 Tate

1 Like

Μόλις γύρισα από τη συναυλία.
Ο Tate σε πολύ καλή κατάσταση, καλύτερος από το 2019, με θεατρικότητα στη σκηνή (όσο κι αν το ντύσιμο του θύμιζε το θείο που κάθεται με τη νεολαία το Πάσχα) και γουστάρε αρκετά.
Η μπάντα ήταν αρκετά καλή και σε ένα ποσοστό 90% έπιασαν τα τραγούδια και τα έπαιξαν παραπάνω από αξιοπρεπώς. Είχαν κέφι και κίνηση που μετράει.
Ο ήχος είχε θέματα στην αρχή ( Walking through shadows δεν ακούσαμε ουσιαστικά) καθώς η μία κιθάρα δεν ακουγόταν και το μπάσο ήταν παντού.
Μετά έφτιαξε κάπως η κιθάρα αλλα το μπάσο τα ίδια. Σε γενικές γραμμές ήταν ανεκτός ο ήχος πάντως.
Γεμάτο το Gagarin. Ηλικίες πάνω από 35. Ίσως ένας λόγος που δεν υπήρχαν πολλά κινητά να τραβάνε.
Υπήρχε κέφι καθώς τα αλμπουμ που έπαιξαν είναι κλασσικά πια. Εγω ξενέρωσα πλήρως και με κούρασε πολύ η μισαωρη διακοπή μεταξύ του Rage for order και της συνέχειας, κάτι που στη συνέχεια μου βγήκε σε κούραση μετά το μισό Empire.
Έπαιξαν και Take hold of the flame, Queen of the reich για κλείσιμο.
Γενικά καλά περάσαμε.

8 Likes

Απρόσμενα καλή εμφάνιση και όχι, δεν ήταν μόνο το γεγονός πως θα ακούγαμε άλμπουμ διαμάντια αλλά το ότι πλεον οι sessionαδες είχαν προβάρει το υλικό και ο Tate ακούμπησε τη φωνή του σωστά. Επίσης σε κάποια σολο έκλεισα τα μάτια και η μαγεία ήταν εκεί.

Οσες φορες και αν τον εχω δει (με ryche ή μόνο) ήταν ιδιαίτερο το σημερινό και ήθελα χρόνο, αρκετό χρόνο, για να μαζέψω το μυαλό μου σχετικά με δίσκους που άκουγα όταν βγήκαν και που για προσωπικούς λόγους σχεδόν με πικραίνει η ακρόαση τους πλέον.

Το 30λεπτο break ήταν ξενέρωτο (ούτε στο θέατρο τόσο, κάπου έλεος, τι θα κάναμε δηλαδή, θα πέρναμε σαμπάνια στο φουαγιέ?)

και ένα βιντεάκι:
GEOFF TATE – the killing words

7 Likes

Απαραδεκτος ήχος και εξαερισμος με τσιγκουνιά!

1 Like

Για φανταστειτε να επρεπε να τραγουδατε κιολας υπο συνθηκες οπως αυτες που επικρατουσαν στο Rage For Order. Μεγαλη καταντια το οτι με το που ξεκινησε το διαλειμμα μας ανακοινωσαν απο τα μεγαφωνα οτι ο Tate ζηταει να σταματησει το καπνισμα. Δεν αποκλειω το μεγαλο διαλειμμα να ηταν εν μερει και για αυτον τον λογο.

Καποια στιγμη αυτο το κακογουστο “αστειο” με το καπνισμα σε κλειστους χωρους πρεπει να τελειωσει αν θελουμε να μη χαρακτηριζομαστε ως “μπουρδελο”.

19 Likes

Συμφωνώ απόλυτα για το κάπνισμα. Ειμαστε πρωτόγονοι σε αυτό το θέμα ακόμα. Ούτε όταν το ζήτησαν από τα μικρόφωνα δεν σταμάτησαν κάποιοι. Εντάξει εξαερισμός ανύπαρκτος, αλλά ρε μεγάλε σβήσε το γαμημενο το τσιγάρο δε σου φταίει κανένας άλλος από τους γύρω σου να τρώει τον καπνό. Βγες έξω στην τελική. Αν φορούσες και μάσκα ήταν ακόμα πιο επιβαρυντικό.

