Ghost

διάβασα το μινι ρεπορταζ για τα πρώην μέλη και δεν μπορώ να καταλάβω πως στον πούτσο κόστισαν τόσο πολύ οι δίκες που σε ελληνικά δεδομένα θα πουλούσες το σπίτι σου και πάλι παίζει να έμπαινες φυλακή

τώρα αν τους αδίκησε ή όχι , δεν το ξέρει κανείς.

Σιγά την υπερέκθεση στην Ελλάδα.

Πες μας, πόσο ΓΑΜΑΕΙ που λέγεται Forge :joy:;

1 Like

forge, copia …το χει τερματίσει, το επομενο βήμα είναι να βάλει τον Στέφανο Χίο για κράχτη να τ φωνάζει !
@Alejandro.m


Μ αρέσει που είπε τον συγκεκριμένο δίσκο γιατι παίζει πολλά να είναι του PS. Κι ας έλεγε μούφες ο Οζ οτι τα έγραφε στο πιανό. Τ’αγόραζε και τους έσκαγε φράγκα μετά για να τα παρουσιάζει δικά του στα συγγραφικά.

Οι γκόστ κάνουν κάτι σαν τον μανσον. πουλάνε στο “εφηβικό” κοινό. Ο Μανσον βέβαια πάχυνε και έχει σχεδόν όσες διασκευές επιτυχίες, ίσως περισσότερες και απο ορίτζιναλ, το ίδιο και οι HIM, θεωσχωρέστους. Οι γκοστ πουλάνε ίματζ, μπλουζάκια, δονητές κτλ, με τις ευλογίες των περιοδικών και φυσικά τον χαριεντισμό των “οπαδών” που ακούνε ότι είναι “καυτό”. Μετα τους δονητές τα αλκοολιά έπονται. Αψέντι τους κόβω να βγάζουν αυτοί.

Ο Διαμαντής πρωτο όνομα είναι πλεόν με ακριβο κασεδάκι και καλτ φιγούρα. Τον έφερα σαν παράδειγμα ατόμου με ακραια αισθητική (αναποδους σταυρούς) + φωνή (συνέχεια φαλσέτα) που όμως είναι πετυχημένος. Ναί οι νοικοκυρές πιο πιθανά μποντζόβι θα τραγουδάνε απο σλιπ-λεςς ναιτς αλλα και πάλι.

Πολυ καλυτερος ο Μποτζοβης.

2 Likes

Σαφώς :metal:

2 Likes

Για να γινουμε λιγακι ρακ οβερντοουζ…

1 Like

Μαν σορρυ που στο λεω, αλλα οταν σε καποιον δεν αρεσει μια μπαντα και εχει φαει τρελο κολλημα μαζι της, τοτε θα βρει ενα σωρο λογους για να δικαιολογησει αυτο το γεγονος, προσπαθωντας μαλιστα να τους κανει και οσο πιο αντικειμενικους γινεται αυτους τους λογους, μπας και ψαρωσει και κανενας αλλος.

Οι Ghost απλα σου φαγανε το μπιφτεκι, γιατι τους βλεπεις να κανουν επιτυχια εκει που θεωρεις οτι ισως θα επρεπε να ειναι αλλες μπαντες, ομως η αληθεια ειναι οτι ειναι εκει που ειναι γιατι εχουν τραγουδαρες, εχουν ριφφαρες, εχουν μοναδικο ταλεντο στο να γραφουν αξιομνημονευτα τραγουδια μετα απο μολις μια ακροαση, εχουν πολυ ωραιο ηχο, και αν και εχω ακουσει φυσικα και την αντιθετη αποψη για την φωνη, για μενα η φωνη του Tobias ειναι απλα οτι πιο γαματο εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο σε φωνη. Αν εσενα (και σε αλλους) φαινεται βαρετη, ολα οκ, δεν χρειαζεται να τους γουσταρουμε ολοι.

Ομως απλα αναλογισου το ενδεχομενο πως υπαρχει ενα σωρο κοσμος εκει εξω που απλα τους γουσταρει γιατι θεωρει οτι η μουσικη τους απλως γαμαει. Κι οχι για τα μπλουζακια, οχι για το μακιγιαζ, οχι για ολα αυτα που αναφερεις ως αιτιες, που για μενα ειναι ανυπαρκτες. Εγω προσωπικα δε δινω ουτε δεκαρα για ολα αυτα. Αν βαλω ομως τωρα (και θα το κανω) να ακουσω το Miasma, τοτε θα σηκωθει καθε τριχα, ειναι ΤΟΣΟ απλο μερικες φορες.

Δε βαρεθηκες να γραφεις ποσο αδικα ειναι τοσο hot οι Ghost και πως θα σβησει η φλογα τους μεσα στα επομενα 1-2 χρονια ή οταν σταματαει να τους προωθει αδικα το συστημα?

6 Likes

Πρώτο όνομα δεν είναι, αλλά σίγουρα έχει πλέον ακριβότερο κασέ γιατί μετά το θέμα υγείας του περιοδεύει λίγο.

