Ghost

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, δεν φέρατε Metallica, φέρτε Ghost γιατί θα γίνουμε τα φαντάσματα που θα σας κυνηγάνε στον ύπνο σας…

Ένα ψύχραιμο ποστ επιτέλους :stuck_out_tongue:

btw τον ήπιαν τα πρώην μέλη

2 Likes

phantom lords δηλαδή;

1 Like

μάλλον για Ghosts το πήγαινα ρε κολλημένε metalliboy :stuck_out_tongue:

2 Likes

Στο Royal Albert είχε 35 το εισιτήριο και χωράει 5000 max. Άρα ο διοργανωτής έκανε τζίρο 175 χιλιάρικα. Βγάλε εφορίες (20%), ενοίκιο (σίγουρα πιο ακριβό από το tae kwon do πχ παρόλο που έχει τη μισή χωρητικότητα), κέρδος του διοργανωτή και καταλαβαίνεις ότι η μπάντα δε ζητάει πάνω από 50 χιλιάρικα και πολλά λέω. Βγαίνουν-δε βγαίνουν είναι δουλειά άλλου να τα υπολογίσει, αλλά να μη διαβάζουμε και ιστορίες πως έγιναν Sabbath σε ένα χρόνο.

Επίσης, στις ΗΠΑ πέρα από τις μεγάλες αγορές που παίζουν σε Αρένες, σε όλες τις υπόλοιπες πόλεις παίζουν σε κλαμπ. Μεσαία, μεγάλα, αλλά κλαμπ.

Στα ουσιαστικά, videoclipάρα, μουσικάρες, δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.

2 Likes

Άντε να τους φέρει κάποιος να γουστάρουμε λίγο!
Καλοκαίρι λογικα δεν παίζει μιας και κάνουν tour με Metallica, όποτε οι ελπίδες μας είναι για χειμώνα…

1 Like

Μηπως ομως για να παιξουν στο royal albert hall κανανε εκπτωσεις? Δηλαδη ποσο σιγουρο ειναι οτι ζητανε ταριφα στη φαση που ειναι? Η αγγλια ειναι τελειως διαφορετικη αγορα και σε παιρνει να κανεις 2 πισω τωρα για να παρεις 10 μετα.

1 Like

Δες ρε τους καργιοληδες που με καναν να ξανατραγουδαω απο το πρωι…“Just wanna be
I wanna bewitch you all night - Just wanna be
I wanna bewitch you one last time in the ancient rhyme”

5 Likes

Αυτά με τα ακριβα εισητήρια αν δεν πανε καλά έστω και για λίγο σε βάζουν μέσα πολύ.
Κανένας δεν θα βάλει το χέρι στη φωτια για να δεί αν βγεί, όταν με 1/5 θα φέρει κάτι άλλο που θα του γεμισει ένα κυτταρό + ή ενα πρινσιπάλ. Αν δώσει τέτοια λεφτά φέρνει λχ megadeth, manowar ή kingdiamond και έχει εγγυημένα τον κόσμο. “ΑΝ” μαζέψουν οι ghost - ΘΑ ΒΓΟΥΝ - αλλα δεν θα βγάλουν οι διοργανωτές. Απλό. Όσα ζητάνε πάνω απο 20άρι και δεν ξεφλτιλίζωνται στις πωλήσεις, απλά δεν τα κλείνουν κλάμπ γιατι βγαίνουν 40 + και είναι επίφοβο να τα κάνουν. Φεστιβάλ ΚΑΙ ΑΝ.

@ rebel. BLS κάτω απο 2000 είχε. 1700 λέγανε σε ποστ αν θυμάμαι.

@ QS. Σουπερ γενικόλογο. Καθε παρακλάδι του σκληρου ήχου…μα εδω λέμε οτι είναι ελαφρύς. Δεν είναι άθλιο το κομμάτι, αλλά οκ πιο εύκολα θα έβαζα ΑΒΒΑ(th).

Το να θυμίζει μια μπάντα του σκληρού ήχου τους ABBA ή να δανείζεται από αυτούς (με κόσμιο τρόπο προφανώς) , μόνο θετικό μπορεί να είναι.Μιλάμε για ένα από τα σημαντικότερα συγκροτήματα στην ιστορία της μουσικής.Έχουμε 2018 και παρθενογένεση δεν υπάρχει(εκτός και αν είσαι ο Hetfield).Riffs και μελωδίες έχουν παιχτεί και ξαναπαιχτεί δέκα φορές.

Γενικά Primal δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα που έχεις με τους Ghost.Το ότι πήραν Hype? Και άλλοι πήραν και μετά χάθηκαν(Devils Blood).Το ότι παίρνουν δάνεια? Τι να πουν και οι Avenged…

Νομίζω το ‘πρόβλημα’ είναι πως μια μπάντα με τόσο εμφανής ποπ επιρροές και γενικά πιο ‘μαλακό’ ήχο ,έχει ισοπεδώσει σε θέμα πωλήσεων και διαφήμισης τα περισσότερα heavy metal ακούσματα και φυσικά είναι η μόνη που δείχνει προοπτικές μελλοντικού headliner, όχι στα επίπεδα των δύο θρύλων, αλλά λίγο πιο κάτω.Αυτό έχω δει ότι ενοχλεί πολλούς φανς του κλασσικού 80ς στυλ της σκληρής μουσικής.Δεν είναι όμως πρόβλημα των Ghost.Είναι του Heavy metal.

4 Likes

Ξυδάκι παιδιά, τι να κάνουμε, κι εγώ γουστάρω φουλ χεβυ μεταλ και αυτό ακούω περισσότερο σπίτι μου, αλλά κάπου πρέπει να δίνουμε και κάνα credit σε καμιά μπάντα που σπάει τα στεγανά.