2 Likes

μαζί σου Παντελή! είναι κάτι που ζητάω/περιμένω χρόνια, πράγμα γελοίο βέβαια αφού υποτίθεται πως απαγορεύεται πλέον! και επειδή θεωρείται δεδομένο παντου οι ξένοι πρέπει να παθαίνουν σοκ με μας.
Δεν είμαι σίγουρος πως το break έγινε γιαυτό όμως αλλά στη λογική καμπαρέ των δύο σετ. Άλλωστε σαυτό το μισάωρο απλά συνεχίζαμε όρθιοι να μυρίζουμε τον καπνό των άλλων

2 Likes

Πάντως ο Tate αγέραστος ε!

Ούτε μια άσπρη τρίχα ο άτιμος… :stuck_out_tongue:

9 Likes

Ο The_Blackest_League (υπάρχει και The_Blacker_League) μού μετέφερε πολύ καλές εντυπώσεις από χθες (με πίεσε να πάω μαζί του, αλλά για έτερους λόγους δεν τίμησα). Σε μία κρίση φανατίλας στην επικοινωνία μας, επισήμανε ότι “Αυτός (o Tate) είναι η ουσία των Queensrÿche, ρε!” (δεν συμφωνώ προφανώς). Στα της ατμόσφαιρας, ο ίδιος -αν και μη καπνιστής- σημείωσε πως δεν ενοχλήθηκε ιδιαίτερα, αλλά, ΟΚ, είναι και υποκειμενικό αυτό. Ακόμα, προσέθεσε ότι υπήρξε ένα άσχημο γεγονός δίπλα του, με την λιποθυμία/αδιαθεσία μιας κοπέλας, αν κατάλαβα σωστά. Τίγκα, λέει, από κόσμο, ε;

Επίσης, “Take Hold of the Flame”; Πω, ρε μάνα!

Τέλος:

Κάτω τα χέρια σας από τους καραφλούς, εσείς οι τριχωτοί!

4 Likes

Όχι ρε τώρα που δε πήγα και έπαιξαν queen of the ruche γαμωτο

Παω σε live πανω απο 25 χρονια.Πηγα χτες χαλαρα με ελαχιστες προσδοκιες για το τι δω θα και κυριως τι θα ακουσω απο εναν ανθρωπο στα 60φευγα του.Αυτο που εζησα ηταν απιστευτο,αδιανοητο!!
Δεν πιστευα στα αυτια μου με την αποδοση του Tate,τοσο στα φωνητικα οσο και σαν performer, αλλα και με την αποδοση των υπερτιμιων μουσικων που εχει!
Ψηλα στον εξωστη ακριβως πισω απο το κοντρολ,ο ηχος ηταν κρυσταλλο,πεντακαθαρος!Κοιταζομασταν μεταξυ μας αφου μας ειχε πεσει το σαγονι!Κοντεψα να βαλω τα κλαματα,ειχα παθει σοκ!
Τυχερος που τον ειδα ξανα,και τυχεροι οσοι τον τιμησαν!Οποιος δεν ηρθε,απλα ΕΧΑΣΕ!
Μακαρι να ξαναρθει να τον ξανατιμησουμε!

ΥΓ.Ουτε κοσμο περιμενα να εχει πολυ,αλλα το gagarin ηταν γεματο!

ΥΓ2.Ελεος με τα τσιγαρα ρε ουγκανοι,δικιο ειχε ο ανθρωπος που καθυστερησε να βγει αν και ομολογω αυτο ηταν το μοναδικο ξενερωτικο στην χτεσινη μαγικη εμφανιση !