Στα του τοπικ, η προβολή από τα μμε είναι λίγο θέμα αν η κότα έκανε το αυγό ή αντίστροφα. Ο τύπος προβάλλει μπάντες που κάνουν γκελ στον κόσμο ή επιβάλλει τάσεις;
Για πολλές μπάντες έχει γραφτεί ότι είναι οι νέοι Metallica, η ελπίδα του μεταλ κλπ κλπ αλλά στην πορεία του χρόνου έπαψαν να απασχολούν. Πχ Trivium.
Oι Ghost συνεχίζουν να το κάνουν, άρα πέρα από μαρκετινγκ, έχουν και κάτι πίσω από το περιτύλιγμα.
Προσωπικά, θα με κολάκευε πολύ αν με θεωρούσε κάποιος “εφηβικό κοινό”, ακούω πολύ περισσότερο underground σχήματα από mainstream μπάντες (πχ το mp3 μου αυτή την εποχή είναι κάπως έτσι:


αλλά οι Ghost μου αρέσουν. Και σε όσα live πήγα και τους είδα είχε από μπαρμπάδες που είχαν δει τους Sabbath σε κλαμπάκια, μέχρι 16χρονα κοριτσάκια. Από μπλουζάκια Fear Factory μέχρι Rotting Christ. Ούτε σε οπαδούς του Bon Jovi απευθύνονται, ούτε στης Shakira. Φυσικά και είναι πολύ πιο εύκολο άκουσμα από τους Behemoth λ.χ. οπότε μαζεύουν και πολύ παραπάνω κόσμο. Αλλά είναι εξίσου εύκολο άκουσμα με δεκάδες ροκ/μεταλ μπάντες που δεν μαζεύουν τον αντίστοιχο κόσμο. Κάτι κάνουν καλά λοιπόν. Ποτέ, καμία μπάντα δεν έμεινε στην επιφάνεια για χρόνια λόγο promo. Περιστασιακά για μικρά διαστήματα ίσως.

2 Likes

Μαν. QS, Ασε με να στο πω έτσι. Η πρώτη μπάντα που άκουσα πίσω το 1987 ήταν οι Μετάλλικα. Γαμώ. Τα τελευταία 20 χρόνια με χάσανε και τα “τελευταιά” του δισκογραφήματα, ΔΕΝ με πείθουν.
Αυτές οι λογικές "τι περιμένεις απο τους Χ,Υ το 2018, δεν μου κάνουν. Περιμένω να μου αρέσεουν.
Αν μια αγαπημένη μου μπάντα βγάζει καλό δίσκο χαίρομαι, αν όχι δεν το κάνω γαργάρα.
Μ αρεσουν οι Manowar. Επειδη ο ανταμς είναι φωνάρα. Aλλα το τελευταίο αλμπουμ είναι σκουπίδι και οι επανηχογραφήσεις άσκοπες.
Oι γκόστ, δεν με απασχολούν, δεν μου τρώνε λεφτά, το μπιφτέκι, το δίπιτο. κτλ. Απλά μα βγώ για ένα ποτάκια μια φορα στο τόσο τους τρώω στη μάπα, εδώ τους τρώω στη μάπα κτλ κτλ, οπως και οι Sabaton και πολυ άλλοι.
Να μην ξεχάσω δε να πω οτι για μια εποχή και οι Trivium θα γινοντουσαν οι νεοι Iron Maiden και οι Bullet for my valentine συμφωνα με το Αγγλικο Χαμμερ οι νέοι πριστ… ναί. Δεν έκατσε η μπίλια.
Στον Τομπάιας, ίσως και να κάτσει αλλα είναι μπάντα σαν τους Soulfly καλη ώρα. Για ένα μπεστάκι, ίσως, για πιο πολλά, ΟΧΙ. Οχι για μένα τουλάχιστο.
Σ’αρέσουν ? Μεγεια σου με χαρά σου. Εμένα δεν μ’αρέσουν, για τους λόγους που λέω, που δεν με ενδιαφέρει αν τους συμμερίζεσαι, απλά τους απαριθμώ. Εσυ μου λές οτι δεν τουσ συμμερίζεσαι και γαμάνε. Ολα καλά… εγω παω να ακούσω ένα Saxon ή καποια οχι και τοσο hot μπάντα που να μ’αρέσει λχ cop uk, που σαππορταραν όταν τους είδα και γούσταρα τρελά. Το οτι δεν θα ασχοληθείς, δεν με νοιάζει μια. Καλύτερα λίγοι, παρά ρουβίτσες. (και δεν το λέω ελιτίστικα) απλά δεν θα σκίζω τα ρούχα μου φωνάζωντας ΠΑΠΑ, ΠΑΠΑ, κατα το σακη, σάκη ! (τα βιντεο πάντως βγάζουν γέλιο)

Κι όπως φαντάζεσαι καλύτερα να πάω ΚΑΡΡΑ ή ΠΑΟΛΑΡΑ, παρά METALLICA+GHOST.

Μπραβο?