5 Likes

youserious3

Μισώ τον εαυτό μου αυτή τη στιγμή, αλλά όταν βγαίνανε Waking the Fallen και City of Evil, οι Ghost τρώγανε βελανίδια. Επίσης οι Sevenfold εδώ και μερικά χρόνια είναι headliners σε μεγάλα φεστιβάλ.

1 Like

Ναι για δάνεια μίλησα.Πιστεύεις ότι οι Avenged δεν ξεπατικώνουν?

Πέρα από το προφανές και μερικές στιγμές ακόμα από το Hail to the King, όχι. Επιρροές έχουν, προφανώς. Αλλά αν στους υπόλοιπους πέντε δίσκους (το Seventh Trumpet το αφήνω έξω) ακούς ξεπατικώματα, βλέπουμε τα πράγματα πολύ διαφορετικά.

Φορ δε ρέκορντ, ούτε οι Ghost θεωρώ ότι αντιγράφουν κάτι. Ότι παίζουν με τρεντς/ποπ όρους σίγουρα, μέχρι εκεί όμως.

1 Like

4 Likes

Μου θυμησατε το This Means War, παω να το βαλω να γουσταρω. Οποτε ακουω αυτο το τραγουδι με πιανει ενα φοβερο γελιο και ταυτοχρονα η θεληση για headbanging, αναρωτιεμαι γιατι…

(Off topic) Αυτοκτόνησε ο Σελίμ και χάθηκαν, αλλιώς λογικά σήμερα θα είχε σωθεί ο κόσμος. (end of off topic)

1 Like

Το ξέρω το γεγονός αλλά είχαν πάρει την κάτω βόλτα αρκετά πριν από αυτό.

Καλα Abba μουσικάρες δεν το συζητώ. και τους έχουν διασκευάσει και εχουν επιρρεάσει άπειρους ροκάδες, δεν το συζητάμε.
Ασε με να σκεφτώ. Αν οι Γκοστ, δεν με εξιτάρουν, αλλα είναι αδύνατο, να τους αποφύγω επειδή έχουν το hype, γιατι με ενοχλούν ? Ισως η υπερέκθεσή. Αν δεν μου αρέσει και το τρώω στη μάπα ολη την ώρα, βαριέμαι, μου τη σπάει κτλ. Δεν το ζηλευώ, δεν είναι κάτι άλλο. Κατ αναλογιά, είναι κατι σαν τα ριάλιτι (επιβιώσης). Ποτέ δεν έβλεπα, ποτέ δεν με αποσχολούσαν, αλλά τρώς στη μάπα τον κάθε “ντάνο” κτλ. ευτυχώς όλα αυτά ξεχνιούνται στην πρώτη αναποδιά, επομένως απλά περιμένω υπομονετικά.

Μελοντικά headliner θα ναι slipknot - volbeat κτλ, και Sabaton, Ghost κτλ, απλά σε μικρότερη κλίμακα, αμα φύγουν ΟΛΑ τα μεγάλα. τα φεστιβάλ θα τραβάνε πάντα λαό επειδή είναι η μπυροποσία στην μέση, αλλα η μπάντες των 50-60 χιλιάδων που θα είναι ροκ, ΔΕΝ νομίζω να υπάρξουν.θα ναι 10-20. μεταξυ μεγάλης αρένας και σταδίου.

Επειδή όμως είμαι μιας άλλης εποχής, δεν με αποσχολούν αυτά. Απλά με κουράζει η συνεχόμενη έκθεση.
Οι ghost αντιγράφουν ΚΑΡΓΑ ριφφάκια, απο παντού. Πιασιαρικά μεν, αλλα με αποτυχημένο τραγουδιστή. Μαγκιά του που χωρίς φωνη πέτυχε, αλλα το αποδίδω στην περσόνα. Πχ, σαν τον Διαμαντη, που τραγουδούσε κάπως… αλλά ήταν γαμώ. Απλά είχε και κιθάρες που σπέρνανε απο πίσω. Και ήταν αρκετά αυθεντικός.

ΥΓ κρίμα για τους παλαιούς παίκτες που τον ήπιαν μάλλον, απο τις μυνήσεις. Αμ που δεν πληρώθηκαν, αμ που θα πληρώσουν και τον κόπια. Καπτεν φραγκοφόνια επρεπε να ονομαστεί μάλλον.

ΒΤW πιο πολύ ποπ ακούω βάζοντας το Ultimate Sin λ.χ. παρά Ghost. Άλλο ποπ (β. είδος μουσικής) άλλο το πιασάρικο, άλλα το ποπ (βλ. δημοφιλές).

Oι Ghost έχουν ξεκάθαρες ροκ/μεταλ δομές, έχουν ευκολομνημόνευτα/κολλητικά ρεφρέν και καλογραμμένα τραγούδια. Το πόσο εμπορικοί είναι ή θέλουν να γίνουν, προσωπικά έχω τις επιφυλάξεις μου. Θεωρώ δύσκολο μια μπάντα που θέλει να μπει στα chart να βγάζει δίσκο με 2 instrumental πχ. Εξίσου δύσκολο θεωρώ το να έχει αυτοσκοπό να γίνει διάσημη/αναγνωρίσιμη και να υιοθετεί όλη αυτή τη μεταλ αισθητική με μάσκες, ανωνυμία, περσόνες κοκ. Εκτός κι αν ο King Diamond είναι household name που λένε και οι Αμερικάνοι και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι!

Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δε θέλουν να τους ακούει πολύς κόσμος, έτσι; Υπάρχουν τέτοιες μπάντες αλλά είναι εξαίρεση.

1 Like