6 Likes

Ας πω και εγώ τις δικές μου μλκιες:
1ον συνολικά η εμφάνιση του '22 σκάλες ανώτερη από του ‘19. Η απόδοση του Τζεφ και των συνοδών μουσικών πάρα πολύ καλή.
Ο κόσμος περισσότερος, ο ήχος καλύτερος (τουλάχιστον στον εξώστη), εγώ δυστυχώς έκανα τη μλκια και μπήκα κατά τις 9, οπότε δεν έβλεπα και πολλά πράγματα!
2ον αχρείαστο το 30’+ διάλειμμα, μας έκανε πιο κουραστική την ακρόαση του Empire.
3ον για σετλιστ δεν μπορούμε να μιλήσουμε. Σε περιοδεία “plays…in its entirety” ξέρεις τι θα ακούσεις, αλλά στο encore θα ήθελα να είχα ακούσει The lady wore black. To Queen of the Rÿche το μόνο, ίσως κομμάτι, που φάνηκαν καθαρά τα χρόνια που κουβαλάει ο Τζεφ. Χάι λάιτ για εμένα I see in infra red, The killing words, I will remember, Best I can, The thin line, Silent lucidity.
4ον η κατάσταση με τα τσιγάρα πολύ καλύτερη.
Γύρισα σπίτι και δεν βρομούσαν τα ρούχα μου!

Αν θα τον ξαναέβλεπα; Δεν ξέρω. Είναι και θέμα ρεπερτορίου. Τα προσωπικά του δεν τα έχω ακούσει. Επίσης, λογικά έχει πάρει “άδεια” να παρουσιάζει τραγούδια από συγκεκριμένα άλμπουμ του παλιού του γκρουπ. Θα ήθελα κάποτε να τον έβλεπα σε ένα ακουστικό σετ κι όχι σε ένα ακόμα “plays…in its entirety”.

4 Likes

πολυ καλός. αν και χαμηλωμένος αισθητά. α και το 100αρι χτυπάει άσχημα.

2 Likes

Λίγο καθυστερημένη στο πάρτυ αλλά ας αφήσω κι εγώ τα δύο μου σεντς.

Αρχικά δεν είχα σκοπό να πάω, κάτι τα λεφτά, κάτι που έπρεπε να διακτινιστώ από τον πειραιά στο γκαγκάριν, αλλά το rage for order είναι το ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΚΟΥΙΝΣΡΑΙΚ και εν τέλει λύγισα. Έκατσα στον εξώστη πάνω από τον ηχολήπτη -το οποίο γενικά δεν είναι το καλύτερό μου, θέλω να τρώω λίγη μασχάλη και μαλλί ρε παιδί μου στα λαιβ δεν μπορώ ;p, αλλά αφενός πολύς ο κόβιντ, αφετέρου εκεί πήγε η παρέα κι εγώ έφτασα με την ψυχή στο στόμα οπότε δεν είχα και χρόνο να το διαπραγματευτώ- που κάπως αποδείχτηκε ωραίο σημείο για αυτό το λάιβ και είχε και υπερκομπλέ εξαερισμό. Οκ το walk in the shadows θάφτηκε μέσα σε μια βαβουροκατάσταση (ΑΧ), αλλά από το αμέσως επόμενο κομμάτι και μετά ο ήχος έφτιαξε και συνέχισε να φτιάχνει - και γενικά εκεί πάνω ήταν πολύ καλός. Ο Tate σε απίστευτη φόρμα, η μπάντα του μια χαρρρά (ο μπασίστας είναι Έλληνας κλαρινομπουζουκόβιος και δεν το ξέρει) και γενικά όλο αυτό που έκανε ήταν πετσοκομματικό. Του ταίριαζαν απίστευτα τα πιο αργά κομμάτια, ενώ τα πιο γρήγορα (και αγαπημένα μου) κάπως μου φάνηκε σα να μην πολυδούλεψαν αλλά και πάλι. Επίσης μου φάνηκε πολύ καλύτερο το δεύτερο μέρος, αν και το Empire δεν με τρελαίνει, ήταν όμως σα να πήρε χώρο να ανασάνει και μουσικά και φωνητικά το όλο πράγμα και το απόλαυσα πάρα πολύ. Γενικά ήταν μια πολύ όμορφη βραδιά. Βέβαια δεν λειτούργησε όσο συγκινητικά όσο θα ήθελα για μένα και εντελώς προσωπικά - λόγω κούρασης ή και σημείου ίσως - αυτό όμως είναι κάτι άλλο. Για το κάπνισμα προσυπογράφω 100%, δηλ κ εγώ έξω βγήκα μια δυο φορές, σιγά το πράγμα. Αυτά, ομορφιές μόνο, γνώριμες φάτσες, βροχούλα, όλα κουλ.

11 Likes