Κι εγω καλυτερα να αυτοκτονησω απο το να παω ποτε σε συναυλια Manowar, που την θεωρω μακραν την χειροτερη μπαντα που μου εχει επιβληθει να ακουσω στο χεβι μεταλ, αλλα δεν το θεωρω και αναγκαιο να το διαφημισω.

Το ίδιο ισχύει και για Ghost; Δεν το λες ελιτίστικα :joy:;

Καπου μπερδευτηκες, δεν ισχυριστηκα ποτε οτι δε θα επρεπε να σου αρεσει ο Στηβεν Γουηλσον κι αυτα που βγαζει μετα την διαλυση των Porcupine Tree. Για μενα ολοι του οι δισκοι με εξαιρεση τους 2 πρωτους, μου ειναι απλως αδιαφοροι. Δε με εκφραζει πλεον καθολου η μουσικη του κι αυτα που παιζει, ειδικα στα 2 τελευταια. Απο κει και περα, καλα κανει και κανει αυτο που γουσταρει. Απλα τη μουσικη των PT την βρισκω κλασεις ανωτερη.

Ρε are you on the square?Are you on the level? ΡΕ are you ready to swear right here right now before the devil…λαλαλαλλαλα

5 Likes

Θα ποσταρα βρακακί / μεμε με demaio, αλλα βαριεμαι να ψάχνω.
Μα η παολάρα, ακουει Σεπουλρτούρα και ο καρράς έχει “καθε ξημέρωμα πεθαινω” στο ντεμπούτο, πριν κι απο τους μανογουόρ.

@παντελης. Μαν, το λέω με τι λογική, οτι με τους άλλους δεν ασχολείται πολυς κόσμος. καλώς κακώς δεν με ενδιαφέρει, αλλα γουστάρω. Τους είδα λαιβ και πηγά και πηρα σιντι και αυτό - να με ενθουσιασει κάποιος και να γινει αγαπημενη μου μπαντα απο λαιβ δε συμβαίνει πολυ συχνά. Ε το λεω με την εννοιά οτι και 100 να ακουνε μια μπάντα αμα γουστάρουν, μια χαρά. Δεν με απασχολεί να κάνω τον ιεροκύρηκα για να ακουσει ο καθε παντελής και ο καθε κουιντομ την χ, ψ μπάντα, εφόσον όλλοι αυτοι ειναι κολλημένοι στους μετάλλικα, τους γκοστ, αντε και πος, που ο άλλος ττους έμαθε περισυ, κι ας ηταν 10 τοσα χρόνια στο κουρμπέτι, κι ας έχουν γίνει “σιριαλ”.

Το χε πει και ο ζαππα, αποψεις, αλα κολοτρυπίδες. Πολλές.

Δεν έχω ξανακούσει Ghost στη ζωή μου αλλά μου φαίνεται για καθαρόαιμη ποπ μουσικούλα. Ποια ισοπέδωση και ποιος σκληρός ήχος;

1 Like

Ο Clint το έχει πει αυτό, μέσω του Dirty Harry. Ο Zappa έχει πει το “Broken Hearts Are For Assholes” :stuck_out_tongue_winking_eye:.

Πάντως εντάξει, το 20% περίπου του post σου είναι κατανοητό αυτή τη φορά.

1 Like

Argumentum ad hominem 101

Τα εκατέρωθεν arguments είναι άκυρα, η υπερβολή του ενός δημιουργεί την αντίστοιχη υπερβολή σαν απάντηση, γαμώ τις συζητήσεις δλδ. Αντικειμενικά μπορείτε να συζητήσετε το χρώμα του make up και τις πωλήσεις/εισητηρια κλπ. Για το αν γαμάνε η όχι τα έχουμε πεί, ο καθένας ότι πιστεύει είναι ιερό, όταν το ειρωνεύεσαι θα λάβεις και ειρωνία. Αγαπάτε αλλήλους ναούμ και επιτέλους βάλτε μπροστά από αυτά που θέλετε να γράψετε ένα “ΓΙΑ ΜΕΝΑ” γιατί οι περισσότεροι είναι στουρνάρια και νομίζουν ότι τους δασκαλεύεις αν γράψεις οτιδήποτε μεμπτό.

5 Likes

Προσωπικά με κουράζει αφενός το συμπέρασμα πως τους Χ Ghost (όπου Ghost βάζεις μία επιτυχημένη μπάντα) ακούν όσοι η επαφή τους περιορίζεται σε mainstream μπάντες και αφετέρου η εμμονή να μας πείσουν πως μας αρέσει κάτι επειδή τους αποθέωσε το Metalsucks πχ.
2018 έχουμε παιδιά. Το να αποκτήσεις άποψη για κάτι σου παίρνει περίπου 30 δευτερόλεπτα. Όσο το να μπεις στο τρακερ και να κατεβάσεις ένα άλμπουμ. Δεν περιμένω να περάσει ένας μήνας να διαβάσω την κριτική του Χάκου για να με προδιαθέσει θετικά.

2 Likes