GEOFF TATE live in Athens 14/2/2019

Μπορεί…

συμφωνω σε πολλά αλλά πραγματικά σε βρίσκω υπερβολικό και σε άλλα που γραφεις.
όπως εγραψα και γω προηγουμενως απο το Live στην Θεσ/νικη, οι κιθαριστες ειδικα , αν και συμπαθεις, μου εκαναν πολυ κακή εντύπωση και αναρρωτιωμουν πως γινεται ο ογκόλιθος (και κυριολεκτικα…:grin:…) Tate να μην μπορει σε ολο το Αμερικα με 1 εκατ. κονέ και συνεργασίες να μην μπορει να εχει 2 “αξιοπρεπεις” μουσικους μαζι του στο tour… Πολυ ανευροι και μου φανηκε στα αυτια μου οτι ζοριζοντουσαν πολύ να βγαλουν τα κιθαριστικά μέρη σε πολλά σημεία…
Η φωνη απο την άλλη, ναι ήταν και στην Θεσ/νικη αρκετά χαμηλά (καθομουν κεντρο και 6 μετρα απο σκηνη) απο την κονσολα αλλα δεν μπορουσες να πεις οτι δεν άκουγες καθολου. Προφανης λογος η προστασία του απο τυχον δυσκολα σημεια κομματιων που εν τελη , απο οσα εζησα και ακουσα, δεν χρειαστηκε καθοσον η αποδοση του ηταν εξαιρετική. Τα περι “κονσερβας”, τουλαχιστον στο Σαλονικα δεν ισχυουν…

Εν τέλη περα των αρνητικών εγω το φχαριστηθηκα πολύ …

Δεν είχες γράψει κάπου ότι έχεις ωτοασπίδες μαζί σου στα live? Και καλά κάνεις φυσικά.

Γάμησέ τα, ήταν το μοναδικό στο οποίο τις είχα ξεχάσει, μιλάμε για γκαντεμιά, όχι αστεία :joy:.

1 Like

Ρε παιδιά στην Θεσσαλονίκη ήταν μια χαρά η φωνή του Tate. Στα πρώτα 1-2 τραγούδια ήταν κάπως αλλά μετά “ζεστάθηκε” και ήταν πολύ καλός. Πολύ καλύτερος από ότι περίμενα και φωνητικά και σκηνικά και εμφανισιακά.
Εγώ δεν είμαι μουσικός και δε μπορώ να διακρίνω λάθη κτλ. Οκ δεν ήταν τπτ καταπληκτικοί βιρτουόζοι αλλά την δουλειά τους την κάνανε. Και στην τελική όλοι πήγαμε να ακούσουμε τον Tate και όχι τους άλλους.
Γενικά εμένα μου άρεσε πολύ η συναυλία. Αυτό που με χαλάει πάντα είναι το 1.5 ώρα αλλά όταν το κάνουν νέα συγκροτήματα δεν θα το κάνει ο γέρο-Tate;
Επειδή έχω δει και τους Queensryche με τα La Torre είναι και εκείνοι εξαιρετικοί. Και εκείνο το Live το είχα ευχαριστηθεί πολύ διότι 1ον έπαιξαν τραγουδάρες και 2ον ο La Torre έχει ΦΩΝΑΡΑ.
Σίγουρα αυτό το Live δεν το λες αρπαχτή πάντως.

Την άποψή μου για τη συναυλία της Αθήνας μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ.

Εμπάθεια δεν έχω για κανέναν, δεν ξέρω αν προκύπτει κάτι τέτοιο από το κείμενο.

Πάντως, διακρίνω μια “μπουζουκοποίηση” σε κάποιους τομείς ή είναι ιδέα μου; Από ότι φαίνεται στον κόσμο αρκεί να ξέρει τον τραγουδιστή και το ρεπερτόριο. Τα υπόλοιπα (οι μουσικοί και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες) είναι δευτερεύοντα. Σωστά;

8 Likes

Aναφέρεσαι στη συγκεκριμένη συναυλία ή γενικά;

Γιατί όπως και να το κάνουμε η συγκεκριμένη συναυλία παρουσιάζει ιδιαιτερότητες.

Ήταν τραγούδια μιας μπάντας συγκεκριμένης που λεγόταν Queensryche με συγκεκριμένα μέλη η οποία αργότερα υπήρξε μήλον έριδος δικαστικής διαμαχής με αλλαγές επί αλλαγών και ήρθε μόνο ο διάσημος τραγουδιστής τους να ερμηνεύσει κατά κύριο λόγο το πιο διάσημο κόνσεπτ άλμπουμ στην ιστορία της metal μουσικής με κάποιους “νεοπροσληφθέντες” μουσικούς που θα βοηθούσαν στο να αποδωθούν όλα αυτά λάιβ.

Κατόπιν όλης αυτής της γενικότερης πίκρας που συνοδεύει πλέον το όνομα Queensryche και το όνομα Geoff Tate πόσες είναι οι πιθανότητες να μην ασχοληθεί ο κόσμος μόνο με τον τραγουδιστή και το ρεπερτόριο; Περιοδεύει το παρελθόν του ο άνθρωπος και καλλιτεχνικά πνέει τα λοίσθια.

Επίσης είναι κανονική μπάντα αυτή ή tour band; Eγώ πάντως που μπήκα στο site του ίδιου του Tate αδυνατώ να καταλάβω ποιοι είναι αυτοί οι “Ιταλοί”.

