Ghost

Νομίζω πετάνε υπερβολές σα σαίτες στα τελευταία posts!

Οι Candlemass, όποιος τους είδε κάποια από τις 2 τελευταίες φορές εδώ, μόνο πεθαμένοι δεν είναι. Είναι σε παρακμή γενικά, όμως όταν τους βλέπεις live, η εκφορά της μουσικής τους είναι απλά το κάτι άλλο. Doom από τους πατέρες του πραγματικά. Απίστευτα βαρύ, σε φάση που εγώ δεν το πίστευα ότι ακούω κάτι τόσο βαρύ, αρκετά πιο αργό από τα άλμπουμς, θρηνητικό, επικό, η φρασεολόγηση των οργάνων απίστευτη, το δέσιμο μεταξύ τους απίστευτο. Γενικά λοιπόν ο ορισμός του doom metal live είναι ακόμα οι Candlemass. Και τώρα με τον Johan πίσω και με τον Leif ξανά υγιή πιστεύω πολύ σε ένα δυναμικό comeback τους!

Από την άλλη τσίρκο μεντράνο λέτε. Ε εντάξει, είναι από τις μπάντες που μπορώ πολύ καλά να καταλάβω γιατί κάποιος τους θεωρεί γελοίους, όμως εμένα με έχουν hookάρει απίστευτα. Το image, ο χαβαλές, το έξυπνο marketing και κυρίως τα απίστευτα catchy τραγούδια, έχουν οδηγήσει να γεμίζουν σχεδόν αρένες. Και δεν νομίζω ότι η μουσική τους είναι για να ντρέπεσαι να την ακούς, εντάξει.

2 Likes

Μετριοπαθής τοποθέτηση στο ρόκινγκ φόρουμ του 2018. Weird things are happening.

Ον τόπι: πώς αλλάζουν οι καιροί, ακόμα θυμάμαι Ghost να παίζουν δύο ονόματα κάτω από Candlemass στο Φαζζ.

4 Likes

Οι Ghost που δεν θα μπορουσαν μονοι τους το 2011 να γεμισουν στην Ελλαδα χωρο 1000 ατομων τωρα παιζουν σε αρενες 15.000 +
…τυχεροι ειμασταν που περασαν 2 φορες απο εδω…

3 Likes

Πολύ τίμιο το βρίσκω που οι Ghost παίρνουν τους Candlemass μαζί τους σε περιοδεία, όπως και εκείνοι τους έπαιρναν στο ξεκίνημα τους. Κακά τα ψέματα οι Candlemass αυτή τη στιγμή είναι στα κάτω τους, με 2 κινήσεις όμως (επιστροφή Leif στην σκηνή και επιστροφή Johan) και με μια τέτοια περιοδεία μια χαρά θα ξανα ανέβουν σαν όνομα.

5 Likes

Ρε @PrimalRager666 άσε το ποιους θες και ποιους δεν θες να δεις, και κάνε μια εμπεριστατωμένη ανάλυση: ένα live με Ghost και Candlemass στην Ελλάδα αυτή την εποχή βγαίνει οικονομικά ή ΔΕΝ;
Κι αν ΝΑΙ, με τι αντίτιμο εισιτηρίου; Για αυτά σε χρειαζόμαστε!

2 Likes

Και αν δεν κανω λαθος,απο τις αγαπημενες μπαντες του Tobias.

2 Likes

Ίσως να μη βγαίνει οικονομικά αλλά κόσμος θα πήγαινε. Αρκετός πιστεύω

θ εδίνες 40-50ε για να τα δείς ? και να θες μόνο ξεπουλημα για να βγείς - οχι για να βγάλεις ? βρές κάποιον που θα το κάνει.

Ισοπεδωση απο την πιο hot μπαντα στον σκληρο ηχο.

8 Likes

Love it or hate it…Σας γλεντάει ο Tobias!!!
Υ.Γ. Ένας ένας οι promoters,μη σκοτώνεστε ρε.Οταν θα ζητάνε και αυτοί εκατομμύρια,τότε να τους φέρετε…

2 Likes

Αν σκληρός ήχος νοείται η lady gaga, ίσως.
Με δεκαπλάσιασμένο κασέ ανάμσεσα σε 2 δίσκους, γιατί να τους φέρει κανεις για σοου σε κλάμπ?
Θα μπεί μέσα.
Σε κανα φεστιβάλ, ΙΣΩΣ !

1 Like

Σκληρο ηχο εννοουσα οποιοδηποτε παρακλαδι του ροκ και του μεταλ. Και οι Ghost ειναι το πιο hot ονομα, τι να γινει τωρα.

4 Likes

Αν περιμένουν κάνα 2 χρόνια ακόμη , θα έχουν δεκαπλασιασμενο στο δεκαπλασιασμενο κασε και δεν θα μας παίρνει Ούτε για φεστιβάλ:grin::grin:

1 Like

χωρίς να ξέρω πολλά , συμπεραίνω ότι εφόσον στο εξωτερικό παίζουν σε κλειστούς χώρους πολλών χιλιάδων, η αμοιβή είναι μεγάλη

Και νομίζω ότι το θέμα έχει κολλήσει στο ότι ενώ έχουν κοινό , δεν είναι και τόσοι πολλοί για να τους κλείσει

εννοώ ακαντεμυ = μικρό για Γκοστ
κλειστός χώρος τύπου γηπεδάκι = πολύ μεγάλος για το κοινό στην Ελλάδα
αμοιβή = ανάλογη του στατους τους πλέον και των χώρων που εμφανίζονται

έτσι την πατάμε με άπειρες μπάντες υψηλομεσαίου βεληνεκούς . AIC π.χ.

1 Like

Οι AiC παίζουν σε clubs στο εξωτερικό, όχι σε αρένες, οπότε πιθανολογώ ότι η ταρίφα τους δεν είναι επιπέδου Ghost. Πιστεύω ότι θα είχαν κόσμο στην Ελλάδα πάντως για να γίνει το live στο Academy.

2 Likes

πόσους χωρούσε το κλαμπ που τους είδατε με τον Δημήτρη;;;

Νομίζω ότι αυτές οι μπάντες είναι για over ακαντεμυ. Μαζεύεται και 4χιλαρο σε AIC . Όπως BLS που δεν ήξερε ο άλλος που να τους φέρει και το έκανε στο χωράφι . Ήμασταν πάνω από ακαντεμυ αλλά λίγοι φυσικά

Μικρό κλάμπ ηταν. Επιπέδου gagarin.

Οι AIC άνετα γεμίζουν ακαντεμυ.

Ααααααααχ γιατί μου θύμισες την liveαρα Τώρα;

3 Likes

γιατί θέλω κι εγώ . Έλεος τόσα χρόνια να μη τους έχει φέρει κανείς

πιστεύω όχι άνετα , αλλά ότι θα υπήρχε και κόσμος που θα τους χάσει αν ερχόντουσαν ποτέ στο ακαντεμυ

1 Like

Ghost παντως ανετα γεμίζαν Academy, απλά δεν γνωρίζω αν ο διοργανωτής βγαίνει με γεμάτο academy ή χρειάζεται μεγαλύτερος χώρος (και περισσότερο κοινό, που στην Ελλάδα, δεν…)

Gagarin με 3 εξώστες όμως. 2 χιλιάρικα σύμφωνα με wiki. Πολύ ωραίο venue.

Δεν το πιστεύω με τίποτα. Οι μισοί.