Η συγκεκριμένη συναυλία ήταν η αφορμή. Αλλά κάτι μου λέει ότι αν ψάξουμε θα βρούμε κι άλλα παραδείγματα.

Ούτε εγώ βρήκα πουθενά πληροφορίες για τους Ιταλούς, όπως και για την κοπέλα που βγήκε για το Suite Sister Mary, την οποία δεν θυμάμαι να σύστησε καν (μπορεί να μου διέφυγε). Φαντάζομαι είναι μουσικοί για την τρέχουσα περιοδεία;

Αυτό που σκέφτομαι είναι γιατί ο Geoff Tate κι ο κάθε Geoff Tate να πασχίσει να συνεργαστεί με μουσικούς πιο καταξιωμένους; Και γιατί να αγχωθεί αν το επόμενο άλμπουμ που θα βγάλει θα είναι μουσικά αξιόλογο;

Την σύστησε, Μαρία κάτι. Αλλά είχε πολύ reverb το μικρόφωνο :stuck_out_tongue:

Εντιτ : αυτή που λέει ο αποκατως τέλος πάντων :rofl:

1 Like

Η κοπέλα που τραγουδαγε στο Suite Sister Mary ειναι η MARILIA ZANGRANDI και αν δεν κάνω λάθος είναι από την Πορτογαλία

Η σελιδα της στο facebook
https://www.facebook.com/Marília-Zangrandi-2188308018063701/

1 Like

η αλήθεια είναι ότι το lineup ήταν αλλαγμένο. ο κιθαρίστας με το καπέλο που ειχε στην ιστοσελίδα του είχε ρόλο roadie στις συναυλίες στην Ελλάδα!

από την άλλη βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις δεν θα μπορούσε να έρθει με γνωστό κιθαρίστα πχ τύπου Steve Vai. συμφωνώ ότι δεν ήταν ιδανική η μπάντα αλλά ήταν αξιοπρεπεις.

με τα λεφτά που έχει ο Tate σίγουρα μπορουσε να βρει καλύτερους. Ακομα και ο Tsamis στους warlord βρήκε πολύ καλούς μουσικούς όταν ήρθε…

οι ερμηνείες του Tate είναι ειδικά στα mid tempo ήταν πολύ καλές.

Θα ακούσω τη συναυλία της Θεσσαλονίκης και θα επανέλθω…

Ωραιο το 4Κ βιντεακι απο θεσσαλονικη, εγω ετσι ακουγα μετα το needle lies. Ειναι προφανες οτι ο ηχος πανω ηταν καλυτερος και οτι τον ειχαν χαμηλα για να μην εκτεθει.
Αν το ψειρισουμε πολυ θα βρουμε πολλα πραγματα να σχολιασουμε που μας χαλασαν αλλα εγω κραταω οτι περασα καλα και ειδα το δισκο λαιβ πρωτη φορα.

1 Like

αυτο ακριβως φιλος! :metal:

1 Like

Γιατι παίρνουν (πολλοί) no name sessionάδες ? γιατί οι ακριβοί και καλοί που θα προβάρουν 20 φορές τα κομμάτια κάνουν 3πλάσια λεφτά. Δεδομένης της φάσης, καλά ηταν. Σαλόνικα κοντά στη σκηνή ήμουν, και άκουγα. Ντάξεί τα λέει λίγο μισά, πιάνει τη νότα και δεν πολυκρατάει, το κάνουν πολλοί που έχουν μισοκαεί. Επειδή είναι όμως και καλός και έχει ωραία χροιά και σε αυτή την τουρνε δεν πολυβαριέται, δεν είναι τόσο χάλια. Για τα λέφτα λίγο υπερτιμημένος θα έλεγα, αλλά αφού ο κόσμος γουστάρει το “γνωστό”, όλα καλά.
Τους “αλλούς” δεν πιστεύω να τους δούμε με 3πλάσιο και βάλε κασέ αν είναι να σκάσουν 700-800 νοματαίοι.
Αλλα γι αυτό κάνουν κυρίως φεστιβάλ και ελάχιστα Ευρωπαικά σοού.

1 Like

Αν περάσει Ελλάδα, ρισκάρω να φάω την φόλα της ζωής μου με τον αγαπημένο μου prog δίσκο εβερ?

Νομίζω πως αν η backing μπάντα είναι καλή κι όχι αυτοί οι ερασιτέχνες που είχε μαζί του τώρα θα πάω…

1 Like

χα χα χα , το πηρε εργολαβία ο τύπος και κανει περιοδειες με καθε αλμπουμ του παρελθοντος… Τραγικό …
Δεν με χάλασε που τον ειδα Θεσνικη παντως προσφατα αν και η μπαντα που τον πλαισίωνε ήταν ότι να’ναι, φιλοδοξοι νεαροι που επαιζαν για μεροκάματο…

2 Likes

Νομίζω οτι παίζει αυτο το σενάριο απο συμφραζόμενα Αθηναίων φίλων.
Ντάξ. Λεφτά έχει στην πάντα, μάλλον για το χαβαλέ του το κάνει.

Για το Rage for order θα το σκεφτόμουν σοβαρά. Σημειωτέον ότι δεν πήγα τον Φεβρουάριο

Εγώ θα έλεγα να μην κάνει το λάθος να ακουμπήσει το Rage for Order, αλλά σιγά μη μ ακούσει χαχαχαχαχα